Wyceń swoje mieszkanie w Warszawie

Informacje o mieszkaniu
Czy rozważasz sprzedaż swojego mieszkania?

Odpowiedź nie wpływa na wartość wyceny

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązuje na niej Polityka Prywatności Google oraz Warunki korzystania z usługi.

Wycena nieruchomości Warszawa: jak wygląda w praktyce?

W przypadku wyceny mieszkań Warszawa jest rynkiem, na którym stosunkowo łatwo oszacować wartość nieruchomości - m.in. dzięki dużej liczbie ogłoszeń i wielu danych. W praktyce wycenę można przeprowadzić na kilka sposobów. Możliwe jest:

    samodzielne oszacowanie wartości nieruchomości poprzez skorzystanie z opracowań, danych zawartych m.in. w RCWiN czy przeanalizowanie ogłoszeń sprzedaży podobnych nieruchomościzlecenie ekspertyzy i zamówienie operatu szacunkowego u rzeczoznawcy majątkowego,skorzystanie z darmowego narzędzia do wyceny nieruchomości 

Każdy sposób wyceny mieszkań ma swoje wady i zalety. Na przykład za samodzielną wyceną przemawia to, że nie trzeba ponosić żadnych dodatkowych kosztów. Niepotrzebne są też dodatkowe uprawnienia (przynajmniej jeśli wycena jest sporządzana na własny użytek i nie musi mieć charakteru urzędowego). Wadą takiego rozwiązania jest jednak konieczność poświęcenia dużej ilości czasu, na co nie wszyscy mogą sobie pozwolić. Dodatkowo istnieje realne ryzyko, że wycena będzie błędna, ponieważ wyceniający nie będzie dysponował odpowiednimi danymi lub porówna ceny nieruchomości, które nie są wystarczająco podobne. 

Osoby, które chcą wycenić nieruchomość, nie ponosząc przy tym dodatkowych kosztów, a jednocześnie nie mają czasu na samodzielną analizę danych, mogą przekonać się do skorzystania z wyceny online. Umożliwia to m.in. darmowe narzędzie od SonarHome. Działa ono w oparciu o autorski, zaawansowany algorytm sztucznej inteligencji, analizujący dane na temat rynku mieszkań m.in. w Warszawie. Wycena powstaje na podstawie wielu informacji, w tym unikalnych ofert sprzedaży. Pod uwagę brane są ceny transakcyjne podobnych mieszkań w okolicy pod względem:

    lokalizacji, metrażu, liczby pokoi,standardu,kondygnacji,ogólnego stanu budynku i rodzaju budownictwa.  

Alternatywą dla samodzielnej wyceny jest skorzystanie z usług doradcy nieruchomości, który ma odpowiednie doświadczenie (m.in. w przeprowadzaniu transakcji sprzedaży), lub rzeczoznawcy majątkowego, który na co dzień wycenia nieruchomości. W przypadku wyboru usług doradcy czy rzeczoznawcy można mieć zaufanie, jeśli chodzi o terminowość, profesjonalizm i rzetelność przeprowadzanej wyceny. 

Co zawiera wycena nieruchomości w Warszawie?

Wycena nieruchomości lub operat szacunkowy (gdy dokument jest przygotowywany przez rzeczoznawcę) zawiera określone elementy. Ich liczba może różnić się w zależności od tego, czy wycena była dokonywana w oparciu o darmowe narzędzie, przygotowywana przez wspomnianego rzeczoznawcę. Zamówienie operatu szacunkowego u rzeczoznawcy jest konieczne, gdy chodzi o oszacowanie wartości mieszkania, domu czy działki pod kątem spadku, zachowku lub kredytu hipotecznego w banku. 

Wycena opracowana przez rzeczoznawcę powinna zawierać:

    przedmiot i zakres wyceny (wycenić można zarówno wartość domów, działek, jak i lokalu mieszkalnego),cel wyceny (może być to zarówno sprzedaż nieruchomości, jak i np. jej wynajem),źródła danych o nieruchomości,opis stanu nieruchomości,określenie jej rodzaju (np. czy jest to mieszkanie spółdzielcze, czy w pełni własnościowe),charakterystykę lokalnego rynku nieruchomości,metody i techniki operatu szacunkowego wykorzystane przy dokonaniu wyceny,obliczoną wartość nieruchomości. 

Jeśli chodzi z kolei o wycenę online przeprowadzoną przy użyciu darmowego narzędzia SonarHome, klientów czeka miła niespodzianka - oprócz darmowej wyceny otrzymają również darmowy raport cenowy oraz wgląd do 10 archiwalnych, podobnych ofert sprzedaży lokali znajdujących się w najbliższej okolicy wycenianego mieszkania. 

Ile trwa wycena nieruchomości w Warszawie?

Jeśli chodzi o wyceny nieruchomości, Warszawa tylko teoretycznie różni się od innych miast czasem oszacowania wartości lokalu. Opracowanie wyceny może potrwać zarówno kilka minut, jak i kilka tygodni. Wszystko zależy nie od miasta, a od tego, kto będzie jej dokonywać i jakimi metodami się posłuży. 

Jeśli chodzi o samodzielną wycenę, są dwie opcje - albo wycena potrwa kilka minut (dzięki darmowemu narzędziu), albo - nawet kilka tygodni, jeśli wyceniającego czekają żmudne próby uzyskania zadowalających wyników na podstawie ogólnodostępnych danych. 

Z kolei w przypadku wyceny przeprowadzonej profesjonalnie, przez rzeczoznawcę, czas jej opracowania może wahać się od kilku do kilkunastu dni. Z tego względu, gdy komuś zależy na jak najszybszym oszacowaniu wartości, jaką ma nieruchomość, warto zdecydować się na wycenę online lub usługę wyceny oferowaną przez profesjonalistę. 

Jaki jest koszt wyceny nieruchomości w Warszawie?

Koszt wyceny zależy od tego, kto ją sporządza. Samodzielne szacowanie wartości nieruchomości (w tym wycena online) jest darmowe. Z kolei za oszacowanie wartości przez profesjonalistę należy zapłacić najczęściej ok. kilkaset złotych. 

Warto też zdawać sobie sprawę z faktu, że nie ma żadnego odgórnego cennika wycen. Każdy rzeczoznawca i doradca może zażądać innej kwoty za wycenę tej samej nieruchomości. Zazwyczaj jednak gdy chodzi o mieszkanie, wycena jest mniej kosztowna niż w przypadku domu jednorodzinnego lub wielorodzinnego, za którą rzeczoznawca może zażądać nawet kilku tysięcy złotych. 

Podsumowując - osoba, której zależy na wycenie nieruchomości, ma do wyboru kilka opcji. Każda z nich ma określone zalety i wady, dlatego decyzji należy dokonać uwzględniając wszystkie wspomniane aspekty.