Obecnie sprzedaż mieszkania bez pośrednika jest o wiele łatwiejsza, niż jeszcze kilka lat temu. Możliwość samodzielnej publikacji oferty w Internecie, dostęp do mediów społecznościowych, duży popyt na rynku – to wszystko sprawia, że możemy mieć cały proces pod kontrolą, a jednocześnie oszczędzamy na prowizji agencji. Tych kilka prostych wskazówek pomoże każdemu, kto w niedalekiej przyszłości myśli o sprzedaży mieszkania.

Odpowiednie przygotowanie mieszkania

Uprzątnięcie i odświeżenie pomieszczeń jest bardzo ważne jeszcze przed przygotowaniem oferty. Jeśli lokal posiada widoczne wady, jak zepsuta wentylacja lub cieknący kran, należy je koniecznie naprawić. Prostym i stosunkowo tanim zabiegiem jest odmalowanie ścian pomieszczeń, dzięki czemu lokal zyska na atrakcyjności.

W niektórych sytuacjach można pomyśleć o wymianie starej lodówki lub telewizora na nowy jeszcze przed sprzedażą. Podnosi to wizualnie wartość pomieszczeń, a zwykle bez szkody możemy takie sprzęty przetransportować do nowego mieszkania lub odsprzedać.

Poszukujący jednoznacznie wskazują nadmiar mebli i niepotrzebnych przedmiotów jako jedną z najbardziej irytujących cech przeciętnych ofert na rynku w Polsce. Dlatego też w miarę możliwości należy pozbyć się tych elementów wystroju, które nie będą nam potrzebne w nowym mieszkaniu. Zwiększy to optycznie ilość przestrzeni w pomieszczeniach, a kupującym pomoże wyobrazić sobie mieszkanie “po swojemu”.

Należy także usunąć z pola widzenia niepotrzebne rzecze osobiste, a przestrzeń wypełnić świeżymi kwiatami.

Zdjęcia

Wysokiej jakości fotografie do naszej oferty są niezbędne, by przykuć uwagę kupujących i wyróżnić się spośród tysięcy innych ogłoszeń, dlatego warto poświęcić temu trochę pracy. Dobre i szczegółowe zdjęcia pozwolą nam także oszczędzić masę czasu na prezentację mieszkania osobom niekoniecznie zainteresowanym, które chcą obejrzeć mieszkanie tylko dlatego, że nie mają o nim wizualnego wyobrażenia.

Jeśli nie dysponujemy odpowiednim sprzętem, ani umiejętnościami warto zapytać znajomych (zwykle znajdzie się wśród nich pasjonat fotografii), ale najlepiej zatrudnić do tego zadania profesjonalnego fotografa. Zwykle koszt takiej sesji to kilkaset złotych, a jakość, którą zyskamy w porównaniu ze zdjęciami z telefonu jest nieporównywalna.

Opis

Po przygotowaniu odpowiednich zdjęć warto poświęć godzinę lub dwie w skupieniu opisując zalety naszej nieruchomości. Niestety, większość ogłoszeń pisana jest w pośpiechu, chaotycznie lub jest żywcem wyjęta z gotowych szablonów (najczęstszy błąd agencji).

W rzeczywistości najlepsze ogłoszenie powinno zawierać 10 do 15 zdań uporządkowanych w 3 akapity:

  1. Lokalizacja oraz najmocniejsze zalety (dobre nasłonecznienie, dostęp do usług, dojazd etc.)
  2. Układ funkcjonalny (szczegółowy opis pomieszczeń)
  3. Korzyści dla kupującego (np. brak prowizji, miejsce garażowe + komórka lokatorska w cenie mieszkania)


Należy koniecznie pamiętać o dołączeniu rzutu mieszkania, najlepiej na końcu galerii w ogłoszeniu. Obecnie spora część kupujących korzysta z porad dekoratorów wnętrz lub architektów, aby skonsultować układ funkcjonalny pomieszczeń. Oferty nie zawierające planów często są wówczas odrzucane już na wstępnym etapie wyboru.

Publikacja

Gdy nasza oferta jest gotowa do publikacji, należy umieścić ją na odpowiednim portalu i rozesłać link do znajomych.

Warto mieć na uwadze, że podanie numeru telefonu w ogłoszeniu będzie wiązało się z telefonami nie tylko od osób zainteresowanych zakupem, ale również agencji, które będą chciały zaangażować się w proces sprzedaży. Warto zatem kupić dodatkowy numer na kartę i poświęcić go tylko na obsługę naszego ogłoszenia – po zakończonej transakcji możemy taką kartę SIM wyrzucić i nie będziemy nękani niechcianymi połączeniami.

Z chwilą pojawienia się pierwszych zgłoszeń warto umawiać zainteresowanych na ten sam dzień w różnych porach, w odstępach 15-minutowych. Można także zorganizować tzw. “open house”, czyli określoną porę na oglądanie mieszkania i zaprosić wszystkich zainteresowanychi na jedną godzinę. Dla sprzedającego to spora oszczędność czasu, a obecność innych zainteresowanych na kupującym wywiera dodatkową presję, by lepszą złożyć ofertę.

Formalności

Formalności związane z dokumentacją transakcji to zazwyczaj największe źródło stresu, zarówno dla sprzedających, jak i kupujących. Zazwyczaj jest to przesadzone, gdyż dobry notariusz przeprowadzi nas przez cały proces i poinformuje nas o niezbędnych dokumentach i formalnościach (zgodnie z obowiązującym stanem prawnym).

Podsumowanie

Samodzielna sprzedaż mieszkania jest jak najbardziej wykonalna i nie jest aż tak skomplikowanym zadaniam, jak wielu sobie wyobraża. Mimo wszystko stanowi to czasem dość czasochłonne i stresujące zadanie, dlatego czasami mimo wszystko warto rozważyć współpracę z doświadczoną agencji na przejrzystych zasadach.

Z drugiej strony sprzedaż mieszkania bez pośrednika oprócz dużej oszczędności na prowizji daje równie dużą satysfakcję. Wyróżniające się dobrymi fotografiami i czytelnym opisem ogłoszenie to podstawowy krok do zaznaczenia swojej obecności w gąszczu ofert. Reszta zależy już głównie od naszych zdolności organizacyjnych.

Myślisz o sprzedaży mieszkania?

Skorzystaj z naszej darmowej wyceniarki i dowiedz się, ile może być warte.

Wyceń nieruchomość

Średnia ocena: 5.0. Głosy: 4