Powrót do bloga

Kalkulator wyceny nieruchomości

Kategoria:Sprzedaż mieszkaniaAutor: Ostatnia aktualizacja:

Wycena nieruchomości jest niezbędnym krokiem przy sprzedaży mieszkania - to właśnie od niej należy zacząć. Pomóc w tym może kalkulator wyceny nieruchomości od SonarHome, z którego w dodatku można skorzystać za darmo.

Chcesz poznać cenę swojego mieszkania?

Co znajdziesz w artykule?

 1. Jak działa kalkulator wyceny? 
 2. Ile kosztuje wycena nieruchomości?
 3. Jak wycenić mieszkanie przez internet?
 4. Jak samemu oszacować wartość nieruchomości?
 5. Jak obliczyć cenę nieruchomości?
 6. Gdzie sprawdzić wartość nieruchomości?
 7. Jak wycenić dom za darmo?

Zobacz podobne artykuły

Kalkulator wyceny nieruchomości poradnik

Na czym polega wycena nieruchomości w SonarHome?

Jak działa e-wycena? W SonarHome porównujemy ze sobą mieszkania o podobnych parametrach i wyliczamy średnie ceny na podstawie stawek ofertowych. Bazujemy na setkach tysięcy ogłoszeń internetowych z popularnych oraz mniej znanych portali nieruchomości, przygotowujemy również dokładne analizy rynku. Dane zbierane są przez nas codziennie, dzięki czemu e-wycena jest miarodajna i pozwala na precyzyjne określenie wartości nieruchomości. 

W praktyce nasze narzędzie do określania wartości nieruchomości online w kilka sekund robi to, co zwykle zajmuje co najmniej kilka godzin. Metoda porównawcza jest najczęściej stosowana do wyceniania nieruchomości, dlatego nasz algorytm nie tylko zestawia zbliżone oferty, ale też pokazuje te, na bazie których dokonał wyliczeń.

Wycena nieruchomości online w SonarHome jest świetną alternatywą dla samodzielnej wyceny, która w dodatku zajmuje sporo czasu i jest obarczona sporym ryzykiem błędu. Tworzymy e-wyceny dla nieruchomości zlokalizowanych w ponad 50 miastach w Polsce - na czele z Warszawą. Listę miejscowości można znaleźć na naszej stronie. 

Jak działa kalkulator wyceny nieruchomości?

Aby zrobić wycenę nieruchomości online, trzeba uzupełnić formularz wyceny. Nasz algorytm na podstawie uzupełnionych danych przygotuje wycenę mieszkania. Darmowy kalkulator gromadzi i analizuje dane pochodzące z tysięcy ogłoszeń z różnych portali nieruchomości. Wyniki analizy dla każdego są dostępne już po chwili. 

Aby poznać realną wartość nieruchomości, należy podać następujące informacje:

  miasto,nazwę ulicy,metraż,liczbę pokoi,numer piętra,liczba pięter,rok budowy,poziom standardu, dodatkowe informacje o mieszkaniu (czy znajduje się w nim balkon, czy przynależy do niego komórka lokatorska albo miejsce postojowe, czy w budynku znajduje się winda),powód wyceny.

Nasz kalkulator jest zatem niezwykle prosty w obsłudze. Osoba korzystająca z niego musi jedynie uzupełnić w naszym formularzu potrzebne dane.  

Jak przygotowujemy model wycen?

Dane do naszej wyceny pozyskujemy z trzech źródeł:

  z ogólnopolskich portali nieruchomości,ze źródeł publicznych (m.in. RCiWN),ze źródeł wewnętrznych (od partnerów biura nieruchomości SonarHome). 

Po zebraniu tych danych przystępujemy do opracowywania modeli ich jakości. Dokonujemy deduplikacji, oceny standardu mieszkań (na podstawie zdjęć i opisu), sprawdzamy dokładność lokalizacji oraz cechy i parametry mieszkania (weryfikujemy, czy ma ono balkon, czy w budynku jest winda itd.). 

Następnym krokiem jest stworzenie bazy danych cen ofertowych i transakcyjnych na rynku wtórnym. Efektem są dane zweryfikowane, uporządkowane i poszerzone o dodatkowe informacje dzięki modelom jakości danych.

Ostatni etap to stworzenie modelu wyceny. Wykorzystujemy do tego algorytmy uczenia maszynowego i modele statystyczne. Bierzemy pod uwagę zmianę cen w czasie; dodatkowo wycena jest codziennie aktualizowana. Korzystamy z danych podanych w formularzu, czyli m.in. metrażu, liczby pokoi, kondygnacji, lokalizacji, cech budynku itd. To wszystko pozwala na stworzenie kompleksowego modelu wyceny, który uwzględnia wszystkie najważniejsze zmienne i opiera się na sprawdzonych danych. 

wycena nieruchomości mieszkania

Jak wygląda raport wyceny w SonarHome?

Wycena mieszkania online od biura nieruchomości będzie zawierać nie tylko szacowaną cenę sprzedaży nieruchomości (w zależności od tego, jak szybko nastąpi jej zbycie), ale również parametry mieszkania i analizę czynników wpływających na szacowaną cenę. Klient dowie się także, jakiej kwoty może spodziewać się za sprzedaż nieruchomości dla transakcji zrealizowanej w ciągu 2-3 dni od wyceny (opcja szybkiej sprzedaży) albo w ciągu 60-180 dni (sprzedaż na wolnym rynku). W raporcie przygotowanym przez biuro nieruchomości znajdzie się również maksymalna szacowana kwota, za którą można sprzedać nieruchomość.

To nie wszystko - raport będzie też zawierać analizę konkurencji (zarówno dla danego osiedla, jak i całego miasta) oraz archiwalne oferty sprzedaży nieruchomości o zbliżonych parametrach (zwłaszcza jeśli chodzi o metraż, liczbę pokoi czy piętro). Dodatkowo e-wycena od SonarHome będzie również zawierać dane dotyczące historycznych transakcji z okolicy, co z kolei może zainteresować m.in. osoby, których wycena nieruchomości online interesuje ze względu na planowany zakup mieszkania. 

Oprócz tego osoba, która skorzysta z darmowego kalkulatora cen nieruchomości SonarHome, może też liczyć na monitoring ceny mieszkania. 

Jak samemu oszacować wartość nieruchomości?

Oszacowanie wartości nieruchomości na własną rękę wymaga dokładnej analizy kilku kluczowych czynników. Najpierw zwróć uwagę na lokalizację – nieruchomości w atrakcyjnych lokalizacjach, blisko centrum miasta, z dobrym dostępem do infrastruktury i usług, zazwyczaj są warte więcej. Następnie ocena standardu i stanu technicznego nieruchomości – nowoczesne wykończenia, dobre materiały budowlane i stan zachowania znacząco wpływają na wartość. Rozważ również wielkość i układ mieszkania lub domu, a także dostępne udogodnienia, takie jak balkon, ogród, czy miejsce parkingowe. Porównaj swoją nieruchomość z podobnymi ofertami na rynku, biorąc pod uwagę ich ceny ofertowe.

Oprócz zaawansowanych narzędzi wyceny online, nasz serwis oferuje również bogaty katalog agencji nieruchomości i doświadczonych agentów, którzy mogą pomóc w każdym etapie procesu kupna, sprzedaży lub wynajmu nieruchomości. Dzięki współpracy z szeroką siecią profesjonalistów, zapewniamy dostęp do aktualnych i atrakcyjnych ofert na rynku, co dodatkowo ułatwia naszym klientom podjęcie najlepszych decyzji inwestycyjnych. Zapraszamy do zapoznania się z naszym katalogiem, który jest ciągle aktualizowany o nowe, zweryfikowane kontakty.

Jak obliczyć cenę nieruchomości?

Cenę nieruchomości można obliczyć, analizując ceny transakcyjne podobnych obiektów w tej samej lokalizacji. Znajdź ogłoszenia sprzedaży nieruchomości o podobnym metrażu, standardzie i w podobnej okolicy, a następnie ustal średnią cenę ofertową. Ważne jest, aby uwzględnić wszelkie dodatkowe atuty lub wady nieruchomości, które mogą wpłynąć na jej wartość, takie jak poziom wykończenia, dostępne udogodnienia, czy też widok z okien. Możesz również skorzystać z dostępnych online kalkulatorów wyceny, które analizują różne czynniki i dostarczają przybliżoną wartość nieruchomości.

Gdzie sprawdzić wartość nieruchomości?

Wartość nieruchomości można sprawdzić na kilka sposobów. Jednym z nich jest skorzystanie z internetowych kalkulatorów wyceny nieruchomości, które na podstawie wprowadzonych danych (lokalizacja, metraż, liczba pokoi, itp.) oraz analizy rynkowej, oferują przybliżoną wartość nieruchomości. Innym sposobem jest konsultacja z rzeczoznawcą majątkowym, który po dokonaniu oględzin i analizie rynku, może dostarczyć profesjonalny operat szacunkowy. Dodatkowo, warto również śledzić ogłoszenia sprzedaży w interesującej Cię lokalizacji, aby uzyskać orientację o cenach rynkowych.

Jak wycenić dom za darmo?

Wycenić dom za darmo można korzystając z różnych dostępnych online narzędzi i zasobów. Jednym z nich są internetowe kalkulatory wyceny nieruchomości, które oferują bezpłatne szacunki wartości na podstawie podstawowych informacji o nieruchomości. Warto również skorzystać z portali ogłoszeniowych, porównując ceny ofertowe podobnych domów w danej lokalizacji. Pamiętaj, że takie wyceny są przybliżone i mogą nie uwzględniać wszystkich indywidualnych cech i wartości nieruchomości. Dla dokładniejszej wyceny warto skonsultować się z profesjonalistą, chociaż może to wiązać się z kosztami.

Monitoring cen

W kontekście wyceny nieruchomości warto mieć świadomość, że ceny mieszkań nieustannie się zmieniają. Ma na to wpływ wiele czynników, takich jak m.in.:

  koszty materiałów budowlanych,koszty wynagrodzeń pracowników budowlanych (w tym także presja płacowa),popyt na mieszkania,rodzaj nieruchomości,podaż nieruchomości,atrakcyjność innych form lokowania kapitału.

Ceny mieszkań w Polsce już od dłuższego czasu rosną, co można było zaobserwować zwłaszcza w 2021 r. Zdaniem analityków dalsze wzrosty cen (chociaż już nie tak dynamiczne) są bardzo prawdopodobne. 


Ze względu na nieustanne zmiany cen SonarHome wychodzi naprzeciw potrzebom klientom, którzy skorzystali z e-wyceny i co 30 dni wysyła bezpłatną aktualizację wyceny mieszkania.

Czy warto skorzystać z internetowej wyceny mieszkań? 

Dzięki internetowym narzędziom do e-wyceny nie trzeba już przeglądać wielu internetowych ofert i sprawdzać, czy są do siebie podobne. Warto mieć świadomość, że samodzielna analiza ofert zajmuje sporo czasu. Ponadto osoby chcące dokonać wyceny nieruchomości online na własną rękę często nie wiedzą, jakie czynniki wziąć pod uwagę. Zazwyczaj porównywane są nieruchomości o podobnym metrażu lub liczbie pokoi; niektóre osoby zapominają jednak, że niezwykle ważna jest również lokalizacja czy kondygnacja, a także rodzaj nieruchomości i standard jej wykończenia. Tym samym znalezienie ofert sprzedaży nieruchomości jak najmocniej zbliżonych do mieszkania, które ma zostać wycenione, bywa niezwykle trudne. Warto też mieć na uwadze fakt, że muszą to być ogłoszenia stosunkowo aktualne. Ceny nieruchomości szybko się zmieniają, w związku z czym archiwalna oferta sprzed kilku miesięcy nie będzie zbyt miarodajna, a wartość mieszkania niemal na pewno zmieniła się przez ten czas. 

Darmowa wycena mieszkania SonarHome gwarantuje natomiast, że wycena jest nie tylko rzetelna, ale i aktualna. Dzięki temu osoba sprzedająca nieruchomość nie musi się obawiać, że zaniżyła lub zawyżyła cenę mieszkania.

W wielu sytuacjach, dzięki e-wycenie od SonarHome, możliwe też będzie zrezygnowanie z usługi rzeczoznawcy (chyba, że konieczne jest uzyskanie operatu szacunkowego). Wycena przeprowadzona przez rzeczoznawcę kosztuje zazwyczaj co najmniej kilkaset złotych. 

Kalkulator nieruchomości SonarHome umożliwia szybkie porównanie ofert nieruchomości, a klient otrzymuje gotowe średnie ceny ofertowe mieszkań, które wyceniał. To pozwala sprawdzić, ile warta jest nieruchomość, a profesjonalnie przygotowana analiza ułatwi decyzję o sprzedaży czy zakupie mieszkania. Każda wycena nieruchomości onilne, którą tworzymy, jest oparta o dane, które gromadzimy od lat.

Zobacz równieżWycena nieruchomości Warszawa

Jakie jeszcze są zalety internetowej wyceny?

Warto też pamiętać, że im dokładniej przeanalizowana będzie wartość danej nieruchomości, tym łatwiej będzie sprzedać mieszkanie na warunkach cenowych klienta. Należy mieć również świadomość, że rynek nieruchomości to niezwykle dynamiczne środowisko, w którym wszystko bardzo szybko się zmienia. Dlatego warto być na bieżąco i trzymać rękę na pulsie.

Samodzielna wycena mieszkania

E-wycena od SonarHome

  brak możliwości dotarcia do wszystkich danych lub utrudniony dostęp stworzenie wyceny może zająć sporo czasukonieczne jest nie tylko zebranie danych, ale też przeanalizowanie ich i wybranie podobnych ofert
  wycena powstaje w oparciu zarówno dane z portalu, źródeł publicznych jak i źródeł wewnętrznychwycena jest gotowa już po chwiliwystarczy podać w formularzu wymagane dane dotyczące nieruchomości

Wycena nieruchomości - przydatna nie tylko przy sprzedaży nieruchomości

Większość osób chce wycenić nieruchomość, którą planuje sprzedać. Wycena może okazać się jednak przydatna także przy zakupie mieszkania. Klient zyskuje świadomość, ile faktycznie warta jest dana nieruchomość i czy jej cena jest adekwatna. 

Jakie znaczenie ma lokalizacja w procesie określania wartości nieruchomości?

Przed planowaniem zakupu mieszkania warto najpierw wybrać dzielnicę. Okolica, w której znajduje się mieszkanie ma duży wpływ na określenie jego wartości. Mieszkania usytuowane na obrzeżach miasta zazwyczaj cechują się niższą ceną za metr kwadratowy niż lokale położone w centrum. Nie zapominajmy też o prestiżu – dzielnic „o podwyższonym standardzie” w polskich miastach nie brakuje! Doskonale widać to na przykładzie stolicy i wielu nieruchomości, które się w niej znajdują. 

Co ciekawe, coraz więcej nowych lokali powstaje jednak z dala od centrum miasta. Z kolei właściciele nieruchomości z rynku wtórnego najczęściej oferują mieszkania bliżej centrum (w Warszawie to na przykład dzielnice takie jak Wola czy Śródmieście). W związku z tym wycena nieruchomości może kształtować się bardzo różnie, a jej śledzenie ułatwi z pewnością e-wycena.

Wpływ lokalizacji na wartość nieruchomości doskonale pokazuje kalkulator wyceny SonarHome

W naszym autorskim narzędziu do wyceny można zmieniać konfiguracje w formularzu i sprawdzać, jak kształtują się ceny nieruchomości na konkretnych ulicach. Dzięki temu łatwo zaobserwować, jaka jest różnica cenowa między dwupokojowymi mieszkaniami w odmiennych dzielnicach lub jak piętro wpływa na wycenę nieruchomości. Dzięki SonarHome można poznać ceny nieruchomości w różnych dzielnicach Warszawy i porównać je między sobą. 

Dobrym pomysłem jest regularne zaglądanie na listę, aby móc obserwować, jak zmieniają się wartości mieszkań w danych obszarach z biegiem czasu. Śledzenie trendów na rynku nieruchomości to podstawa. Ceny w wybranej lokalizacji mogą zmieniać się bardzo dynamicznie, dlatego warto być zawsze na bieżąco. Nasza e-wyceniarka pomoże przeanalizować tempo zmian dla wybranej dzielnicy czy wymarzonego miasta, dzięki czemu można wybrać swoje mieszkanie świadomie, nie martwiąc się o błędną wycenę nieruchomości. Możliwość przyjrzenia się cenom w konkretnych budynkach i na wybranych ulicach to kolejny powód, dla którego warto skorzystać z usługi darmowej wyceny online.

wycenianie nieruchomości

Chcę skorzystać z kalkulatora wyceny online. Czy wyniki analizy będą rzetelne?

Nasze narzędzie jest niezwykle miarodajne. Korzystamy z nowoczesnych technologii, które pozwalają nam analizować setki tysięcy ofert i skutecznie wybrać takie, które są do siebie najbardziej zbliżone, jeśli chodzi o parametry nieruchomości.

Samodzielne porównywanie ofert na portalach internetowych wprawdzie również jest rozwiązaniem bezpłatnym, ale przy tym pochłaniającym mnóstwo czasu i zupełnie niemiarodajnym. Metoda porównawcza, którą najczęściej stosuje się przy wycenianiu nieruchomości, jest podstawą dla działania naszego algorytmu. Dlatego nie tylko zestawiamy zbliżone do siebie oferty, ale również prezentujemy te, na podstawie których wyliczenia zostały oparte. 

Informacje o mieszkaniu
Czy rozważasz sprzedaż swojego mieszkania?

Odpowiedź nie wpływa na wartość wyceny

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązuje na niej Polityka Prywatności Google oraz Warunki korzystania z usługi.

Chcesz poznać wycenę na podstawie cen transakcyjnych? Skontaktuj się z nami!

Jeśli chcesz powierzyć zadanie wyceny profesjonalistom, chętnie pomożemy. Przygotujemy dokładne wyliczenia, korzystając z aktualnych operatów szacunkowych, rejestrów i serwisów transakcyjnych. Nie musisz wychodzić z domu, przeglądać ofert czy zamartwiać się przeglądaniem raportu. Wszystkie dane znajdziesz w jednym miejscu.

Kalkulator wyceny nieruchomości rozwiąże problem z wyceną online. Zacznij od ankiety i poznaj średnie ceny mieszkań.

Head of Marketing
O mnie

Jestem absolwentką London Metropolitan University. Uzyskałam również certyfikat Digital Marketing Institute. Posiadam dwudziestoletnie doświadczenie w marketingu, zdobywane w międzynarodowych agencjach reklamowych i firmowych działach marketingu. Dzięki temu świetnie czuję się nie tylko w branży nieruchomości, ale także w organizacjach związanych z motoryzacją i edukacją. W SonarHome kieruję działem marketingu. Specjalizuję się w obsłudze mediów społecznościowych, prowadzeniu działań SEO i content marketingu. Za swoje mocne strony uważam komunikatywność, empatię i asertywność.

Czytaj również