Darmowa wycena mieszkania

Skorzystaj z naszego darmowego kalkulatora wyceny nieruchomości, który zbiera i analizuje setki tysięcy ogłoszeń z portali nieruchomości. Wynik otrzymasz natychmiast.

Informacje o mieszkaniu
Z jakiego powodu wyceniasz mieszkanie?

Odpowiedź nie wpływa na wartość wyceny

Wycena zostanie przygotowana na zasadach określonych w regulaminie Serwisu.
Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązuje na niej Polityka Prywatności Google oraz Warunki korzystania z usługi.

Administratorem Twoich danych osobowych jest SonarHome S.A., ul. Prosta 20, 00-850 Warszawa.

Podane przez Ciebie dane osobowe będą przetwarzane w szczególności w celu sporządzenia i wyświetlenia wyceny nieruchomości. Więcej informacji na temat przetwarzania Twoich danych osobowych, w tym o innych celach przetwarzania, podstawach prawnych, okresie retencji danych i o przysługujących Ci uprawnieniach, znajdziesz w naszych Zasadach ochrony danych.

Co znajdziesz w wycenie?

 • Rozbudowany raport PDF z analizą konkurencji i podobnych transakcji.
 • Monitoring ceny mieszkania i comiesięczne powiadomienia o jej zmianach.
 • Statystyki historyczne oraz ceny podobnych mieszkań w okolicy.

Najczęstsze pytania dotyczące darmowej wyceny.

Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najczęściej zadawane nam pytania dotyczące wyceny mieszkania.

  Uzyskanie wyceny mieszkania online jest całkowicie bezpłatne. Wystarczy skorzystać z naszego narzędzia do wyceny, podać podstawowe informacje o mieszkaniu, aby w kilka chwil otrzymać szacunkową wartość mieszkania oraz szczegółowy raport cenowy do pobrania w formacie PDF. Dodatkowo raz w miesiącu, zupełnie bezpłatnie, otrzymasz aktualizację wyceny swojej nieruchomości.

  Nasze narzędzie do wyceny nieruchomości online działa w oparciu o autorski, zaawansowany algorytm sztucznej inteligencji, który analizuje dane o rynku nieruchomości w danym mieście. Wyceny powstają na podstawie unikalnych ofert sprzedaży mieszkań z największych portali nieruchomościowych oraz ich cech, takich jak: lokalizacja, metraż, standard, piętro, rok budowy czy obecność windy w budynku, jak również na podstawie aktualnych cen transakcyjnych podobnych mieszkań w okolicy.

  Wycena to określenie realnej wartości nieruchomości. Jest kilka metod wyceny mieszkania. Właściwie przeprowadzona wycena mieszkania powinna zostać przeprowadzona starannie i w oparciu o odpowiednie kryteria. Najczęściej dany lokal porównuje się do innych mieszkań o podobnym standardzie, lokalizacji oraz rozkładzie pomieszczeń i metrażu. Wyceniając nieruchomość należy wziąć pod uwagę: rodzaj nieruchomości, powierzchnię nieruchomości, rok budowy, standard mieszkania, stan techniczny, dostęp do infrastruktury.

  Ceny ofertowe to ceny podane w ogłoszeniach. Ceny te odzwierciedlają oczekiwania sprzedających i podlegają negocjacjom. Ostateczne kwoty sprzedaży, a więc ceny transakcyjne są niższe, często znacząco. Według danych NBP ceny podawane w ofertach różnią się od transakcyjnych od 8 do 17%. Ostateczna cena sprzedaży mieszkania zależy od wielu czynników, np. umiejętności negocjacyjnych, atrakcyjności oferty na tle pozostałych. Ponadto, w wielu przypadkach, należy się liczyć z prowizją pośrednika, co dodatkowo obniża kwotę otrzymywaną ostatecznie przez sprzedającego.

  Cena sprzedaży mieszkania różni się od wartości rynkowej mieszkania. Jest to kwota bardziej subiektywna i indywidualna taka, którą kupujący jest w stanie zapłacić za nabycie nieruchomości. W praktyce może być niższa lub wyższa niż wartość rynkowa lokalu. Wiele ofert sprzedaży nieruchomości ma zawyżoną lub zaniżoną cenę, nawet o 30%. Wpływa na to ogromna ilość czynników np. wartość sentymentalna, konieczność dokonania remontu, drogie wyposażenie mieszkania, groźba zajęcia komorniczego, chęć szybkiej sprzedaży, nieciekawa przeszłość lokalu czy choćby obciążenia finansowe lub nieznajomość cen rynkowych.

  Wycena mieszkania przez rzeczoznawcę, narzędzie do wyceny online czy pośrednika zawsze odnosi się do wartości rynkowej mieszkania. Warto to mieć na uwadze, bo na różnicy między wartością a ceną można zarobić lub stracić.

  Oficjalnie i zgodnie z prawem wyceną mieszkań zajmuje się jedynie rzeczoznawca majątkowy. To urzędnik z uprawnieniami, którego ekspertyzy w postaci operatu szacunkowego są wiążące w sądzie, urzędzie skarbowym czy w banku. Opinia rzeczoznawcy jest wymagana w oświadczeniach majątkowych, sprawach spadkowych, przy zniesieniu współwłasności, kredycie hipotecznym, wykupie mieszkania komunalnego, czy przy sprawach związanych z ubezpieczeniami, na przykład przy wycenie lokalu po zalaniu. W tych sytuacjach żadna inna wycena nie jest akceptowana. Inaczej jest w przypadku wyceny mieszkania pod kupno/sprzedaż. Tutaj nie ma ograniczeń czy kar i można korzystać z darmowych wyceniarek, takich jak SonarHome, poprosić pośrednika o pomoc czy samodzielnie oszacować wartość nieruchomości.

  Proces oficjalnej wyceny rozpoczyna się od znalezienia rzeczoznawcy. Musi to być osoba z legitymacją i uprawnieniami, prowadząca działalność gospodarczą. Aktualną listę rzeczoznawców można znaleźć w rejestrze prowadzonym przez Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju: Centralny Rejestr Rzeczoznawców Majątkowych.

  Wybrany rzeczoznawca majątkowy powinien przedstawić wstępną ofertę, zawierającą cenę wykonania usługi. Większość urzędników ma swoje cenniki. Kwota za wycenę mieszkania zwykle waha się między 500 a 900 zł. Więcej, bo średnio 600-1200 zł zapłacimy za operat szacunkowy domu jednorodzinnego, a jeszcze więcej za budynek biurowy. Tu ceny zaczynają się od 1800 zł. Finalna kwota zależna jest od rodzaju nieruchomości, celu wyceny, stopnia skomplikowania oraz liczby zleconych wycen.

  Najważniejszy jest cel. Każdy operat szacunkowy ważny jest jedynie rok i może być używany tylko do celu opisanego w dokumencie. Rzeczoznawca majątkowy inaczej wycenia nieruchomość spadkową, a inaczej lokal na potrzeby oświadczenia majątkowego czy kredytu hipotecznego. Na początku zapoznaje się z nieruchomością od strony prawnej. Analizuje wpisy do księgi wieczystej, sprawdza obciążenia finansowe i określa czy nieruchomość nie jest współwłasnością, nie jest oddana w użytkowanie wieczyste czy przeznaczona na egzekucję komorniczą. Rzeczoznawca odwiedza mieszkanie, a także bada zabudowę, przychody generowane przez nieruchomość (np: gdy jest to mieszkanie pod wynajem lub prowadzona jest w nim działalność gospodarczą) oraz potencjał inwestycyjny. Te dokumenty do analizy powinien dostarczyć zlecający wykonanie operatu szacunkowego. Najlepiej od razu zebrać kompletne dane, bo inaczej wycena się znacznie przeciągnie.

  Kolejnym etapem pracy rzeczoznawcy jest analiza rynkowa, uwzględniająca między innymi ceny transakcyjne podobnych nieruchomości. Badany jest potencjał ekonomiczny, popyt i podaż, a także wysokość czynszu oraz stopy zwrotu z inwestycji. Gdy urzędnik zbierze komplet informacji i wspólnie ustalimy z nim cel wyceny, może wybrać odpowiednią metodę do sporządzenia operatu szacunkowego. Wyróżniamy 4 główne metody wyceny: porównawczą, dochodową, kosztową i mieszaną.

  W praktyce najczęściej stosowana jest ta pierwsza, bo pozwala na odnalezienie operatów szacunkowych innych nieruchomości, podobnych do tej wycenianej. Mając ceny transakcyjne oraz pełne opisy mieszkań, rzeczoznawca może określić średnią wartość lokalu. Niektórzy profesjonaliści przedstawiają wstępną wycenę, omawiają ją z klientem, uzupełniają dane i przedstawiają pełny operat. Cały proces może trwać od kilku do kilkunastu dni.

  Jeśli nie musimy mieć oficjalnego dokumentu od rzeczoznawcy majątkowego, to sami możemy zastosować metodę porównawczą i wycenić nieruchomość samodzielnie lub przez kalkulator wyceny nieruchomości online. Przyjrzyjmy się tym dwóm sposobom.

  Porównywanie ofert internetowych - długo, niemiarodajnie, ale bezpłatnie. Na portalach nieruchomości takich jak homebroker.pl, domiporta.pl czy otodom.pl widnieją setki tysięcy ogłoszeń o sprzedaży mieszkań. Codziennie pojawiają się nowe. Liczby są ogromne, a różnorodność zaskakuje. Na samym Domiporta.pl przy wyszukiwaniu ofert sprzedaży mieszkań z rynku pierwotnego i wtórnego w Warszawie pojawia się ponad 45 000 propozycji.
  Trudno wśród nich znaleźć nieruchomości, które będą jak najbardziej zbliżone do siebie. A właśnie na tym polega porównywanie i wycena nieruchomości na własną rękę. Trzeba wziąć pod uwagę lokalizację mieszkania, okolicę, piętro, na którym się znajduje, stan lokalu, układ pomieszczeń, a także rok budowy. Dochodzą do tego inne czynniki, które wpływają na zawyżenie lub zaniżenie cen nieruchomości, czyli między innymi: plany zagospodarowania przestrzennego, przeszłość mieszkania, prawne obciążenia i zobowiązania właściciela, sentymenty sprzedającego czy niedawno przeprowadzony remont. Najlepiej wybrać minimum 10 ogłoszeń dotyczących lokali o podobnych parametrach. Dla lepszego obrazu odrzucamy najtańsze i najdroższe, a na podstawie reszty cen wyliczamy średnią.
  Trudność w doborze ofert do porównania cen mieszkań w interesującej nas okolicy to tylko jeden z problemów. Wszystkie ogłoszenia zawierają cenę ofertową, czyli zwykle zawyżoną o 20-30%. Cena transakcyjna jest zwykle niższa, a to ona pokazuje za ile ktoś kupił mieszkanie. Efektem takiej wyceny są niemiarodajne dane, które nie pokazują jak naprawdę kształtują się ceny.

  Darmowe narzędzie do wyceny online - prosto, szybko i z podziałem na ceny w konkretnych budynkach. Tak działa SonarHome.pl. Kalkulatory wyceny nieruchomości online porównują ze sobą setki tysięcy ogłoszeń, by wybrać kilkanaście lub kilkadziesiąt najbardziej podobnych do siebie. Nadal są to ceny ofertowe, ale algorytm w kilka sekund analizuje dane i przedstawia średnie ceny w budynku, w okolicy oraz w całym mieście. Zyskujemy szerszy obraz i wystarczające informacje, aby samodzielnie określić cenę sprzedaży własnej nieruchomości. Wszystko w kilku sekund i po uzupełnieniu prostej ankiety online.

  Darmowy kalkulator wyceny nieruchomości online działa w oparciu o autorski, zaawansowany algorytm sztucznej inteligencji, który analizuje setki tysięcy ogłoszeń z portali nieruchomości. Ogromną wartością narzędzia jest porównywanie ze sobą podobnych mieszkań w okolicy, a nawet w tym samym budynku. Wyceny opierają się na cenach ofertowych i transakcyjnych. Pokazują jak kształtują się stawki w zależności od takich czynników jak: okolica, lokalizacja, rok budowy budynku, piętro, liczba pokoi czy metraż.