Powrót do bloga

Wycena nieruchomości – cennik

Kategoria:Sprzedaż mieszkaniaAutor: Ostatnia aktualizacja:

Jak prezentuje się cennik usług wyceny nieruchomości? Co trzeba wiedzieć i czy można wycenić nieruchomość samodzielnie? Tego i więcej dowiesz się z poniższego artykułu!

Chcesz poznać cenę swojego mieszkania?

Zobacz podobne artykuły

Wycena nieruchomości poradnik

Z tego artykułu dowiesz się:

    Ile kosztuje wycena nieruchomości?Kiedy potrzebna jest wycena nieruchomości?Ile kosztuje operat szacunkowy nieruchomości?Jak wyglada samodzielna wycena nieruchomości online bez opłat?

Wycena nieruchomości – cennik

Wycena nieruchomości jest nam potrzebna podczas sprzedaży mieszkania, starań o kredyt hipoteczny czy ustalania masy spadkowej. Możemy ją wykonać samodzielnie, z pomocą narzędzi internetowych, wtedy nic za nią nie zapłacimy. W przypadku jednak, gdy potrzebujemy oficjalnego dokumentu urzędowego, po wycenę – operat szacunkowy nieruchomości – musimy udać się do rzeczoznawcy majątkowego. Taki dokument sporo jednak kosztuje. 

Kiedy potrzebna jest wycena nieruchomości?

Wycena nieruchomości będzie nam potrzebna w razie sprzedaży mieszkania, starań o kredyt hipoteczny, postępowania spadkowego, podziału majątku czy prowadzenia egzekucji komorniczej.

W zależności od tego, w jakim celu musimy wycenić mieszkanie, wystarczająca może okazać się zwykła wycena, nawet ta przeprowadzona samodzielnie. Jeśli wycena jest nam potrzebna do sprzedaży, kupna lub zamiany lokalu, wystarczy dokument nieoficjalny. W niektórych sytuacjach wymaga się jednak oficjalnego dokumentu, czyli tzw. operatu szacunkowego nieruchomości, np. podczas starań o kredyt hipoteczny. Podobnie w przypadku konieczności przedstawienia wyceny sądowi czy innemu organowi administracyjnemu. 

Ile kosztuje operat szacunkowy nieruchomości?

Szczegółowe informacje na ten temat znajdziemy w artykule "Operat szacunkowy od A do Z".

Samodzielna wycena nieruchomości online bez opłat

Jeśli wycena mieszkania lub domu jest nam niezbędna na potrzeby sprzedaży lub kupna lokalu, nie musimy dysponować dokumentem urzędowym. Taką wycenę możemy przeprowadzić samodzielnie. Najlepiej skorzystać w tym celu z wygodnych narzędzi, które są dostępne w internecie zupełnie za darmo – np. z wyceniarki mieszkań online. Wycena przeprowadzona z pomocą odpowiedniego narzędzia jest bardzo dokładna, a przy tym zupełnie bezpłatna – w przeciwieństwie do drogiego operatu szacunkowego. Jeśli więc dokument nie jest nam niezbędny, warto przeprowadzić wycenę samodzielnie. Również w przypadku, gdy potrzebny nam jest dokument urzędowy, nic nie stoi na przeszkodzie, aby samemu sprawdzić, ile wart jest nasz lokal. Dzięki temu będziemy w stanie wstępnie ocenić rzetelność dokumentu przygotowanego przez rzeczoznawcę.

Jak przeprowadzić taką wycenę samodzielnie? Wystarczy wybrać odpowiednie narzędzie, np. wyceniarkę mieszkań SonarHome, a następnie wprowadzić do niej wymagane informacje:

    miasto,nazwę ulicy i numer budynku,rozmiar,piętro,liczbę pięter w budynku,rok budowy,liczbę pokoi.

Warto zaznaczyć, czy do mieszkania przynależy: balkon, miejsce parkingowe, piwnica. Na podstawie tych informacji wyceniarka przeprowadzi analizę porównawczą i przedstawi nam wynik: wycenę i szczegóły na jej temat, a także wyświetli linki do podobnych ofert na stronach ogłoszeniowych. Dzięki temu zaoszczędzi nasz czas, który poświęcilibyśmy na poszukiwanie podobnych ofert i zapoznawanie się z lokalnym rynkiem mieszkaniowym.

Warto wiedzieć, iż wyceniarka SonarHome dokonuje obliczeń nie tylko na podstawie wyników w serwisach ogłoszeniowych, ale również informacji z systemów transakcyjnych, przyrównując nasz lokal do podobnych mieszkań lub domów. Wycena dokonana w taki sposób jest bardzo dokładna i wiarygodna.

Samodzielna wycena nieruchomości jest zupełnie darmowa, a przeprowadzona przy użyciu nowoczesnych narzędzi – bardzo dokładna. Jeśli jednak potrzebujemy dokumentu urzędowego, po wycenę musimy zgłosić się do rzeczoznawcy majątkowego, który sporządzi dla nas operat szacunkowy nieruchomości – dokument, który będziemy mogli przedstawić w sądzie czy w banku. Jego koszt w przypadku mieszkań waha się od 350 do 900 zł, a w przypadku domów jednorodzinnych – od 500 do 1200 zł. Ostateczny koszt dokumentu nie jest regulowany ustawowo, lecz zależy od rodzaju i wielkości nieruchomości, a także kosztu pozyskania niezbędnych do jego sporządzenia dokumentów.

Polecamy również: wycena nieruchomości Warszawa

Social Media Manager
O mnie

Ukończyłam dziennikarstwo i medioznawstwo na Uniwersytecie Warszawskim (specjalizacja: analityka mediów). Przez ostatnie pięć lat zdobywałam doświadczenie w redakcjach oraz agencjach marketingowych i PR-owych (obsługując głównie firmy z branży nieruchomości). W SonarHome odpowiadam za media społecznościowe, copywriting i tworzenie materiałów wideo. Moimi atutami są kreatywność i ambicja.

Czytaj również