Witamy w Soho Factory na Kamionku

Niegdyś zaniedbane post-industrialne tereny prawobrzeżnej Warszawy od jakiegoś czasu zamieniają się w modne i nowoczesne osiedla. Soho Factory na Mińskiej to jedno z miejsc, którym warto się zainteresować.

Sąsiedzi
Młodzi ludzie, głównie rodziny z dziećmi.
Czego oczekiwać?
Ciszy, spokoju w modnej, rozwijającej się okolicy, dobrego dojazdu do centrum,
Czego nie oczekiwać?
Rozbudowanej infrastruktury, dużej liczby sklepów i punktów usługowych, 100% bezpiecznego otoczenia poza zamkniętym terenem osiedla
Okolica
Zadbane, nowoczesne osiedle na terenie starej fabryki, w rewitalizowanej okolicy. Atrakcyjna lokalizacja: blisko centrum, w pobliżu terenów zielonych.
Rynek mieszkaniowy
Mieszkania w powstających lub niedawno powstałych blokach

Lokalizacja

Okolica

Soho Factory na Kamionku to obecnie jedno z najmodniejszych i najprężniej rozwijających się miejsc po praskiej stronie Wisły.

Po znajdujących się tu niegdyś Zakładach Amunicyjnych „Pocisk” pozostały atrakcyjne industrialne tereny, które w nowoczesnym wydaniu dyktują kształt okolicy. Dziś budynki dawnej fabryki zajmują restauracje, teatr, Muzeum Neonów – a wokoło wyrastają nowe osiedla apartamentowców.

Niebawem fabryczna zabudowa będzie stanowiła jedynie część całego osiedla. Kilka starych budynków już wyburzono, pozostawiono jedynie te zrewitalizowane, a na wolnych terenach powstały (lub powstają) nowoczesne bloki.

Choć na ostateczny kształt Soho Factory przyjdzie nam jeszcze poczekać kilka lat, to już dziś osiedle jest atrakcyjnym i komfortowym miejscem do życia. Na ogrodzonym, zadbanym, zielonym terenie znajdziemy kilka restauracji (wśród nich: Warszawa Wschodnia by Mateusz Gessler, Szklarnia, VegeLab), plac zabaw dla dzieci, sklepy oraz BioBazar (w każdą sobotę).

Miłośnicy spacerów i biegania mają do dyspozycji Kamionkowskie Błonia Elekcyjne oraz Park Skaryszewski.

Położona nad malowniczym Jeziorkiem Kamionkowskim Fabryka Wedla stale przypomina o swoim istnieniu, roznoszącym się po okolicy zapachem czekolady.
Położona nad malowniczym Jeziorkiem Kamionkowskim Fabryka Wedla stale przypomina o swoim istnieniu, roznoszącym się po okolicy zapachem czekolady.


Komunikacja

Soho Factory jest stosunkowo dobrze skomunikowanym osiedlem. Linia tramwajowa wzdłuż ulicy Grochowskiej, bliskość metra i dworca Warszawa Wschodnia pozwolą nam łatwo dotrzeć w dowolny punkt miasta (i kraju).

Z przystanku Bliska, linią tramwajową 22, dojazd do centrum tramwajem zajmie nam około 14 minut. W określonych godzinach, tramwaje na trasie do pobliskiego SWPS (przystanek Gocławska) bywają mocno zatłoczone.

Odległość do stacji metra Stadion Narodowy to około 1,4km: 17 minut pieszo lub 2 przystanki tramwajem (plus kilkuminutowy spacer z przystanku Aleja Zieleniecka do Dworca Stadion).

Nieco bliżej znajduje się dworzec kolejowy Warszawa Wschodnia: 700m - 9min pieszo lub 1 przystanek autobusem (przystanek na żądanie przy ul. Żupniczej).

Korki

Bezpośrednie otoczenie osiedla nie jest obłożone wielkim ruchem samochodowym. W godzinach szczytu, korków możemy się natomiast spodziewać już na ul. Grochowskiej – w stronę centrum, oraz na Targowej – w stronę Placu Wileńskiego.

Parkowanie

W okolicy parkowanie jest bezpłatne, a znalezienie wolnego miejsca nie stanowi wielkiego problemu. Obecnie samochodem można wjechać na teren osiedla, ale w przyszłości ruch samochodowy w Soho Factory ma zostać mocno ograniczony.

Drogi rowerowe

Najbliższe ścieżki rowerowe znajdują się w okolicy Stadionu Narodowego oraz przy ul. Targowej. W miarę bezpiecznie i wygodnie dojedziemy rowerem na lewy brzeg Wisły przez most Świętokrzyski. Przed wjazdem na most możemy też odbić w stronę dzikiego prawego brzegu Wisły, gdzie trafimy na urokliwą pieszo-rowerową trasę wzdłuż rzeki.


Muzeum neonów – jedna z atrakcji okolicy
Muzeum neonów – jedna z atrakcji okolicy

Bezpieczeństwo i komfort życia

Teren osiedla Soho Factory jest ogrodzony, zadbany, spokojny i przyjazny. Po wyjściu z osiedla musimy jednak liczyć się z faktem, że niektóre części okolicy wyglądają na mało zachęcające do spacerów po zmroku.

Z racji mało rozwiniętej jeszcze infrastruktury, stosunkowo małej liczby sklepów i punktów usługowych, zakup nieruchomości w okolicy należy traktować raczej jako dobrą inwestycję na bliską przyszłość. Trzeba mieć na uwadze, że okolica przechodzi obecnie gruntowną rewitalizację i w ciągu najbliższych kilku lat zmieni się nie do poznania.

Obraz tego, jak niebawem będzie wyglądać Kamionek, już teraz widać w Soho Factory oraz w rejonie SWPS przy ul. Gocławskiej, gdzie każdego miesiąca otwierają się nowe sklepy, punkty usługowe, restauracje i kawiarnie.


Zakup nieruchomości w Soho Factory i okolicy

Obecnie na terenie Soho Factory i w najbliższej okolicy dominują oferty z rynku pierwotnego, ale stopniowo pojawiają się także mieszkania z drugiej ręki – w nowych blokach, wykończone w dobrym standardzie.

To idealny moment na zakup nieruchomości w okolicy, gdyż wraz z ogromną ilością nowych inwestycji i napływem młodego pokolenia, Kamionek szybko wyrasta na jedno z najciekawszych miejsc po prawej stronie Wisły.

Średnia ocena: 5.0. Głosy: 1