Powrót do bloga

Jak znaleźć mieszkanie do kupna?

Kategoria:Kupno mieszkaniaAutor: Ostatnia aktualizacja:

Aby znaleźć mieszkanie na sprzedaż, które spełnia wszystkie założone przez kupującego kryteria, należy pamiętać o kilku kwestiach. Na co warto zwrócić uwagę i jakie mieszkanie wybrać - z rynku pierwotnego czy może “z drugiej ręki”?

Chcesz poznać cenę swojego mieszkania?

Co znajdziesz w artykule?

 1. Jak szukać mieszkania na rynku wtórnym?
 2. Jak szybko znaleźć mieszkanie?
 3. Jak szukać okazji na rynku nieruchomości?
 4. Gdzie szukać nowych mieszkań?
 5. Jakie są zalety rynku pierwotnego?
 6. Jakie plusy ma kupno mieszkania z rynku wtórnego?
 7. Jak na cenę mieszkania wpływają poszczególne cechy nieruchomości?
 8. Checklista: Jak znaleźć mieszkanie do kupna?

 9. Jak technologia zmienia sposób, w jaki szukamy mieszkań?

Zobacz podobne artykuły

Jak znaleźć mieszkanie do kupna poradnik

Sposoby na znalezienie mieszkanie do kupna

Decyzja o tym, by kupić własne mieszkanie, jest zazwyczaj jedną z najpoważniejszych decyzji w życiu. Sam proces szukania nieruchomości - nie wspominając już o wszystkich formalnościach - może być wyjątkowo długi i żmudny. Gdzie szukać mieszkania do kupna i o czym warto pamiętać?

Jak szukać mieszkania na rynku wtórnym?

  Określ swoje potrzeby: Zanim zaczniesz poszukiwania, ustal, jakie cechy powinno mieć Twoje wymarzone mieszkanie (lokalizacja, metraż, liczba pokoi, piętro, standard wykończenia).Przeglądaj portale ogłoszeniowe: Korzystaj z popularnych serwisów z ogłoszeniami nieruchomości, gdzie możesz znaleźć szeroki wybór mieszkań z rynku wtórnego.Skorzystaj z usług pośrednika nieruchomości: Profesjonalista może nie tylko pomóc znaleźć mieszkanie spełniające Twoje oczekiwania, ale także wesprzeć w negocjacjach cenowych i sprawach prawnych.Monitoruj media społecznościowe i lokalne fora: Często właściciele decydują się na publikację ofert sprzedaży w lokalnych grupach na Facebooku czy forach internetowych.Regularnie odświeżaj swoje wyszukiwania: Rynek nieruchomości zmienia się dynamicznie, dlatego warto codziennie sprawdzać nowe ogłoszenia.

Jak szybko znaleźć mieszkanie?

  Ustaw powiadomienia na portalach ogłoszeniowych: Automatyczne alerty o nowych ofertach spełniających Twoje kryteria pozwolą Ci być na bieżąco.Zdefiniuj priorytety: Wiedząc, co jest dla Ciebie najważniejsze (np. lokalizacja vs. cena), możesz szybciej podejmować decyzje.Rozszerz swoje wyszukiwanie: Nie ograniczaj się tylko do jednego źródła ofert; korzystaj równocześnie z kilku portali, mediów społecznościowych i biur nieruchomości.Bądź gotów do szybkiego działania: Przygotuj wszystkie niezbędne dokumenty i środki finansowe, aby móc szybko zarezerwować mieszkanie lub złożyć ofertę zakupu.Korzystaj z sieci kontaktów: Informuj znajomych i rodzinę o poszukiwaniach; czasem polecenie może przyspieszyć znalezienie idealnego miejsca.

Jak szukać okazji na rynku nieruchomości?

  Szukaj nieruchomości do remontu: Mieszkania wymagające odświeżenia lub kapitalnego remontu często są sprzedawane po niższych cenach.Obserwuj licytacje komornicze i aukcje: Nieruchomości z licytacji mogą być dostępne po cenach niższych od rynkowych.Sprawdzaj oferty banków: Mieszkania przejęte przez banki (tzw. nieruchomości REO) mogą być sprzedawane w atrakcyjnych cenach, aby szybko odzyskać środki.Bądź na bieżąco z nowymi inwestycjami: Deweloperzy czasami oferują promocyjne ceny na start projektu lub w ramach wyprzedaży ostatnich mieszkań w inwestycji.Wykorzystaj kryzysy na rynku: W okresach spowolnienia gospodarczego ceny nieruchomości mogą spadać, co stwarza okazje do zakupu po niższych cenach.

Gdzie szukać nowych mieszkań?

  Strony internetowe deweloperów: Bezpośrednie źródło informacji o nowych projektach i dostępnych mieszkaniach. Często znajdziesz tu szczegółowe opisy, wizualizacje i cenniki.Targi nieruchomości: Idealne miejsce do zapoznania się z ofertami wielu deweloperów w jednym miejscu oraz skorzystania z targowych promocji.Specjalistyczne portale ogłoszeniowe: Serwisy skupiające oferty sprzedaży mieszkań nowych i w budowie od różnych deweloperów.Biura sprzedaży deweloperów: Bezpośredni kontakt z przedstawicielami dewelopera może dostarczyć najświeższych informacji o planowanych i trwających inwestycjach.Media społecznościowe i fora internetowe: Społeczności skupione wokół tematyki nieruchomości często dzielą się informacjami o nowych inwestycjach i opiniami na temat deweloperów.

Podczas poszukiwania idealnego mieszkania, korzystanie z doświadczenia lokalnych biur nieruchomości może znacząco usprawnić proces. W szczególności w dynamicznych rynkach takich jak Wrocław i Kraków, współpraca z agencjami nieruchomości dostępnymi w naszym katalogu pozwala na dostęp do specjalistycznej wiedzy i cennych rad, które mogą pomóc w znalezieniu mieszkania spełniającego wszystkie oczekiwania. Dzięki ich pomocy, możliwe jest nie tylko znalezienie mieszkania, ale również przeprowadzenie wszystkich formalności związanych z transakcją na korzystnych warunkach.

Mieszkanie na sprzedaż - ogłoszenia w internecie

Obecnie w pierwszej kolejności najwięcej osób szuka nieruchomości na sprzedaż w internecie. Jest to zdecydowanie najwygodniejsza opcja - wystarczy jedynie posiadać dostęp do internetu.

Portale ogłoszeniowe

Miejscem, od którego warto rozpocząć poszukiwania, jeśli chodzi o mieszkanie na sprzedaż - niezależnie czy mają to być 2 pokoje, czy 5, są portale ogłoszeniowe. To korzystne rozwiązanie nie tylko ze względu na liczbę takich portali, ale i możliwość filtrowania ofert według wybranych kryteriów. Dzięki temu osoba, która chce znaleźć odpowiadające jej mieszkanie na sprzedaż, może szybciej dotrzeć do interesującej ją oferty. Największą liczbę ogłoszeń można znaleźć na portalach takich jak Otodom, Morizon czy Nieruchomosci-online. 

Warto jednocześnie pamiętać, że część portali pokazuje wyłącznie ogłoszenia zamieszczone przez właściciela mieszkania na sprzedaż, część z kolei - wszystkie, w tym te dodawane przez biura nieruchomości. Na niektórych portalach umieszczane są też wyłącznie oferty, które nie są publikowane nigdzie indziej. 

Niestety, aby na portalach ogłoszeniowych znaleźć na sprzedaż wyjątkowe mieszkanie spełniające kryteria przyjęte przez kupującego (np. 2 pokojowe mieszkanie o pow. ponad 50 mkw., położone na 2 piętrze w piętrowym bloku) trzeba zazwyczaj poświęcić sporo czasu. Nie da się jednak ukryć, że to właśnie na portalach liczba zamieszczonych ofert nieruchomości na sprzedaż jest największa.

Zalety szukania mieszkania na portalach ogłoszeniowych

Wady szukania mieszkania na portalach ogłoszeniowych

  Duża liczba portaliSzeroki wybór ofertMożliwość filtrowania ogłoszeń według wybranych kryteriów
  Ogłoszenia publikowane zarówno bezpośrednio przez właścicieli mieszkań, jak i biura nieruchomościNiekiedy utrudniony kontakt z autorem ogłoszeniaKonieczność poświęcenia dużej ilości czasu na znalezienie interesującej ofertyNie zawsze dostępne są powiadomienia o nowych ofertach

Media społecznościowe

Kolejnym miejscem w internecie, w którym warto szukać ogłoszeń o sprzedaży nieruchomości, są media społecznościowe - na czele z Facebookiem. Dobrym pomysłem może być np. dołączenie do grup z ofertami sprzedaży mieszkań w konkretnej miejscowości. Zaletą poszukiwania nieruchomości na sprzedaż w grupach na Facebooku jest fakt, że potencjalny nabywca może dostawać powiadomienia o nowych ofertach. Dodatkowo kontakt ze sprzedającym jest znacznie szybszy i bardziej bezpośredni. Warto też zwrócić uwagę na fakt, że najczęściej ogłoszenie umieszcza właściciel mieszkania - dzięki czemu kupujący nie musi płacić prowizji. 

Podobnie jak w przypadku ogłoszeń na portalach, osoba poszukująca oferty nieruchomości na sprzedaż musi zazwyczaj spędzić sporo czasu na przeglądaniu ogłoszeń. Oprócz tego oferty zamieszczone w mediach społecznościowych są częściej gorzej przygotowane - mowa o słabej jakości zdjęciach czy opisach, które nie zawierają najważniejszych informacji. 

Zalety szukania mieszkania w mediach społecznościowych

Wady szukania mieszkania w mediach społecznościowych

  Możliwość nawiązania bezpośredniego kontaktu ze sprzedającymOgłoszenia w większości publikowane przez właścicieli mieszkańPowiadomienia o nowych ofertach
  Mnóstwo niekompletnych ogłoszeń (brak opisów lub niepełne informacje, Zdjęcia, które nie pokazują w pełni wnętrza mieszkania)Brak możliwości filtrowania ofertKonieczność poświęcenia dużej ilości czasu na przeglądanie ofert

Strony internetowe firm sprzedających mieszkania

Szukając mieszkania w internecie, warto też zajrzeć na strony internetowe firm zajmujących się sprzedażą nieruchomości. Bardzo często znajdują się tam ogłoszenia, które nie trafiły jeszcze na portale. Na przykład na stronie SonarHome oferty pojawiają się w formie zapowiedzi, a każda z nich jest pod wyłączną opieką firmy. SonarHome współpracuje z właścicielami mieszkań jedynie na podstawie umów na wyłączność; firma wystawia też na sprzedaż własne nieruchomości, które nabyła w procesie iBuyingu. Dzięki temu kupujący ma pewność bezpieczeństwa transakcji. 

Co ważne, SonarHome umożliwia zapisanie się do newslettera, w którym pojawiają się nowe oferty nieruchomości na sprzedaż. Dzięki temu osoba poszukująca mieszkania nie tylko nie musi wyszukiwać nowych ofert, ale ma również pewność, że są to ogłoszenia wyselekcjonowane i skonstruowane tak, aby zawierały wszystkie najważniejsze informacje. 

Zalety szukania mieszkania na sprzedaż na stronach firm

Wady szukania mieszkania na sprzedaż na stronach firm

  Oferty, które jeszcze nie trafiły na portale ogłoszeniowePełne i przejrzyste ogłoszeniaWiększe bezpieczeństwo transakcjiSprawdzone oferty
  Nie zawsze możliwe jest filtrowanie ofert Mniejsza liczba ofert niż na portalach ogłoszeniowych

Inne metody poszukiwania mieszkania na sprzedaż

Oprócz ogłoszeń umieszczanych w internecie, warto również zwrócić uwagę na te, które są umieszczane w przestrzeni publicznej - na przykład na słupach ogłoszeniowych, ale i w lokalnych gazetach czy radiu. To właśnie tam oferty zamieszczają starsze osoby, które mają do sprzedania np. 2 pokojowe czy 3 pokojowe mieszkanie o powierzchni 40-50 mkw. w piętrowym bloku czy kamienicy. 

Należy też pamiętać o banerach, wywieszonych najczęściej na balkonie sprzedawanego mieszkania. Takimi ogłoszeniami powinny zainteresować się zwłaszcza osoby, które poszukują nieruchomości w konkretnej lokalizacji.

Kiedy warto szukać mieszkania na sprzedaż?

Przed rozpoczęciem poszukiwań wymarzonego mieszkania do kupna dobrze też zastanowić się, jaki czas na szukanie nieruchomości będzie najlepszy. W wielu sytuacjach przeprowadzka musi być dostosowana do czynników zewnętrznych. Na przykład rodziny z dziećmi w wieku szkolnym powinny wziąć pod uwagę fakt, że najlepiej byłoby przeprowadzić się w wakacje przed rozpoczęciem roku szkolnego. To z kolei oznacza, że poszukiwania mieszkania na sprzedaż należy rozpocząć odpowiednio wcześniej - uwzględniając czas potrzebny na ewentualny remont nieruchomości. 

szukanie mieszkania na sprzedaż

Czym kierować się przy wyborze mieszkania?

Poszukiwania na rynku nieruchomości warto jednak zacząć nie tylko w odpowiednim czasie, ale również - mając już ustalone kryteria, które pomogą wybrać idealne mieszkanie. Należy przede wszystkim zastanowić się, czy:

  Ma to być kawalerka, dwupokojowe mieszkanie czy może trzypokojowe (lub większe). Z jakiego rynku ma pochodzić nieruchomość?Jaki jest minimalny akceptowalny metraż?Czy mieszkanie położone powinno być na konkretnym osiedlu?Czy musi być w pełni urządzone?Na którym piętrze powinno się znajdować (czy na parterze, pierwszym, drugim piętrze czy może wyżej)?Czy musi znajdować się w pobliżu przystanków komunikacji publicznej, stacji metra lub określonych miejsc (np. w pobliżu miejsca pracy, szkoły dziecka, terenów zielonych itd.)?Czy ma mieć balkon lub taras?

To tylko kilka kwestii, nad którymi warto się zastanowić - każdy ma też dodatkowe, własne kryteria, które musi wziąć pod uwagę, jeśli chce kupić mieszkanie. Wielu osobom będzie na przykład zależeć na wydzielonym miejscu postojowym lub chociaż dużym parkingu przed wejściem. Inni z kolei będą zwracać uwagę na to, czy mieszkanie nie znajduje się w miejscu o dużym natężeniu hałasu. Dla wielu osób istotne będzie też to, czy mieszkanie jest położone w piętrowym bloku, czy może jest to bardziej kameralna inwestycja. 

Określenie kryteriów, którymi kupujący będzie kierować się przy kupnie mieszkania, znacząco uprości również sam proces szukania nieruchomości. Umożliwi to ustawienie odpowiednich filtrów na stronach internetowych i portalach ogłoszeniowych. Dzięki temu oferty, które nie spełniają najważniejszych kryteriów, w ogóle nie zostaną wyświetlone. 

Przy wyznaczaniu kryteriów nie można zapomnieć również o określeniu budżetu na zakup mieszkania. To kolejna informacja, która ułatwi wyszukiwanie najbardziej dopasowanych ogłoszeń. 

Checklista: Jak znaleźć mieszkanie do kupna?

Kiedy marzysz o własnym mieszkaniu, kluczowe jest zorganizowane i skuteczne podejście do poszukiwań. Oto lista kroków, która pomoże Ci znaleźć idealne mieszkanie na sprzedaż:

  Określenie potrzeb i preferencji

   Zdecyduj o preferowanym metrażu, liczbie pokoi, lokalizacji oraz innych ważnych dla Ciebie aspektach mieszkania.

  Ustalenie budżetu

   Określ swój maksymalny budżet na zakup mieszkania, uwzględniając dodatkowe koszty takie jak prowizja dla pośrednika, opłaty notarialne, czy podatek PCC.

  Wybór między rynkiem pierwotnym a wtórnym

   Zastanów się, czy interesuje Cię nowe mieszkanie od dewelopera, czy może mieszkanie z rynku wtórnego z większym charakterem i potencjalnie lepszą lokalizacją.

  Przeglądanie ofert w internecie

   Korzystaj z portali ogłoszeniowych i aplikacji mobilnych do przeglądania ofert mieszkań, ustawiając filtry zgodne z Twoimi kryteriami.

  Sprawdzenie ogłoszeń w mediach społecznościowych

   Dołącz do grup i forów poświęconych rynkowi nieruchomości w mediach społecznościowych, aby znaleźć unikalne oferty i wymieniać się doświadczeniami.

  Kontakt z biurami nieruchomości

   Rozważ skorzystanie z usług pośrednika nieruchomości, który może pomóc znaleźć oferty spełniające Twoje kryteria i zapewnić wsparcie prawne.

  Wizyty na targach nieruchomości

   Bierz udział w targach nieruchomości, gdzie możesz bezpośrednio spotkać się z deweloperami, pośrednikami i porównać różne oferty.

  Rozważenie ofert developerskich

   Odwiedź strony internetowe deweloperów działających w preferowanej lokalizacji, aby zapoznać się z bieżącymi i planowanymi projektami.

  Wykorzystanie polecenia

   Pytaj znajomych, rodziny i współpracowników o ewentualne polecenia mieszkań na sprzedaż – czasem najlepsze oferty krążą „z ręki do ręki”.

  Dokładna analiza wybranych ofert

   Dokładnie analizuj każdą atrakcyjną ofertę, biorąc pod uwagę lokalizację, standard, cenę, a także potencjalne koszty remontu lub dostosowania do własnych potrzeb.

  Umówienie się na oglądanie mieszkań

   Umów się na oglądanie wybranych mieszkań, aby zobaczyć je na własne oczy i ocenić stan techniczny oraz otoczenie.

  Weryfikacja stanu prawnego

   Przed podjęciem decyzji o zakupie sprawdź stan prawny mieszkania, w tym historię własności, obciążenia, hipoteki i plan zagospodarowania przestrzennego dla lokalizacji.

Przestrzeganie powyższej checklisty pozwoli Ci zorganizować skuteczne poszukiwania i zwiększy szanse na znalezienie mieszkania marzeń.

Jak technologia zmienia sposób, w jaki szukamy mieszkań?

Rewolucja technologiczna wpłynęła na niemal każdy aspekt naszego życia, a rynek nieruchomości nie jest wyjątkiem. Technologia znacząco zmieniła sposób, w jaki szukamy mieszkań, czyniąc ten proces bardziej intuicyjnym, efektywnym i dostosowanym do indywidualnych potrzeb każdego z nas. Oto kluczowe zmiany, które technologia wprowadziła w poszukiwaniu idealnego mieszkania:

  Portale ogłoszeniowe i aplikacje mobilne: Dzięki nim mamy dostęp do tysięcy ofert z całego kraju w jednym miejscu. Zaawansowane filtry pozwolą Ci szybko zawęzić wyniki wyszukiwania do tych, które najlepiej odpowiadają Twoim preferencjom dotyczącym lokalizacji, ceny, wielkości, czy standardu mieszkania.

  Wirtualne spacery i prezentacje 3D: Pozwalają na zwiedzanie mieszkań bez wychodzenia z domu. Dzięki wirtualnym spacerom możemy lepiej ocenić rozkład mieszkania, jego wielkość i stan, co jest szczególnie przydatne w sytuacji, gdy fizyczne odwiedzenie wszystkich interesujących nas nieruchomości nie jest możliwe.

  Analiza danych rynkowych: Narzędzia analityczne oferują bogate zestawienia danych na temat cen mieszkań, historii ich sprzedaży, a także trendów rynkowych. Dostęp do takich informacji pomaga w podejmowaniu bardziej świadomych decyzji zakupowych.

  Automatyczne powiadomienia i systemy rekomendacji: Po zdefiniowaniu preferencji dotyczących przyszłego mieszkania, systemy mogą automatycznie informować nas o pojawiających się nowych ofertach, które odpowiadają naszym kryteriom. To sprawia, że nie umknie nam żadna interesująca propozycja.

  Komunikacja i negocjacje online: Kontakt z agencjami nieruchomości, deweloperami, a nawet bezpośrednio z właścicielami mieszkań, jest teraz możliwy bezpośrednio przez platformy online, co usprawnia proces zadawania pytań, negocjacji cenowych oraz umawiania się na spotkania.

  Podpisywanie dokumentów online: Coraz więcej etapów procesu zakupowego, w tym podpisywanie umów przedwstępnych, może być realizowanych cyfrowo, co znacznie przyspiesza procedury i zmniejsza konieczność fizycznego przekazywania dokumentów.

  Edukacja i wsparcie online: Dostęp do poradników, blogów branżowych, forów dyskusyjnych i webinarów pozwala na lepsze zrozumienie procesu kupna mieszkania, a także na wyjaśnienie wielu wątpliwości związanych z finansowaniem, prawem nieruchomości czy strategiami negocjacji.

Technologia nie tylko ułatwia znalezienie i ocenę potencjalnych mieszkań, ale również sprawia, że cały proces zakupu jest bardziej transparentny i mniej stresujący dla kupujących. Dzięki nieustannym innowacjom, przyszłość poszukiwania nieruchomości zapowiada się jeszcze bardziej obiecująco.

Wady i zalety kupna mieszkania z rynku wtórnego

Osoby poszukujące nieruchomości do kupna mają do wyboru dwie opcje - zakup lokalu z rynku wtórnego lub pierwotnego. Mieszkania na sprzedaż “z drugiej ręki” nadal cieszą się dużą popularnością - głównie ze względu na lokalizację i atrakcyjne ceny. 

Zalety kupna mieszkania z rynku wtórnego

To właśnie lokalizacja jest jedną z największych zalet nieruchomości do sprzedaży “z drugiej ręki”. Inne korzyści to:

  Zagospodarowana przestrzeń wokół budynku,Atrakcyjna infrastruktura (m.in. handlowo-usługowa),Bliskie sąsiedztwo placówek edukacyjnych,Dobre skomunikowanie z innymi częściami miasta,Funkcjonalne mieszkanie (charakterystyczny rozkład pomieszczeń, zazwyczaj kuchnia jako osobne pomieszczenie, co w przypadku mieszkań z rynku pierwotnego jest rzadkością),Niektóre mieszkania z rynku wtórnego są w pełni umeblowane - można się do nich wprowadzać,Możliwość negocjacji ceny z właścicielem nieruchomości,Mieszkanie można dokładnie obejrzeć przed zakupem.

Wady kupna mieszkania z rynku wtórnego

Zakup nieruchomości “z drugiej ręki” nie jest jednak pozbawiony wad. Należą do nich:

  Ryzyko poniesienia dużych kosztów podczas remontu mieszkania - nie wszystkie wady mieszkania  na sprzedaż widoczne są na pierwszy rzut oka,Część mieszkań z rynku wtórnego ma nieuregulowaną lub niejasną sytuację prawną,Kupując nieruchomość “z drugiej ręki” można zapomnieć o garażu podziemnym, miejsce postojowe rzadko jest wydzielone z ogólnodostępnego parkingu,Trzypokojowe mieszkanie zazwyczaj jest tylko nieznacznie większe od lokalu, który ma dwa pokoje, Trudności może sprawiać umeblowanie dużego pokoju, który często bywa nieustawny,Zazwyczaj wyższe koszty administracyjne (wyższy czynsz w porównaniu do mieszkań z rynku pierwotnego ze względu na wyższy fundusz remontowy)Konieczność zapłaty podatku PCC (podatku od czynności cywilnoprawnych)

Wady i zalety kupna mieszkania z rynku pierwotnego

Podobnie jak w przypadku nieruchomości z rynku wtórnego, tak i kupując lokal mieszkalny od dewelopera, warto mieć na uwadze wady i zalety takiego rozwiązania. 

Zalety kupna mieszkania z rynku pierwotnego

Do jednych z największych zalet mieszkań z rynku pierwotnego należy zaliczyć nowy budynek - nabywcy mają pewność, że będą pierwszymi lokatorami mieszkania, a sam blok jest w dobrym stanie (podobnie jak m.in. klatka schodowa). Oprócz tego w wielu inwestycjach nie ma problemu z parkingowym miejscem postojowe - zazwyczaj dostępne jest w garażu podziemnym lub na powierzchni na terenie inwestycji. 

Dla wielu osób istotne jest również to, że kilkupokojowe mieszkanie od dewelopera można często kupić z pięknym widokiem - obecnie spora część inwestycji to kameralne osiedle znajdujące się w pobliżu (lub w otoczeniu) terenów zielonych.

Do zalet mieszkań od dewelopera należy również zaliczyć zamknięty teren, nierzadko z placem zabaw i małą architekturą w obrębie inwestycji. Wiele osób decyduje się też na funkcjonalny apartament w kilkupiętrowym bloku ze względu na ogromny taras lub balkon.

Rozważając zakup mieszkania z rynku pierwotnego, należy również liczyć się z wadami takiego rozwiązania. Niekiedy nawet inwestycje przedstawiane jako “gotowiec inwestycyjny” są źle skomunikowane z resztą miasta - w pobliżu nie znajdują się żadne przystanki komunikacji publicznej. Często brakuje też odpowiedniej infrastruktury w najbliższym otoczeniu inwestycji - nie ma placówek edukacyjnych, sklepów czy punktów usługowych. 

Dla wielu osób kilkupokojowe mieszkanie od dewelopera będzie mieć jeszcze jedną, znaczącą wadę. Najczęściej jeśli jest na sprzedaż apartament w nowej inwestycji, to umowę deweloperską należy podpisać jak najszybciej - nierzadko na wczesnych etapach budowy budynku. Nabywcy takiego dwu- czy trzypokojowego mieszkania na kredyt muszą zatem spłacać zobowiązanie, mimo że nawet jeszcze nie wprowadzili się do lokalu. 

Lokalizacja mieszkania

Czynnikiem, który obowiązkowo trzeba wziąć pod uwagę przy zakupie mieszkania, jest jego lokalizacja. Nie chodzi jednak wyłącznie o to, czy lokal znajduje się w odrestaurowanej kamienicy, jest położony na 2 piętrze dwupiętrowego budynku czy może jest to wyjątkowe dwustronne jasne mieszkanie w najnowszej inwestycji deweloperskiej w mieście. 

W kontekście lokalizacji istotne jest na przykład to, czy mieszkanie znajduje się w centrum miasta, czy może jest położone na jego obrzeżach. Obie sytuacje mają swoje wady i zalety. Na przykład w pełni wyposażony apartament w wysokim standardzie z rynku wtórnego położony w ścisłym centrum miasta jest świetnie skomunikowany, a oferta handlowo-usługowa jest lepsza niż w innych częściach miasta. Z drugiej strony właściciele takiego mieszkania muszą liczyć się z większym hałasem, natężeniem ruchu, nierzadko też - z nocnymi imprezami. Należy też pamiętać, że 2 pokojowe lub nawet 3 pokojowe mieszkanie w centrum to zazwyczaj lokal o łącznej powierzchni 50 mkw. lub mniejszej - stosunkowo ciężko kupić znacznie większe mieszkanie w takiej lokalizacji. 

Z kolei lokatorzy mieszkania położonego na przedmieściach lub obrzeżach miasta mogą cieszyć się spokojem i - zazwyczaj - otaczającymi ich terenami zielonymi. Nie muszą też obawiać się hałasu. 

Taka lokalizacja jednak również ma swoje wady - nabywcy muszą liczyć się z długimi dojazdami do pracy, a jeśli posiadają dzieci - z koniecznością dowożenia ich do szkoły. Mieszkanie na obrzeżach to również zazwyczaj gorszy dostęp do oferty handlowo-usługowej, ale i gastronomicznej czy kulturalnej. Brak samochodu (często w bezpośrednim sąsiedztwie inwestycji nie ma przystanków komunikacji publicznej) może praktycznie pozbawić możliwości dojazdu do pracy, zrobienia większych zakupów czy spotkania się z przyjaciółmi. 

Koszt zakupu i utrzymania mieszkania

Koszt zakupu i utrzymania mieszkania

Przy zakupie nieruchomości - niezależnie, czy mieszkanie ma 2 pokoje, czy też lokal składa się z 4 lub 5 pokoi - zawsze trzeba wziąć pod uwagę cenę

Na przykład za tzw. dwupak inwestycyjny w pełni wyposażony i gotowy do wprowadzenia, znajdujący się w centrum miasta, często trzeba zapłacić znacznie więcej niż za trzypokojowe mieszkanie z rynku wtórnego w niezbyt atrakcyjnej lokalizacji. Tak samo cena za 2 pokojowe mieszkanie, jeśli chodzi o stołeczny rynek nieruchomości, będzie prawdopodobnie wyższa, niż za 3 pokojowe wyremontowane mieszkanie położone w niewielkiej miejscowości na wschodzie Polski. 

Mniej oczywiste jest natomiast, czy wycena nieruchomości, na podstawie której sprzedający ustalił cenę lokalu, została przeprowadzona prawidłowo. Może się okazać, że mieszkanie jest sprzedawane po zawyżonej cenie - a na taką ofertę mogą niestety skusić się na przykład osoby kupujące swoją pierwszą nieruchomość.

Jak uniknąć takiej sytuacji? Dobrym rozwiązaniem może okazać się skorzystanie z e-wyceny. SonarHome - dzięki doświadczeniu i codziennemu przeprowadzaniu analizy cen ofertowych i transakcyjnych mieszkań w Polsce, jest w stanie odpowiedzieć na pytanie, czy dane mieszkanie jest wystawione za adekwatną do warunków rynkowych kwotę. Taka informacja pozwoli potencjalnemu nabywcy na zdobycie przewagi w negocjacjach ze sprzedającym.  

Jeśli chodzi z kolei o koszt utrzymania mieszkania, dużo zależy od tego, czy jest to 3 pokojowe mieszkanie z rynku wtórnego, czy może 2 pokoje od dewelopera. Na koszt utrzymania wpływa bowiem zarówno to, z jakiego rynku kupowana jest nieruchomość, jak i metraż lokalu. Co do zasady mieszkanie od dewelopera ma niskie koszty administracyjne. W przypadku lokalu “z drugiej ręki” czynsz do spółdzielni może być stosunkowo wysoki i wynosić nawet 600-700 zł (zwłaszcza przy większej powierzchni). 

Do kosztów utrzymania mieszkania należy oczywiście wliczyć również rachunki za media, drobne naprawy w ciągu roku, a także - podatek od nieruchomości

Parametry mieszkania, które mają znaczenie

Osoby szukające mieszkania na sprzedaż powinny zwrócić uwagę nie tylko na metraż kupowanego lokalu, ale też na inne parametry. Istotny jest na przykład rozkład pokoi i ich ustawność. 2 pokoje mogą być niekiedy łatwiejsze do urządzenia niż 3 pokojowe mieszkanie, a krótszy przedpokój pomieści większą szafę niż długi korytarz. Warto mieć to na uwadze już na etapie szukania ofert.

Kolejnym parametrem, na który warto zwrócić uwagę, jest kondygnacja. Im wyżej znajduje się mieszkanie, tym bardziej jest ono nasłonecznione, co wpływa na samopoczucie lokatorów w ciągu dnia. 

Do niżej położonych mieszkań (zwłaszcza na parterze) światła dociera znacznie mniej. Dodatkowo mieszkańcy są w większym stopniu narażeni na hałas z ulicy czy lokali usługowych. Z drugiej strony mieszkanie położone na parterze czy pierwszym piętrze będzie znacznie wygodniejszym rozwiązaniem dla osób z dziećmi, osób starszych czy z niepełnosprawnościami - nie trzeba pokonywać tak wielu schodów. 

Oprócz tego warto też rozważyć, czy w grę wchodzi wyłącznie niska zabudowa, czy może też wieżowiec z windą. Nie dla każdego jednak lokal w wieżowcu będzie atrakcyjnym rozwiązaniem; z tego względu dużą popularnością cieszą się 2 pokojowe mieszkania o powierzchni 40-50 mkw. położone na 2 piętrze. To kompromisowe rozwiązanie - lokal jest nasłoneczniony, ale jednocześnie nadal jest położony stosunkowo nisko. 

Ostatni parametr - ale równie ważny - dotyczy stron świata. Na przykład mieszkania wybudowane po stronie południowej są zwykle bardziej nasłonecznione (i cieplejsze), co zimą może być wielką zaletą, natomiast latem - wadą. 

Podsumowanie - gdzie szukać mieszkania do kupna?

Aby znaleźć idealne mieszkanie na sprzedaż, warto w pierwszej kolejności przyjąć odpowiednie kryteria i zastanowić się, co jest najistotniejsze. W wielu wypadkach konieczne może być rozwiązanie kompromisowe - czyli rezygnacja z niektórych rozwiązań na rzecz innych. Czasem 2 pokoje zamiast zamiast wymarzonych trzech okażą się np. łatwiejsze do urządzenia i lepiej zlokalizowane. 

Jeśli chodzi o samo poszukiwanie ofert, kupujący ma kilka możliwości - najszybciej i najłatwiej można znaleźć ogłoszenia w internecie. Na portalach ogłoszeniowych możliwe jest dodatkowe filtrowanie ofert. Z kolei na stronach internetowych firm zajmujących się sprzedażą mieszkań znajdują się tylko pełne ogłoszenia, a bezpieczeństwo transakcji jest znacznie większe.

Social Media Manager
O mnie

Ukończyłam dziennikarstwo i medioznawstwo na Uniwersytecie Warszawskim (specjalizacja: analityka mediów). Przez ostatnie pięć lat zdobywałam doświadczenie w redakcjach oraz agencjach marketingowych i PR-owych (obsługując głównie firmy z branży nieruchomości). W SonarHome odpowiadam za media społecznościowe, copywriting i tworzenie materiałów wideo. Moimi atutami są kreatywność i ambicja.

Czytaj również

 • Na co zwrócić uwagę przy kupnie mieszkania?

  Zakup mieszkania - zwłaszcza pierwszego - to często jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu. Z tego względu kupno odpowiedniego lokalu jest zazwyczaj poprzedzone długimi poszukiwaniami. Na co zwrócić uwagę przy kupnie mieszkania i o czym trzeba pamiętać już podczas poszukiwania wymarzonej nieruchomości?

 • Kupno mieszkania - formalności, o których trzeba pamiętać

  Zakup mieszkania wiąże się z wieloma kwestiami - w pierwszej kolejności trzeba ustalić odpowiednie kryteria zakupu mieszkania oraz znaleźć interesującą ofertę. Nie można jednak zapominać, że jeśli chodzi o kupno mieszkania, formalności, o których trzeba pamiętać, są jeszcze ważniejsze. O czym trzeba pamiętać i jakich formalności musisz dopełnić?

 • Zaniżanie wartości nieruchomości - szansa na szybką sprzedaż czy potencjalny kłopot?

  Zaniżanie wartości nieruchomości to niebezpieczna praktyka - zarówno dla sprzedającego jak i nabywcy. Niższa kwota nieruchomości może wydawać się kusząca z perspektywy osoby planującej zakup mieszkania, domu czy działki. Należy jednak liczyć się z tym, że urząd skarbowy może niekiedy skontaktować się, by poprosić obie strony (zarówno sprzedającego, jak i kupującego) o wyjaśnienia. W przypadku stwierdzenia nieprawidłowości przez urząd obie strony muszą liczyć się z możliwą karą.