Powrót do bloga

Na czym polega praca pośrednika nieruchomości? Fakty i mity

Kategoria:Inwestowanie w nieruchomościAutor: Ostatnia aktualizacja:

Poszukiwany pośrednik nieruchomości Warszawa” - takie ogłoszenia coraz częściej pojawiają się w internecie, zwłaszcza w mediach społecznościowych. Osoby chcące sprzedać, wynająć lub kupić lokale położone np. w takich dzielnicach jak Warszawa Śródmieście, Warszawa Mokotów, Warszawa Żoliborz, Warszawa Praga Południe, Warszawa Praga Północ, Warszawa Ochota czy Warszawa Wola coraz częściej decydują się na skorzystanie z usług agenta nieruchomości. Na czym polega jego praca i na co może liczyć klient, który podejmie z nim współpracę?

Chcesz poznać cenę swojego mieszkania?

Co znajdziesz w artykule?

 1. Kim jest pośrednik nieruchomości i czym się zajmuje?
 2. Czy praca agenta nieruchomości jest trudna?
 3. Ile zarabia pośrednik nieruchomości?
 4. Jakie obowiązki ma pośrednik nieruchomości?
 5. Czy zawód agenta nieruchomości jest opłacalne?
 6. Jakie działania podejmuje agencja nieruchomości i za co odpowiada pośrednik?
 7. Na co trzeba uważać przy podpisywaniu umowy pośrednictwa?
 8. Jak sprawdzić pośrednika nieruchomości?
 9. Jak rozpocząć karierę w zawodzie agenta nieruchomości?

Zobacz podobne artykuły

Czym zajmuje się pośrednik nieruchomości?

Wiele osób nie wie, czym dokładnie zajmuje się pośrednik w obrocie nieruchomościami.  Czy to agent bezpośrednio doprowadza do sprzedaży mieszkania lub odpowiada samodzielnie za wynajem nieruchomości, czy też w cały proces musi być również zaangażowany właściciel lokalu? 

Czy praca agenta nieruchomości jest trudna?

Praca agenta nieruchomości może być wymagająca ze względu na konieczność równoważenia między oczekiwaniami sprzedających, kupujących oraz wynajmujących nieruchomości. Wymaga doskonałych umiejętności negocjacyjnych, komunikacyjnych oraz zdolności do budowania zaufania i utrzymywania dobrych relacji z klientami. Agent musi również wykazywać się znajomością rynku nieruchomości, prawa związanego z obrotem nieruchomościami oraz aspektów finansowych transakcji. Wysoka dynamika rynku, nieprzewidywalność oraz konieczność ciągłego kształcenia i dostosowywania się do zmieniających się warunków mogą sprawiać, że zawód ten jest zarówno trudny, jak i stresujący.

Ile zarabia pośrednik nieruchomości?

Zarobki pośrednika nieruchomości mogą znacznie różnić się w zależności od wielu czynników, takich jak lokalizacja, rodzaj i wartość obrotu nieruchomościami, doświadczenie oraz skuteczność agenta. Wynagrodzenie zazwyczaj składa się z prowizji od wartości przeprowadzonych transakcji, a więc im więcej i droższe nieruchomości agent sprzeda lub wynajmie, tym jego zarobki mogą być wyższe. W Polsce średnie zarobki pośrednika nieruchomości mogą wahać się od kilku do nawet kilkunastu tysięcy złotych miesięcznie, jednak w przypadku agentów pracujących w dużych miastach lub specjalizujących się w nieruchomościach premium, kwoty te mogą być znacznie wyższe.

Jakie obowiązki ma pośrednik nieruchomości?

Obowiązki pośrednika nieruchomości obejmują szeroki zakres działań, w tym między innymi:

  Pozyskiwanie ofert sprzedaży, kupna, wynajmu i najmu nieruchomości,Weryfikacja stanu prawno-technicznego nieruchomości,Przygotowanie ofert i prezentacja nieruchomości klientom,Promocja nieruchomości w odpowiednich kanałach dystrybucji,Przeprowadzanie negocjacji między sprzedającymi a kupującymi lub wynajmującymi a najemcami,Pomoc w przygotowaniu niezbędnych dokumentów do finalizacji transakcji,Doradztwo i wsparcie klientów na każdym etapie transakcji.

Czy zawód agenta nieruchomości jest opłacalne?

Zawód agenta nieruchomości może być bardzo opłacalny, zwłaszcza dla osób, które wykazują się inicjatywą, są zdeterminowane, posiadają doskonałe umiejętności interpersonalne i potrafią skutecznie negocjować. Opłacalność zawodu zależy od wielu czynników, w tym od intensywności pracy, umiejętności pozyskiwania i utrzymywania klientów, znajomości rynku oraz efektywności w realizacji transakcji. Sukces w tej branży często wiąże się z budowaniem długoterminowych relacji z klientami oraz ciągłym rozwojem zawodowym. Pomimo wyzwań i zmienności rynku, dla wielu agentów nieruchomości jest to satysfakcjonująca i dochodowa kariera.

Pośrednik nieruchomości - kto to?

Osoby, którym zależy na sprzedaży nieruchomości lub rozważają długoterminowy wynajem mieszkania albo domu, mogą skorzystać z usług pośrednika nieruchomości. To rozwiązanie korzystne zwłaszcza dla osób, które posiadają nieruchomości w Warszawie (mieszkania, domy, działki),  ponieważ może przyspieszyć całą transakcję. 

Pośrednik nieruchomości to osoba, która kojarzy dwie strony transakcji, czyli właściciela nieruchomości i potencjalnego nabywcę lub najemcę. Pośrednik dokonuje czynności na podstawie podpisanej umowy pośrednictwa - najczęściej działając w imieniu biura nieruchomości. 

Jeżeli rozważasz współpracę z pośrednikiem nieruchomości, nasz katalog biur nieruchomości może okazać się pomocny. Zawiera on wybór sprawdzonych profesjonalistów, którzy są gotowi dostarczyć wartość dodaną na każdym etapie transakcji. Skorzystaj z naszego katalogu, aby znaleźć zaufanego partnera, który pomoże maksymalizować korzyści z Twojej inwestycji nieruchomościowej.

Pośrednik nieruchomości Warszawa: jak to działa?

Warto pamiętać, że pośrednik w obrocie nieruchomościami powinien zadbać w pierwszej kolejności o nawiązanie z klientem dobrych relacji. I to bez względu na to, jakie biuro nieruchomości reprezentuje i czy chodzi o sprzedaż nieruchomości w Warszawie albo wynajem mieszkań w Krakowie. Jak twierdzi nasz ekspert:

Pośrednik musi stworzyć środowisko komfortu, w którym wraz z klientem zamawiającym usługę będzie się poruszać w celu doprowadzenia do transakcji.

Co należy przez to rozumieć? Po pierwsze, pośrednik nieruchomości ma za zadanie zbadać potrzeby klienta. W przypadku sprzedaży mieszkania pośrednik powinien m.in. ustalić:

  Jak szybko klient chce zbyć mieszkanie, dom czy działkę?Czy bardziej zależy mu na czasie, czy na uzyskaniu odpowiednio wysokiej ceny?Jaka cena sprzedaży będzie dla klienta satysfakcjonująca?

Na przykład w sytuacji, gdy klientowi w takim mieście jak Warszawa zależy na szybkiej sprzedaży nieruchomości, najlepszym rozwiązaniem może być poszukiwanie kupca gotówkowego. W przypadku klienta kredytowego cały proces może trwać znacznie dłużej ze względu na konieczność podpisania przez niego umowy kredytowej. Z kolei w sytuacji, gdy właścicielowi nieruchomości zależy na tym, by za sprzedaż działki, mieszkania czy domu uzyskać jak najwyższą kwotę, pośrednik powinien uświadomić klientowi, że pośpiech nie jest wskazany. Warto mieć bowiem świadomość, że biuro nieruchomości i pośrednik świadczą jednocześnie również usługi doradcze - agent powinien podpowiedzieć klientowi, w jaki sposób (uwzględniając jego potrzeby) najlepiej będzie sprzedać mieszkanie (lub je kupić). Jest to możliwe dzięki temu, że pośrednik zna rynek nieruchomości i potrafi go ocenić. 

To jednak nie wszystko. Dla klienta, który sprzedaje mieszkanie lub grunt poprzez agencję nieruchomości, pośrednik przygotowuje ofertę sprzedaży nieruchomości, a także dba o jej atrakcyjność. Podobnie jest w przypadku lokalu do wynajęcia - niezależnie czy jest to Warszawa, czy jakiekolwiek inne duże miasto. 

Pośrednicy aktywnie poszukują też potencjalnego nabywcy czy najemcy - m.in. promując ogłoszenie mieszkania do wynajęcia lub na sprzedaż na różne sposoby (zarówno na portalach ogłoszeniowych jak i w mediach społecznościowych).  

Biuro nieruchomości i pośrednik zajmują się też kojarzeniem stron transakcji. Należy pamiętać, że z usług agencji nieruchomości korzystają nie tylko klienci, którym zależy na sprzedaży mieszkania czy domu, ale też tacy, którzy poszukują mieszkań czy domów do kupna lub wynajęcia. Pośrednik pomaga im znaleźć oferty nieruchomości, które spełniają ich kryteria. Tym samym, jeśli biuro nieruchomości obsługuje zarówno klientów sprzedających nieruchomości lub planujących ich wynajem oraz tych, którzy są zainteresowani zakupem, możliwe jest skojarzenie obu stron transakcji. Wystarczy, że jedna z ofert sprzedaży lub najmu spełnia kryteria klienta.

pośrednik nieruchomości

Za co odpowiada pośrednik nieruchomości?

Agencja nieruchomości i pośrednik obrotu nieruchomościami odpowiadają przede wszystkim za prawidłowe wykonanie ustaleń wynikających z umowy pośrednictwa. Tym samym wiele zależy od tego, do jakich działań pośrednik zobowiązał się w umowie. 

Zazwyczaj jednak, oprócz wspomnianych usług doradczych czy promowania ogłoszenia , pośrednik nieruchomości spotyka się również z osobami zainteresowanymi transakcją czy przeprowadza z nimi rozmowy telefoniczne. Agencja nieruchomości i pośrednik odpowiadają również za cały przebieg transakcji i informują klientów o ich przebiegu. 

W przypadku współpracy klienta z pośrednikiem nieruchomości można zatem wyróżnić następujące etapy:

  Podpisanie umowy pośrednictwa,Ocenę nieruchomości, dokonanie wyceny, zbadanie potrzeb klienta,Etap prezentacji nieruchomości na sprzedaż lub wynajem zainteresowanym klientomPrzeprowadzanie negocjacji i ustalanie warunków sprzedaży, kupna lub najmu nieruchomości,Doprowadzenie do umowy kupna-sprzedaży lub podpisania umowy na wynajem lokaluWydanie lokalu (protokół zdawczo-odbiorczy). 

Co agent nieruchomości wiedzieć powinien?

Pośrednik nieruchomości - ze względu na zakres usług, który oferuje - powinien nie tylko dobrze orientować się w lokalnym rynku nieruchomości, ale również:

  wiedzieć, jak przebiega proces sprzedaży/kupna mieszkań, domów czy działek,mieć świadomość, z czym - od strony prawnej - wiąże się wynajem mieszkań,mieć wiedzę na temat konstruowania ofert, pamiętać o wszelkiego rodzaju formalnościach (bez względu na rodzaj transakcji),wiedzieć, jak przebiega procedura wydania mieszkania.

Oprócz tego pośrednik nieruchomości powinien jednak przede wszystkim zdawać sobie sprawę z tego, jak duże znaczenie ma wspomniana już wcześniej relacja z klientem. Jak doradza nasz ekspert:

Pośrednictwo to praca, która w dużej mierze opiera się na nawiązaniu dobrych relacji z klientem. To podstawowy element naszej pracy.

Pośrednik nieruchomości: czy warto skorzystać z jego usług?

Wiele osób może mieć mimo wszystko wątpliwości, czy warto korzystać z usług biura nieruchomości i decydować się na pośrednictwo w transakcji. Dla części problemem może być prowizja, jaką agent nieruchomości pobiera za finalizację sprzedaży, kupna lub wynajmu mieszkania. Należy jednak pamiętać, że skorzystanie z usług pośrednika nieruchomości, bez względu na rodzaj transakcji, ma kilka niepodważalnych zalet. Mowa m.in. o możliwości przyspieszenia całego procesu, ale nie tylko. 

Agenci z biur nieruchomości mają również wiedzę, która pozwala klientom bezpiecznie sfinalizować transakcję - chodzi m.in. o wszystkie formalności, jakich należy dopełnić, by doszło do sprzedaży, kupna lub najmu nieruchomości. Większość osób nie wie też, jak powinny przebiegać negocjacje z drugą stroną. Skorzystanie z usług agentów ds. nieruchomości rozwiązuje ten problem. Oprócz tego, jak dodaje nasz ekspert:

Pośrednik dysponuje narzędziami które pozwolą mu sporządzić wycenę następnie dobra ofertę. Marketingowo - pośrednik zadba o zasięg oferty. Transakcja prowadzona przez pośrednika jest ubezpieczona, Pośrednik współpracuje też z notariuszami, prawnikami doradcami kredytowymi - posiada zaplecze logistyczne dla wykonywanych obowiązków.

Należy mieć też świadomość, że pośrednik - w przeciwieństwie do właściciela nieruchomości - nie jest z nią związany emocjonalnie. Jak komentuje nasz ekspert:

Pośrednik zazwyczaj potrafi sprzedać mieszkanie lepiej niż właściciel, techniki handlowe oraz brak emocjonalnego podejścia do nieruchomości pozwalają mu swobodnie ustalać warunki cenowe z Kupującym.

Najistotniejsze jest jednak to, że pośrednik pomoże przede wszystkim klientowi w maksymalizacji zysku. Jak twierdzi nasz ekspert:

Pośrednik to specjalista, ekspert, który ma za zadanie sprzedać nieruchomość w oparciu o najlepsze rozwiązania dla KLIENTA. Pośrednik zawsze dąży do osiągnięcia maksymalizacji zysku dla klienta. Zyskiem może być cena, czas lub niestandardowe warunki transakcji.

Zalety skorzystania z usług pośrednika

Wady skorzystania z usług pośrednika

  Orientacja w rynku nieruchomościPrzygotowanie oferty sprzedaży lub wynajmu mieszkania/domów/działek, znalezienie odpowiedniej oferty kupnaPrzy podpisaniu umowy na wyłączność - klient ma gwarancję pełnego zaangażowania ze strony pośrednikaPomoc w kwestiach prawnychWsparcie w negocjacjach
  Prowizja od transakcji sprzedaży/wynajmu mieszkaniaNiewielki wpływ klienta na treść ofertPrzy umowie otwartej zamiast umowy na wyłączność istnieje ryzyko, że biuro nie będzie podejmować aktywnie działań na rzecz pozyskania klientówW umowie mogą znaleźć się zapisy niekorzystne dla klienta

Pośrednik nieruchomości - fakty i mity

Wokół zawodu pośrednika nieruchomości narosło wiele mitów - sporo osób wciąż ma błędne wyobrażenie o pracy agentów lub ocenia ją na podstawie zasłyszanych (nie zawsze prawdziwych) opowieści. 

Często powielanym mitem jest, że “pośrednik tylko otwiera drzwi”. Takie przekonanie panuje zwłaszcza wśród klientów, którzy zamierzają kupić nieruchomość spełniającą ich kryteria i zdecydowali się na pomoc pośrednika. Jak jednak zaznacza nasz ekspert:

Jest to częsta bolączka klientów kupujących, którzy już na pierwszym spotkaniu decydują się kupić nieruchomość, która posiada w swoim portfelu ofert pośrednik. Argumentują oni, że nie zamawiali usługi pośrednictwa - wykonali tylko telefon, aby umówić się na prezentacje. 
W praktyce jednak fakt, że klienci są zainteresowani zakupem nieruchomości z właśnie tej, a nie innej oznacza, że pośrednik wykonał pracę, dzięki której powstała oferta spełniająca oczekiwania kupującego.
Można zatem śmiało powiedzieć, że potrzeby klienta kupującego zostały zaspokojone dzięki pracy pośrednika (mimo że większość tej pracy - taka jak przygotowanie oferty, ustalanie jej ceny, odbyła się w niewiedzy kupującego, który zobaczył dopiero jej efekt końcowy w postaci gotowej oferty).

Sztuczki pośredników nieruchomości

Jeden z bardziej szkodliwych mitów na temat pracy agentów nieruchomości dotyczy rzekomych sztuczek, jakie stosują pośrednicy nieruchomości - zwłaszcza jeśli chodzi o pozyskiwanie klientów. 

Wyjątkiem jest sytuacja, gdy pośrednik obiecuje klientowi np. uzyskanie wyjątkowo atrakcyjnej ceny za sprzedaż nieruchomości. 

W takim wypadku należy się zastanowić, skąd pośrednik zdobędzie (lub już zdobył) klientów, skłonnych do zapłaty takiej kwoty - nawet, jeśli lokalizacja nieruchomości lub jej standard są niezwykle atrakcyjne. Przed podpisaniem umowy pośrednictwa z takim agentem należy dokładnie przeanalizować sytuację. Jak komentuje bowiem nasz ekspert:

Najczęściej takie obiecanki kończą się podpisaniem umowy na długi termin, a później klient i tak musi obniżyć cenę, żeby sprzedać mieszkanie w realnych warunkach… A można było uniknąć straty czasu, wybierając pośrednika, który nie obiecuje, a realizuje prawdziwe oczekiwania klienta w oparciu o analizę sytuacji na rynku.

Jeśli zatem pośrednik składa potencjalnemu klientowi obietnicę uzyskania ceny znacznie wyższej niż wynikałoby to np. z wyceny nieruchomości (uwzględniającej, jaka jest lokalizacja nieruchomości w Warszawie czy innym mieście, jej standard, stan prawny itd.), to warto zachować ostrożność i zastanowić się, czy korzystanie z usług tego konkretnego agenta i jego oferty będzie najlepszym wyborem. 

Biuro nieruchomości: jak oszukuje pośrednik?

Część osób zarzuca z kolei pośrednikom z biur nieruchomości, że oszukują swoich klientów. Wiele problemów wynika jednak z tego, że klienci zazwyczaj nie czytają dokładnie swoich umów. 

Klauzule niedozwolone nie tylko są niezgodne z prawem, ale w dodatku zazwyczaj negatywnie oddziałują na interes klienta - nie wspominając już o tym, że są niezgodne z etyką pośrednika i dobrymi obyczajami. 

Klauzulami abuzywnymi, które są najczęściej przemycane do umów pośrednictwa, są m.in. zapisy o karze finansowej za rozwiązanie umowy lub sprzedaż mieszkania bez udziału pośrednika. W rzeczywistości jednak właściciel ma pełne prawo do rozporządzania swoim mieniem. Jeśli uda mu się samodzielnie znaleźć kupca, może bez żadnych przeszkód sprzedać należącą do niego nieruchomość - i nie musi płacić żadnej kary, bez względu na to, co agencja nieruchomości zawarła w umowie. 

Niektórzy pośrednicy faktycznie próbują stosować takie zapisy, korzystając z nieświadomości klientów. Chcą sobie zapewnić w ten sposób albo wpływ z tytułu prowizji po sfinalizowaniu transakcji, albo - z tytułu kary umownej. Takie działanie jest jednak nie tylko nieetyczne, ale również niezgodne z prawem. 

Czy pośrednik nieruchomości może brać prowizję od obu stron?

Sporo osób - zwłaszcza tych, które planują w najbliższej przyszłości zakup nieruchomości - zastanawia się również, czy jeśli w transakcję zaangażowany jest pośrednik, to czy może żądać on prowizji od obu stron (zarówno sprzedającego, jak i kupującego). Warto zatem zdawać sobie sprawę z tego, że jest to jak najbardziej możliwe i zgodne z przepisami prawa. 

Część agentów żąda jednak prowizji wyłącznie od strony sprzedającej nieruchomość - w myśl zasady, że to właśnie sprzedający był ich klientem, którego wspomagali od początku w całym procesie. Dla osoby, która skorzystała z usług pośrednika, oznacza to zazwyczaj konieczność zapłacenia nieco wyższej prowizji. 

Warto jednak mieć na uwadze, że pobieranie przez biuro lub pośrednika prowizji tylko od sprzedającego nieruchomość ma też swoje zalety. Jeśli jest to wyraźnie zaznaczone w ogłoszeniu, może to zwiększyć zainteresowanie ze strony potencjalnych nabywców, którzy będą mieć świadomość, że nie poniosą dodatkowych opłat ze względu na reprezentowanie interesów osoby sprzedającej przez pośrednika. 

Pośrednik nieruchomości Warszawa: co zrobić, gdy agent nie wywiązuje się z umowy?

Czasem dochodzi do sytuacji, gdy pośrednik nieruchomości nie wywiązuje się z zobowiązań, które nałożyła na niego umowa pośrednictwa. Chodzi m.in. o sytuacje, gdy biuro nie promuje aktywnie oferty o sprzedaży nieruchomości, a pośrednik dodatkowo nie odbiera telefonów od klientów i nie prezentuje lokalu zainteresowanym osobom. W takim wypadku najlepszym rozwiązaniem będzie rozwiązanie umowy. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, klient ma możliwość rozwiązania umowy pośrednictwa w przypadku zaistnienia “ważnych powodów”. Niedopełnianie obowiązków ze strony agenta jest jednym z nich. 

Z wybranym pośrednikiem lub biurem najlepiej podpisać umowę na wyłączność. Przy umowie na wyłączność jest większa szansa, że agent nieruchomości faktycznie będzie podejmował wszystkie możliwe działania, aby pozyskać klienta.  

Jednocześnie klient musi liczyć się z tym, że rozwiązanie umowy może mieć pewne konsekwencje. Ich skala zależy od zapisów w umowie. Zazwyczaj po rozwiązaniu umowy klient zwraca pośrednikowi wszelkie poniesione przez niego koszty, których ten dokonał w celu należytego wypełnienia umowy. Tym samym, jeśli umowa zostanie zerwana już po tym, jak nastąpiło przygotowanie oferty, klient musi liczyć się z koniecznością zwrotu kosztów np. za sesję zdjęciową czy usługę home stagingu (o ile pośrednik się na nią zdecydował). Konieczne może okazać się także uiszczenie kosztów płatnej promocji ogłoszenia (na portalach lub w mediach społecznościowych). 

Zdarza się jednak, że umowa pośrednictwa przewiduje znacznie większe konsekwencje dla klienta, jeśli zdecyduje się on na zerwanie współpracy. Niekiedy agenci ds. nieruchomości mogą domagać się wypłaty części należnego im wynagrodzenia, która odpowiadałaby czynnościom, jakie pośrednik wykonał, by sprzedać nieruchomość. 

Należy jednocześnie pamiętać, że może dojść również do wygaśnięcia umowy pośrednictwa - zwłaszcza, że zazwyczaj umowy tego rodzaju są zawierane na czas określony. Jeśli zatem pośrednik nie znajdzie klienta przez czas wskazany w umowie, dochodzi do jej wygaśnięcia. Z kolei w sytuacji, gdy umowa została zawarta na czas nieoznaczony, wygasa ona dopiero po wypowiedzeniu jej przez jedną ze stron. 

Proces Sprzedaży Nieruchomości z Pośrednikiem:

  Znalezienie Pośrednika

   Rozpoczęcie współpracy z doświadczonym agentem nieruchomości.Podpisanie umowy pośrednictwa.

  Ocena i Wycena Nieruchomości

   Przeprowadzenie oceny stanu nieruchomości.Wycena nieruchomości z uwzględnieniem aktualnych trendów rynkowych.

  Przygotowanie Oferty

   Zdjęcia i wirtualny spacer po nieruchomości.Opracowanie atrakcyjnego opisu oferty.

  Promocja Oferty

   Umieszczenie oferty na portalach nieruchomościowych oraz w mediach społecznościowych.Organizacja dni otwartych i indywidualnych prezentacji dla zainteresowanych.

  Negocjacje z Kupującymi

   Przyjmowanie ofert od potencjalnych kupujących.Prowadzenie negocjacji cenowych.

  Finalizacja Transakcji

   Pomoc w przygotowaniu niezbędnych dokumentów.Koordynacja spotkania u notariusza i finalizacja sprzedaży.

  Przekazanie Nieruchomości

   Organizacja zdawczo-odbiorczego protokołu przekazania nieruchomości.

Proces Kupna Nieruchomości z Pośrednikiem:

  Określenie Wymagań

   Definiowanie potrzeb i preferencji dotyczących nieruchomości.Wybór pośrednika i rozpoczęcie współpracy.

  Selekcja Ofert

   Prezentacja wyselekcjonowanych ofert spełniających kryteria.Organizacja wizyt w wybranych nieruchomościach.

  Analiza i Wycena Wybranej Nieruchomości

   Szczegółowa analiza stanu prawno-technicznego nieruchomości.Wycena, aby upewnić się, że cena jest adekwatna do wartości rynkowej.

  Negocjacje i Warunki Umowy

   Negocjacje ceny i warunków zakupu z właścicielem.Pomoc w uzyskaniu ewentualnego finansowania.

  Przygotowanie Dokumentów

   Zbieranie niezbędnych dokumentów do transakcji.Koordynacja i pomoc w przygotowaniach do podpisania umowy przedwstępnej.

  Finalizacja Transakcji

   Uczestnictwo w spotkaniu u notariusza i pomoc w finalizacji zakupu.Przeprowadzenie formalności związanych z przekazaniem nieruchomości.

  Przekazanie Nieruchomości

   Protokół zdawczo-odbiorczy i oficjalne przekazanie kluczy.

Nieruchomości Warszawa - jak sprawdzić pośrednika nieruchomości?

Biuro nieruchomości ze sprawdzonymi pośrednikami może pomóc w sfinalizowaniu pożądanej transakcji. Przed podpisaniem umowy pośrednictwa warto jednak sprawdzić agencję lub samego pośrednika, jeśli działa na własną rękę. 

Pośrednik nieruchomości - czy potrzebna jest licencja?

Niektóre osoby są przekonane, że wystarczy sprawdzić, czy dany pośrednik ma odpowiednią licencję. Należy jednak pamiętać, że w 2014 r. nastąpiła deregulacja zawodu pośrednika w obrocie nieruchomościami - w związku z czym posiadanie licencji nie jest wymagane. Istnieją wprawdzie różne komercyjne licencje, jednak nie trzeba ich mieć, by  móc wykonywać zawód. 

Jak zatem sprawdzić pośrednika? Możliwości jest kilka:

  Weryfikacja opinii o biurze nieruchomości lub samym pośredniku w internecie (media społecznościowe, strona internetowa biura lub pośrednika),Zaczerpnięcie opinii na forach specjalistycznych,Sugerowanie się opiniami rodziny czy znajomych, którzy korzystali z usług biura nieruchomości,Zbadanie, czy pośrednik ma wieloletnie doświadczenie, czy może dopiero rozpoczął pracę w zawodzie.

Warto również przede wszystkim spotkać się z wybranym pośrednikiem przed podpisaniem umowy i zapytać o najważniejsze informacje. Jeśli agent będzie sprawiać wrażenie nieprzygotowanego merytorycznie lub gdy będzie składać obietnice niemające żadnego pokrycia w rzeczywistości, lepiej zrezygnować z podpisania umowy. 

mity i fakty o pośredniku nieruchomości

Jak zostać pośrednikiem nieruchomości?

Dla wielu osób rozpoczęcie kariery pośrednika - zwłaszcza jeśli chodzi o warszawski rynek nieruchomości (na którym lokale, domy i działki są sprzedawane za olbrzymie kwoty, a liczba ofert rośnie z dnia na dzień) może być kuszącą opcją. 

Nieruchomości Warszawa: jak zostać agentem nieruchomości? 

Pośrednik nieruchomości nie jest w tym momencie zawodem uregulowanym prawnie; do jego wykonywania nie jest niezbędne ani odpowiednie wykształcenie, ani konkretne uprawnienia czy doświadczenie. Nie zmienia to jednak faktu, że konieczne jest zdobycie odpowiedniej wiedzy - nie tylko o lokalnym rynku nieruchomości. Jak podpowiada nasz ekspert:

Warto mieć wiedzę z zakresu ustawy o gospodarce nieruchomościami, etyce zawodowej pośrednika w obrocie nieruchomościami, podstaw prawnych związanych z czynnościami transakcyjnymi. Jest wiele komercyjnych kursów przygotowujących do tego zawodu oraz studia podyplomowe.

Agent nieruchomości - jak wygląda praca?

Większość pośredników w Warszawie pracuje w biurach nieruchomości. Pośrednik może pracować na podstawie umowy otwartej pośrednictwa lub umowy na wyłączność - w zależności od tego, na co zdecyduje się klient. 

Na pracę agenta nieruchomości - pracującego np. w Warszawie - składa się m.in.:

  Pozyskiwanie klientów i obsługa bieżących,Przygotowywanie ofert sprzedaży lub wynajmu nieruchomości Promowanie ogłoszeń o wynajmie oraz sprzedaży mieszkań i domów w WarszawieObsługa telefoniczna osób zainteresowanych kupnem lub myślących o wynajmie lokalu z ogłoszeniaPrezentacja nieruchomości na sprzedaż lub wynajem dla potencjalnych klientówNegocjowanie warunków transakcji.

Osoby, które rozważają karierę w zawodzie pośrednika nieruchomości muszą wiedzieć, że większość czasu agent spędza poza biurem. Dodatkowo godziny pracy są zazwyczaj nieregularne. Prezentacja nieruchomości najczęściej odbywa się w godzinach popołudniowych i wieczornych. To właśnie wtedy potencjalni kupcy lub najemcy mają czas, by obejrzeć mieszkanie, wystawione na sprzedaż domy czy działki w Warszawie.

Podsumowując - wokół zawodu pośrednika nieruchomości narosło sporo mitów, które część osób odstraszało od skorzystania z usług agenta, część - hamowało przed rozpoczęciem kariery w tym zawodzie. Tymczasem profesjonalny pośrednik przede wszystkim skupia się na potrzebach klienta, maksymalizowaniu jego zysku i wspiera cały proces sprzedaży, wynajmu nieruchomości czy jej kupna. Taki cel przyświeca również nam - jako SonarHome jesteśmy obecni na rynku z naszą ofertą od 2017 r. i oferujemy klientom usługi iBuyingu jak i Digital Brokera (czyli wsparcia w sprzedaży na wolnym rynku). 

Zobacz równieżWycena nieruchomości Warszawa

Polecamy równieżMieszkania na sprzedaż Warszawa

O mnie

Absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego, doktor nauk ekonomicznych w Szkole Głównej Handlowej, a także wykładowca na studiach podyplomowych i szkoleniach branżowych. W SonarHome odpowiedzialny za zarządzanie całością usług skierowanych do sprzedających oraz kupujących mieszkania. Specjalizuje się w obszarze rynku nieruchomości, finansów i kryptowalut. Założyciel i pomysłodawca platformy analitycznej Rentier.io. Prywatnie - inwestor i pasjonat nowych technologii.

Czytaj również

 • Co obniża wartość mieszkania?

  Nie każdy zna wszystkie czynniki, które obniżają wartość mieszkania. Przed sprzedażą warto się z nimi zapoznać.

 • NOWOŚĆ

  Umowa najmu mieszkania - jak napisać?

  Umowa najmu mieszkania jest zawierana między właścicielem nieruchomości a lokatorem. Aby była ważna, musi zawierać określone informacje, m.in. dotyczące zarówno stron umowy, jak i samego lokalu mieszkalnego. Co powinno znaleźć się w umowie najmu mieszkania, jakie są jej rodzaje i o czym warto pamiętać?

 • NOWOŚĆ

  Podatek od wynajmu mieszkania 2022

  Podatek od wynajmu mieszkania 2022 r. to kwestia, która dla właścicieli nieruchomości wynajmujących lokal jest jedną z najważniejszych, jeśli chodzi o formalności związane z najmem. Jak wygląda opodatkowanie najmu obecnie, co ma się zmienić w najbliższym czasie i jak rozliczyć podatek zgodnie z prawem?