Powrót do bloga

Darmowa wycena nieruchomości online

Kategoria:Sprzedaż mieszkaniaAutor: Ostatnia aktualizacja:

Rzetelna wycena nieruchomości to kluczowy krok w procesie sprzedaży czy kupna mieszkania. Nie jest to proste zadanie, szczególnie w przypadku braku znajomości rynku nieruchomości. Bez znajomości podstaw jego funkcjonowania, łatwo zagubić się w gąszczu ekspertyz, analiz i różnych informacji. Ważny jest solidny punkt odniesienia i obiektywna ocena sytuacji, dlatego warto skorzystać z dostępnych narzędzi, dzięki którym można dokonać wyceny nieruchomości - w dodatku bezpłatnie.

Chcesz poznać cenę swojego mieszkania?

Co znajdziesz w artykule?

 1. Co wpływa na wycenę mieszkania? 
 2. W jaki sposób można wycenić mieszkanie?
 3. Kiedy można skorzystać z darmowej wyceny online?

Zobacz podobne artykuły

Darmowa wycena nieruchomości online poradnik

Co ma wpływ na wycenę mieszkania? 

Przy transakcjach sprzedaży nieruchomości często pierwszą podejmowaną czynnością jest  wycena nieruchomości. Zgodnie z ustawą o gospodarce nieruchomościami proces wyceny powinien przebiegać w ściśle określony sposób. Dotyczy to jednak oficjalnej ekspertyzy, dokonywanej przez rzeczoznawcę majątkowego. Nie zawsze jest ona jednak potrzebna. Niezależnie jednak od tego, czy wycena jest dokonywana przez profesjonalistę, czy też właściciela nieruchomości,  powinna uwzględniać wiele czynników takich jak m.in.: 

  metraż, standard wykończenia mieszkania, lokalizacja, stan mieszkania, układ pomieszczeń,odległość od centrum.

Przy wycenie mieszkania należy jednak wziąć pod uwagę również inne rzeczy. Istotna może być na przykład kondygnacja - zwłaszcza, gdy budynek nie ma windy. W takiej sytuacjach wartość mieszkania na ostatnim piętrze jest zazwyczaj niższa, niż lokali w tym samym bloku, ale znajdujących się np. na pierwszym czy drugim piętrze.

Ważny jest również nie tylko stan samego mieszkania, ale też - całego budynku. Potencjalni kupujący, mający rozeznanie w rynku nieruchomości, zwracają na to szczególną uwagę. Ważne jest na przykład to, czy budynek został ocieplony, a elewacja - odnowiona. Duże znaczenie może mieć też to, w którym roku budynek został wybudowany. 

Dlaczego prawidłowa wycena nieruchomości jest tak istotna?

Należy pamiętać, że błędne oszacowanie wartości nieruchomości - a w konsekwencji ustalenie nieadekwatnej ceny sprzedaży - może mieć poważne konsekwencje dla właściciela mieszkania. 

Zbyt tani lokal, którego cena znacznie odbiega od stawek rynkowych, może wydać się podejrzany. Możliwe, że właściciel ukrywa pewne informacje, takie jak wadliwe instalacje, zbliżająca się budowa drogi szybkiego ruchu tuż przy bloku czy użytkowanie wieczyste. Oprócz tego, jeśli kupujący nabędzie nieruchomość za cenę niższą niż jej faktyczna wartość, stratny będzie sprzedający.

Z kolei zbyt drogi lokal może spowolnić proces sprzedaży - chętnych na zakup nieruchomości będzie zdecydowanie mniej, zwłaszcza, jeśli na rynku nieruchomości nie brakuje mieszkań w podobnej lokalizacji i o zbliżonych metrażach. Z tego względu zawsze trzeba porównać cenę nieruchomości z innymi, podobnymi mieszkaniami. Nie zawsze wartość mieszkania obliczana musi być przez rzeczoznawcę – często wystarczą darmowe sposoby wyceniania nieruchomości online. 

Darmowa wycena nieruchomości online

Jak samodzielnie oszacować wartość mieszkania? 

Darmowa wycena mieszkania jest możliwa - warto jednak pamiętać przy tym o pewnych kwestiach. Samodzielne oszacowanie wartości mieszkania wymaga często poświęcenia dużej ilości czasu - chyba, że szacujący wykorzysta do wyceny nieruchomości specjalne narzędzia. 

Analiza ogłoszeń w internecie

Analiza ogłoszeń to zazwyczaj punkt startowy, etap, przez który przechodzą niemal wszyscy kupujący lub sprzedający nieruchomość. Ogłoszenia dostępne online zawierają ceny ofertowe (czyli wyjściowe, przed negocjacjami). Warto odrzucać najbardziej skrajne oferty (najtańszą i najdroższą), by poznać stawki bardziej zbliżone do cen transakcyjnych, czyli kwot, za które nieruchomość została sprzedana

Do bezpłatnej wyceny nieruchomości trzeba zebrać minimum 10 ogłoszeń, dotyczących zbliżonych do siebie mieszkań. Pod uwagę należy wziąć lokalizację, wielkość mieszkania, rok budowy, układ pomieszczeń, piętro, stan i ewentualną konieczność wykonania remontu. Nawet w tym samym bloku ceny znacznie się od siebie różnią. Przekonanie o niższych cenach mieszkań znajdujących się na parterze (kwestia bezpieczeństwa, komfortu, temperatury zimą) nie zawsze jest prawdziwe – wszystko zależy od tego, czy osiedle jest nowe, zamknięte, strzeżone oraz z jakich materiałów wybudowano nieruchomość. 

Wycena nieruchomości online

Samodzielne przeglądanie ogłoszeń w celu analizy cen ofertowych to wymagający proces. Ofert zamieszczanych w internecie przybywa w zasadzie cały czas. Co minutę pojawia się kolejna nieruchomość, która szuka nowego właściciela. Przy takim tempie zmian wycena nieruchomości nie jest prostym zadaniem i zajmuje mnóstwo czasu, dlatego warto zainteresować się alternatywnym sposobem, jakim jest szybka wycena online.

SonarHome udostępnia bezpłatną usługę wyceny nieruchomości. Specjalnie zaprojektowany algorytm w ciągu kilku sekund analizuje setki tysięcy ofert wraz z cenami ofertowymi i łączy je na zasadzie podobieństwa. Żeby uzyskać dane, trzeba odpowiedzieć na kilka prostych pytań w formularzu. Darmowa wycena mieszkania dzięki narzędziu SonarHome jest możliwa po podaniu takich danych jak:

  miasto, w którym znajduje się nieruchomość,metraż,liczba pokoi,piętro (oraz liczba pięter w budynku),rok budowy budynku, w którym znajduje się lokal,standard mieszkania (można wybrać jedną z podanych opcji).

Dodatkowo należy zaznaczyć, czy w budynku znajduje się winda, a do mieszkania przynależy piwnica/komórka lokatorska, miejsce postojowe oraz czy mieszkanie ma balkon.

Co znajdziesz w wycenie mieszkania?

Wycena mieszkania online od SonarHome będzie zawierać szczegółowy raport, w którym - oprócz parametrów mieszkania i analizy czynników wpływających na jego cenę - wskazana zostanie również szacowana cena sprzedaży w zależności od tego, jak szybko nastąpi zbycie. Podane są warianty cenowe zarówno dla sprzedaży w ciągu 2-3 dni (opcja szybkiej sprzedaży) jak i w ciągu 60-180 dni (sprzedaż na wolnym rynku). Wskazana jest też maksymalna cena sprzedaży nieruchomości. 

Rozbudowany raport PDF będzie zawierać również analizę konkurencji (zarówno dla osiedla jak i całego miasta) oraz archiwalne, podobne oferty ze szczegółowymi danymi (metraż, pokoje, piętro itd.). Przy sprzedaży nieruchomości takie informacje mogą okazać się niezwykle istotne. Oprócz tego wycena mieszkania online zawiera też dane dotyczące historycznych transakcji w okolicy (co może być z kolei świetną wskazówką dla kupujących nieruchomość). Osoba korzystająca z e-wyceny może również liczyć na monitoring ceny mieszkania w postaci comiesięcznych powiadomień o jej zmianach.   

Wykorzystując darmowe narzędzia do wyceny nieruchomości online, warto mieć na uwadze, że pomoc specjalistów z naszego katalogu agencji nieruchomości może jeszcze bardziej zwiększyć dokładność takiej wyceny. Agencje te, zlokalizowane w różnych częściach kraju, wykorzystują swoją wiedzę lokalną oraz dostęp do bardziej szczegółowych danych rynkowych, co może być kluczowe, zwłaszcza w skomplikowanych przypadkach lub unikalnych lokalizacjach. Skorzystaj z naszego katalogu, by zapewnić sobie najbardziej precyzyjną i rzetelną ocenę wartości Twojej nieruchomości.

Czy warto skorzystać z e-wyceny SonarHome? Wady i zalety

Przed skorzystaniem z darmowej wyceny online od SonarHome warto jeszcze raz przeanalizować zalety i wady takiej metody szacowania wartości nieruchomości. 


ZALETY

WADY

  E-wycena korzysta z ogromnych baz, jakimi są internetowe zasoby ogłoszeń ofertowychWycena mieszkania jest  gotowa już po chwiliWystarczy wypełnić krótki formularz, co znacznie ułatwia i skraca pracę nad wycenąSzybko pomoże rozwiać wątpliwości i zorientować się w sytuacji na rynku
  Choć znacznie skraca czas, to wciąż jest orientacyjnaPrzy dynamicznie zmieniającej się sytuacji na rynku wycena może nie być w pełni miarodajnaNie wystarcza w przypadku ubiegania się o kredyt (zgodnie z prawem konieczna jest wartość mieszkania obliczana przez rzeczoznawcę)


Ile kosztuje wycena nieruchomości online SonarHome? 

Nasz kalkulator wyceny wartości nieruchomości to darmowe i bardzo proste narzędzie, dzięki któremu łatwiej będzie zorientować się w sytuacji na rynku i porównać różne oferty sprzedaży nieruchomości. Ułatwiamy wyceny nieruchomości w największych polskich miastach. Dzięki SonarHome można oszacować cenę każdego mieszkania. Nasz algorytm analizuje różne oferty i ich specyfikację, aby pokazać precyzyjne dane dotyczące wycenianej nieruchomości. 

SonarHome powstał przede wszystkim po to, by usprawnić proces kupna lub sprzedaży nieruchomości. Wyręczamy właścicieli w długotrwałym procesie analizy cen, porównując lokale o podobnych parametrach oraz określając średnie ceny za m2. W kilka minut właściciele mogą dowiedzieć się, czy wytypowana przez nich wartość nieruchomości zbliżona jest do innych cen ofertowych i jak prezentuje się na tle stawek za lokale w tej samej dzielnicy oraz na terenie całego miasta. 

Jakie są inne sposoby wyceny mieszkania?

Istnieją też inne opcje bezpłatnej wyceny nieruchomości, jednak są one zarezerwowane wyłącznie dla najbardziej wytrwałych osób. Mowa o rejestrach cen, raportach, bazach komorniczych oraz informacjach udostępnianych przez spółdzielnie mieszkaniowe.

Rynek nieruchomości zmienia się bardzo dynamicznie, dlatego w każdym kwartale, a nawet miesiącu, powstają raporty cenowe. Część danych udostępniana jest bezpłatnie. Przykładem jest raport AMRON - SARFiN, czyli ogólnopolski raport o kredytach mieszkaniowych i cenach transakcyjnych nieruchomości, tworzony przez Związek Banków Polskich. Każdy bank udzielający kredytów hipotecznych, zatrudnia własnych rzeczoznawców. Wykonywane przez nich operaty szacunkowe są potem kategoryzowane oraz udostępniane w bazach międzybankowych. ZBP publikuje raporty w oparciu o te dane, a także o dane Banku Gospodarstwa Krajowego, Głównego Urzędu Statystycznego oraz Narodowego Banku Polskiego.

Zbiorcze raporty pokazują jednak uśrednione ceny, które pozwalają jedynie zorientować się w zmianach na rynku. Brakuje w nich wskazania wartości nieruchomości na konkretnych ulicach. Z tego względu właściwe oszacowanie wartości nieruchomości może okazać się bardzo trudne - i niemożliwe bez dodatkowej analizy ogłoszeń lub skorzystania z odpowiednich narzędzi.

Kiedy potrzebujemy darmowej wyceny online?

Darmowa wycena mieszkania ma wiele zalet – nic dziwnego, że to najbardziej pożądana opcja wyceny nieruchomości, szczególnie wśród osób, które dopiero wkraczają w temat. To od tego kroku najczęściej zaczynamy proces związany ze sprzedażą. 

Warto jednocześnie pamiętać, że e-wycena jest orientacyjna, która może pomóc prywatnym osobom w rozeznaniu się co do panujących obecnie na rynku cen. Często darmowa wycena mieszkania to wystarczające rozwiązanie, zwłaszcza gdy cena podlega negocjacji i finalnie jest ustalana już bezpośrednio pomiędzy kupującym a sprzedawcą.

Sprzedaj mieszkanie do SonarHome

Jeśli zależy ci na szybkim zbyciu mieszkania i nie chcesz przejmować się wyceną nieruchomości, skorzystaj z naszej usługi iBuying i sprzedaj mieszkanie do SonarHome. Gwarantujemy bezpieczeństwo - mamy doświadczenie w transakcjach sprzedaży nieruchomości i współpracujemy z renomowanymi kancelariami notarialnymi. Proces sprzedaży nieruchomości możemy zamknąć nawet w 7 dni.

kalkulatory wyceny nieruchomości

Co musisz wiedzieć o wycenie online?

Z wyceną nieruchomości dokonaną dzięki narzędziu od SonarHome i szczegółowemu raportowi cenowemu można prześledzić, jak na przestrzeni czasu zmieniają się ceny w danej dzielnicy miasta, a nawet na konkretnej ulicy. Przy całkowicie samodzielnej wycenie - bez użycia narzędzia - byłoby to niemożliwe. Pozostałe formy darmowej wyceny niosą zatem za sobą pewne ograniczenia. 

Należy też dodać, że warto śledzić tego typu wyszukiwania przez pewien okres – w ten sposób łatwiej zaobserwować, jak oferty zmieniają się w czasie (taki zabieg umożliwi również dostęp do archiwalnych analiz). Ceny w wybranej lokalizacji mogą ulegać dynamicznym zmianom, dlatego dobrze jest trzymać rękę na pulsie i być na bieżąco.

Warto też pamiętać, że rozeznanie w transakcjach sprzedaży nieruchomości będzie niezwykle pomocne, zarówno przy szacowaniu wartości mieszkania i ustalaniu jego ceny, jak i przede wszystkim w trakcie negocjacji. Przy solidnym zapasie wiedzy i znajomości sytuacji rynkowej, łatwiej będzie negocjować korzystniejsze dla siebie warunki.

Polecamy również: wycena nieruchomości Warszawa

Head of Marketing
O mnie

Jestem absolwentką London Metropolitan University. Uzyskałam również certyfikat Digital Marketing Institute. Posiadam dwudziestoletnie doświadczenie w marketingu, zdobywane w międzynarodowych agencjach reklamowych i firmowych działach marketingu. Dzięki temu świetnie czuję się nie tylko w branży nieruchomości, ale także w organizacjach związanych z motoryzacją i edukacją. W SonarHome kieruję działem marketingu. Specjalizuję się w obsłudze mediów społecznościowych, prowadzeniu działań SEO i content marketingu. Za swoje mocne strony uważam komunikatywność, empatię i asertywność.

Czytaj również