Jak wybrać mieszkanie? Czym kierować się, podejmując prawdopodobnie jedną z najważniejszych decyzji w życiu? Od czego zacząć? Najczęściej wszyscy zaczynają od przeglądania portali z ogłoszeniami i w tej chwili… przechodzą moment załamania. Zakup mieszkania to jeden z najważniejszych zakupów w całym życiu. Czasami mieszkamy w nim do końca swoich dni. Jednak nieważne, czy kupujesz pierwsze mieszkanie, czy dziesiąte, i tak powinieneś się kierować tymi samymi zasadami. Przygotowaliśmy w związku z tym kompleksowy poradnik, w którym poruszamy najważniejsze aspekty, które powinieneś wziąć pod uwagę, jeżeli chcesz inwestować w nieruchomości.

Jak szukać mieszkania do kupienia? Mieszkanie z rynku wtórnego czy pierwotnego?

Większość osób nawet nie zastanawia się nad tym, żeby poszukać mieszkania na rynku wtórnym. Tylko część przyszłych właścicieli od razu zaczyna szukać swojego wymarzonego lokum na rynku wtórnym. Zarówno kupno nowego mieszkania, jak i używanego ma swoje wady i zalety. Jeżeli zdecydujesz się na zakup mieszkania z rynku pierwotnego, to masz pewność, że kupujesz nową nieruchomość, która nie będzie potrzebowała remontu. Sam możesz zdecydować, jak urządzisz swoje mieszkanie, bo nie ma w nim żadnych mebli, ani koloru ścian po poprzednim właścicielu. W nowoczesnym budynku mieszkania są bardziej estetyczne. Osiedla na rynku pierwotnym mają lepiej rozwiniętą infrastrukturę, a w budynkach praktycznie zawsze znajdują się windy. Ma to szczególne znaczenie dla osób starszych i niepełnosprawnych. Winda przyda się również kobietom z małymi dziećmi. Znoszenie wózka po schodach nie należy do przyjemności, o czym możesz się przekonać zazwyczaj już pierwszego dnia. Co jeszcze? Zakup mieszkania na rynku pierwotnym wiąże się z niskimi kosztami użytkowania. Możesz również wybierać z bogatszej oferty. Dosłownie co parę miesięcy w dużym mieście zaczyna być budowane jakieś nowe osiedle. Kolejną zaletą zakupu mieszkania na rynku pierwotnym jest to, że zazwyczaj inwestują w nie osoby w podobnym wieku i o podobnym stylu życia. Najczęściej są to młodzi ludzie, którzy większość dnia spędzają poza domem. Posiadanie takich sąsiadów na pewno będzie zaletą.

Możesz również dostać dopłatę do takiego mieszkania. Choć nie jest to proste, bo pieniądze bardzo szybko się rozchodzą, to warto spróbować i złożyć wniosek w programie Mieszkanie dla Młodych (MDM). Więcej informacji na ten temat możesz znaleźć na przykład na tej stronie: https://mdmprogram.com/#dla-kogo-mdm Mieszkanie z rynku pierwotnego jest łatwiej sprzedać. Wynika to stąd, że takie mieszkania najczęściej położone są w dobrych lokalizacjach. Każdy właściciel ma możliwość wykupienia swojego miejsca parkingowego, więc ma możliwość dojeżdżania do pracy albo swoim samochodem, albo komunikacją miejską. Mieszkania z rynku pierwotnego są po prostu nowe. Bardzo często same bloki zachwycają swoim wyglądem i wzornictwem. Klatki są nowe, czyste z windami. W dodatku, jeżeli sprzedajesz mieszkanie po paru latach, to bardzo często jego kolejny właściciel nawet nie będzie musiał robić remontu, jeżeli odpowiada mu Twój styl.

Do mieszkania na rynku pierwotnym bardzo często możesz sobie dokupić miejsce parkingowe. W dużych miastach ze względu na spore odległości do pokonania wiele osób ma swoje samochody. Jednak na małych osiedlach, zaczyna się z tym robić problem. Przyznaj tak szczerze, ile razy wracałeś zmęczony po pracy do domu i nie miałeś, gdzie zaparkować? Stawianie samochodu dwie ulice dalej, szczególnie gdy masz zakupy, nie należy do komfortowych sytuacji. Gdy masz własne miejsce parkingowe, już nie musisz się tym martwić, bo ono zawsze będzie na Ciebie czekało. Koszt takiego miejsca parkingowego zazwyczaj zaczyna się od 15 000 zł, ale przy zainwestowaniu setek tysięcy w mieszkanie, nie wydaje się to być dużym wydatkiem. Odpada Ci prowizja dla agencji nieruchomości. Najczęściej agencje liczą sobie około 2 procent wartości mieszkania. Na pierwszy rzut oka wydaje się to być niewiele, ale to złudzenie. Na przykład, gdy kupujesz mieszkanie za 300 000 zł, to musisz się liczyć z prowizją w kwocie około 6000 zł. Czasami większą.

Przeczytaj również: Kupno mieszkania - formalności

Jak sam widzisz, zakup mieszkania z rynku pierwotnego, ma bardzo wiele zalet, ale teraz pora zastanowić się nad tym, jakie plusy ma kupno mieszkania z rynku wtórnego?

Też bardzo dużo. Już je przedstawiamy. Na pewno nie bez znaczenia jest fakt, że w takiej sytuacji można negocjować cenę. Jeżeli mieszkanie jest do remontu, to czasami można obniżyć cenę nawet o kilkadziesiąt tysięcy. Wielu inwestorów decyduje się na zakup mieszkania z rynku wtórnego, właśnie po to, aby je wyremontować i ponownie sprzedać, bo taki ruch wiąże się z naprawdę bardzo dobrym zarobkiem. Jeżeli zależy Ci na tym, aby kupić jak największe mieszkanie, które możesz wyremontować, a tym samym dopasować je do własnych potrzeb, to jak najbardziej polecamy zakup go z rynku wtórnego. Kolejna zaleta to szybkość realizacji transakcji. Co prawda, w ciągu paru dni, możesz kupić mieszkanie tylko wtedy, gdy masz odpowiednią ilość gotówki, ale zakup mieszkania na kredyt i tak będzie szybszy, niż od dewelopera. Mieszkania z rynku pierwotnego, najczęściej dopiero muszą zostać wybudowane, a to może potrwać parę lat. Te, które już powstały najczęściej są już od dawna sprzedane, więc puste mieszkania są tylko złudzeniem. Uzyskanie kredytu hipotecznego trwa zazwyczaj dwa lub 3 miesiące, więc zakup mieszkania z rynku wtórnego, nie powinien zająć dłużej, jeżeli już masz upatrzone lokum. Wszystko zależy od tego, w jakim stanie kupujesz mieszkanie, ale najczęściej nieruchomości z rynku wtórnego nie wymagają wykończenia, ani wyposażania. Najczęściej remont możesz zrobić dopiero po jakimś czasie. Koszty zakupu mieszkania zawsze są bardzo wysokie. Często pochłaniają prawie całe oszczędności. Dlatego świadomość, że tuż po zakupie nieruchomości nie musisz się jeszcze martwić jej remontowaniem, aby w ogóle w niej zamieszkać, jest bardzo kusząca i uspokajająca. Może w pierwszej chwili nie ma to dla Ciebie dużego znaczenia, ale uwierz, że z czasem możesz docenić ten fakt. Kupując mieszkanie z rynku wtórnego, od razu widzisz, jak jest zagospodarowany teren wokół budynku. Możesz ocenić, czy na przykład drzewo i plac zabaw dla dzieci Ci odpowiada, czy chcesz stamtąd uciekać, jak najszybciej. Stare osiedla mają to do siebie, że nie ma ryzyka, że zaraz przy Twoim bloku stanie jakiś nowy budynek, który całkowicie zasłoni Ci widok, a czasami również pozbawi prywatności. Bardzo gęsto budowane bloki prowadzą do tego, że na przykład zwykłe wyjście na balkon przestaje być komfortowe.

Lokalizacja mieszkania

Znasz już wszystkie najważniejsze wady i zalety kupowania mieszkania na rynku wtórnym i pierwotnym, teraz pora zastanowić się nad jego lokalizacją. W mniejszych miejscowościach zazwyczaj nie stanowi ona żadnego problemu. Gdy kupujesz mieszkanie w małym mieście, to zwykle jest to Twoja rodzinna miejscowość, którą doskonale znasz. Część osób decyduje się również na zakup nieruchomości, w miejscu, do którego jeżdżą co roku na wakacje i które kojarzy im się z samymi miłymi wspomnieniami. Wtedy też bardzo dokładnie wiedzą, w którym miejscu, chcieliby zamieszkać na stałe. W dodatku w małych miastach zazwyczaj powstaje jedna lub dwie inwestycje i deweloper jest dobrze wszystkim znany. Nie ma problemu z lokalizacją. Kłopoty i wątpliwości zaczynają się dopiero wtedy, gdy chcesz kupić mieszkanie w dużej miejscowości. Zanim kupisz mieszkanie, dobrze jest zapoznać się z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Dzięki niemu będziemy mieli wiedze o planowanych inwestycjach w tym miejscu. Gdy tego nie zrobisz, to możesz po paru latach, a czasami nawet miesiącach być bardzo rozczarowany. Kupowałeś mieszkanie z pięknym widokiem na drzewa i jezioro, a teraz masz przed sobą…kolejny blok i świadomość, że nie był to najlepszy wybór. Lokalizacja ma bardzo duży wpływ na atrakcyjność inwestycji. Idzie za tym oczywiście również cena nieruchomości. Polecamy znalezienie kompromisu, zastanowienie się, czy stać Cię na zakup mieszkania w wybranej okolicy, czy może sama lokalizacja nie jest w stanie zrekompensować Ci aż tak wysokiej ceny. W ten sposób przechodzimy do kolejnego punktu.

Koszt zakupu mieszkania

To najbardziej odczuwalna dla Twojego portfela kwestia. Ceny mieszkań ciągle rosną i wybór tak naprawdę staje się coraz mniejszy. Na początku radzimy Ci zapoznanie się ze średnimi cenami za 1 m kw. i poszukanie jakichś ofert promocyjnych. Znajomość rynku pozwoli Ci bardziej świadomie przeglądać oferty i analizować również inne kwestie. Zwróć również uwagę na to, ile będzie Cię kosztował czynsz oraz inne rachunki. Zorientuj się również w opłatach za media. Metraż oraz powierzchnia mieszkania Im większe mieszkanie, tym wyższa cena. Tutaj niestety nie ma na to rady i trzeba się z tym pogodzić. Lepiej zastanowić się nad tym, jaki chcesz mieć układ mieszkania, ile ma mieć pokojów. Unikaj na przykład wąskich korytarzy i nieustawnych pomieszczeń. Szczególnie w starym budownictwie bardzo często jest tak, że w pokoju zmieści się łózko i nic więcej. Dobrze jest przed zakupem skorzystać z porady architekta wnętrz, który doradzi Ci, czy dane mieszkanie spełni Twoje potrzeby, czy można je odpowiednio urządzić.

Przeczytaj również: Jak wycenić mieszkanie

Kondygnacja

Parter czy ostatnie piętro? Piętro, na którym będzie się mieściło Twoje mieszkanie, ma wpływ na bezpieczeństwo, komfort oraz ciepłotę w ciągu dnia. Mieszkania, które znajdują się na parterze lub na pierwszym piętrze, niestety bardzo często są narażone na hałas z ulicy lub lokali usługowych. Dociera do nich również mniej światła i trzeba się postarać o odpowiednie, mądre rozmieszczenie oświetlenia. Jeżeli natomiast zależy Ci na dużym tarasie, to o wiele lepszym wyborem dla Ciebie będą mieszkania położone dużo wyżej.

Strony świata

To już ostatni punkt, ale nie znaczy to wcale, że jest najmniej ważny. Pomieszczenia wybudowane na stronę południową są zawsze nasłonecznione i ciepłe. Natomiast te na stronę północną ciemne i chłodne. Mamy nadzieję, że rozwialiśmy, choć część wątpliwości dotyczących wyboru swojego idealnego mieszkania.

Przeczytaj również: Wartość mieszkania

Na jakich stronach szukać mieszkania do kupienia?

Sonarhome.pl umożliwia podgląd ogłoszeń z największych serwisów ogłoszeniowych w Polsce. Tutaj znajdziesz unikalne ogłoszenia z największych miast w Polsce.

Myślisz o sprzedaży mieszkania?

Skorzystaj z naszej darmowej wyceniarki i dowiedz się, ile może być warte.

Wyceń nieruchomość

Średnia ocena: 4.5. Głosy: 2