Akademia Nieruchomości

 • NOWOŚĆ

  Czy czeka nas kilka chudych lat w mieszkaniówce?

  Ten rok będzie jednym z trudniejszych na rynku nieruchomości w Polsce. Według danych SonarHome od początku roku ceny mieszkań w największych polskich miastach już wzrosły o 5%, a czas ich sprzedaży – wydłużył nawet do 90 dni. Trwa seria najszybszych podwyżek stóp procentowych w historii, a pierwszych obniżek będzie można spodziewać się najszybciej w IV kw. 2023 r. lub nawet na początku 2024 r., co sygnalizuje, że popyt kredytowy będzie dalej spadał. Poprawić sytuację może jedynie złagodzenie rekomendacji KNF, o którą wnioskuje Polski Związek Firm Deweloperskich. Czy właśnie kończy się poprzedni cykl na rynku nieruchomości?

  Trendy rynkowe29.06.2022
 • NOWOŚĆ

  Sprzedaż mieszkania spółdzielczego własnościowego

  Sprzedaż mieszkania spółdzielczego własnościowego, mimo, że właściciel nieruchomości dysponuje ograniczonym prawem rzeczowym, jest jak najbardziej możliwa. Należy jednak pamiętać, że wiąże się to z pewnymi formalnościami i w niektórych kwestiach będzie różnić się od sprzedaży mieszkania w pełni własnościowego.

 • NOWOŚĆ

  Kalkulator wyceny nieruchomości

  Wycena nieruchomości jest niezbędnym krokiem przy sprzedaży mieszkania - to właśnie od niej należy zacząć. Pomóc w tym może kalkulator wyceny nieruchomości od SonarHome, z którego w dodatku można skorzystać za darmo.

 • NOWOŚĆ

  Sprzedaż mieszkania własnościowego

  Sprzedaż mieszkania własnościowego wiąże się z wieloma formalnościami. O czym trzeba pamiętać przy sprzedaży mieszkania, jakie dokumenty należy zgromadzić oraz jak radzić sobie z nietypowymi sytuacjami, które mogą wystąpić w trakcie całego procesu sprzedaży?

 • Wojna i rynek mieszkań - zmiany cen i stawek najmu

  Na początku wojny za naszą wschodnią granicą ciężko było określić jak właściwie ta sytuacja wpłynie na rynek mieszkań. Nie wiedzieliśmy dokładnie po jakim czasie zobaczymy jakikolwiek wpływ wojny na dane płynące z rynku nieruchomości. Jednak nie trzeba było czekać długo, wystarczyły dwa miesiące.

  Trendy rynkowe27.05.2022
 • Jakie są koszty sprzedaży mieszkania?

  Sprzedaż mieszkania to proces, który wiąże się z określonymi kosztami - zarówno przed, jak i po podpisaniu umowy kupna sprzedaży. Sprzedający musi liczyć się m.in. z kosztem przygotowania mieszkania do sprzedaży czy koniecznością zapłaty podatku dochodowego. Jakie jeszcze opłaty ponosi osoba, która zbywa nieruchomość?

 • Ceny ofertowe mieszkań rosną, ale sprzedający są zdolni do obniżek

  Pierwszy kwartał 2022 roku jest już za nami. Zmiany w otoczeniu rynkowym w tym czasie były spore. Zaczynając od wzrostu stóp procentowych i inflacji po atak Rosji na Ukrainę. Na koniec oliwy do ognia dolała Komisja Nadzoru Finansowego rekomendacją wprowadzającą mocne zaostrzenie warunków udzielania kredytów mieszkaniowych przez banki.

  Trendy rynkowe27.04.2022
 • Sprzedaż mieszkania ze spadku

  Sprzedaż mieszkania ze spadku wiąże się z wieloma formalnościami. Po nabyciu spadku konieczne będzie zgromadzenie właściwych dokumentów, w większości przypadków - zapłata podatku, a także jego rozliczenie. Jak postępować przy sprzedaży mieszkania ze spadku i o czym pamiętać?

 • Umowa pośrednictwa na wyłączność a otwarta umowa pośrednictwa

  Osoby, które chcą sprzedać lub kupić nieruchomość mogą rozważać podjęcie współpracy z konkretnym biurem nieruchomości i zastanawiać się, jak działa umowa pośrednictwa. Warto poznać różnicę pomiędzy umową pośrednictwa na wyłączność oraz otwartą umową pośrednictwa. Dowiedz się, jakie zalety ma każda z wersji umowy i o czym warto pamiętać?

 • Darmowa wycena nieruchomości online

  Rzetelna wycena nieruchomości to kluczowy krok w procesie sprzedaży czy kupna mieszkania. Nie jest to proste zadanie, szczególnie w przypadku braku znajomości rynku nieruchomości. Bez znajomości podstaw jego funkcjonowania, łatwo zagubić się w gąszczu ekspertyz, analiz i różnych informacji. Ważny jest solidny punkt odniesienia i obiektywna ocena sytuacji, dlatego warto skorzystać z dostępnych narzędzi, dzięki którym można dokonać wyceny nieruchomości - w dodatku bezpłatnie.

 • Jak wycenić mieszkanie?

  Osoby sprzedające nieruchomość mogą się zastanawiać, jak wycenić mieszkanie. Wartość nieruchomości to kwota, jaką w dniu wyceny można uzyskać, sprzedając nieruchomość na wolnym rynku. Aby poznać wartość mieszkania należy je wycenić. Wycena mieszkania przyspieszy sprzedaż nieruchomość i pozwoli uzyskać korzystną cenę. Istnieje kilka podstawowych sposobów wyceniania wartości nieruchomości na sprzedaż. Niektóre mogą wymagać własnego wkładu finansowego lub dokładnej analizy rejestrów cen.

 • Trendy cenowe mieszkań na warszawskim rynku w 2021 roku

  Ostatnie dwa lata na rynku nieruchomości były czasem wielu perturbacji. W naszym opracowaniu pokazujemy, jak minął ubiegły rok na wtórnym rynku mieszkaniowym, czy nastąpił spadek cen i jak sytuacja na rynku nieruchomości wygląda teraz. Zestawiamy ze sobą popyt i podaż, ceny ofertowe i transakcyjne mieszkań w Warszawie i nie zapominamy o danych makroekonomicznych, które są przyczyną wszystkich zmian rynkowych.

  Trendy rynkowe25.03.2022