Powrót do bloga

Wycena mieszkania komunalnego

Kategoria:Sprzedaż mieszkaniaAutor: Ostatnia aktualizacja:

Przedstawiamy kluczowe informacje dotyczące wyceny mieszkania komunalnego. Dodatkowo w szybki i łatwy sposób będzie można za darmo uzyskać taką wycenę.

Chcesz poznać cenę swojego mieszkania?

Zobacz podobne artykuły

Wycena mieszkania komunalnego poradnik

Z tego artykułu dowiesz się:

    Jak starać się o wykup mieszkania komunalnego?Jak za darmo wycenić nieruchomość?

Mieszkania komunalne przyznawane są na podstawie kryterium dochodowego lub metrażowego. Na listę oczekujących na przydział mogą zapisać się osoby, których dochody na jednego członka rodziny nie przekraczają 160% najniższej emerytury. W przypadku gospodarstw jednoosobowych jest to 220%. Uprawnieni do otrzymania lokum są także bezdomni oraz wszyscy, których warunki życiowe są złe, a przestrzeń mieszkalna wynosi 6 mkw. lub mniej. Na przyznanie mieszkania komunalnego czeka się długo, jednak przydzielane jest ono na całe życie.

Nawet, gdy dochody wzrosną, przy regularnym płaceniu czynszu, miasto lub gmina nie odbierze nieruchomości. Co więcej, w zależności od miejsca zamieszkania i decyzji samorządów, średnio po 5 latach można starać się o wykup mieszkania. I na tym etapie przyda się wycena online, na przykład dzięki darmowej wyceniarce SonarHome.

Każdy samorząd ustala inne warunki wykupu mieszkania. Generalnie, gmina może sprzedać lokal tylko wtedy, gdy stoi na należącym do niej gruncie. Łatwiej też otrzymać zgodę na wykup, gdy wcześniej w danym budynku zrealizowano podobną sprzedaż.

Jak starać się o wykup mieszkania komunalnego?

Konieczne jest spełnienie kilku warunków. Nie można zalegać z czynszem, należy mieć umowę najmu na czas nieokreślony i trzeba wykazać długi czas zamieszkiwania w lokalu - zwykle to min. 5-10 lat. Mieszkanie musi być w dobrym stanie i powinno mieć uregulowany stan prawny. Gdy wszystko się zgadza, a lokal nie mieści się w wyłączeniach gminy, można złożyć wniosek do odpowiedniego referatu urzędu. Zwykle jest to dział gospodarki mieszkaniowej. Jednak, gdy wniosek zostanie pozytywnie przyjęty, nie będzie odwrotu. Urząd wyśle rzeczoznawcę majątkowego w celu sporządzenia operatu szacunkowego, poinformuje najemców o kwocie wykupu i przez 21 dni będzie publikować informację o chęci zbycia lokalu. Pierwszeństwo wykupu mają najemcy, ale inni także mogą zdecydować się na kupno nieruchomości.

Wyceny rzeczoznawcy bywają zaskakujące i niekiedy wyższe niż przewidywane. Dlatego przed wysłaniem wniosku warto samodzielnie rozeznać się w cenach. Pomocne będą wyceniarki online, które przeszukują dziesiątki tysięcy ogłoszeń i porównują ze sobą mieszkania komunalne o podobnych kryteriach. Tak działa SonarHome. Po wypełnieniu krótkiej ankiety przez zainteresowanego, oblicza średnią stawkę za mkw. i pokazuje ogłoszenia, na podstawie których algorytm dokonał wyceny.

W ten sposób można lepiej przygotować się do wyceny rzeczoznawcy i świadomie podjąć decyzję o chęci wykupu w ramach założonego sobie budżetu.

Darmowa wycena nieruchomości online

Przygotowanie darmowej wyceny online może oszczędzić wiele nerwów, nieprzyjemnych niespodzianek oraz bezsensownej straty czasu. Wyceniarka online nie zastąpi operatu szacunkowego, gdy takiego dokumentu wymaga bank, sąd czy urząd. Jednak poznanie średnich stawek mieszkań na wolnym rynku czy lokali komunalnych pozwoli lepiej przygotować się do kupna/sprzedaży oraz świadomie podejmować decyzje.

Polecamy również: wycena nieruchomości Warszawa

Informacje o mieszkaniu
Czy rozważasz sprzedaż swojego mieszkania?

Odpowiedź nie wpływa na wartość wyceny

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązuje na niej Polityka Prywatności Google oraz Warunki korzystania z usługi.

Czytaj również