Baza wiedzy

 • NOWOŚĆ

  Umowa pośrednictwa na wyłączność a otwarta umowa pośrednictwa

  Osoby, które chcą sprzedać lub kupić nieruchomość mogą rozważać podjęcie współpracy z konkretnym biurem nieruchomości i zastanawiać się, jak działa umowa pośrednictwa. Warto poznać różnicę pomiędzy umową pośrednictwa na wyłączność oraz otwartą umową pośrednictwa. Dowiedz się, jakie zalety ma każda z wersji umowy i o czym warto pamiętać?

 • NOWOŚĆ

  Sprzedaż mieszkania i zakup nowego - aspekty prawne i finansowe

  Jak przebiega proces sprzedaży mieszkania i zakup nowego? Jakie są scenariusze przeprowadzenia transakcji wiązanej? Czy należy zapłacić podatek od sprzedaży?

 • NOWOŚĆ

  Sprzedaż mieszkania z działalnością gospodarczą

  Czy sprzedaż mieszkania z działalnością gospodarczą jest możliwa? Jak uskutecznić proces transakcji i nie zniechęcić nabywcy? Co zrobić, by doszło do podpisania aktu notarialnego?

 • NOWOŚĆ

  Jak znaleźć mieszkanie do kupna?

  Aby znaleźć mieszkanie na sprzedaż, które spełnia wszystkie założone przez kupującego kryteria, należy pamiętać o kilku kwestiach. Na co warto zwrócić uwagę i jakie mieszkanie wybrać - z rynku pierwotnego czy może “z drugiej ręki”?

 • NOWOŚĆ

  Kalkulator wyceny nieruchomości

  Wycena nieruchomości jest niezbędnym krokiem przy sprzedaży mieszkania - to właśnie od niej należy zacząć. Pomóc w tym może kalkulator wyceny nieruchomości od SonarHome, z którego w dodatku można skorzystać za darmo.

 • NOWOŚĆ

  Wartości rynkowa dodatkowego wyposażenia mieszkania podczas jego sprzedaży

  Analiza dodatkowego wyposażenia mieszkania wpływa kluczowo na wartość rynkową. Nowoczesność, jakość, i funkcjonalność są istotne. Preferowane są inteligentne systemy zarządzania domem, energooszczędne AGD oraz estetyczne wykończenie. Minimalizm i ekologia również rosną w znaczeniu, wpływając na wartość nieruchomości.

 • NOWOŚĆ

  Na czym polega praca pośrednika nieruchomości? Fakty i mity

  Poszukiwany pośrednik nieruchomości Warszawa” - takie ogłoszenia coraz częściej pojawiają się w internecie, zwłaszcza w mediach społecznościowych. Osoby chcące sprzedać, wynająć lub kupić lokale położone np. w takich dzielnicach jak Warszawa Śródmieście, Warszawa Mokotów, Warszawa Żoliborz, Warszawa Praga Południe, Warszawa Praga Północ, Warszawa Ochota czy Warszawa Wola coraz częściej decydują się na skorzystanie z usług agenta nieruchomości. Na czym polega jego praca i na co może liczyć klient, który podejmie z nim współpracę?

 • NOWOŚĆ

  Wycena nieruchomości przy podziale majątku

  Wycena nieruchomości przy podziale majątku może okazać się niezbędna, jeśli małżonkowie planujący rozwód posiadają wspólne mieszkanie, dom czy działkę, a jednocześnie ciężko im dojść do porozumienia i podział majątku następuje na drodze sądowej. W niniejszym artykule zostaną przedstawione różne metody wyceny mające zastosowanie przy podziale majątku wspólnego.

 • NOWOŚĆ

  Sprzedaż mieszkania ze spadku

  Sprzedaż mieszkania ze spadku wiąże się z wieloma formalnościami. Po nabyciu spadku konieczne będzie zgromadzenie właściwych dokumentów, w większości przypadków - zapłata podatku, a także jego rozliczenie. Jak postępować przy sprzedaży mieszkania ze spadku i o czym pamiętać?

 • NOWOŚĆ

  Sprzedajesz mieszkanie? Sprawdź, co możesz w nim zostawić

  Osoby zbywające nieruchomość często zastanawiają się, co zostawić w mieszkaniu przy sprzedaży mieszkania. Jakie elementy sprzedanego mieszkania powinny zostać przekazane nabywcy? Czego bezwzględnie należy się pozbyć przed przeprowadzką? Jakie prawa ma nowy właściciel?

 • Zaniżanie wartości nieruchomości - szansa na szybką sprzedaż czy potencjalny kłopot?

  Zaniżanie wartości nieruchomości to niebezpieczna praktyka - zarówno dla sprzedającego jak i nabywcy. Niższa kwota nieruchomości może wydawać się kusząca z perspektywy osoby planującej zakup mieszkania, domu czy działki. Należy jednak liczyć się z tym, że urząd skarbowy może niekiedy skontaktować się, by poprosić obie strony (zarówno sprzedającego, jak i kupującego) o wyjaśnienia. W przypadku stwierdzenia nieprawidłowości przez urząd obie strony muszą liczyć się z możliwą karą. 

 • NOWOŚĆ

  Umowa najmu mieszkania - jak napisać?

  Umowa najmu mieszkania jest zawierana między właścicielem nieruchomości a lokatorem. Aby była ważna, musi zawierać określone informacje, m.in. dotyczące zarówno stron umowy, jak i samego lokalu mieszkalnego. Co powinno znaleźć się w umowie najmu mieszkania, jakie są jej rodzaje i o czym warto pamiętać?