Powrót do bloga

6 porad jak drożej sprzedać swoje mieszkanie

Kategoria:Sprzedaż mieszkaniaAutor: Ostatnia aktualizacja:

Zastanawiasz się co zrobić, żeby podnieść wartość sprzedawanego mieszkania? Przeczytaj nasze rady.

Chcesz poznać cenę swojego mieszkania?

Zobacz podobne artykuły

6 porad jak drożej sprzedać swoje mieszkanie

Zastanawiasz się co zrobić, żeby podnieść wartość sprzedawanego mieszkania? Przeczytaj nasze rady.

    Analiza konkurencjiStagingŚwietne fotografieProfesjonalny marketing Sprzedaż przez osobę z zewnątrzDośwadczenie wyjątkowości miejsca

Sprawdź z kim konkurujesz

Zanim wystawisz swoje ogłoszenie na portalach, sprawdź, jak wyglądają inne ogłoszenia mieszkań, które będą w kręgu zainteresowań osób które będą chciały obejrzeć Twoje mieszkanie. Zastanów się, kim są i jakie kryteria mogą mieć osoby, które mogą być zainteresowane Twoim mieszkaniem. Następnie sprawdź na portalach jak wyglądają te mieszkania - ile kosztują, jakie mają wyjątkowe atrybuty, a także co w nich brakuje. Jeśli jesteś w stanie w podobnej cenie zaoferować coś, czego nie ma konkurencja, możesz śmiało wyjść na rynek. Jeśli nie, być może warto poczekać lub zrewidować swoje oczekiwania cenowe.

Zadbaj o wygląd

Kiedy ostatnio przeprowadzałaś remont w swoim mieszkaniu? Jeśli nie było to “wieki temu”, warto rozważyć staging, czyli lekkie odświeżenie mieszkania: może wystarczy gruntowne sprzątanie i “odgracanie”, czasem warto zainwestować w malowanie i drobne poprawki. Zaakcentowanie najlepszych cech mieszkania, pozwoli zrobić dobre wrażenie nie tylko na zdjęciach, ale również podczas osobistej prezentacji. W tym celu, najlepiej skorzystać z usług tzw. homestage’rów, lub architektów wnętrz. Jeśli czujesz, że masz zmysł estetyczny, można też zrobić taki staging samodzielnie, inspirując się zdjęciami najciekawszej konkurencji, ale pamiętaj o tym, że własne mieszkania odbierasz emocjonalnie zupełnie inaczej niż kupujący, którzy nie są z nim związani.

Pokaż na zdjeciach zalety miejsca

Kiedy już odświeżyłeś mieszkanie i zrobiłeś staging, warto wykonać profesjonalną sesję zdjęciową, która zaprezentuje wszystkie zalety mieszkania. Z naszych doświadczeń wynika, że nawet mieszkania bez stagingu da się “podkręcić” zdjęciami, jednak później duża część odwiedzających mieszkanie osobiście może czuć się zawiedziona. W przypadku całościowego stagingu, którego efekty widać i czuć na spotkaniu, profesjonalne fotografie przyciągną więcej osób, wśród nich może znajdą się ci, którzy na spotkaniu zakochają się w Twoim mieszkaniu. Możesz rozważyć też spacer 3d oraz rzut mieszkania - prawdopodobnie nie zwiększysz tym ilości telefonów i spotkań w mieszkaniu, ale odpadną Ci oglądający, którym coś nie pasuje (np. rozkład mieszkania, widok z okna, brak balkonu itd), a nie mogli tego zweryfikować online.

Efektywny marketing oferty

Kiedy masz już przygotowanie mieszkanie (remont lub staging) oraz materiały marketingowe, takie jak fotografie, spacer 3d i rzut mieszkania, a także masz stale aktualizowaną wycenę oraz analizę konkurencji, czas na efektywne dotarcie do kupujących. Nasze doświadczenia są takie, że najlepsze efekty daje publikacja na największych portalach nieruchomościowych, a następnie systematyczne promowanie/podbijanie ogłoszeń w odpowiednim rytmie. Kluczowe jest takie dobranie parametrów oraz obserwowanie otoczenia, aby nie wydać zbyt dużo, ale zostać zauważonym przez te osoby, które szukają mieszkania takiego jak Twoje.

Sprzedaż przez osobę z zewnątrz, czyli oddzielenie emocji

Samodzielne pokazywanie mieszkania ma swoje plusy - to Ty wiesz najwięcej o tym, jak się mieszka w tym mieszkaniu, budynku oraz okolicy. Znasz sąsiadów, plany dotyczące okolicy, a także niuanse, które będą istotne dla nowego nabywcy. Jednakże jesteś też niewiarygodna w oczach kupujących - dlaczego (skoro wg Twoich słów wszystko jest takie super) wyprowadzasz się? Czego mi nie mówisz, oraz na jak dużo rzeczy patrzysz z własnej perspektywy, ignorując potrzeby kupującego? Wielu kupujących, nie będzie chciało przekazać szczerej opini oraz propozycji ceny bezpośrednio sprzedającemu, obawiając się aby jej nie urazić.

Sprzedawanie przez osobę z zewnątrz ma swoje plusy, tworzy barierę ochronną dla stron transakcji, pozwala lepiej zrozumieć kupującego oraz prowadzić merytoryczne negocjacje, pozbawione nadmiernych emocji. Jednakże wymaga też świetnego przygotowania osoby reprezentującej sprzedającego - zarówno wiedzy o mieszkaniu i otoczeniu, jak również ponadprzeciętnych umiejętności sprzedażowych i negocjacyjnych.

Pozwól się zakochać

Na koniec - pomysły dla odważnych. Jeśli masz mieszkanie, które jest super (po remoncie/stagingu) i gotowe do zamieszkania, możesz odważyć się na zaoferowanie “jazdy próbnej”. Wynajmij lub użycz mieszkanie na weekend najbardziej zainteresowanym kupującym, aby mogli “poczuć magię” tego miejsca i przekonać się o słuszności zakupu. Nie jest to takie trudne, ani ryzykowne jak może się wydawać - skorzystaj z platformy typu airbnb. Pamiętaj tylko, że pozytywne wrażenie zrobisz, jeśli wyposażysz mieszkanie we wszystko, co konieczne do spędzenia tam weekendu - najlepiej wypróbuj to na sobie :) .

Jeśli podoba Ci się nasze podejście, sprawdź naszą ofertę - pomożemy Ci sprzedaż Twoje mieszkanie drożej, szybciej, bezpieczniej i przyjemniej.

Polecamy również: Mieszkania na sprzedaż Warszawa

 

Head of Marketing
O mnie

Jestem absolwentką London Metropolitan University. Uzyskałam również certyfikat Digital Marketing Institute. Posiadam dwudziestoletnie doświadczenie w marketingu, zdobywane w międzynarodowych agencjach reklamowych i firmowych działach marketingu. Dzięki temu świetnie czuję się nie tylko w branży nieruchomości, ale także w organizacjach związanych z motoryzacją i edukacją. W SonarHome kieruję działem marketingu. Specjalizuję się w obsłudze mediów społecznościowych, prowadzeniu działań SEO i content marketingu. Za swoje mocne strony uważam komunikatywność, empatię i asertywność.

Czytaj również