Witamy na Saskiej Kępie

To miejsce nigdy nie wychodzi z mody. Unikalna architektura, zieleń, spokój, mnogość restauracji i kawiarni, znakomite połączenie z centrum miasta. Wszystko to sprawia, że Saska Kępa niezmiennie pozostaje w czołówce najbardziej atrakcyjnych miejsc do życia w Warszawie.

Sąsiedzi
Różnorodna mieszanka wszystkich grup społecznych i wiekowych, w której nie brak znanych artystow, dyplomatów, obcokrajowców.
Czego oczekiwać?
Spokoju, zieleni, znakomitej infrastruktury, wielu restauracji i kawiarni, bardzo dobrego dojazdu do centrum, wysokiej jakości życia.
Czego nie oczekiwać?
Łatwego parkowania, zamkniętych nowych osiedli, nocnych klubów, niskich cen nieruchomości.
Okolica
Cicha, zielona, bezpieczna i zadbana. Tętniąca życiem w okolicy ul. Francuskiej.
Rynek mieszkaniowy
Zróżnicowany wybór, w większości mieszkania do remontu.

Lokalizacja

Rzeźba przedstawiająca najsłynniejszą mieszkankę Saskiej Kępy: Agieszkę Osiecką
Rzeźba przedstawiająca najsłynniejszą mieszkankę Saskiej Kępy: Agieszkę Osiecką

Okolica

Początkowo Saska Kępa została zaprojektowana z myślą o bogatszych mieszkańcach przedwojennej Warszawy – jako elegancka dzielnica willowa, z dala od zgiełku zatłoczonej, lewobrzeżnej części miasta. Reprezentacyjne, modernistyczne osiedle miało także stanowić wizytówkę Polski na wystawie światowej, planowanej na połowę lat 40. Wystawa ostatecznie nigdy się nie odbyła, ale ślady tych ambicji pozostały na Kępie do dziś, m.in. w nazwie Kanału Wystawowego, czy w “światowych” nazwach ulic (Francuska, Brazylijska, Belgijska, Irlandzka, Meksykańska itp.).

W czasach komunizmu koncepcja elitarnej enklawy nie miała szans na kontynuację i w konsekwencji dzisiejsza Saska Kępa to nie tylko okazałe wille i kameralne kamienice – nie brakuje tu także wieżowców z wielkiej płyty i czteropiętrowych ceglanych bloków z czasów Gomułki. Mimo to, Saską Kępę wciąż charakteryzuje wyraźna odrębność i klimat, którego próżno szukać w innych częściach Warszawy.

Dzisiejsza Saska Kępa to jedno z ulubionych miejsc Warszawiaków. Mimo bliskości centrum, tempo życia jest tu wyraźnie wolniejsze. Można tu odpocząć, spacerując wśród zieleni spokojnych uliczek, nacieszyć oczy perełkami modernistycznej architektury, wypić kawę w jednej z dziesiątek okolicznych kawiarni, zjeść kolację i napić się wina w ulubionej restauracji.

Pod tym względem najpopularniejsza jest ulica Francuska, przypominająca raczej spokojny deptak w miejscowości wypoczynkowej, niż ulicę w sercu stolicy. To tutaj znajdziemy największe zagęszczenie sklepów, cukierni, kawiarni i restauracji – choć wiele równie ciekawych miejsc odkryjemy przemierzając boczne uliczki i zakamarki całej Saskiej Kępy.

Dla mieszkańców Saskiej Kępy, wszystko co potrzebne do życia, znajduje się w zasięgu kilkuminutowego spaceru. Mało która część Warszawy może poszczycić się takim zagęszczeniem i różnorodnością sklepów, bazarków z warzywami, szkół, przedszkoli i żłobków.

Niewątpliwą aktrakcją i popularnym miejscem w okolicy jest także Park Skaryszewski - jeden z najpiękniejszych parków w kraju.

Komunikacja

Saska Kępa należy do najlepiej skomunikowanych części Warszawy. Mimo podmiejskiego, spokojnego klimatu, położenie osiedla sprawia, że do centrum można dostać się nawet w niecałe 10min.

Do centrum najsprawniej dojedziemy autobusami. Przykładowo, linią przyspieszoną 507, z przystanku Stacja Krwiodawstwa, do centrum to jedynie trzy przystanki.

Na Plac Wileński kursuje m.in. autobus linii 509, którym dojedziemy także do stacji metra/SKM Dworzec Stadion – choć czeka nas przy tym kilkuminutowy spacer od przystanku Aleja Zieleniecka.

Wzdłuż Alei Waszyngtona biegnie linia tramwajowa, którą dojedziemy w stronę centrum oraz na Pragę. Planowana jest także linia tramwajowa na Gocław, której trasa przebiegać będzie wzdłuż Kanału Wystawowego (okolica ul. Międzynarodowej).

Z przystanków przy Trasie Łazienkowskiej w ciągu kilku minut dostaniemy się także do stacji metra Politechnika.

Korki

Położenie u zbiegu tras komunikacyjnych z Gocławia, Grochowa i Wawra w kierunku centrum powoduje, że w tygodniu, w godzinach szczytu okolica bywa mocno zakorkowana. Korki tworzą się szczególnie w rejonie skrzyżowania ul. Saskiej z Al. Waszyngtona. Dużego ruchu należy się spodziewać także na Trasie Łazienkowskiej oraz na drogach dojazdowych do mostu Poniatowskiego (Wał Miedzeszyński).

Parkowanie

Rejon Saskiej Kępy nie należy do strefy płatnego parkowania. Niestety, parkowanie w okolicy bywa nie lada wyzwaniem. Osiedle powstało w czasach, gdy autami nikt się jeszcze nie przejmował i dziś widać to wyraźnie na każdej ulicy.

Bardzo mała liczba parkingów i garaży sprawia, że osiedle (nie tylko w rejonie ul. Francuskiej) jest notorycznie przepełniona samochodami. Nawet późnym wieczorem, znalezienie miejsca postojowego w niektórych rejonach Kępy graniczy z cudem. Z tego powodu nie jest to idealne miejsce dla osób planujących parkować swoje auto przy ulicy.

Wąskie uliczki w okolicy są zazwyczaj obstawione samochodami
Wąskie uliczki w okolicy są zazwyczaj obstawione samochodami

Dodatkowo, bliskość Stadionu Narodowego sprawia, że przed większymi imprezami sportowymi i koncertami (których jest w roku kilka-kilkanaście) wjazd na teren Saskiej Kępy jest ograniczony tylko dla mieszkańców z identyfikatorem. W praktyce jednak imprezowe dni na stadionie oznaczają dla mieszkańców spore utrudnienia: ogromne korki przed blokowanymi przez policję wjazdami oraz dodatkowe problemy związane z parkowaniem (ograniczenie wjazdu zazwyczaj obowiązuje w godzinach popołudniowych, kiedy spora część przyjezdnych gości zdążyła już zostawić swoje auto w okolicy, by uniknąć płatnego parkingu na stadionie).

Imprezy na stadionie bywają utrudnieniem dla mieszkańców Saskiej Kępy
Imprezy na stadionie bywają utrudnieniem dla mieszkańców Saskiej Kępy

Drogi rowerowe

W kwestii komunikacji rowerowej Saska Kępa ma jeszcze trochę do nadrobienia. Ścieżek rowerowych w okolicy jest stosunkowo niewiele, a dojazd rowerem do centrum (przez Most Poniatowskiego) nie należy do najbezbieczniejszych. Sytuacja jednak powoli zmienia się na lepsze, a jednym z wartych odnotowania pozytywów jest kładka pieszo-rowerowa na moście Łazienkowskim, którą można szybko dotrzeć na Bulwary Wiślane.


Bezpieczeństwo i komfort życia

Oceniając bezpieczeństwo należy pamiętać, że obszar Saskiej Kępy obejmuje zarówno przedwojenną część willową, jak i ceglane bloki z lat 50., wieżowce z wielkiej płyty oraz nowe budynki. Mieszają się tu zatem wszystkie możliwe grupy wiekowe i społeczne, począwszy od aktorów, biznesmenów, dyplomatów – kończąc na dresiarzach i pijakach. O ile willowa część okolicy wyróżnia się raczej wzglednym spokojem, to w rejonie zajętym przez bloki z czasów komunizmu (np. między ul. Saską a Międzynarodową) przy poszukiwaniu mieszkania należy zwracać uwagę na sąsiadów i najbliższe otoczenie (np. bliskość sklepów monopolowych).

Saska Kępa uchodzi za stosunkowo zamożną i elitarną część Warszawy, w dodatku w dużej mierze pozbawioną ogrodzonych, chronionych osiedli. Rodzi to pokusę dla złodziei, a w okolicy zdarzają się czasem włamania oraz kradzieże samochodów i rowerów. Osiedle nie odstaje jednak pod tym względem znacząco od innych części miasta.

Ogólnie rzecz biorąc Saska Kępa należy do bardzo bezpiecznych, spokojnych i zadbanych rejonów, a komfort życia tutaj należy do najwyższych w mieście. Nie bez powodu okolica nieprzerwanie cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Tu po prostu dobrze się mieszka.

Zakup nieruchomości na Saskiej Kępie

Poszukujący mieszkań w okolicy mają spory wybór. Dostępne są mieszkania w budynkach z cegły, wielkiej płyty oraz w nowych blokach.

Przeważającą większość nieruchomości na rynku stanowią jednak mieszkania do kapitalnego remontu. Mieszkania już wyremontowane i wykończone “pod klucz” dostępne są w nieznacznej ilości oraz po wyraźnie wyższych cenach. Najbardziej pożądane mieszkania w przedwojennych, kameralnych budynkach należą do najdroższych i trudno dostępnych.

Poszukując mieszkania w okolicy warto mieć na uwadze, że na Saskiej Kępie winda w bloku jest raczej luksusem, niż normą. Podobnie wygląda sytuacja z miejscem postojowym lub garażem.

W starszych blokach należy zwracać uwagę na kondycję budynku: stan instalacji wodnej i elektrycznej, elewacji, dachu. O ile podeszły wiek budynku nie jest problemem samym w sobie, to sposób i częstotliwość jego konserwacji, sprzątania części wspólnych i remontów może nam powiedzieć wiele o mieszkańcach i administracji.

W przypadku Saskiej Kępy, niezależnie jaki rodzaj mieszkania ostatecznie wybierzemy, możemy być raczej pewni, że nieruchomość tutaj zawsze pozostanie dobrą inwestycją.

Średnia ocena: 4.67. Głosy: 3