Ogłoszenie o sprzedaży mieszkania - co musi zawierać?

Jak sformułować skuteczne ogłoszenie mieszkania na sprzedaż, aby zainteresować potencjalnych klientów? Co powinno zawierać i gdzie je zamieścić?

Z tego artykułu dowiesz się:

 1. W jaki sposób stworzyć przyciągające uwagę ogłoszenie mieszkania na sprzedaż?
 2. Jakie elementy i zabiegi warto wykorzystać, aby maksymalnie zwiększyć skuteczność oferty?
 3. Jakie informacje powinny zawrzeć się w treści ogłoszenia?
 4. Dlaczego analiza zainteresowania ofertą pomaga sterować jej skutecznością?

Artykuł jest częścią naszego poradnika "Sprzedaż mieszkania krok po kroku".

Ogłoszenie o sprzedaży mieszkania - co musi zawierać?

Portale z ogłoszeniami dotyczącymi sprzedaży nieruchomości zawierają mnóstwo ofert zamieszczanych każdego dnia. Jak wobec tego napisać skuteczne ogłoszenie mieszkania na sprzedaż, aby szybko znaleźć nabywcę? Wbrew pozorom nie jest to proste przedsięwzięcie z uwagi na ogromną konkurencję.

Ogłoszenie mieszkania, które „sprzedaje słowem” - od czego zacząć?

Formułując zawartość ogłoszenia mieszkania na sprzedaż, warto wcielić się w rolę klienta i opisać wszystko to, co stanowiłoby przedmiot jego zainteresowania. Chodzi o to, żeby nakreślić całokształt zalet i wad. Unikalna treść opisu może okazać się atutem, zwłaszcza że większość biur nieruchomości zamieszcza standardowe teksty, które niekoniecznie przyciągają uwagę. Typowo sprzedażowe frazy, jak i zbyt kwieciste opisy odnoszą odwrotny do zamierzonego skutek. Potencjalni klienci zdecydowanie wolą konkretne treści, które niosą za sobą wartość informacyjną i nie zniechęcają już w momencie czytania. Dlatego właśnie dobrze jest zarezerwować sobie kilka godzin na opracowanie treści ogłoszenia mieszkania na sprzedaż.

Co musi znaleźć się w ogłoszeniu?

Pierwsza czynność, jaką dobrze jest wykonać jeszcze przed przystąpieniem do pisania treści ogłoszenia mieszkania na sprzedaż, to zgromadzenie wszystkich najważniejszych informacji, jak:

 • lokalizacja, powierzchnia i piętro, na którym znajduje się nieruchomość;
 • typ budynku (stare, nowe budownictwo, czy też kamienica);
 • liczba pomieszczeń i rozkład nieruchomości;
 • stan techniczny mieszkania i jego wyposażenia;
 • dodatkowe pomieszczenia należące do nieruchomości - garaż, pomieszczenie gospodarcze, piwnica;
 • opis najbliższej okolicy, dojazdu i komunikacji;
 • cena;
 • termin dostępności ogłaszanego mieszkania na sprzedaż.

W jaki sposób sprawić, aby stworzona oferta miała szansę wyróżnić się na tle innych bez niepotrzebnego koloryzowania?

Skuteczny opis – czyli jak powinno wyglądać ogłoszenie mieszkania na sprzedaż?

Warto pamiętać, że treść ogłoszenia powinna być krótka, zwięzła i na temat, dlatego lepiej unikać zbyt dużej ilości informacji, która często odstrasza potencjalnych chętnych. Niemniej jednak najważniejsze kwestie dotyczące nieruchomości powinny zawierać się już we wstępie ogłoszenia. Warto używać krótkich równoważników zdań, a także list i podpunktów. Kolejność informacji w ogłoszeniu jest bardzo ważna, ponieważ odbiorcy najczęściej zapamiętują to, co przeczytali jako pierwsze. Dlatego to właśnie początek ogłoszenia mieszkania na sprzedaż decyduje o tym, czy potencjalny klient zainteresuje się ofertą.

Nie należy pomijać wad mieszkania w opisie, ale można przedstawić możliwości ich wykorzystania w atrakcyjny sposób. Przykładem mogą być skosy - z jednej strony ograniczają sposoby aranżacji, z drugiej jednak nadają pomieszczeniom niepowtarzalnego charakteru.

Ogłoszenie mieszkania na sprzedaż nie powinno zawierać infantylnych określeń, zdrobnień ani osobistych opisów. Należy ponadto ostrożnie używać wszelkich emocjonalnych wyrazów i niczego nie wnoszących przymiotników. Co więcej, treść zawsze musi być zgodna z prawdą. W przeciwnym razie potencjalni zainteresowani mogą czuć się rozczarowani podczas spotkania.

Tytuł oferty to element, który warto wybrać po opracowaniu treści. Dlaczego? Z prostej przyczyny – łatwiej wówczas wybrać największą zaletę nieruchomości, która uzupełni zawartość ogłoszenia i przyciągnie klientów. Wartość ogłoszenia zdecydowanie wzrośnie, jeśli wykorzystane zostaną nietypowe atrybuty danego mieszkania.

Warto pamiętać, że nawet najlepsze nieruchomości na rynku nie zostaną sprzedane bez dobrych zdjęć w ogłoszeniu. Przydaje się również aktualny rzut mieszkania. Termin dostępności mieszkania, jak i możliwość ewentualnej negocjacji ceny także z punktu widzenia klienta są cenną wiedzą.

Skuteczne ogłoszenie w sieci – strona techniczna

Zamieszczając ogłoszenie mieszkania na sprzedaż zarówno na darmowym portalu ogłoszeń nieruchomości, jak i na płatnych stronach, należy pamiętać o założeniu konta. Dzięki temu można zyskać zdecydowanie większą kontrolę nad ogłoszeniem, by szybko reagować na wszelkie próby kontaktu potencjalnych klientów, podbijać ogłoszenie albo po prostu analizować statystyki odwiedzin, a na ich podstawie edytować treść dla wzbudzenia większego zainteresowania.

Myślisz o sprzedaży mieszkania?

Skorzystaj z naszej darmowej wyceniarki i dowiedz się, ile może być warte.

Wyceń nieruchomość

Średnia ocena: 5. Głosy: 1

Zobacz też