Powrót do bloga

Jak sprzedać mieszkanie bez pośrednika – wskazówki

Kategoria:Sprzedaż mieszkaniaAutor: Ostatnia aktualizacja:

Samodzielna sprzedaż mieszkania wcale nie musi być trudna i czasochłonna. Jak to zrobić? Oto przydatne wskazówki!

Chcesz poznać cenę swojego mieszkania?

Jak sprzedać mieszkanie bez pośrednika – poradnik

Artykuł jest częścią naszego poradnika "Jak przygotować mieszkanie na sprzedaż?".

Obecnie sprzedaż mieszkania bez pośrednika jest o wiele łatwiejsza niż jeszcze kilka lat temu. Możliwość samodzielnej publikacji oferty w internecie, dostęp do mediów społecznościowych, duży popyt na rynku – to wszystko sprawia, że można mieć cały proces pod kontrolą, a jednocześnie oszczędzić na prowizji agencji. Tych kilka prostych wskazówek pomoże każdemu, kto w niedalekiej przyszłości myśli o sprzedaży mieszkania.

Odpowiednie przygotowanie mieszkania

O tym, że mieszkanie trzeba posprzątać przed przyjściem potencjalnych kupców, powinien wiedzieć każdy sprzedający. Co jeszcze może mu pomóc w sprzedaży? Informacje na ten temat zawarte są w artykule Jak przygotować mieszkanie do sprzedaży?

Zdjęcia

Wysokiej jakości fotografie są niezbędne, by przykuć uwagę kupujących i wyróżnić się spośród tysięcy innych ogłoszeń, dlatego warto poświęcić temu trochę pracy. Dobre i szczegółowe zdjęcia pozwolą także oszczędzić masę czasu na prezentację mieszkania osobom niekoniecznie zainteresowanym, które chcą obejrzeć mieszkanie tylko dlatego, że nie mają o nim wizualnego wyobrażenia.

Jeśli właściciel nie dysponuje odpowiednim sprzętem ani umiejętnościami, warto zapytać znajomych, choć najlepiej zatrudnić do tego zadania profesjonalnego fotografa. Zwykle koszt takiej sesji to kilkaset złotych, a jakość, którą zyskuje się w porównaniu ze zdjęciami z telefonu, jest nieporównywalna.

Opis

Po przygotowaniu odpowiednich zdjęć warto poświęć godzinę lub dwie, w skupieniu opisując zalety nieruchomości. Niestety, większość ogłoszeń pisana jest w pośpiechu, chaotycznie lub żywcem wyjęta z gotowych szablonów (najczęstszy błąd agencji). W rzeczywistości najlepsze ogłoszenie powinno zawierać 10 do 15 zdań uporządkowanych w 3 akapity:

    Lokalizacja oraz najmocniejsze zalety (dobre nasłonecznienie, dostęp do usług, dojazd etc.)Układ funkcjonalny (szczegółowy opis pomieszczeń)Korzyści dla kupującego (np. brak prowizji, miejsce garażowe + komórka lokatorska w cenie mieszkania)

Należy koniecznie pamiętać o dołączeniu rzutu mieszkania, najlepiej na końcu galerii w ogłoszeniu. Obecnie spora część kupujących korzysta z porad dekoratorów wnętrz lub architektów, aby skonsultować układ funkcjonalny pomieszczeń. Oferty nie zawierające planów często są wówczas odrzucane już na wstępnym etapie wyboru.

Publikacja

Gdy oferta jest gotowa do publikacji, należy umieścić ją na odpowiednim portalu i rozesłać link do znajomych.

Warto mieć na uwadze, że podanie numeru telefonu w ogłoszeniu wiąże się z połączeniami nie tylko od osób zainteresowanych zakupem, ale również agencji, które będą chciały zaangażować się w proces sprzedaży. Warto zatem kupić dodatkowy numer na kartę i poświęcić go tylko na obsługę naszego ogłoszenia. Po zakończonej transakcji można taką kartę SIM wyrzucić, by nie stać się ofiarą nękania niechcianymi połączeniami.

Z chwilą pojawienia się pierwszych zgłoszeń warto umawiać zainteresowanych na ten sam dzień w różnych porach, w odstępach 15-minutowych. Można także zorganizować tzw. “open house”, czyli określoną porę na oglądanie mieszkania i zaprosić wszystkich zainteresowanychi na jedną godzinę. Dla sprzedającego to spora oszczędność czasu, a obecność innych zainteresowanych na kupującym wywiera dodatkową presję, by lepszą złożyć ofertę.

Formalności

Formalności związane z dokumentacją transakcji to zazwyczaj największe źródło stresu, zarówno dla sprzedających, jak i kupujących. Zazwyczaj jest to przesadzone, gdyż dobry notariusz przeprowadzi nas przez cały proces i poinformuje nas o niezbędnych dokumentach i formalnościach (zgodnie z obowiązującym stanem prawnym).

Podsumowanie

Samodzielna sprzedaż mieszkania jest jak najbardziej wykonalna i nie aż tak skomplikowana, jak wielu sobie wyobraża. Mimo wszystko niekiedy stanowi dość czasochłonne i stresujące zadanie, dlatego warto rozważyć współpracę z doświadczoną agencją na przejrzystych zasadach.

Z drugiej strony sprzedaż mieszkania bez pośrednika, oprócz sporej oszczędności na prowizji, daje równie dużą satysfakcję. Wyróżniające się dobrymi fotografiami i czytelnym opisem ogłoszenie to podstawowy krok do zaznaczenia swojej obecności w gąszczu ofert. Reszta zależy już głównie od naszych zdolności organizacyjnych.

Czytaj również