Z tego artykułu dowiesz się:

  1. Jakie są zalety rynku pierwotnego?
  2. Jakie plusy ma kupno mieszkania z rynku wtórnego?
  3. Jak na cenę wpływają poszczególne cechy, jak lokalizacja mieszkania?

Jak wybrać mieszkanie? Czym kierować się, podejmując prawdopodobnie jedną z najważniejszych decyzji w życiu? Od czego zacząć? Najczęściej wszyscy zaczynają od przeglądania portali z ogłoszeniami i w tej chwili… przechodzą moment załamania. Zakup mieszkania to jeden z najważniejszych procesów w całym życiu. Czasami mieszkamy w nim do końca swoich dni. Jednak nieważne, czy kupujemy pierwsze mieszkanie, czy dziesiąte, i tak powininniśmy się kierować tymi samymi zasadami. Poniżej znajduje się kompleksowy poradnik, w którym poruszone zostały najważniejsze aspekty, które powinnniśmy wziąć pod uwagę, jeżeli chcemy inwestować w nieruchomości.

Zalety rynku pierwotnego

Wiele osób nawet nie zastanawia się nad sprawdzeniem oferty mieszkaniowej na rynku wtórnym. Tylko część przyszłych właścicieli od razu zaczyna szukać swojego wymarzonego lokum na rynku pierwotnym. Zarówno kupno nowego mieszkania, jak i używanego, ma swoje wady i zalety. Jeżeli zdecydujemy się na zakup mieszkania z rynku pierwotnego, mamy pewność, że kupujemy nową nieruchomość, która nie będzie potrzebowała remontu. Sami możemy zdecydować, jak urządzimy swoje mieszkanie, bo nie ma w nim żadnych mebli ani kolorowych ścian po poprzednim właścicielu.

W nowoczesnym budynku mieszkania są bardziej estetyczne. Osiedla na rynku pierwotnym mają lepiej rozwiniętą infrastrukturę mieszkaniową (np. place zabaw, podjazdy), a w budynkach praktycznie zawsze znajdują się windy. Ma to szczególne znaczenie dla osób starszych i niepełnosprawnych. Winda przyda się również kobietom z małymi dziećmi. Co jeszcze? Zakup mieszkania na rynku pierwotnym wiąże się z niskimi kosztami użytkowania. Możemy również wybierać z bogatszej oferty. Dosłownie co parę miesięcy w dużym mieście zaczyna się budowa nowego osiedla. Kolejną zaletą zakupu mieszkania na rynku pierwotnym jest to, że zazwyczaj inwestują w nie osoby w podobnym wieku i o podobnym stylu życia. Najczęściej są to młodzi ludzie, którzy większość dnia spędzają poza domem. Posiadanie takich sąsiadów na pewno będzie zaletą.

Mieszkanie z rynku pierwotnego łatwiej sprzedać. Każdy właściciel ma możliwość wykupienia swojego miejsca parkingowego i komórki lokatorskiej. Lepsze dostosowanie do potrzeb mieszkańców sprawia, że wiele osób szuka właśnie mieszkania na rynku pierwotnym. Są one po prostu nowe. Bardzo często same bloki zachwycają swoim wyglądem i wzornictwem. W dodatku, jeżeli sprzedajemy mieszkanie po paru latach od zakupu, jego kolejny właściciel nawet nie będzie musiał robić remontu, pod warunkiem, że odpowiada mu taki sam styl.

Minusem starszych osiedli jest to, że zaczyna brakować tam miejsc parkingowych. Stawianie samochodu dwie ulice dalej, szczególnie po dużych zakupach, nie należy do komfortowych sytuacji. Gdy mamy własne miejsce parkingowe, nie musimy się tym martwić, bo ono zawsze będzie na nas czekało. Koszt takiego miejsca parkingowego zazwyczaj zaczyna się od 15 000 zł, ale przy zainwestowaniu setek tysięcy w mieszkanie, nie wydaje się to dużym wydatkiem. Odpada też prowizja dla agencji nieruchomości, która wynosi zazwyczaj ok. 2%. Na pierwszy rzut oka - niewiele, ale to złudzenie. Na przykład, gdy kupujemy mieszkanie za 300 000 zł, musimy się liczyć z prowizją w kwocie około 6000 zł. Czasami większą.

Przeczytaj również: Kupno mieszkania - formalności

Jak widać, zakup mieszkania z rynku pierwotnego ma bardzo wiele zalet, ale teraz pora zastanowić się nad tym,

Jakie plusy ma kupno mieszkania z rynku wtórnego?

Na pewno nie bez znaczenia jest fakt, że w takiej sytuacji można negocjować cenę. Jeżeli mieszkanie trzeba wyremontować, czasami udaje się obniżyć cenę nawet o kilkadziesiąt tysięcy. Wielu inwestorów decyduje się na zakup mieszkania z rynku wtórnego właśnie po to, aby je odnowić i ponownie sprzedać, bo taki ruch wiąże się z bardzo dobrym zarobkiem.

Największą zaletą starego budownictwa jest jednak lokaliazacja - to ono przeważa w centrum i jego okolicach, a także zazwyczaj modnych dzielnicach. Niemal w każdym mieście wybór mieszkania nierozerwalnie wiąże się z jego usytuowaniem. Często najpierw wybieramy lokalizację, a dopiero później szukamy w niej swojego M. Tu rynek wtórny ma ogromną przewagę nad pierwotnym.

Jeżeli zależy nam na tym, aby kupić jak największe mieszkanie, które możemy wyremontować, a tym samym dopasować do własnych potrzeb, to jak najbardziej dobrym pomysłem będzie zakup z rynku wtórnego.

Kolejna zaleta: szybkość realizacji transakcji. Co prawda w ciągu paru dni możemy kupić mieszkanie tylko wtedy, gdy mamy odpowiednią ilość gotówki, ale zakup mieszkania na kredyt i tak będzie szybszy niż od dewelopera. Mieszkania z rynku pierwotnego najczęściej dopiero muszą zostać wybudowane, a to może potrwać parę lat. Te, które już powstały, zazwyczaj są już od dawna sprzedane. Uzyskanie kredytu hipotecznego trwa ok.2-3 miesiące, więc zakup mieszkania z rynku wtórnego nie powinien potrwać dłużej, jeżeli już mamy upatrzone lokum. Wszystko zależy od tego, w jakim stanie kupujemy M, ale najczęściej nieruchomości z rynku wtórnego nie wymagają natychmiastowego wykończenia ani wyposażania. Remont możemy odłożyć w czasie.

Koszty zakupu mieszkania zawsze są bardzo wysokie. Często pochłaniają prawie całe oszczędności. Dlatego świadomość, że tuż po zakupie nieruchomości nie musimy się jeszcze martwić jej urządzaniem, aby w ogóle w niej zamieszkać, jest bardzo kusząca i uspokajająca.

Kupując mieszkanie z rynku wtórnego, od razu widzimy, jak jest zagospodarowany teren wokół budynku. Możemy ocenić, czy na przykład drzewa i plac zabaw dla dzieci nam odpowiadają, czy chcemy stamtąd uciekać jak najszybciej. Zaletą starszych osiedli jest już zagospodarowana przestrzeń wokół - nie ma ryzyka, że zaraz przy naszym bloku stanie jakiś nowy budynek, który całkowicie zasłoni nam widok, a czasami również pozbawi prywatności. Wokół mamy już sklepy, przedszkola czy nawet rozwiniętą komunikację miejską, czym często nie może się pochwalić rynek pierwotny. Moda na bardzo gęsto budowane bloki na rynku pierwotnym prowadzi również do tego, że na przykład zwykłe wyjście na balkon przestaje być komfortowe.

Lokalizacja mieszkania

Znamy już wszystkie najważniejsze wady i zalety zakupu mieszkania na rynku wtórnym i pierwotnym, teraz pora zastanowić się nad jego lokalizacją. W mniejszych miejscowościach zazwyczaj nie stanowi ona żadnego problemu. Gdy kupujemy mieszkanie w małym mieście, to zwykle jest to nasza rodzinna miejscowość, którą doskonale znamy. Część osób decyduje się również na zakup nieruchomości w miejscu, do którego jeżdżą co roku na wakacje i które kojarzy im się z samymi miłymi wspomnieniami. Wtedy też bardzo dokładnie wiedzą, gdzie chcieliby zamieszkać na stałe. W dodatku w małych miastach zazwyczaj powstaje jedna lub dwie inwestycje i deweloper jest dobrze wszystkim znany. Nie ma problemu z lokalizacją.

Kłopoty i wątpliwości zaczynają się dopiero wtedy, gdy chcemy kupić mieszkanie w dużej miejscowości. Zanim kupimy M, dobrze jest zapoznać się z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Dzięki niemu będziemy mieli wiedzę o planowanych inwestycjach w tym miejscu. Jeśli tego nie zrobimy, możemy po paru latach, a czasami nawet miesiącach być bardzo rozczarowani. Kupiliśmy bowiem mieszkanie z pięknym widokiem na drzewa i jezioro, a teraz mamy przed sobą… kolejny blok i świadomość, że nie był to najlepszy wybór. Lokalizacja ma bardzo duży wpływ na atrakcyjność inwestycji. Idzie za tym oczywiście również cena nieruchomości. Warto znaleźć kompromis, zastanowić się, czy stać nas na zakup mieszkania w wybranej okolicy, czy może sama lokalizacja nie jest w stanie zrekompensować nam aż tak wysokiej ceny. W ten sposób przechodzimy do kolejnego punktu.

Koszt zakupu i utrzymania mieszkania

To najbardziej odczuwalna dla portfela kwestia. Ceny mieszkań ciągle rosną i wybór tak naprawdę staje się coraz mniejszy. Na początku warto zapoznać się ze średnimi cenami za 1 mkw. i poszukać jakichś ofert promocyjnych. Znajomość rynku pozwoli nam bardziej świadomie przeglądać oferty i analizować również inne kwestie. Zwróćmy uwagę na to, ile będzie kosztował czynsz oraz rachunki. Zorientujmy się również w opłatach za media.

Metraż oraz powierzchnia mieszkania

Im większe mieszkanie, tym wyższa cena. Tutaj niestety nie ma na to rady i trzeba się z tym pogodzić. Lepiej zastanowić się nad tym, jaki chcemy mieć układ mieszkania, ile ma mieć pokojów. Unikajmy na przykład wąskich korytarzy i nieustawnych pomieszczeń. Szczególnie w starym budownictwie bardzo często jest tak, że w pokoju zmieści się łózko i nic więcej. Dobrze przed zakupem skorzystać z porady architekta wnętrz, który doradzi nam, czy dane mieszkanie spełni nasze potrzeby, czy można je odpowiednio urządzić.

Przeczytaj również: Jak wycenić mieszkanie

Kondygnacja

Parter czy ostatnie piętro? Piętro, na którym będzie się mieściło nasze mieszkanie, ma wpływ na bezpieczeństwo, komfort oraz ciepłotę w ciągu dnia. Mieszkania znajdujące się na parterze lub na pierwszym piętrze niestety bardzo często są narażone na hałas z ulicy lub lokali usługowych. Dociera do nich również mniej światła i trzeba się postarać o odpowiednie, mądre rozmieszczenie oświetlenia. Z drugiej strony są wygodniejsze dla rodzin z małymi dziećmi, starszych osób czy ludzi niepełnosprawnych.

Jeżeli natomiast zależy nam na dużym tarasie, to o wiele lepszym wyborem będą mieszkania położone dużo wyżej. Warto pamiętać, że M na najwyższym piętrze, w dodatku narożne, mogą okazać się zimniejsze. Podobnie jest na parterze, chyba że pod nieruchomością położony jest parking podziemny. "Ciepłota" budynku w starym budownictwie jest dużo gorsza od tej w nowych budynkach.

Warto zwrócić również uwagę na ilość sąsiadów wokół. Im więcej ich jest, tym zazwyczaj więcej hałasu wokół. Zwiększa się także ilość przenikających się obiadowych woni. Zaletą może być większa ilość ciepła, jednak pamiętajmy o tym, że niektórzy sąsiedzi w ogóle nie grzeją u siebie w mieszkaniu, licząc na to, że wszyscy wokół będą grzać i w ten sposób oni nie będą musieli. Dlatego warto sprawdzić grubość ścian i ich przepuszczalność.

Strony świata

To już ostatni punkt, ale nie znaczy to wcale, że jest najmniej ważny. Pomieszczenia wybudowane na stronę południową są zawsze nasłonecznione i ciepłe. Natomiast te na stronę północną ciemne i chłodne. Latem może to być zaleta, zimą - wada. Istnieją również mieszkania mające ekspozycje na 2 lub 3 strony świata, co może stanowić lepsze rozwiązanie dla osób, które w sypialni chcą mieć chłodno i ciemno, a w salonie słonecznie.

Przeczytaj również: Wartość mieszkania

Na jakich stronach szukać mieszkania do kupienia?

Przeczytaj nasz artykuł: "Gdzie zamieścić ogłoszenie o sprzedaży mieszkania?", by dowiedzieć się, gdzie znaleźć ich najwięcej.

Myślisz o sprzedaży mieszkania?

Skorzystaj z naszej darmowej wyceniarki i dowiedz się, ile może być warte.

Wyceń nieruchomość

Średnia ocena: 3.33. Głosy: 3