Z tego artykułu dowiesz się:

 1. Jakie są najistotniejsze wady mieszkań w bloku na sprzedaż?
 2. W jaki sposób wyeksponować zalety mieszkania w bloku, aby zainteresować potencjalnych nabywców?
 3. Jak właściwie określić wartość mieszkania w bloku, aby nie zrazić klientów i nie stracić części możliwego zysku w wyniku zbyt niskiej ceny transakcyjnej?

Artykuł jest częścią naszego poradnika "Sprzedaż mieszkania krok po kroku".

Sprzedaż mieszkania w bloku

Decyzja o sprzedaży mieszkania w bloku nierozerwalnie wiąże się z koniecznością dopełnienia szeregu formalności związanych z transakcją. Jak wiadomo, rynek obfituje w ogromną ilość konkurencyjnych ofert, dlatego cała procedura od momentu wystawienia ogłoszenia do samego podpisania aktu notarialnego z nabywcą jest dość trudna. Co zatem stanowi o atrakcyjności mieszkania w bloku na sprzedaż? Kto należy do grupy potencjalnych odbiorców oferty i jak podejść do optymalnej wyceny nieruchomości, aby szybko znaleźć kupca? Przed przystąpieniem do wystawienia ogłoszenia warto zweryfikować wszelkie aspekty, które mogą być bardzo pomocne.

Wady mieszkania w bloku – co stoi na przeszkodzie udanej transakcji?

Warto zaznaczyć, że bloki z wielkiej płyty i te należące do nowego budownictwa to dwa różne światy, jednak nadal łączy je sporo podobnych problemów.

Minusem bywa brak windy i miejsc parkingowych, a to z kolei istotnie wpływa na jakość życia. Zdecydowanie częściej tego typu problemy charakteryzują stare osiedla, jednak w przypadku nowych także zdarza się, że brakuje miejsc postojowych dla wszystkich mieszkańców.

Przeważająca większość bloków należy do ogromnych osiedli. O ile jednak stare budownictwo zwykle sąsiaduje z rozbudowaną infrastrukturą, w efekcie czego wszędzie jest blisko, to mieszkańcy nowo powstałych bloków napotykają na trudności z dostępem do chociażby sklepów osiedlowych, których zwyczajnie brakuje. Dalekie od centrum usytuowanie wielkich osiedli to również problem komunikacyjny.

Sprzedaj mieszkanie bezpośrednio do SonarHome.

Oferta gotówkowa w 48h.

Uzyskaj ofertę

Stan techniczny mieszkania na sprzedaż, zwłaszcza w bloku z tzw. wielkiej płyty, może okazać się do remontu, co oznacza wyższe koszty dla nabywcy. W starym budownictwie do tego wszystkiego dochodzi jeszcze wygląd otoczenia samego mieszkania. O ile stan wnętrza w większości da się naprawić, to wyglądu chociażby klatki schodowej nowy właściciel już nie zmieni. Minusami są również zsypy czy problem z łatwiejszą dostępnością dla osób z zewnątrz.

Dodatkowo mieszkania w bloku bywają trudne do zaaranżowania z uwagi na ograniczenia metrażowe i budowlane. Nie każdą ścianę da się wyburzyć, podobnie jest z dostępnością instalacji wodno-kanalizacyjnej, gdyby ktoś chciał przenieść kuchnię. Problemem mieszkania w bloku mogą okazać się pomieszczenia przechodnie. Minusem, zwłaszcza starego budownictwa, są bardzo cienkie ściany, co przekłada się na relacje społeczne, a także ograniczenia remontowe. Należy jednak pamiętać, że rynek obfituje w mieszkania w nowych blokach, gdzie tego problemu nie ma. Komfort życia jest więc zupełnie inny.

Problematyczne bywają również:

 • przynależność do spółdzielni, która nie dba o osiedla,
 • nieuregulowane grunty, na których usytuowana jest nieruchomość,
 • brak księgi wieczystej.

Chcąc wystawić mieszkanie w bloku na sprzedaż, warto ponadto postarać się o zaprezentowanie go w jak najlepszym świetle. Na jakie cechy zwrócić uwagę klienta, aby oferta okazała się dla niego atrakcyjna?

Najmocniejsze strony mieszkania w bloku - na sprzedaż z dobrą ofertą!

Z pewnością największymi plusami mieszkania w bloku jest jego cena i lokalizacja, zwłaszcza jeśli blok usytuowany jest w centrum miasta. Cena zakupu domu jest dużo wyższa niż koszt mieszkania w bloku. Dlatego wiele osób wybiera tańszą opcję. Co więcej, koszty remontu również są w obu przypadkach nieporównywalne. Remont mieszkania w bloku ogranicza się do jego wnętrza, zatem osoby uzależnione od kredytu hipotecznego zwykle wybierają tę ewentualność jako zdecydowanie bardziej ekonomiczną i dopasowaną do ich finansowych możliwości.

Rola komfortu życia, choć dyskusyjna w zależności od zasobności portfela danej osoby, także jest w tym przypadku ogromna. Przedstawiając ofertę mieszkania w bloku na sprzedaż, warto podkreślić wymierne korzyści wynikające z wygody. Właściciel nie musi martwić się drobnymi naprawami konserwatorskimi w budynku, wymianą dachu czy ociepleniem elewacji – to wszystko należy do zarządcy. Jedyne, do czego zobowiązany jest lokator, to regularne opłacanie rachunków.

Jeżeli ogłoszenie dotyczy sprzedaży mieszkania w nowy budowinictwie, dobrze jest pamiętać o każdorazowym podkreślaniu zalety, jaką jest możliwość wywierania większego wpływu na otoczenie. Wspólnota zazwyczaj lepiej dba o osiedla niż spółdzielnia mieszkaniowa.

Atutami nowych osiedli okazują się takie cechy, jak:

 • tereny zamknięte,
 • parkingi podziemnie,
 • place zabaw dla dzieci,
 • ochrona, która z pewnością zwiększa poczucie bezpieczeństwa mieszkańców
 • dodatkowe atrakcje w przypadku niektórych osiedli, jak miejsca do grillowania.

Kolejny plus stanowi atrakcyjność lokalizacji, w której umiejscowiona jest nieruchomość na sprzedaż. Centrum miasta to świetna karta przetargowa dla właściciela podczas negocjacji z kupującym. Bliska odległość od centrum i doskonałe połączenia komunikacyjne w każdą stronę miasta są atutami mieszkania w bloku na sprzedaż.

Właściwa wycena mieszkania w bloku – klucz do sukcesu

Dla klienta bardzo ważnym aspektem jest to, ile kosztuje mieszkanie w bloku. Cena odgrywa najistotniejszą rolę w całym procesie transakcji. W jaki sposób dokonać wyceny, aby nie przesadzić w żadną stronę? Jak oszacować wartość, żeby nie czekać na nabywcę w nieskończoność, ale też nie stracić ze względu na zbyt niską cenę? Warto skorzystać z darmowej wyceny online SonarHome.

Udogodnienia
Jaki jest powód wyceny?*

Wycena zostanie przygotowana na zasadach określonych w regulaminie Serwisu.

Można również samodzielnie przeanalizować rynek i ustalić optymalną wartość. Jest to jednak dość trudny i żmudny proces z uwagi na ogromną liczbę podobnych nieruchomości na rynku. To, ile kosztuje mieszkanie w bloku, zależy od mnóstwa czynników, dlatego samodzielne określenie właściwej wartości jest niezwykle trudne. Niemniej w wycenie należy koniecznie wziąć pod uwagę aktualny stan nieruchomości. Klienci zwykle liczą się z koniecznością wykonania remontu mieszkania w bloku, szczególnie gdy szukają M na rynku wtórnym. Dlatego niemal pewne jest, że przystąpią do negocjacji i będą oczekiwać zmniejszenia ceny. Im więcej zaoszczędzą na zakupie, tym więcej będą mogli przeznaczyć na remont mieszkania w bloku. Nieruchomość, która dawno nie była w żaden sposób dostosowywana do aktualnych trendów mody wnętrzarskiej, to dla potencjalnego nabywcy argument do obniżenia ceny.

Myślisz o sprzedaży mieszkania?

Skorzystaj z naszej darmowej wyceniarki i dowiedz się, ile może być warte.

Wyceń nieruchomość

Średnia ocena: 5.0. Głosy: 1