Powrót do bloga

Sprzedaż mieszkania: 7 największych wyzwań

Kategoria:Sprzedaż mieszkaniaAutor: Ostatnia aktualizacja:

Sprzedaż mieszkania może trwać zarówno kilka dni jak i kilka lat. Średni czas zbycia nieruchomości w Polsce wynosi jednak 7 miesięcy - dlatego sprzedający musi uzbroić się w cierpliwość. Na co jeszcze warto się przygotować?

Chcesz poznać cenę swojego mieszkania?

Co znajdziesz w artykule?

 1. Jak ustalić cenę mieszkania?
 2. Jak określić stan prawny i techniczny nieruchomości?
 3. Jakie dokumenty należy przygotować?
 4. W jaki sposób można sprzedać mieszkanie?
 5. Jakie są rodzaje klientów i korzyści z zawarcia z nimi transakcji?
 6. Jak powinna być skonstruowana umowa sprzedaży?
 7. Jak rozliczyć się z Urzędem Skarbowym ze sprzedaży mieszkania?

Zobacz podobne artykuły

Ustalenie wartości mieszkania

Określenie ceny nieruchomości

Pierwszym krokiem na drodze do sprzedaży mieszkania jest oczywiście ustalenie jego ceny. Właściciel zbywanej nieruchomości powinien mieć jednak świadomość, że konieczne jest ustalenie dwóch cen - transakcyjnej i ofertowej. 

Cena transakcyjna mieszkania jest kwotą, którą właściciel mieszkania chce ostatecznie otrzymać od kupującego. Ofertowa - kwotą, która pojawi się w ogłoszeniu. Dzięki wyższej cenie ofertowej może bez przeszkód pójść na pewne ustępstwa względem kupującego - tak, by obie strony były zadowolone. 

Należy jednocześnie pamiętać, że od kwoty otrzymanej po dokonaniu transakcji, sprzedający musi jeszcze zapłacić podatek od sprzedaży mieszkania - mowa o podatku dochodowym. Dodatkowo jeśli korzystał z usług agencji nieruchomości, konieczne będzie też uiszczenie prowizji. 

Przy dokonywaniu transakcji, jaką jest sprzedaż/zakup lokalu, należy jeszcze zapłacić podatek od czynności cywilnoprawnych (PCC) oraz ponieść koszty wizyty u notariusza. Najczęściej oba wydatki ponosi kupujący. Sprzedający powinien jednak pamiętać, że m.in. właśnie z tego względu nabywca będzie chciał wynegocjować jak największą obniżkę ceny mieszkania. Dlatego tak istotne jest, by cena ofertowa była wyższa od kwoty, którą sprzedający faktycznie chce otrzymać. 

⁠Przy określaniu ceny nieruchomości ważne jest, aby zrównoważyć oczekiwania sprzedającego z realiami rynku. Cena ofertowa powinna być ustalona na podstawie dokładnej analizy rynkowej, uwzględniającej ceny transakcyjne podobnych nieruchomości w okolicy. Warto skorzystać z profesjonalnej wyceny, która może uwzględnić unikalne cechy mieszkania i aktualne trendy rynkowe. Pamiętaj, że cena zbyt wysoka może odstraszyć potencjalnych kupujących, podczas gdy cena zbyt niska może nie odzwierciedlać rzeczywistej wartości mieszkania. Realistyczna wycena jest kluczem do przyciągnięcia zainteresowanych i zapewnienia satysfakcjonującej sprzedaży.

Jak wycenić mieszkanie na sprzedaż?

Jak ustalić cenę mieszkania - zarówno transakcyjną jak i ofertową? Konieczne jest najpierw dokonanie jego wyceny, czyli oszacowanie wartości. Można to zrobić na trzy sposoby:

  Całkowicie samodzielnie, Korzystając z wyceny online Decydując się na usługi profesjonalisty (doradcy lub rzeczoznawcy majątkowego). 

Samodzielne przeszukiwanie ofert

Pierwszy sposób - chociaż nie wiąże się z żadnymi kosztami - jest niezwykle żmudny. W dodatku może się okazać, że efekt będzie niezadowalający. Trudno samodzielnie ocenić, które lokale są faktycznie podobne do mieszkania będącego przedmiotem wyceny. 

Dodatkowo sprzedający nie wie też, czy w innych ofertach mieszkania wyceniono zgodnie ze standardami rynkowymi, czy może cena była zaniżona lub zawyżona. Samodzielne przeszukiwanie ogłoszeń może być zatem nie tylko frustrujące, ale i w ostatecznym rozrachunku - nie przynieść żadnych odpowiedzi. 

Wycena online

Drugi sposób - czyli wycena online - jest znacznie bardziej efektywny. Cały proces ułatwia specjalny kalkulator wycen - narzędzia tego rodzaju można znaleźć na różnych stronach internetowych. Kalkulator wykorzystuje skomplikowane algorytmy i porównuje ceny w podobnych ofertach dostępnych online. Dzięki temu ustala sugerowaną cenę nieruchomości. Co istotne, wystarczy podać tylko podstawowe dane - takie jak metraż (powierzchnia) mieszkania, liczba pokoi, rok budowy czy lokalizacja. 

SonarHome przeprowadza taką wycenę online całkowicie bezpłatnie. Użytkownik uzyska też dostęp do zestawień i porównań cen ofertowych w poszczególnych dzielnicach. Ponadto otrzymuje też raport cenowy, zawierający mnóstwo dodatkowych, przydatnych informacji o lokalnym rynku nieruchomości i archiwalnych ofertach. Sprzedaż mieszkania dzięki takim informacjom jest znacznie prostsza.

Pomoc doradcy lub rzeczoznawcy

Trzecim i ostatnim sposobem wyceny nieruchomości jest skorzystanie z pomocy profesjonalisty - doradcy z agencji nieruchomości lub rzeczoznawcy majątkowego. W przypadku agencji nieruchomości należy jednak pamiętać o tym, że często pracownicy takiej firmy - przygotowując wycenę - również posługują się różnymi ogólnie dostępnymi narzędziami czy kalkulatorami - m.in. ze strony SonarHome. 

Jeśli chodzi z kolei o rzeczoznawcę majątkowego, to jego pomoc będzie niezbędna w sytuacji, gdy potrzebny jest operat szacunkowy - czyli dokument urzędowy. Jest on konieczny do wyceny nieruchomości, gdy została ona zakupiona np. na kredyt hipoteczny lub odziedziczona w spadku. Należy jednak pamiętać, że koszt operatu szacunkowego może wynieść nawet kilka tysięcy złotych, a w dodatku rzeczoznawca majątkowy na ogół nie uwzględnia trendów na rynku nieruchomości. 

Samodzielna wycena

Wycena online

Wycena u doradcy

Wycena u rzeczoznawcy

  Bezpłatna, nie trzeba nikogo angażować Niezadawalające efekty Czasochłonna frustracja może wprowadzić w błąd
  W SonarHome całkowicie bezpłatny kalkulator wykorzystujący specjalnie skonstruowane algorytmyW SonarHome rozbudowany raport cenowy za darmoW niektórych sytuacjach niewystarczająca
  Pomoc profesjonalistówDoświadczenie w tworzeniu wycenCzęsto może być tworzona dzięki bezpłatnym narzędziomDodatkowe opłaty Zdarza się, że wycena u doradcy nie wnosi nic więcej niż wycena online
  Pomoc profesjonalistyOperat szacunkowy tworzony na podstawie wielu danych Wycena tego rodzaju konieczna w niektórych sytuacjach Duży wydatek (nawet kilka tys. zł.) Brak uwzględnienia aktualnych trendów na rynku

Określenie stanu prawnego oraz technicznego mieszkania

Kolejnym wyzwaniem towarzyszącym sprzedaży mieszkania jest określenie jej stanu prawnego i technicznego - co tylko teoretycznie jest proste, a w praktyce może przysporzyć pewnych trudności. 

Stan prawny

Najbardziej komfortowa sytuacja to taka, gdy mieszkanie sprzedającego stanowi jego własność - wtedy sprzedaż mieszkania powinna być znacznie prostsza. Możliwe jest jednak również posiadanie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu. W obu przypadkach sprzedaż mieszkania jest możliwa, jednak łatwiej zbyć nieruchomość z pełną własnością. 

Warto również mieć świadomość, że przy spółdzielczym własnościowym prawie do lokalu nieruchomość najczęściej nie ma założonej księgi wieczystej - a obecnie proces rejestracji w sądzie wieczystoksięgowym znacząco się wydłużył. Brak księgi wieczystej to z kolei brak możliwości kupna nieruchomości przez osoby, które chciały sfinansować zakup mieszkania kredytem hipotecznym. 

Ustalenie najważniejszych kwestii dotyczących lokalu

Konieczne jest również sprawdzenie innych kwestii - m.in. tego, czy prawo do mieszkania przysługuje do lokalu mieszkalnego, czy do usługowego - takiego jak condo hotele czy mikroapartmenty, w których niemożliwe jest zameldowanie się na pobyt stały.

Tym samym warto - na wszelki wypadek - sięgnąć do takich dokumentów jak:
  Akt notarialnyWyrok sądowy (jeśli to na jego podstawie zostało nabyte prawo do nieruchomości)Poświadczenie dziedziczenia (gdy lokal został odziedziczony)Zaświadczenie ze spółdzielni o przekształceniu (jeśli miało ono miejsce)
Oprócz tego sprzedający nieruchomość musi również ustalić:
  Co dokładnie będzie stanowić przedmiot sprzedaży i kto ma prawo do nieruchomości Czy mieszkanie ma księgę wieczystą (a jeśli tak - przyda się odpis z księgi wieczystej)Jaki jest udział właściciela w gruntach oraz czy ciążą na nim jakieś zobowiązania z racji współwłasności gruntówCzy nieruchomość nie jest zadłużona (kredytem hipotecznym, ale też czy opłacono wszystkie rachunki itd.)Czy (i jakie) elementy przynależą do mieszkania - najczęściej jest to komórka lokatorska, w niektórych wypadkach - także miejsce postojowe (jeśli chodzi o miejsce postojowe, należy od razu sprawdzić, czy ma odrębną KW)

Sprzedający nieruchomość powinien również sprawdzić historię nabycia mieszkania, to, czy wszystkie zmiany właścicielskie zostały ujęte odpowiednio w dokumentach, czy uregulowane są wszystkie zobowiązania dotyczące mieszkania oraz - czy dokumenty są zgodne ze stanem faktycznym lokalu. 

Aby dokładnie określić stan prawny i techniczny mieszkania, konieczne jest przeprowadzenie szczegółowej analizy. W przypadku stanu prawnego, sprawdzenie aktualnego odpisu z księgi wieczystej pozwoli na weryfikację obciążeń oraz właściciela nieruchomości. Ważne jest również zrozumienie statusu prawnego mieszkania, w tym ewentualnych ograniczeń związanych ze spółdzielczym własnościowym prawem do lokalu.

Stan techniczny wymaga oceny kondycji instalacji elektrycznych, stanu rur, okien, drzwi oraz innych elementów konstrukcyjnych. Warto rozważyć zatrudnienie specjalisty, który dokona profesjonalnej oceny stanu technicznego, co może przyspieszyć sprzedaż, unikając późniejszych roszczeń ze strony kupującego. Przejrzystość w zakresie ewentualnych potrzebnych napraw czy modernizacji zwiększa zaufanie potencjalnych nabywców i może wpłynąć na lepsze warunki transakcji.

Nie tylko stan prawny mieszkania, ale także - stan regulacji prawnej gruntów

Sprzedający mieszkanie powinien też mieć na uwadze, że istotny jest nie tylko stan prawny samego lokalu, ale również - stan regulacji prawnej gruntów, na których znajduje się budynek, w którym zlokalizowane jest mieszkanie. 

Najlepiej, jeśli budynek znajduje się na tzw. gruntach uregulowanych. Dzięki temu wiadomo, jaki jest stan własności gruntu oraz na jakiej podstawie korzysta z niego spółdzielnia lub wspólnota mieszkaniowa. Możliwa jest również sytuacja, gdy każdy z mieszkańców budynku - w określonej części - jest współwłaścicielem gruntu. 

Może się też zdarzyć, że spółdzielnia lub wspólnota zawarła z właścicielem gruntu (najczęściej Skarbem Państwa czy jednostką samorządu) umowę (np. umowę dzierżawy), na podstawie której odprowadzana jest następnie opłata za korzystanie z gruntu.

Wreszcie możliwa jest również trzecia sytuacja - najmniej korzystna z punktu widzenia sprzedającego mieszkanie. Mowa o przypadku, gdy korzystanie z gruntu nie jest w żaden sposób uregulowane - i nie została zawarta żadna umowa. To z kolei poważnie komplikuje sprzedaż mieszkania, ponieważ niemożliwe jest w takiej sytuacji założenie księgi wieczystej lokalu. Tym samym sprzedać mieszkanie można jedynie klientom gotówkowym. To zresztą niejedyny problem. Brak księgi wieczystej wpływa również na obniżenie wartości nieruchomości. 

Z nieuregulowanymi gruntami często można się spotkać zwłaszcza w Warszawie - stan prawny regulacji gruntów w tym mieście można sprawdzić na oficjalnej stronie samorządu

Jeśli chodzi o grunty, sprzedający nieruchomość powinien również pamiętać o jeszcze jednej kwestii. Mowa o masowym przekształceniu prawa użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo własności tych gruntów, co miało miejsce na początku 2019 r. Mieszkańcy mieli otrzymać stosowne zaświadczenie potwierdzające dokonanie przekształcenia. Następnie powinni dokonać albo jednorazowej opłaty przekształceniowej z bonifikatą, albo - zdecydować się na uiszczanie opłaty rocznej. Tym samym sprzedający powinien sprawdzić, czy budynek jest posadowiony na gruncie, do którego prawa uległy przekształceniu z mocy prawa oraz czy jest w posiadaniu wszystkich dokumentów z tym związanych.

Stan techniczny mieszkania

Oprócz stanu prawnego należy również określić stan techniczny nieruchomości - tak, by nie wprowadzić potencjalnego kupującego w błąd, co mogłoby z kolei wydłużyć sprzedaż mieszkania. Należy też pamiętać, że nieprawidłowa ocena stanu technicznego, w jakim jest lokal, prowadzi również do zaniżenia lub zawyżenia ceny ofertowej mieszkania. 

Stan techniczny nieruchomości obejmuje:
  Instalację elektryczną oraz wodociągowo-kanałowąStan ogólny mieszkania - czyli wszelkie krzywizny i pęknięcia ścian czy nieszczelne oknaJakość materiałów użytych do wykończenia mieszkania na sprzedażJakość wyposażenia stałego, które będzie sprzedawane razem z mieszkaniem (zabudowa kuchni, szafy wnękowe, armatura łazienkowa itd.)Ogólny stan budynku (termoizolacja, ogólny stan elewacji, wind i ścian, stan klatek schodowych; istotna jest również informacja, czy w budynku znajdują się zsypy, co może zwiększyć ryzyko występowania szkodników)

Na wycenę mieszkania i jego stan techniczny nie ma natomiast większego wpływu wyposażenie ruchome (które sprzedający zazwyczaj usuwa z lokalu) czy rozwiązania dotyczące oświetlenia. 

Wartość mieszkania może natomiast zwiększyć dobry stan ogólny kuchni i łazienki - ze względu na fakt, że remont wymienionych pomieszczeń jest zazwyczaj najbardziej kosztowny. Na zwiększenia wartości lokalu wpływa też korzystny układ pomieszczeń. Rozkładowe mieszkania cieszą się większą popularnością, co pozwala ich właścicielom na ustalenie wyższej ceny ofertowej. 

Oceny stanu technicznego nie trzeba dokonywać samodzielnie - można zwrócić się o pomoc do profesjonalistów, czyli doradców, rzeczoznawców majątkowych czy przedsiębiorstw remontowych. 

Właściciel nieruchomości musi być przygotowany na pytania od potencjalnego nabywcy zainteresowanego kupnem lokalu. Z tego względu warto przed prezentacją mieszkania zgromadzić odpowiednie dokumenty - m.in. dotyczące schematów instalacji elektrycznej i wodno-kanalizacyjnej. 

Przygotowanie dokumentów

Kolejnym wyzwaniem przy sprzedaży mieszkania jest przygotowanie dokumentów. Chodzi m.in. o wspomniany już akt własności mieszkania (może to być akt notarialny nabycia nieruchomości lub inne wspomniane wcześniej podstawy nabycia lokalu). Oprócz tego, zanim dojdzie do transakcji, warto przygotować też:

  Odpis księgi wieczystejZ księgi wieczystej zaświadczenie o braku osób zameldowanych w lokalu (w dniu dokonania transakcji i podpisania aktu notarialnego)Dokumenty wskazujące na stan regulacji gruntów  oraz uiszczenia odpowiednich opłat związanych z ich przekształceniemDokumenty potwierdzające brak zadłużeniaZaświadczenie ze spółdzielni lub wspólnoty mieszkaniowej o braku zaległości z tytułu czynszuDokument o aktualnym saldzie kredytu wraz z promesą uwolnienia długu w księdze wieczystej - jeśli mieszkanie obciążone jest kredytem hipotecznymDokumenty czynszowe - umożliwiające określenie wysokości poszczególnych opłat, w tym opłat na fundusz remontowyDokumenty dotyczące zobowiązań podatkowych i ich uregulowania - np. w przypadku dziedziczenia zaświadczenie o uregulowaniu podatku lub zastosowaniu odpowiedniego zwolnienia podatkowegoDokumenty potwierdzające brak prowadzenia w mieszkaniu działalności gospodarczej (lub innego wykorzystywania lokalu nie na cele mieszkaniowe)

W niektórych sytuacjach potrzebne mogą być dodatkowe dokumenty. Jeśli na przykład właściciel nieruchomości prowadzi jednak działalność w sprzedawanym lokalu, konieczne będzie zaświadczenie o braku zaległości w ZUS-ie i Urzędzie Skarbowym. Z kolei w sytuacji, gdy sprzedający ma spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, potrzebne jest odrębne zaświadczenie ze spółdzielni. 

Może się też zdarzyć, że konieczne będzie potwierdzenie zgodności z miejscowym planem zagospodarowania, wypisy i wyrysy z rejestru gruntów. To, czy sprzedający potrzebuje takich dokumentów przed dokonaniem transakcji, zależy od tego, czy sprzedawane mieszkanie jest także powiązane z udziałem w gruntach np. pod drogami dojazdowymi czy ścieżkami wewnątrz osiedla. 

W określonych przypadkach potrzebne będzie również zaświadczenie z lasów miejskich lub państwowych. 

Trzy możliwości sprzedaży mieszkania

Sprzedaż mieszkania może być dokonana na trzy różne sposoby.

Samodzielna sprzedaż nieruchomości

Pierwszym sposobem jest oczywiście samodzielna sprzedaż mieszkania. Jego zaletą jest zachowanie pełnej kontroli nad całym procesem. Niestety - ma też właściwie najwięcej wad. Większość właścicieli mieszkań nie ma doświadczenia w sprzedaży nieruchomości - a tymczasem konieczne jest nie tylko ustalenie wartości mieszkania i jego wycena, ale również określenie stanu prawnego, technicznego czy przygotowanie dokumentów - nie wspominając już o przygotowaniu do transakcji samej nieruchomości. 

Dodatkowo niezbędne jest samodzielne stworzenie oferty, poszukiwanie nabywcy i zawarcie umowy sprzedaży. Wszystkiemu towarzyszy ogromny stres. Aby samodzielnie sprzedać mieszkanie trzeba również poświęcić mnóstwo własnego czasu - zarówno na dopełnienie formalności i zgromadzenie dokumentów, jak i np. prezentację lokalu potencjalnemu kupującemu. 

Zalety samodzielnej sprzedaży nieruchomości

Wady samodzielnej sprzedaży nieruchomości

  Kontrola nad całym procesemBrak kosztów związanych np. z prowizjąSatysfakcja z samodzielnej sprzedaży
  Obarczenie wszystkimi formalnościamiKonieczność przygotowania ofertySprzedaży, prowadzenia negocjacji i zebrania wszystkich dokumentówBrak wsparcia profesjonalisty Brak wsparcia profesjonalistyCzasochłonny proces Możliwa sprzedaż mieszkania po zaniżonej cenieDuże ryzyko popełnienia kosztownych błędów (brak doświadczenia w sprzedaży nieruchomości)

Rozważając samodzielną sprzedaż nieruchomości, kluczowym elementem jest skuteczne promowanie oferty. W tym celu, warto skorzystać z mediów społecznościowych, lokalnych serwisów ogłoszeniowych oraz platform specjalizujących się w nieruchomościach, aby dotrzeć do szerokiego grona potencjalnych kupujących. Efektywne wykorzystanie fotografii wysokiej jakości i szczegółowy opis mieszkania mogą znacząco zwiększyć zainteresowanie ofertą. Dodatkowo, organizacja dni otwartych lub indywidualnych prezentacji mieszkania może być dobrym sposobem na zaprezentowanie jego wartości i potencjału bezpośrednio zainteresowanym osobom.

Usługa iBuying

Kolejnym sposobem sprzedaży mieszkania jest skorzystanie z usługi iBuying, czyli uproszczonego procesu sprzedaży. Właściciel mieszkania, który szuka pewnego nabywcy i nie chce, by proces sprzedaży nieruchomości przeciągał się w nieskończoność, może sprzedać lokal iBuyerowi, czyli kupcowi. To rozwiązanie ma zresztą jeszcze jedną zaletę - i jest nią elastyczność. Zazwyczaj sprzedający (jeśli dojdą do porozumienia z iBuyerem), mogą pozostać w mieszkaniu jeszcze jakiś czas. Sprzedający może też liczyć na gwarancję bezpieczeństwa finansowania transakcji. 

Pomoc doradcy

Trzecim sposobem na sprzedaż mieszkania jest zwrócenie się o pomoc do doradcy nieruchomości. To najlepsze rozwiązanie, jeśli sprzedającemu zależy na maksymalizacji zysków z transakcji i sprzedaży mieszkania na wolnym rynku. 

Doradca ma też ogromne doświadczenie w procesie sprzedaży mieszkania i szukania potencjalnego nabywcy. Na przykład osoby, które zdecydują się na skorzystanie z usługi Digital Broker od SonarHome, mogą liczyć na szeroką promocję oferty sprzedaży - w tym publikację ogłoszenia na największych portalach, wypromowanie go w mediach społecznościowych, organizację sesji zdjęciowej czy zorganizowanie spaceru 3D dla zainteresowanych osób. Dodatkowo cały proces sprzedaży wspomagają nowoczesne technologie - w tym m.in. narzędzie do analizy konkurencyjnych ofert. 

Dwa typy klientów - gotówkowy i kredytowy

Sprzedający mieszkanie może spotkać się z dwoma typami kupców - czyli z klientem gotówkowym lub kredytowym. 

Nabywca gotówkowy posiada własne środki, które pozwolą mu sfinansować w całości zakup mieszkania. Sprzedający otrzyma tym samym pieniądze zaraz po zawarciu aktu kupna-sprzedaży nieruchomości. Znalezienie nabywcy gotówkowego jest szczególnie pożądane w momencie, gdy sprzedaż mieszkania przeciąga się, a lokal stoi pusty i generuje dodatkowe koszty.

Drugim typem nabywcy jest klient kredytowy. To osoba, która deklaruje chęć nabycia nieruchomości, ale jej zakup może sfinansować wyłącznie kredytem. W takiej sytuacji podpisywana jest umowa przedwstępna, a przyszły kupiec wpłaca zaliczkę lub zadatek, a następnie stara się o kredyt (co może zająć 2-4 miesiące). 

Wbrew pozorom w wielu sytuacjach klient kredytowy jest równie pożądany co gotówkowy - głównie dlatego, że okres starania się o kredyt przyszłego nabywcy umożliwia właścicielowi spokojną wyprowadzkę z mieszkania. Należy jedynie zadbać o to - już na początkowym etapie rozmów - by klient zbadał swoją zdolność kredytową. Może bowiem okazać się, że nie uzyska kredytu - a obie strony stracą czas. 

Umowa sprzedaży mieszkania

W procesie sprzedaży mieszkania podpisywane są zazwyczaj dwie umowy sprzedaży. Są to:

  Przedwstępna umowa sprzedaży mieszkania,Właściwy dokument kupna-sprzedaży (akt notarialny przeniesienia własności).

Umowa przedwstępna to dokument potwierdzający wolę kupca do zarezerwowania mieszkania i jego późniejszego nabycia. Dokument zawiera zapis o wpłaceniu zaliczki lub zadatku. 

Z kolei “właściwa” umowa sprzedaży mieszkania zawiera szczegółowe informacje na temat całej transakcji. Chodzi m.in. o opis sytuacji prawnej, listę zgromadzonych dokumentów czy depozyt u notariusza.

W obu dokumentach (zarówno umowie przedwstępnej jak i umowie sprzedaży), muszą pojawić się takie elementy jak:

  Dane sprzedającego i kupującego (imię, nazwisko, PESEL, nr dowodu itd.)Data i miejsce podpisania aktuInformacje na temat kwoty, za którą sprzedawany jest lokalOpis mieszkania (adres, metraż, liczba pokoi, kondygnacja itd.)Informacje dotyczące wpłacenia zaliczki lub zadatku. 

Zanim kupujący i sprzedający podpiszą umowę, notariusz powinien ją dokładnie sprawdzić - zarówno pod kątem poprawności danych, jak i ewentualnych niedopuszczalnych klauzul, na które nie zezwala prawo. Umowa sprzedaży mieszkania musi być ich pozbawiona. W razie ich wystąpienia (lub odnotowania przez notariusza innych błędów) niezbędna jest poprawa umowy sprzedaży pod rygorem jej nieważności. 

Opłaty i dodatkowe formalności

Sprzedaż mieszkania - ze względu m.in. na konieczność wizyty u notariusza - wiąże się też z pewnymi kosztami. Zazwyczaj taksa notarialna jest uiszczana przez kupującego. Sprzedający i nabywca mogą jednak podzielić się kosztami - właściwie w dowolny sposób, ponieważ polskie prawo nie reguluje tej kwestii. 

Sfinalizowanie umowy sprzedaży to jednak nie wszystko. Konieczne jest również spisanie dokładnego protokołu zdawczo-odbiorczego mieszkania oraz spis wyposażenia ruchomego, które pozostało w lokalu. Z tego względu po sfinalizowaniu transakcji obie strony powinny udać się do mieszkania będącego przedmiotem umowy i przeprowadzić procedurę zdania lokalu. 

Po podpisaniu umowy i protokołu pozostają jeszcze inne, drobne kwestie, takie jak przepisanie liczników, dokonanie zgłoszeń do spółdzielni etc. Z tego względu konieczna jest współpraca sprzedającego i kupca mieszkania. Czasem przyda się również wsparcie profesjonalisty - czyli doradcy lub osoby pracującej w firmie oferującej iBuying. 

Podatek od sprzedaży mieszkania i rozliczenie z Urzędem Skarbowym

Po sprzedaży nieruchomości należy jeszcze dokonać rozliczenia z Urzędem Skarbowym, w tym zazwyczaj - zapłacić podatek od sprzedaży mieszkania w wysokości 19 proc. dochodu uzyskanego dzięki transakcji. 

Podatku od sprzedaży mieszkania nie uiszczają natomiast osoby, które sprzedały nieruchomość po co najmniej 5 latach od jej nabycia. Dodatkowo podatku od sprzedaży mieszkania nie muszą też płacić osoby, które sprzedały nieruchomość przed upływem 5 lat, ale zbyły lokal za cenę niższą niż cena jego pierwotnego nabycia.

Zapłaty podatku nie zawsze można uniknąć, można jednak spróbować obniżyć jego wysokość. Można tego dokonać np. przeznaczając część dochodu uzyskanego ze sprzedaży mieszkania na cele mieszkaniowe - czyli na zakup innej nieruchomości lub np. remont aktualnie zamieszkiwanego lokalu. Należy jednak pamiętać, że niezbędne jest zbieranie i przechowywanie dokumentów potwierdzających poniesione wydatki. 

Osoba, która sprzedała mieszkanie nowemu nabywcy, jest również zobowiązana - nie później niż do 30 kwietnia roku następującego po roku, w którym sprzedano lokal - do złożenia do Urzędu Skarbowego wypełnionego PIT-39.

Należy też pamiętać, że podatek od sprzedaży mieszkania to nie jedyna danina, którą należy uiścić. Jest też podatek od nieruchomości. Ta opłata przechodzi wprawdzie na nowego właściciela mieszkania, jednak sprzedający - dla pewności - może samodzielnie zgłosić do urzędu sprzedaż mieszkania. Dzięki temu nie zostanie obarczony podatkiem w przyszłości.

Zobacz również: Mieszkania na sprzedaż Warszawa

Head of Marketing
O mnie

Jestem absolwentką London Metropolitan University. Uzyskałam również certyfikat Digital Marketing Institute. Posiadam dwudziestoletnie doświadczenie w marketingu, zdobywane w międzynarodowych agencjach reklamowych i firmowych działach marketingu. Dzięki temu świetnie czuję się nie tylko w branży nieruchomości, ale także w organizacjach związanych z motoryzacją i edukacją. W SonarHome kieruję działem marketingu. Specjalizuję się w obsłudze mediów społecznościowych, prowadzeniu działań SEO i content marketingu. Za swoje mocne strony uważam komunikatywność, empatię i asertywność.

Czytaj również