Z tego artykułu dowiesz się:
- W jaki sposób stworzyć przyciągające uwagę ogłoszenie mieszkania na sprzedaż?
- Jakie elementy i zabiegi warto wykorzystać, aby maksymalnie zwiększyć skuteczność oferty?
- Jakie informacje powinny zawrzeć się w treści ogłoszenia?
- Dlaczego analiza zainteresowania ofertą pomaga sterować jej skutecznością?
Artykuł jest częścią naszego poradnika "Sprzedaż mieszkania krok po kroku".
Ogłoszenie o sprzedaży mieszkania - co musi zawierać?
Portale z ogłoszeniami dotyczącymi sprzedaży nieruchomości zawierają mnóstwo ofert zamieszczanych każdego dnia. Jak wobec tego napisać skuteczne ogłoszenie mieszkania na sprzedaż, aby szybko znaleźć nabywcę? Wbrew pozorom nie jest to proste przedsięwzięcie z uwagi na ogromną konkurencję.
Ogłoszenie mieszkania, które „sprzedaje słowem” - od czego zacząć?
Formułując zawartość ogłoszenia mieszkania na sprzedaż, warto wcielić się w rolę klienta i opisać wszystko to, co stanowiłoby przedmiot jego zainteresowania. Chodzi o to, żeby nakreślić całokształt zalet i wad. Unikalna treść opisu może okazać się atutem, zwłaszcza że większość biur nieruchomości zamieszcza standardowe teksty, które niekoniecznie przyciągają uwagę. Typowo sprzedażowe frazy, jak i zbyt kwieciste opisy odnoszą odwrotny do zamierzonego skutek. Potencjalni klienci zdecydowanie wolą konkretne treści, które niosą za sobą wartość informacyjną i nie zniechęcają już w momencie czytania. Dlatego właśnie dobrze jest zarezerwować sobie kilka godzin na opracowanie treści ogłoszenia mieszkania na sprzedaż.
Co musi znaleźć się w ogłoszeniu?
Pierwsza czynność, jaką dobrze jest wykonać jeszcze przed przystąpieniem do pisania treści ogłoszenia mieszkania na sprzedaż, to zgromadzenie wszystkich najważniejszych informacji, jak:
- lokalizacja, powierzchnia i piętro, na którym znajduje się nieruchomość;
- typ budynku (stare, nowe budownictwo, czy też kamienica);
- liczba pomieszczeń i rozkład nieruchomości;
- stan techniczny mieszkania i jego wyposażenia;
- dodatkowe pomieszczenia należące do nieruchomości - garaż, pomieszczenie gospodarcze, piwnica;
- opis najbliższej okolicy, dojazdu i komunikacji;
- cena;
- termin dostępności ogłaszanego mieszkania na sprzedaż.
W jaki sposób sprawić, aby stworzona oferta miała szansę wyróżnić się na tle innych bez niepotrzebnego koloryzowania?
Skuteczny opis – czyli jak powinno wyglądać ogłoszenie mieszkania na sprzedaż?
Warto pamiętać, że treść ogłoszenia powinna być krótka, zwięzła i na temat, dlatego lepiej unikać zbyt dużej ilości informacji, która często odstrasza potencjalnych chętnych. Niemniej jednak najważniejsze kwestie dotyczące nieruchomości powinny zawierać się już we wstępie ogłoszenia. Warto używać krótkich równoważników zdań, a także list i podpunktów. Kolejność informacji w ogłoszeniu jest bardzo ważna, ponieważ odbiorcy najczęściej zapamiętują to, co przeczytali jako pierwsze. Dlatego to właśnie początek ogłoszenia mieszkania na sprzedaż decyduje o tym, czy potencjalny klient zainteresuje się ofertą.
Nie należy pomijać wad mieszkania w opisie, ale można przedstawić możliwości ich wykorzystania w atrakcyjny sposób. Przykładem mogą być skosy - z jednej strony ograniczają sposoby aranżacji, z drugiej jednak nadają pomieszczeniom niepowtarzalnego charakteru.
Ogłoszenie mieszkania na sprzedaż nie powinno zawierać infantylnych określeń, zdrobnień ani osobistych opisów. Należy ponadto ostrożnie używać wszelkich emocjonalnych wyrazów i niczego nie wnoszących przymiotników. Co więcej, treść zawsze musi być zgodna z prawdą. W przeciwnym razie potencjalni zainteresowani mogą czuć się rozczarowani podczas spotkania.
Tytuł oferty to element, który warto wybrać po opracowaniu treści. Dlaczego? Z prostej przyczyny – łatwiej wówczas wybrać największą zaletę nieruchomości, która uzupełni zawartość ogłoszenia i przyciągnie klientów. Wartość ogłoszenia zdecydowanie wzrośnie, jeśli wykorzystane zostaną nietypowe atrybuty danego mieszkania.
Warto pamiętać, że nawet najlepsze nieruchomości na rynku nie zostaną sprzedane bez dobrych zdjęć w ogłoszeniu. Przydaje się również aktualny rzut mieszkania. Termin dostępności mieszkania, jak i możliwość ewentualnej negocjacji ceny także z punktu widzenia klienta są cenną wiedzą.
Skuteczne ogłoszenie w sieci – strona techniczna
Zamieszczając ogłoszenie mieszkania na sprzedaż zarówno na darmowym portalu ogłoszeń nieruchomości, jak i na płatnych stronach, należy pamiętać o założeniu konta. Dzięki temu można zyskać zdecydowanie większą kontrolę nad ogłoszeniem, by szybko reagować na wszelkie próby kontaktu potencjalnych klientów, podbijać ogłoszenie albo po prostu analizować statystyki odwiedzin, a na ich podstawie edytować treść dla wzbudzenia większego zainteresowania.