Powrót do bloga

Jak wycenić nieruchomość? Poradnik dla każdego!

Kategoria:Sprzedaż mieszkaniaAutor: Ostatnia aktualizacja:

Sprzedaż nieruchomości jest przeważnie jedną z największych transakcji w naszym życiu. Pierwszymi krokami powinno być ustalenie wyceny ofertowej i oszacowanie prawdziwej wartości nieruchomości. Jak wycenić nieruchomość?

Chcesz poznać cenę swojego mieszkania?

Zobacz podobne artykuły

Jak wycenić nieruchomość Poradnik

Z tego artykułu dowiesz się:

  Jak zbyt wysokie oszacowanie wartości nieruchomości wpływa na skuteczność sprzedaży M?Jak samodzielnie i za darmo wycenić nieruchomość?Czym charakteryzuje się wycena przez pośrednika?Jakie są płatne metody wyceny?Czego unikać przy ustalaniu ceny ofertowej?

Sektor nieruchomości podlega pewnym modom i trendom. Cena mieszkania kształtuje się w zależności od popytu i podaży panujących na rynku. Jeżeli na sprzedaż wystawionych jest dużo podobnych nieruchomości, ich wartość będzie niższa niż w sytuacji, gdy trudno znaleźć wolne lokum. Rynek zmienia się bardzo dynamicznie, więc przy sprzedaży mieszkania liczy się czas – oferta musi być dostosowana do aktualnych warunków. Warto na bieżąco orientować się w panujących trendach – zarówno przy estymacji ceny ofertowej, jak i przy ustalaniu ceny w trakcie negocjacji z potencjalnym nabywcą.

Zbyt wysokie oszacowanie wartości nieruchomości

Do sprzedaży mieszkania często podchodzimy emocjonalnie. Jesteśmy przywiązani do swoich czterech kątów i dlatego przeszacowujemy ich wartość. Nie powinniśmy sugerować się opiniami ludzi, którzy również mieszkają w okolicy, lecz nie posiadają umiejętności związanych z profesjonalną wyceną nieruchomości – ich doświadczenia są przeważnie nieaktualne lub nie pasują do naszej sytuacji. Dołóżmy starań, by przeprowadzić jak najdokładniejsze oszacowanie wartości mieszkania - zachowajmy chłodny obiektywizm i zastosujmy sprawdzone rozwiązania.

Jak samodzielnie wycenić nieruchomość?

Pierwszym krokiem do oceny wartości sprzedawanej nieruchomości jest porównanie jej z innymi o podobnych parametrach. Informacje o cenach ofertowych mieszkań możemy łatwo znaleźć w internecie, na portalach ogłoszeniowych. Jednak jeżeli chcemy w ten sposób dokonać oszacowania, czeka nas mnóstwo żmudnej pracy – trudno samemu określać, kiedy oferowane lokale są podobne do naszej nieruchomości. Bez odpowiedniej wiedzy nie jesteśmy też w stanie ocenić, czy oglądana oferta to standardowa cena panująca na rynku, czy może wartość mieszkania jest zawyżona bądź zaniżona. Jak zatem zaoszczędzić czas i uzyskać wiarygodną wycenę?

Szybka wycena online

Na szczęście szybką wycenę ofertową mieszkania możemy uzyskać przez internet. Portale oferujące kalkulator wycen automatycznie porównują szereg podobnych ofert dostępnych online i, posługując się skomplikowanymi algorytmami, ustalają sugerowaną cenę ofertową dla naszej nieruchomości. W celu przeprowadzenia analizy musimy podać parametry naszej nieruchomości: adres, wielkość metrażu, rok budowy czy liczbę pokoi. Serwis sonarhome.pl przeprowadza taką wycenę bezpłatnie, dodatkowo udostępniając zestawienia i porównania cen ofertowych w poszczególnych dzielnicach.

Wycena przez pośrednika

Co zrobić, jeżeli spodziewamy się, że nasza nieruchomość odbiega od standardów i ciężko będzie dokonać wyceny automatycznej? Możemy skontaktować się z profesjonalną agencją nieruchomości. Jej pracownicy mają szerokie doświadczenie i orientują się w bieżących trendach. Dodatkowo, dzięki dostępowi do systemów transakcyjnych, agenci mogą odwołać się do realnych cen sprzedaży mieszkań. Agencje za swoje usługi zazwyczaj pobierają 2-5% prowizji od osiągniętej przy sprzedaży ceny transakcyjnej. 

Cenę transakcyjną i darmową konsultację pośrednika rynku nieruchomości na sonarhome.pl uzyskasz za darmo. Analiza przeprowadzana jest na podstawie cen pozyskiwanych z systemów transakcyjnych, Rejestru Cen i Wartości Nieruchomości oraz operatów szacunkowych. Pamiętajmy, że oszacowanie wykonane przez pośrednika nie jest operatem szacunkowym – a zatem nie jest dokumentem urzędowym.

Płatne metody wyceny

Poza wspomnianymi już analizami wykonywanymi przez pośredników nieruchomości, możemy zwrócić się do rzeczoznawcy majątkowego. Urzędnik wykona operat szacunkowy, który jest oficjalnym dokumentem potrzebnym np. w sądzie czy banku. Rzeczoznawca w swoich wyliczeniach będzie korzystał z bazy aktów notarialnych, rejestrów cen, ksiąg wieczystych, planów zagospodarowania przestrzennego i innych dostępnych dokumentów. Rzeczoznawca nie musi jednak uwzględniać aktualnych tendencji panujących na rynku. Koszt uzyskania operatu szacunkowego to od kilkuset do nawet 2,5 tys. złotych, w zależności od wartości mieszkania. Pamiętajmy, że dokument jest ważny rok i wydaje się go na konkretne potrzeby. Dostęp do wszystkich źródeł, z których korzystają rzeczoznawcy, również jest płatny, więc próba samodzielnego przeprowadzenia wyceny na ich podstawie będzie nie tylko czasochłonna, ale również kosztowna.

Czego unikać przy ustalaniu ceny ofertowej?

Kiedy już oszacujemy wartość naszej nieruchomości i ostatecznie zamierzamy ustalić jej cenę ofertową, pilnujmy, by sugerować się rzetelnymi źródłami informacji, opisanymi powyżej. Nie pozwólmy, by naszą ocenę zaćmiły bieżące potrzeby, opinie znajomych czy cena, za którą sami nabyliśmy nieruchomość. Wystawienie nieruchomości po cenie rynkowej gwarantuje większą liczbę potencjalnych kupujących i ostatecznie szybszą sprzedaż mieszkania.

Polecamy również: wycena nieruchomości Warszawa

Czytaj również

 • NOWOŚĆ

  Sprzedaż mieszkania spółdzielczego własnościowego

  Sprzedaż mieszkania spółdzielczego własnościowego, mimo, że właściciel nieruchomości dysponuje ograniczonym prawem rzeczowym, jest jak najbardziej możliwa. Należy jednak pamiętać, że wiąże się to z pewnymi formalnościami i w niektórych kwestiach będzie różnić się od sprzedaży mieszkania w pełni własnościowego.

 • NOWOŚĆ

  Kiedy wyprowadzić się ze sprzedanego mieszkania?

  Jednym z obowiązków, który ciąży na sprzedającym nieruchomość po sporządzeniu aktu notarialnego jest przekazanie kluczy do mieszkania lub domu nowemu właścicielowi. Zaplanowanie wyprowadzki jest pewnym procesem i zazwyczaj wymaga czasu. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, ile czasu ma sprzedający na opuszczenie mieszkania, jak wygląda sprzedaż mieszkania z odroczonym terminem wyprowadzki i czym grozi niedotrzymanie ustalonych terminów.

 • NOWOŚĆ

  Wycena mieszkania przez rzeczoznawcę - metody, cena i inne

  Potrzebny do banku, US czy wielu innych instytucji - operat szacunkowy okazuje się często niezbędny. Ile kosztuje jego sporządzenie przez rzeczoznawcę? Jakie czynniki rzeczoznawca uwzględnia, gdy dochodzi do szacowania nieruchomości i ile może potrwać wycena nieruchomości?