Powrót do bloga

Wynajem mieszkania - porady dla najemcy

Kategoria:Inwestowanie w nieruchomościAutor: Ostatnia aktualizacja:

Co najemca powinien wiedzieć o wynajmie? Na co zwrócić uwagę podczas tej procedury, aby nie zostać oszukanym? Jakie są obowiązki, a jakie prawa najemcy i wynajmującego?

Chcesz poznać cenę swojego mieszkania?

Zobacz podobne artykuły

Wynajem mieszkania poradnik

Z tego artykułu dowiesz się:

  Dlaczego warto zadawać szczegółowe i czasem niewygodne pytania?Kto jest właścicielem najmowanego mieszkaniaJakie opłaty i podwyżki czynszu właściciel może wprowadzić?Kto dokonuje napraw w mieszkaniu?O jakich rzeczach nie możesz zapomnieć?

Wynajem mieszkania - porady dla najemcy

Obecnie w Polsce wynajem mieszkań jest niezwykle popularny. Według statystyk szacuje się, że na ten krok decyduje się około 17% z nas. Bardzo duża grupa tych osób, bo aż 25% to osoby fizyczne, głównie młode do 35 roku życia. Wynajem mieszkania zapewnia im usamodzielnienie się dużo niższym kosztem niż zakup drogiego mieszkania. Przed podjęciem decyzji warto pamiętać jednak, aby dokładnie przejrzeć umowę oraz omówić wszelkie nieścisłości z właścicielem mieszkania. Na co musimy zwrócić uwagę?

Weryfikacja ogłoszenia

Jak wiadomo, ogłoszenia dotyczące wynajmu mieszkania, zamieszczane w Internecie, bywają różnorodne. Czasami możemy liczyć na obszerny opis, niekiedy dosyć skąpy, w którym dodatkowo zazwyczaj brak fotografii pomieszczeń. Warto pamiętać, aby zwracać uwagę na szczegóły. Jeśli ktoś nie podaje wyczerpujących informacji lub nie pokazuje zdjęć, być może nie chce informować o jakichś usterkach w mieszkaniu lub mniej atrakcyjnym wyglądzie wnętrz. Na początku powinniśmy odpowiadać przede wszystkim na ogłoszenia, które zostały wzbogacone wyczerpującym opisem oraz zawierają fotografie. Wtedy od razu będziemy wiedzieć, czy dane mieszkanie przypadnie nam do gustu. Kolejnym krokiem jest weryfikacja stanu faktycznego ze zdjęciami i opisem. Dokładnie zapytajmy o wszystkie szczegóły, zawarte w ogłoszeniu i potwierdźmy je. Jeśli właściciel nie chce odpowiadać lub udziela innych odpowiedzi niż w ogłoszeniu, lepiej poszukajmy innego lokum. Oznacza to, że być może ma coś do ukrycia i mieszkanie posiada więcej usterek.

Niewygodne pytania

Wynajmujący nam mieszkanie ma prawo zapytać o niektóre kwestie, np. związane z chęcią posiadania zwierząt lub dzieci. Choć to drugie pytanie może wydawać się zbyt osobiste, niekiedy jest kluczowe. Wynajmujący ma prawo do znalezienia takiej osoby do swojego lokum, jaka mu najbardziej odpowiada. Niektórzy zaznaczają od razu w ogłoszeniu, że preferują ludzi bez nałogów, zwierząt, czy dzieci. Oczywiście, nie muszą nam te pytania odpowiadać i nie musimy udzielać na nie odpowiedzi. Warto jednak dobrze dogadać się z właścicielami, aby nie było w przyszłości nieprzyjemności. Ponadto, „jasna” sytuacja pozwala obu stronom na lepsze i trafniejsze dokonanie wyboru. Wiadomo jednak, że jest pewna „pula” zapytań uchodząca za niezwykle intymne lub zahaczająca o wścibstwo. Nie musimy odpowiadać na pytania dotyczące godziny chodzenia spać, powrotów do domu czy kwestii uczęszczania do kościoła. Jeśli zauważymy, że właściciel jest nazbyt dociekliwy, być może to znak, by poszukać innego mieszkania!

Kto jest właścicielem?

Kolejny krok, który powinniśmy zrobić, gdy chcemy nająć mieszkanie, jest związany z weryfikacją właściciela. Choć może wydawać nam się to niegrzeczne, zawsze powinniśmy zweryfikować, czy osoba podająca się za posiadacza danego mieszkania jest właścicielem nieruchomości, by w przyszłości nie wynikły z tego kłopoty. Jak wiadomo, są to jednostkowe przypadki, jednak warto „dmuchać na zimne”. Właściciel powinien pokazać nam akt własności i odpis z księgi wieczystej. Nie są to dokumenty tajne, dlatego bez problemu można się nimi podzielić. Wynajemca może także podać numer  księgi wieczystej, dzięki temu będziemy mogli dokonać weryfikacji bezpośrednio w Internecie. Na stronie https://ksiegiwieczyste.pl bez problemu odszukamy daną księgę wieczystą, wpisując jej numer. Jeśli nim nie dysponujemy, możemy wpisać opcjonalnie adres lub numer działki. Każda odmowa lub tłumaczenia braku posiadania tych dokumentów powinny stanowić dla nas ostrzeżenie. Jeśli osoba wynajmująca stwierdzi, iż mieszkanie należy do innego członka rodziny, musi posiadać pełnomocnictwo lub stawić się na miejscu z prawowitym właścicielem. Weryfikacja właściciela jest jedną z kluczowych kwestii prawnego najmu, ponieważ zawsze musimy wiedzieć, z kim podpisujemy daną umowę.

Opłaty i podwyżki

O ile cena wynajmu mieszkania powinna być zawsze podana w ogłoszeniu, o tyle warunki płatności i ostateczne finanse powinniśmy zweryfikować z właścicielem. Ustalmy dogodny termin zapłaty, jeśli wiemy np., że comiesięczne wynagrodzenie otrzymujemy tuż po terminie płatności za mieszkanie, poprośmy o płacenie każdego miesiąca z góry i o ewentualne dopłaty w późniejszym terminie. Umowa najmu powinna także zawierać podwyżki czynszu. Jest to zabieg konieczny, zwłaszcza gdy podpisujemy umowę na dłużej niż rok. Różnorodne czynniki mogą doprowadzić do wzrostu płatności, dlatego dokładnie zapytajmy o ten punkt w umowie. Jeśli takowego zapisu nie ma, właściciel nie może podwyższać nam czynszu.

Co z naprawami?

Bardzo istotną kwestią jest także ustalenie księgi wieczystej. Jeśli nie reguluje tego umowa, obowiązują przepisy o ustawie praw lokatorów. Właściciel może zawrzeć odpowiednie punkty w umowie najmu i jednoznacznie wskazać osobę, która będzie odpowiedzialna za reperowanie uszkodzonych rzeczy lub wymianę poszczególnych elementów. Dzieje się tak zwykle, gdy osoba, która jest właścicielem, nie mieszka w danym mieście. Niekiedy odległość jest czynnikiem utrudniającym codzienną, swobodną komunikację i możliwość pojawienia się na miejscu. Trudno się zatem dziwić, że właściciel zdaje się w tym przypadku na najemcę i to jemu powierza wszelkie prace naprawcze czy konserwacyjne. Najemca oczywiście również musi się zgodzić na taki układ, jednak zostaje on o tym wcześniej poinformowany poprzez odpowiednie zapisy w umowie. Gdy ich nie ma, do obowiązków najemcy należy m.in.: dbanie o czystość i higienę, naprawa szkód wyrządzonych przez siebie oraz naprawy i konserwacje podstawowych usterek. Do obowiązków wynajmującego zaś należy m.in.: wymiana instalacji, np. wodociągowych, gazowych, oraz wymiana różnorodnych elementów, np. posadzek, tynków czy grzejników. Całą ustawę znajdziemy na stronie: http://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20180001234/T/D20181234L.pdf

O czym jeszcze warto pamiętać?

Najmując od kogoś mieszkanie, należy pamiętać jeszcze o kilku istotnych kwestiach:

  Podpisanie umowy - przede wszystkim nigdy nie mieszkajmy w lokum, na które nie podpisaliśmy umowy z właścicielem! Umowy niespisane nie mają mocy prawnej, dlatego gdyby cokolwiek się stało, nie wyegzekwujemy żadnego zadośćuczynienia, a jedynie stracimy. Nawet jeśli najmujemy mieszkanie od krewnych czy przyjaciół, zadbajmy o ten szczegół.Ustalenie okresu wypowiedzenia –dzięki temu nie stracimy z dnia na dzień „dachu nad głową”. Zazwyczaj okres wypowiedzenia wynosi miesiąc lub dwa, jeśli natomiast zależy nam na szybszym opuszczeniu mieszkania, zawsze możemy się dogadać.Protokół zdawczo-odbiorczy - warto spisać stan liczników przed zamieszkaniem i umieścić te wartości w umowie oraz zaznaczyć ważniejsze usterki, np. nie działającą lampę lub sprzęt. Pamiętajmy także o wykonaniu fotografii tuż przed zamieszkaniem, by móc wspomóc się nimi w razie problemów. Dzięki temu w łatwiejszy sposób otrzymamy z powrotem kaucję, ponieważ wszystkie straty lub ich brak będą udokumentowane.Dokładne obejrzenie mieszkania – dobrze jest sprawdzić stan m.in. ścian, wszelkich instalacji oraz ewentualnych sprzętów i mebli, które będziemy użytkować. 

Wielu z nas staje przed wyborem wynajęcia odpowiedniego mieszkania. Warto dobrze się do tego przygotować, by nie zostać oszukanym lub związanym nieatrakcyjną umową najmu!

Zobacz równieżWycena nieruchomości Warszawa

Polecamy również: Mieszkania na sprzedaż Warszawa

Head of Marketing
O mnie

Jestem absolwentką London Metropolitan University. Uzyskałam również certyfikat Digital Marketing Institute. Posiadam dwudziestoletnie doświadczenie w marketingu, zdobywane w międzynarodowych agencjach reklamowych i firmowych działach marketingu. Dzięki temu świetnie czuję się nie tylko w branży nieruchomości, ale także w organizacjach związanych z motoryzacją i edukacją. W SonarHome kieruję działem marketingu. Specjalizuję się w obsłudze mediów społecznościowych, prowadzeniu działań SEO i content marketingu. Za swoje mocne strony uważam komunikatywność, empatię i asertywność.

Czytaj również

 • NOWOŚĆ

  Umowa najmu mieszkania - jak napisać?

  Umowa najmu mieszkania jest zawierana między właścicielem nieruchomości a lokatorem. Aby była ważna, musi zawierać określone informacje, m.in. dotyczące zarówno stron umowy, jak i samego lokalu mieszkalnego. Co powinno znaleźć się w umowie najmu mieszkania, jakie są jej rodzaje i o czym warto pamiętać?

 • NOWOŚĆ

  Na czym polega praca pośrednika nieruchomości? Fakty i mity

  Poszukiwany pośrednik nieruchomości Warszawa” - takie ogłoszenia coraz częściej pojawiają się w internecie, zwłaszcza w mediach społecznościowych. Osoby chcące sprzedać, wynająć lub kupić lokale położone np. w takich dzielnicach jak Warszawa Śródmieście, Warszawa Mokotów, Warszawa Żoliborz, Warszawa Praga Południe, Warszawa Praga Północ, Warszawa Ochota czy Warszawa Wola coraz częściej decydują się na skorzystanie z usług agenta nieruchomości. Na czym polega jego praca i na co może liczyć klient, który podejmie z nim współpracę?

 • NOWOŚĆ

  Podatek od wynajmu mieszkania 2022

  Podatek od wynajmu mieszkania 2022 r. to kwestia, która dla właścicieli nieruchomości wynajmujących lokal jest jedną z najważniejszych, jeśli chodzi o formalności związane z najmem. Jak wygląda opodatkowanie najmu obecnie, co ma się zmienić w najbliższym czasie i jak rozliczyć podatek zgodnie z prawem?