Oksana Werbowy-Sankowska

Jestem absolwentką London Metropolitan University. Uzyskałam również certyfikat Digital Marketing Institute. Posiadam dwudziestoletnie doświadczenie w marketingu, zdobywane w międzynarodowych agencjach reklamowych i firmowych działach marketingu. Dzięki temu świetnie czuję się nie tylko w branży nieruchomości, ale także w organizacjach związanych z motoryzacją i edukacją. W SonarHome kieruję działem marketingu. Specjalizuję się w obsłudze mediów społecznościowych, prowadzeniu działań SEO i content marketingu. Za swoje mocne strony uważam komunikatywność, empatię i asertywność.

Moje artykuły

 • NOWOŚĆ

  Wycena mieszkania - wszystko, co musisz wiedzieć

  Od właściwej wyceny mieszkania zależy, czy nieruchomość zostanie sprzedana za odpowiednią cenę. Dlatego tak ważne jest, by została poprawnie przeprowadzona. Istnieje kilka podstawowych sposobów wyceniania nieruchomości. Niektóre są łatwe i szybkie, inne wymagają czasu przeznaczonego na przegląd rejestrów cen lub wkładu finansowego. Podpowiadamy, jak usprawnić proces wyceny mieszkania.

 • NOWOŚĆ

  Przeniesienie własności nieruchomości - jak wygląda proces?

  Przeniesienie własności nieruchomości zazwyczaj kojarzy nam się z przeprowadzeniem transakcji kupna-sprzedaży. W praktyce jednak pojęcie to wiąże się także z wieloma innymi sytuacjami. W jakich jeszcze okolicznościach można przenieść własność nieruchomości?

 • NOWOŚĆ

  Umowa najmu mieszkania - jak napisać?

  Umowa najmu mieszkania jest zawierana między właścicielem nieruchomości a lokatorem. Aby była ważna, musi zawierać określone informacje, m.in. dotyczące zarówno stron umowy, jak i samego lokalu mieszkalnego. Co powinno znaleźć się w umowie najmu mieszkania, jakie są jej rodzaje i o czym warto pamiętać?

 • Sprzedaż mieszkania z darowizny - co warto wiedzieć?

  Sprzedaż mieszkania z darowizny jest jak najbardziej możliwa, jednak należy mieć świadomość, że w związku ze zbyciem nieruchomości konieczne może być zapłacenie podatku dochodowego. Łatwo tego jednak uniknąć - wykorzystując ulgę mieszkaniową.

 • Kalkulator wyceny nieruchomości

  Wycena nieruchomości jest niezbędnym krokiem przy sprzedaży mieszkania - to właśnie od niej należy zacząć. Pomóc w tym może kalkulator wyceny nieruchomości od SonarHome, z którego w dodatku można skorzystać za darmo.

 • Jakie są koszty sprzedaży mieszkania?

  Sprzedaż mieszkania to proces, który wiąże się z określonymi kosztami - zarówno przed, jak i po podpisaniu umowy kupna sprzedaży. Sprzedający musi liczyć się m.in. z kosztem przygotowania mieszkania do sprzedaży czy koniecznością zapłaty podatku dochodowego. Jakie jeszcze opłaty ponosi osoba, która zbywa nieruchomość?

 • Sprzedaż mieszkania ze spadku

  Sprzedaż mieszkania ze spadku wiąże się z wieloma formalnościami. Po nabyciu spadku konieczne będzie zgromadzenie właściwych dokumentów, w większości przypadków - zapłata podatku, a także jego rozliczenie. Jak postępować przy sprzedaży mieszkania ze spadku i o czym pamiętać?

 • Darmowa wycena nieruchomości online

  Rzetelna wycena nieruchomości to kluczowy krok w procesie sprzedaży czy kupna mieszkania. Nie jest to proste zadanie, szczególnie w przypadku braku znajomości rynku nieruchomości. Bez znajomości podstaw jego funkcjonowania, łatwo zagubić się w gąszczu ekspertyz, analiz i różnych informacji. Ważny jest solidny punkt odniesienia i obiektywna ocena sytuacji, dlatego warto skorzystać z dostępnych narzędzi, dzięki którym można dokonać wyceny nieruchomości - w dodatku bezpłatnie.

 • Jak wycenić mieszkanie?

  Osoby sprzedające nieruchomość mogą się zastanawiać, jak wycenić mieszkanie. Wartość nieruchomości to kwota, jaką w dniu wyceny można uzyskać, sprzedając nieruchomość na wolnym rynku. Aby poznać wartość mieszkania należy je wycenić. Wycena mieszkania przyspieszy sprzedaż nieruchomość i pozwoli uzyskać korzystną cenę. Istnieje kilka podstawowych sposobów wyceniania wartości nieruchomości na sprzedaż. Niektóre mogą wymagać własnego wkładu finansowego lub dokładnej analizy rejestrów cen.

 • Jak przygotować mieszkanie na sprzedaż?

  Każdy sprzedający mieszkanie zwykle zaczyna proces od wystawienia oferty na portalach nieruchomości. Liczy przy tym, że cała transakcja zostanie szybko sfinalizowana. Sprzedaż nieruchomości, zwłaszcza jeśli nie jest to rynek pierwotny, to jednak w rzeczywistości skomplikowana operacja. Jak krok po kroku zrealizować cały proces, aby szybko znaleźć odpowiedniego nabywcę?

 • Jak przepisać właściciela mieszkania w spółdzielni i wspólnocie?

  Zmiana właściciela mieszkania wiąże się z koniecznością załatwienia wielu formalności. Jedną z nich jest poinformowanie o tym fakcie spółdzielnię lub wspólnotę mieszkaniową. Ma to ogromne znaczenie - głównie w kontekście rozliczania mediów oraz czynszu.

 • Wycena nieruchomości przy podziale majątku

  Wycena nieruchomości przy podziale majątku może okazać się niezbędna, jeśli małżonkowie planujący rozwód posiadają wspólne mieszkanie, dom czy działkę, a jednocześnie ciężko im dojść do porozumienia i podział majątku następuje na drodze sądowej. W niniejszym artykule zostaną przedstawione różne metody wyceny mające zastosowanie przy podziale majątku wspólnego.

 • Zaniżanie wartości nieruchomości - szansa na szybką sprzedaż czy potencjalny kłopot?

  Zaniżanie wartości nieruchomości to niebezpieczna praktyka - zarówno dla sprzedającego jak i nabywcy. Niższa kwota nieruchomości może wydawać się kusząca z perspektywy osoby planującej zakup mieszkania, domu czy działki. Należy jednak liczyć się z tym, że urząd skarbowy może niekiedy skontaktować się, by poprosić obie strony (zarówno sprzedającego, jak i kupującego) o wyjaśnienia. W przypadku stwierdzenia nieprawidłowości przez urząd obie strony muszą liczyć się z możliwą karą. 

 • Jak inwestować w nieruchomości?

  Inwestowanie w nieruchomości to nie tylko sposób na zysk - nierzadko w krótkim czasie - ale również forma lokowania oszczędności. Jeśli chcesz dowiedzieć się jak inwestować w nieruchomości z zyskiem i o czym musisz wiedzieć, zaczynając przygodę z zakupem mieszkań, domów czy działek - sprawdź nasze kompendium inwestora.

 • Sprzedaż mieszkania: 7 największych wyzwań

  Sprzedaż mieszkania może trwać zarówno kilka dni jak i kilka lat. Średni czas zbycia nieruchomości w Polsce wynosi jednak 7 miesięcy - dlatego sprzedający musi uzbroić się w cierpliwość. Na co jeszcze warto się przygotować?

 • 6 porad jak drożej sprzedać swoje mieszkanie

  Zastanawiasz się co zrobić, żeby podnieść wartość sprzedawanego mieszkania? Przeczytaj nasze rady.

 • Sprzedaż mieszkania z kredytem - dokumenty

  Jakie dokumenty są wymagane prawnie do sporządzenia aktu notarialnego sprzedaży mieszkania z kredytem hipotecznym? Jakich zaświadczeń może zażądać klient?

 • NOWOŚĆ

  iBuying - wszystko, co musisz wiedzieć o szybkiej sprzedaży mieszkania

  iBuying to usługa, z której mogą skorzystać osoby chcące sprzedać mieszkanie. Pozwala zaoszczędzić czas i pieniądze, które należałoby zainwestować w przygotowanie mieszkania do zbycia. Czym dokładnie jest iBuying, kto może z niego skorzystać i jakie są zalety tego rozwiązania?

 • Jak rozliczyć sprzedaż mieszkania?

  Jak rozliczyć sprzedaż mieszkania na deklaracji PIT 39? Jakie wartości zawiera deklaracja i jak prawidłowo je oszacować? Kiedy zgłosić sprzedaż mieszkania do US?

 • Sprzedaż mieszkania i zakup nowego - aspekty prawne i finansowe

  Jak przebiega proces sprzedaży mieszkania i zakup nowego? Jakie są scenariusze przeprowadzenia transakcji wiązanej? Czy należy zapłacić podatek od sprzedaży?

 • Sprzedaż mieszkania z działalnością gospodarczą

  Czy sprzedaż mieszkania z działalnością gospodarczą jest możliwa? Jak uskutecznić proces transakcji i nie zniechęcić nabywcy? Co zrobić, by doszło do podpisania aktu notarialnego?

 • Klauzule niedozwolone w umowie kupna-sprzedaży

  Czym są klauzule niedozwolone w umowie kupna-sprzedaży mieszkania? Gdzie je zgłaszać? Jak rozpoznać?

 • Umowa kupna-sprzedaży mieszkania - najważniejsze informacje

  Czy umowa kupna-sprzedaży mieszkania musi być zawarta w formie aktu notarialnego? Jakie elementy powinna zawierać? Jak przebiega proces jej podpisania?

 • Sprzedaż mieszkania spółdzielczego i spółdzielczego własnościowego

  Sprzedaż mieszkania spółdzielczego to częsta praktyka na rynku nieruchomości. Z czym się wiąże i jak się do niej przygotować? O czym jeszcze warto wiedzieć?

 • Wynajem mieszkania - porady dla najemcy

  Co najemca powinien wiedzieć o wynajmie? Na co zwrócić uwagę podczas tej procedury, aby nie zostać oszukanym? Jakie są obowiązki, a jakie prawa najemcy i wynajmującego?

 • Kupno mieszkania - formalności, na co zwrócić uwagę, zakup za gotówkę

  Poniżej zamieszczamy kompleksowy poradnik dla kupujących mieszkania. Od wyliczenia, jakie podatki trzeba zapłacić, aż po ostatnie formalności!