Powrót do bloga

Remont mieszkania przed sprzedażą - czy się opłaca?

Kategoria:Sprzedaż mieszkaniaAutor: Ostatnia aktualizacja:

Czy opłaca się remontować mieszkanie przed sprzedażą? Co warto wymienić, aby zainteresować klientów? Czy koszty remontu się zwrócą? W czym pomoże home staging?

Chcesz poznać cenę swojego mieszkania?

Remont mieszkania przed sprzedażą

Z tego artykułu dowiesz się:

    Kiedy warto przeprowadzić remont mieszkania na sprzedaż?Czy warto inwestować w generalny remont nieruchomości?Jakie elementy należy wymienić w mieszkaniu, aby zachęcić nabywcę do zakupu?Czy nakłady wydane na remont mają szansę się zwrócić?Kiedy przeprowadzić remont, a kiedy lepiej zastosować home staging?

Artykuł jest częścią naszego poradnika "Sprzedaż mieszkania krok po kroku".

Każdy właściciel mieszkania na sprzedaż chce je zbyć szybko, a przy tym jak najwięcej zarobić. Obserwując rynek nieruchomości, nietrudno jest zauważyć, że najwyżej ceni się nieruchomości wyremontowane, a szczególnie te o wysokim standardzie. Jak więc dopasować własną ofertę do tak konkurencyjnego rynku, aby znaleźć kupca? Czy opłaca się inwestować w generalny remont mieszkania, nie tracąc na tym w perspektywie sprzedaży?

Kiedy przeprowadzenie remontu mieszkania jest opłacalne?

Generalny remont mieszkania to zdecydowanie duże przedsięwzięcie obejmujące wymianę instalacji wodnej, elektrycznej a nawet gazowej. Często wiąże się z kuciem ścian, płytek i zrywaniem podłóg. Wszystko po to, aby dostosować nieruchomość do potrzeb mieszkańców. W związku z powyższym, tę formę remontu najczęściej wybierają osoby, które planują zamieszkiwać nieruchomość przez długi czas, szczególnie że jej koszt sięga rzędu kilkudziesięciu tysięcy złotych. Dlatego mało kto decyduje się na takie rozwiązanie w obawie przed poniesieniem straty podczas sprzedaży. Czy jest możliwe uatrakcyjnienie nieruchomości niższym kosztem? Jak najbardziej! Ta ewentualność cieszy się zdecydowanie szerszym zastosowaniem z uwagi na fakt, że drobny remont mieszkania da się przeprowadzić nakładem zaledwie kilku tysięcy złotych. Polega na niewielkich pracach związanych z wymianą koniecznych elementów. Wyższa cena transakcyjna znajdzie wówczas swoje uzasadnienie, a odnowione M szybciej znajdzie nabywcę.

Co warto wymienić w mieszkaniu przed sprzedażą?

Umiejętne przeprowadzenie drobnego remontu mieszkania w bloku, mając na uwadze budżet, to świetny sposób na pozyskanie klienta. Jak jednak zabrać się do tego rozsądnie, aby poniesione nakłady rzeczywiście okazały się skuteczne?

W pierwszej kolejności należy skupić się na tym, co widoczne i według tej reguły postępować podczas całego remontu mieszkania. Warto więc odmalować ściany, które istotnie wpływają na wygląd wnętrza. Dobór odpowiednich kolorów je unowocześni, a jasne odcienie optycznie powiększą. Otrzymany w wyniku odświeżenia ścian rezultat tworzy wrażenie wyremontowanego mieszkania.

Mankamentem, jaki skutecznie odstrasza oglądających, z pewnością jest wysłużona podłoga, na której można zaobserwować na przykład popękane płytki albo „wydeptany” parkiet. Te elementy podczas kosmetycznego remontu mieszkania w bloku również można łatwo usunąć, zwyczajnie wymieniając pojedyncze uszkodzone płytki albo też cyklinując zniszczony parkiet.

Kolejnym ważnym aspektem, na który kupujący zwracają szczególną uwagę, jest stan kuchni. Jako “serce domu” zasługuje na odrobinę wysiłku ze strony sprzedającego. Podobnie jak w bloku, remont mieszkania w kamienicy często obliguje do odmalowania ścian i dokładnego posprzątania wszystkich nagromadzonych zabrudzeń. W przypadku, gdy meble nie są już nowe, a przy tym nie wyglądają zachęcająco, korzystnie jest zastanowić się nad wymianą frontów i blatów. To dodatkowo podniesie standard nieruchomości w oczach klientów.

Łazienka to miejsce, które wszystkim kojarzy się z czystością. Przeprowadzając więc remont mieszkania w bloku ryzykownie byłoby ją pominąć, zwłaszcza jeśli ma już swoje lata. Dlatego też odmalowanie sufitu oraz wyszorowanie wszystkich fug i sanitariatów należy potraktować priorytetowo. Ponadto, jeżeli zachodzi taka potrzeba, można również tanim kosztem pomalować płytki ścienne.  

Co więcej, dobrze jest naprawić bądź też wymienić wszelkie uszkodzone elementy, które sprawiają wrażenie wysłużonych, jak złamana klamka w oknie czy popsute gniazdko. Podobnie jest z meblami, jeżeli właściciel planuje sprzedać wyremontowane mieszkanie z wyposażeniem. To, co najpotrzebniejsze i zajmuje sporo miejsca, z pewnością przyciągnie wzrok oglądających i w konsekwencji może wpłynąć na ostateczną decyzję o zakupie. Warto więc postarać się o nowe obicie fotela czy narzutę na łóżko.

Home staging - czy jest skuteczny?

Zarówno remont mieszkania, jak i tak zwany home staging mają na celu przyspieszenie sprzedaży nieruchomości po atrakcyjnej cenie. Czym konkretnie charakteryzują się działania home stagingu i kiedy warto wybrać tę opcję zamiast remontu?

Zasadą home stagingu jest stworzenie stylizacji nieruchomości tak, aby ukazać jej potencjał, odwracając tym samym uwagę nabywcy od wad. Z uwagi na fakt, że pierwsze wrażenie jest najważniejsze, oferta przygotowana specjalnie dla klienta zwiększa szansę sprzedaży aż o 40%. Dowód na to stanowi psychologiczna skłonność do kierowania się podczas poszukiwania lokum przesłankami wynikającymi z korzyści a nie ceny. Stąd szykowna forma prezentacji mieszkania połączona z odczuciami oglądających skutkuje zwykle opłacalną i szybką transakcją z korzyścią dla sprzedającego.Jeśli więc oferowana nieruchomość nie wymaga remontu, warto zastosować metodę home stagingu. Pozwoli ona wyeksponować wszystkie zalety mieszkania niewielkim kosztem, dzięki czemu cena z pewnością usatysfakcjonuje właściciela.

Ile to kosztuje, czyli realne nakłady na remont mieszkania

Generalny remont mieszkania z pewnością sprzyja poprawie jego atrakcyjności, jednak wiąże się ze sporym kosztem. Wymiana wszystkich instalacji, okien, podłóg, płytek oraz gruntowna przebudowa łazienki w 60-metrowym mieszkaniu wyniesie od ok. 36 000 do ok. 90 000 zł, wszystko zależy od standardu.Niewielki remont, z kolei zwykle obejmuje przemalowanie ścian, drobne naprawy oraz wymianę niedziałających sprzętów. Ta ewentualność kosztuje od 5 000 do 15 000 zł, choć faktyczny nakład zależy od potrzeb i decyzji sprzedającego. Sporo taniej wychodzi odświeżenie mieszkania, bo 1500 zł, co stanowi jedynie koszt samej farby. Wbrew pozorom home staging nie jest tańszą możliwością, ponieważ koszt jest porównywalny.

Czy zwrot kosztów remontu przy sprzedaży jest możliwy?

Wiadomo, że wyremontowane mieszkania w kamienicy czy też w bloku sprzedają się łatwiej, jednak generalny remont oznacza wysokie koszty, które zwykle nie zwracają się w wyniku transakcji. Inaczej jest w przypadku drobnego remontu, odświeżenia czy home stagingu. Nakłady potrzebne na ich przeprowadzenie są na znacznie niższym poziomie, a rezultat wizualny nie do porównania. Dlatego też relatywny wzrost ceny transakcyjnej w stosunku do poniesionych kosztów stanowi atut, który trzeba wykorzystać w perspektywie sprzedaży nieruchomości. Zwłaszcza, że możliwość szybkiej sprzedaży atrakcyjnego mieszkania jest realna, a zainteresowanie ofertą wielu potencjalnych nabywców sprawia, że ich skłonność do negocjowania ceny maleje z korzyścią dla właściciela.

Czytaj również