Powrót do bloga

Co czeka mnie, gdy kupię mieszkanie? Z jakimi wyzwaniami wiąże się remont mieszkania?

Kategoria:Kupno mieszkaniaAutor: Ostatnia aktualizacja:

Zakup mieszkania zazwyczaj wiąże się z mniejszym lub większym remontem - nie zawsze można od razu wprowadzić się do nabytego lokalu. Od czego zacząć remont mieszkania w takiej sytuacji? Jak zaplanować remont mieszkania, by jego koszty były jak najniższe?

Chcesz poznać cenę swojego mieszkania?

Co znajdziesz w artykule?

 • Jakie są opcje kupna w przypadku mieszkania z rynku wtórnego?
 • Jakie są opcje kupna w przypadku mieszkania z rynku pierwotnego?
 • Z czyich usług można skorzystać, remontując mieszkanie?
 • O czym warto pamiętać, remontując lub odnawiając nieruchomość?

Zobacz podobne artykuły

Stan mieszkania a działania niezbędne do wprowadzenia się 

Zakup nieruchomości to nie tylko formalności, takie jak np. wizyta w urzędzie miasta, gminy, u notariusza czy w Urzędzie Skarbowym. Ostatni krok to często konieczność przeprowadzania remontu mieszkania. To, jak dużo pracy czeka nowego właściciela nieruchomości, zależy od jej stanu. Duże znaczenie ma również to, czy pochodzi ona z rynku pierwotnego, czy wtórnego - w obu przypadkach zakres prac do wykonania jest zazwyczaj inny. 

Mieszkania z rynku wtórnego

Wiele osób decyduje się na zakup mieszkania z rynku wtórnego. Kupujący może znaleźć się w jednej z czterech sytuacji, przy czym trzy z nich są niezwykle komfortowe, natomiast czwarta - wymaga pewnego nakładu środków. 

Mieszkanie o wysokim standardzie

W najbardziej komfortowej sytuacji znajdzie się kupujący, który nabył mieszkanie z rynku wtórnego w wysokim standardzie. Jest to nie tylko lokal mieszkalny gotowy do wprowadzenia, ale też znajduje się w nim wszystko, co potrzebne do wygodnego funkcjonowania. 

Czym charakteryzuje się mieszkanie o wysokim standardzie? Łatwo rozpoznać je już na etapie lektury oferty sprzedaży. Najczęściej lokale tego rodzaju są opisywane jako luksusowe czy ekskluzywne; niekiedy nazywane są apartamentami lub wręcz - penthouse’ami. Sprzedający często podkreślają również, że zbywają mieszkanie w podwyższonym standardzie.

Zwykle są to również lokale o dużym metrażu, nierzadko zaaranżowanie przez architekta. Już na pierwszy rzut oka łatwo rozpoznać, że lokal zaprojektowano z dbałością o każdy detal. Charakterystyczna jest też wysoka jakość wykończenia - zazwyczaj do urządzenia mieszkania w wysokim standardzie wykorzystuje się luksusowe materiały oraz meble i urządzenia od ekskluzywnych marek. 

Zakup mieszkania w wysokim standardzie sprawia, że nowy właściciel lokalu może wprowadzić się do niego w dowolnej chwili. Wadą może być jedynie cena - zazwyczaj nieruchomości w wysokim standardzie są znacznie droższe od innych lokali mieszkalnych.

Mieszkanie gotowe do wprowadzenia

W komfortowej sytuacji znajdą się również osoby, które kupią mieszkanie gotowe do wprowadzenia. Mowa o lokalu, który wpisuje się w oczekiwania kupującego i wobec którego nowy właściciel nie ma żadnych większych uwag. Co ważne, mieszkanie gotowe do wprowadzenia ma wszystkie niezbędne meble i sprzęty RTV/AGD, a samo wyposażenie odpowiada dobrej jakości produktom ze średniej półki cenowej. 

Podobnie jak w przypadku mieszkania o wysokim standardzie, nie powinno być żadnych usterek czy elementów wymagających odświeżenia. Kupujący może wprowadzić się do mieszkania bez żadnych dodatkowych nakładów finansowych.

Mieszkanie wymagające odświeżenia

Nabywca może również kupić mieszkanie w bloku wymagające odświeżenia. W tym przypadku konieczne będą już pewne nakłady finansowe - chociaż zazwyczaj niezbyt duże. Najczęściej lokale do odświeżenia nie wymagają gruntownego remontu i kompletowania wyposażenia od początku, a jedynie - naprawy drobnych usterek, wykonania niewielkich prac (takich, jak przemalowanie ścian) lub dokupienia niektórych mebli. Co do zasady jednak lokal mieszkalny tego rodzaju spełnia podstawowe wymagania nabywcy i stosunkowo szybko można się do niego wprowadzić.

Mieszkanie w bloku wymagające remontu

Kupujący może też nabyć mieszkanie w bloku, które będzie wymagać mniejszego lub większego remontu. Często na taki lokal decydują się osoby kupujące nieruchomość w celach inwestycyjnych, ponieważ lokal do remontu można zazwyczaj kupić w atrakcyjnej cenie. Wyremontowanie nieruchomości zwiększy jej wartość, co z kolei pozwoli łatwo znaleźć nowych klientów odsprzedać lokal z zyskiem. 

Mieszkanie do remontu to również dobra opcja dla osób, które kupują lokal z myślą o zamieszkaniu w nim i chcą wszystko urządzić samodzielnie. Muszą jednak liczyć się z tym, że w przypadku większości nieruchomości remont może być bardzo wymagający. Nierzadko są to mieszkania w bloku, które nigdy nie były remontowane - co oznacza nie tylko stare wyposażenie, ale również - przestarzałe instalacje czy zły stan ogólny mieszkania. Konieczny jest zatem remont mieszkania krok po kroku. 

Nabywcę czeka najczęściej:

  Wymiana okien, drzwi i podłogi,Generalny remont łazienki i kuchni. Wyrównywanie ścian,Malowanie ścian,Przeprowadzenie prac konstrukcyjnych,Prace instalacyjne.

Wszystko zależy zatem od tego, jakim budżetem dysponuje kupujący, w jakim celu nabywa nieruchomość i czy zależy mu na samodzielnym urządzeniu mieszkania od podstaw. 

Mieszkania z rynku pierwotnego

Kolejną opcją jest zakup mieszkania z rynku pierwotnego, czyli od dewelopera. W tym przypadku możliwe jest albo kupienie nieruchomości w stanie deweloperskim, albo - wykończonej pod klucz. 

Mieszkanie w stanie deweloperskim

Stan deweloperski to zamknięty stan surowy, umożliwiający przejście do dalszych prac. 

Kupując lokal w stanie deweloperskim, można spodziewać się w swoim domu:

  Wykonanych instalacji wewnętrznych, Otynkowanych ścian,Wstawionych drzwi zewnętrznych,Wstawionych okien,Betonowych wylewek na podłogach,Wyznaczonych miejsc do przyłączeń - telewizyjnych, telefonicznych i internetowych. 

Co czeka nabywcę mieszkania w stanie deweloperskim? Konieczne będzie położenie gładzi na ściany i ich pomalowanie, położenie podłóg, wstawienie drzwi wewnętrznych do pomieszczeń czy uzupełnienie i dopasowanie instalacji elektrycznej do swoich potrzeb. Oprócz tego nabywca będzie musiał również samodzielnie dokonać wykończenia kuchni i łazienki, a także - kupić oraz zamontować meble i urządzenia w pozostałych pomieszczeniach. 

Podstawową zaletą zakupu mieszkania w stanie deweloperskim - w porównaniu do nieruchomości wykończonej pod klucz - jest niższy koszt. Dodatkowo nabywca może zaprojektować wnętrze zgodnie ze swoimi preferencjami. Nie musi też martwić się koniecznością wymiany instalacji, stolarki czy naprawą podstawowych elementów. 

Należy jedynie pamiętać, że stan surowy nie zawsze będzie obejmował dokładnie te same elementy - wiele zależy w tym przypadku od dewelopera. Z tego względu przed nabyciem nieruchomości i podpisaniem umowy należy zawsze dokładnie zapoznać się z warunkami oferty.

Mieszkanie pod klucz

Osoby nabywające nieruchomość z rynku pierwotnego mogą również kupić mieszkanie wykończone “pod klucz”. Ogromną zaletą takiej inwestycji jest fakt, że nabywca może wprowadzić się do lokalu od razu po sfinalizowaniu transakcji. 

Różnica między poszczególnymi ofertami (oprócz ceny za metr kwadratowy) dotyczy zazwyczaj skali wykończenia oraz jakości użytych do remontu mieszkania materiałów. Najczęściej jednak, niezależnie od pakietu, nabywca mieszkania pod klucz może liczyć na zainstalowaną armaturę, pomalowane ściany czy wykończoną podłogę (położone panele, deski lub kafelki). Większość pakietów (poza podstawowymi) obejmuje również wstawienie mebli na wymiar - zwłaszcza w kuchni i łazience, a także - szafy wnękowej do przedpokoju. 

Zakup mieszkania “pod klucz”, wyremontowanego przez ekipę budowlaną dewelopera, to zatem najwygodniejsza opcja - choć również dość kosztowna. 

Remont mieszkania krok po kroku - gdzie szukać wsparcia?

To, jakie prace remontowe trzeba będzie wykonać, zależy zatem od poziomu wykończenia mieszkania i tego, z jakiego rynku nieruchomość została kupiona. 

Remont mieszkania krok po kroku można oczywiście przeprowadzić całkowicie samodzielnie, jednak jest to rozwiązanie najbardziej czasochłonne. Dodatkowo niewiele osób jest w stanie dokonać wszystkich niezbędnych prac remontowych na własną rękę - bez pomocy ekipy budowlanej. Z tego względu jeśli planujemy generalny remont mieszkania, warto rozważyć inne opcje. 

Właściciele mieszkania do remontu decydują się zazwyczaj na współpracę z ekipą budowlaną. Prace mogą odbywać się pod nadzorem architekta lub bez. Nabywca może też zdecydować się na wariant, w którym to architekt czuwa nad realizacją całego remontu. 

Współpraca z firmą remontową bez wytycznych architekta

Na pierwszy rzut oka to najtańsze rozwiązanie w sytuacji, gdy nabywca - zamiast samodzielnego przeprowadzenia remontu - decyduje się na wynajęcie ekipy. Właściciel mieszkania nie ponosi kosztów związanych ze stworzeniem projektu przez architekta. Nabywca ma również pełną dowolność w aranżowaniu wnętrza; do niego należy układanie harmonogramu prac. Dodatkowo na to, ile kosztuje remont, ma wpływ jedynie koszt robocizny i materiałów. Należy jednak pamiętać, że samodzielny remont mieszkania ma również mimo wszystko sporo wad. To przede wszystkim ogromne ryzyko, że oświetlenie i sprzęty będą źle rozmieszczone, a cała przestrzeń - nieergonomiczna. 

Zalety remontu mieszkania bez wytycznych architekta

Wady remontu mieszkania bez wytycznych architekta

  remont mieszkania krok po kroku zgodnie z wizją nabywcymożliwe spontaniczne decyzjekolejność prac ustalana przez nabywcęsamodzielny wybór materiałówstała kontrola kosztów
  konieczność samodzielnego pilnowania fachowcówprace remontowe prowadzone bez konkretnego planuryzyko niefunkcjonalnych i nieergonomicznych wnętrzmożliwe oszczędności na materiałach i rozwiązaniach, na których nie warto oszczędzać brak doświadczenia w kwestiach aranżacyjnych może skutkować poleganiem przez nabywcę na radach fachowcówbrak możliwości oceny, czy usługi remontowe zostały wykonane należycieryzyko ulegania tymczasowej modzie lub katalogowym aranżacjom niedostosowanym do potrzeb prawdopodobieństwo niedoszacowania budżetu potrzebnego na remont mieszkania - w trakcie remontu koszty często okazują się wyższe, niż zakładano

Współpraca z firmą remontową przy wytycznych od architekta

Najważniejszą zaletą współpracy z ekipą na podstawie wytycznych od architekta jest fakt, że od początku znany jest gotowy plan działania - ani nabywca, ani wykonawcy nie muszą zastanawiać się, jakie materiały należy kupić lub gdzie zamontować poszczególne elementy. Warto też pamiętać, że architekt dopasowuje projekt do budżetu nabywcy. Właściciele nieruchomości przeprowadzający remont mieszkania bez wytycznych mają skłonność do zaniżania przewidywanych kosztów - co później niejednokrotnie skutkuje przekroczeniem budżetu. W rezultacie koszt remontu jest zazwyczaj, niż gdyby właściciel mieszkania zamówił projekt u architekta. 

Zalety remontu na podstawie wytycznych architekta

Wady remontu na podstawie wytycznych architekta

  Gotowy harmonogram remontu mieszkania i plan działania dla nabywcy - łącznie z listą zakupów materiałów i mebliCzas remontu każdego pomieszczenia skrócony do minimumGwarancja spójności wszystkich zastosowanych rozwiązańDopasowanie projektu do budżetu nabywcyMożliwość otrzymania wizualizacji remontowanego domu lub mieszkania, co może być przydatne zwłaszcza dla osób planujących sprzedaż nieruchomości z zyskiem jeszcze na etapie jej remontuSprawniejsze działanie ekipy remontowejGwarancja funkcjonalnego, wygodnego układu mieszkania lub domu
  Wyższe koszty remontu (opłata za projekt)Styl architekta może nie przypaść do gustu właścicielowi mieszkaniaKonieczność dokonywania przez nabywcę zakupów i samodzielnego nadzorowania ekipy Potencjalny problem z wyborem architekta do współpracy (szeroki rynek usług architektonicznych)

Remont mieszkania nadzorowany przez architekta

Możliwe jest też postawienie na remont nadzorowany przez architekta. To bez wątpienia najbardziej kosztowna ze wszystkich podanych opcji remontu mieszkania. Ma jednak mnóstwo zalet. Architekt współpracujący bezpośrednio z ekipą remontową może wypracować najlepsze rozwiązania techniczne - zwłaszcza w przypadku komplikacji. Zazwyczaj architekci - dzięki swoim kontaktom - mają również dostęp do trudno dostępnych na rynku materiałów i mebli. Nadzór architekta to również gwarancja najwyższej jakości wykończenia; nabywca bowiem nie zawsze wie, na co zwrócić uwagę, nadzorując prace ekipy remontowej. Architekt dopilnuje na przykład, by podczas malowania fachowcy odpowiednio rozłożyli folie zabezpieczające, położyli panele i płytki albo ostrożnie dokonali wyburzenia ściany działowej czy demontażu armatury. Jeśli zatem planujesz remont mieszkania - warto wziąć tę opcję pod uwagę. 

Zalety remontu nadzorowanego przez architekta

Wady remontu nadzorowanego przez architekta

  architekt wie, jak pracować z ekipą remontową, co pozwala wypracować najlepsze rozwiązania technicznenajwyższa jakość wykończenia mieszkaniabrak ryzyka opóźnień w dostawachmożliwość kupienia trudno dostępnych na rynku mebli i materiałów dzięki kontaktom architektaoptymalizacja przestrzeni i gwarancja funkcjonalności wnętrzaremont mieszkania całkowicie nadzorowany przez architekta to oszczędność czasu dla właściciela nieruchomościarchitekt potrafi zaaranżować nawet najtrudniejsze i najmniejsze przestrzenie
  najwyższy kosztstyl architekta może nie odpowiadać właścicielowi mieszkaniapotencjalny problem z wyborem architekta do współpracy (szeroki rynek usług architektonicznych)

Remont mieszkania lub jego odświeżenie - o czym warto pamiętać?

Po pierwsze - nabywca powinien pamiętać, że kupując mieszkanie z rynku wtórnego ma do wyboru inne opcje niż w przypadku nieruchomości od dewelopera. Jeśli kupujący chce wprowadzić się do mieszkania od razu po sfinalizowaniu transakcji, powinien wybrać albo mieszkanie o wysokim standardzie, albo mieszkanie gotowe do zamieszkania (obie opcje dotyczą zakupu z rynku wtórnego) lub - zdecydować się na lokal wykończony pod klucz od dewelopera. Najczęściej od razu można wprowadzić się również do mieszkania z rynku wtórnego, które trzeba jedynie odświeżyć. 

Druga ważna kwestia to koszty. Generalny remont mieszkania z rynku wtórnego trudno przyrównać np. do wyboru pakietu wykończeniowego od dewelopera. Najdroższe są oczywiście gotowe rozwiązania - i dotyczy to zarówno zakupu mieszkania przygotowanego do wprowadzenia, jak i prac remontowych nadzorowanych w całości przez architekta. Ciężko zatem jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, ile kosztuje remont mieszkania. Wiele zależy od ceny materiałów. Przy zatrudnieniu ekipy remontowej należy też doliczyć koszty robocizny. Dodatkową kwotę trzeba też zapłacić za projekt architekta. Remont generalny mieszkania może zatem kosztować zarówno kilkanaście jak i kilkadziesiąt tysięcy złotych. 

Trzecia kwestia to czas. Kapitalny remont mieszkania (zarówno z rynku wtórnego, jak i wykończenie lokalu w stanie deweloperskim) będzie wymagać nie tylko dużych nakładów finansowych, ale również - mnóstwa czasu. W zależności od wybranego rozwiązania nabywca może albo samodzielnie nadzorować prace remontowe (lub nawet je wykonywać) albo zdać się w tej kwestii na architekta. To droższe rozwiązanie, ale za to nie wymaga zbyt dużego zaangażowania właściciela remontowanego mieszkania. 

Osoby, które czeka remont mieszkania, powinny też mieć na uwadze fakt, że wprawdzie samodzielne urządzanie wnętrz może być źródłem satysfakcji i sprawić mnóstwo radości, jednak - nierzadko powoduje również olbrzymią frustrację. Wystarczą braki magazynowe, długi czas oczekiwania na dostawy czy komplikacje techniczne, by generalny remont mieszkania stał się prawdziwym utrapieniem - zwłaszcza, jeśli to nabywca musi podejmować wszystkie decyzje. 

Z tego względu przed zakupem nieruchomości warto zastanowić się, które rozwiązanie będzie najkorzystniejsze dla nabywcy. Osoby, które przeraża czasochłonny i kosztowny kapitalny remont mieszkania powinny rozważyć zakup wyremontowanej już nieruchomości. W internecie, na stronie SonarHome kupujący znajdzie oferty wielu mieszkań gotowych do wprowadzenia, zaaranżowanych przez architekta i wykończonych z troską o najdrobniejsze detale. 

Zobacz również: Wycena nieruchomości Warszawa

Social Media Manager
O mnie

Ukończyłam dziennikarstwo i medioznawstwo na Uniwersytecie Warszawskim (specjalizacja: analityka mediów). Przez ostatnie pięć lat zdobywałam doświadczenie w redakcjach oraz agencjach marketingowych i PR-owych (obsługując głównie firmy z branży nieruchomości). W SonarHome odpowiadam za media społecznościowe, copywriting i tworzenie materiałów wideo. Moimi atutami są kreatywność i ambicja.

Czytaj również

 • Na co zwrócić uwagę przy kupnie mieszkania?

  Zakup mieszkania - zwłaszcza pierwszego - to często jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu. Z tego względu kupno odpowiedniego lokalu jest zazwyczaj poprzedzone długimi poszukiwaniami. Na co zwrócić uwagę przy kupnie mieszkania i o czym trzeba pamiętać już podczas poszukiwania wymarzonej nieruchomości?

 • Kupno mieszkania - formalności, o których trzeba pamiętać

  Zakup mieszkania wiąże się z wieloma kwestiami - w pierwszej kolejności trzeba ustalić odpowiednie kryteria zakupu mieszkania oraz znaleźć interesującą ofertę. Nie można jednak zapominać, że jeśli chodzi o kupno mieszkania, formalności, o których trzeba pamiętać, są jeszcze ważniejsze. O czym trzeba pamiętać i jakich formalności musisz dopełnić?

 • NOWOŚĆ

  Jak znaleźć mieszkanie do kupna?

  Aby znaleźć mieszkanie na sprzedaż, które spełnia wszystkie założone przez kupującego kryteria, należy pamiętać o kilku kwestiach. Na co warto zwrócić uwagę i jakie mieszkanie wybrać - z rynku pierwotnego czy może “z drugiej ręki”?