Poniżej zamieszczamy kompleksową informację dla kupujących mieszkania. Znajdziesz przewodnich po wszelkich formalnościach i dokumentach, z którymi musisz się zapoznać, a także wyjaśniamy kwestie podatku przy zakupie mieszkania. Miłej lektury.

Kupno własnego mieszkania jest prawdziwą życiową rewolucją. W szczególności, gdy mówimy o pierwszej nieruchomości, która jest najbardziej upragniona i wyczekiwana. Musisz się przygotować na to, że będziesz miał do załatwienia naprawdę mnóstwo formalności, na których musisz się skoncentrować w pierwszej kolejności, zanim zaczniesz w myślach urządzać mieszkanie. Zachęcamy do skorzystania z poniższej listy, bo wtedy będziesz miał pewność, że nie zapomnisz o żadnym ważnym punkcie. Jakie formalności musisz załatwić, jeżeli chcesz się cieszyć własnym mieszkaniem?

Formalności przy kupnie mieszkania- księga wieczysta

Jeżeli zamierzasz kupić mieszkanie na rynku wtórnym, to musisz mieć całkowitą pewność, że nieruchomość jest wolna od wad prawnych oraz innych obciążeń. W tym celu musisz poprosić sprzedającego o numer księgi wieczystej (KW) oraz sprawdzić, co się w niej znajduje. Możesz to zrobić przez Internet, wchodząc na stronę : ekw.ms.gov.pl. Dzięki temu dowiesz się, czy nieruchomość nie ma obciążonej hipoteki, na przykład przez kredyt, zadłużenie prywatne albo egzekucję komorniczą.

Pozostałe dokumenty - na co zwrócić uwagę?

Kolejną ważną kwestią jest uzyskanie dokumentu, który potwierdzi, że mieszkanie należy do sprzedającego. Może być to na przykład umowa notarialna sprzedaży (rynek wtórny) albo umowa z deweloperem oraz akt ustanowienia własności (rynek pierwotny). Właściciel może posiadać również notarialną umowę darowizny albo akt notarialny, który potwierdza nabycie spadku. Sprawdź też, czy mieszkanie nie jest współwłasnością oraz nie ma w księdze wieczystej wpisanej służebności. Mogą Ci być potrzebne również inne dokumenty potwierdzające, że możesz bezpiecznie kupić daną nieruchomość. Poproś właściciela o zaświadczenia, udowadniające, że w mieszkaniu nikt nie jest zameldowany, że nie ma zaległości w opłatach za czynsz, podatku od nieruchomości. Gdy właściciel prowadzi działalność gospodarczą w mieszkaniu, to dobrze jest uzyskać dokument potwierdzający, że nie ma on zaległości w Urzędzie Skarbowym i ZUS-ie. Sprawdzenie tych dokumentów możesz zlecić notariuszowi. Dopiero, gdy wszystko jest w porządku pod względem formalnym, to możesz zacząć starać się o uzyskanie kredytu hipotecznego lub kupić mieszkanie za gotówkę.

Umowa przedwstępna - na co uważać?

Gdy masz już obliczoną swoją zdolność kredytową i wybrałeś już nieruchomość, którą chcesz kupić, to pora przejść do negocjacji. Dobrze jest zawrzeć ze sprzedającym umowę przedwstępną oraz zapłacić określony podatek. W umowie przedwstępnej musi się znaleźć informacja o lokalu, jego cenie, wysokości zadatku, terminu wpłaty następnych rat, data oddanie mieszkania oraz jego stan techniczny.

Kredyt hipoteczny- jakie warunki musisz spełnić?

Gdy spisałeś już umowę przedwstępną, to musisz iść z nią do banku i rozpocząć starania o kredyt hipoteczny. Jakie dokumenty będą Ci potrzebne? Na pewno warto wśród nich wymienić: zaświadczenie o zatrudnieniu i wysokości dochodów, umowę o pracę, zaświadczenie z ZUS o wysokości odprowadzanych składek, PIT 37 za ostatni rok i wyciąg z rachunku bankowego (za 3 miesiące wstecz).

Ustanowienie hipoteki

Kupując mieszkanie na kredyt, powinieneś zadbać o ustanowienie hipoteki oraz wpisanie jej do księgi wieczystej. Złożenie wniosku o ustanowienie hipoteki wiąże się z wniesieniem opłaty sądowej. Dostajesz łącznie dwa potwierdzenia złożenia takiego wniosku. Jeden egzemplarz musisz zanieść do banku, który przeleje środki na Twoje konto. Teraz tylko należy poczekać kilka tygodni lub miesięcy na potwierdzenie, że wpis w księdze wieczystej został dokonany. Ten dokument również należy przekazać do banku. Dzięki temu zostajesz zwolniony z ubezpieczenia pomostowego i rata Twojego kredytu trochę się zmniejsza.

Podatek PCC od zakupu mieszkania

Jeżeli decydujesz się na zakup mieszkania z rynku wtórnego, to Twoim obowiązkiem jest zapłata podatku od czynności cywilnoprawnych. Wysokość podatku to 2 % od rynkowej wartości nieruchomości. Gdy cena nieruchomości różni się od średniej ceny rynkowej, to urząd może zlecić wycenę rzeczoznawcy. Wtedy nie tylko musisz zapłacić za jego pracę, ale również opłacić karę, chyba, że udowodnisz, że taka kwota jest podyktowana, na przykład wyjątkowo niekorzystną lokalizacją albo złym stanem technicznym nieruchomości. Wysokość podatku jest obliczana oraz odprowadzana przez notariusza. Zwolnienie z podatku PCC jest możliwe tylko wtedy, gdy kupujesz na rynku wtórnym mieszkanie od płatnika podatku VAT.

Podatek od ustanowienia hipoteki

Kupno mieszkania na rynku wtórnym wiąże się również z koniecznością opłacenia podatku od ustanowienia hipoteki w Urzędzie Skarbowym. Należy go zapłacić w ciągu 14 dni od ustanowienia hipoteki. Opłata w przypadku hipoteki kaucyjnej wynosi 19 zł, a w odniesieniu do zwykłej hipoteki- 0,1 % jej wartości. Rodzaj hipoteki określony jest w umowie kredytowej.

Odbiór mieszkania

Gdy kupujesz mieszkanie na rynku wtórnym, to opisz w umowie stan, w jakim zostało przekazanie oraz jakie przedmioty się w nim znajdują. Odebranie nieruchomości wymaga sporządzenia protokołu zdawczo-odbiorczego, w którym są opisane wszystkie znajdujące się w nim urządzenia, spisane liczniki oraz dodatkowe uwagi.

Kupno mieszkania za gotówkę

Nie ma co ukrywać, że takie rozwiązanie jest o wiele prostsze oraz mniej kosztowne. Nie musisz uzależniać się od żadnej instytucji finansowej, czekać na pieniądze, ani określenie Twojej zdolności kredytowej. W dodatku Urząd Skarbowy traktuje zakup mieszkania tak samo, jak każdą inną transakcję. Jednak musisz uważać, na nieujawnione dochody. Jeżeli ilość pieniądzy, które masz oficjalnie na koncie, jest skrajnie różna, z kwotą, którą zanosisz do banku, to musisz się liczyć z koniecznością wykazania dochodów. Gdy jednak trzymałeś wszystkie pieniądze w domu i nigdy nie miałeś rachunku bankowego, nie masz umów potwierdzających uzyskanie dochodu, to istnieje duże prawdopodobieństwo, że zakup mieszkania za gotówkę będzie się wiązał z kontrolą ze strony Urzędu Skarbowego. Natomiast jeżeli masz w pełni udokumentowane dochody, to nie masz się czego obawiać i już dziś możesz zacząć szukać mieszkania, które kupisz za gotówkę.

Myślisz o sprzedaży mieszkania?

Skorzystaj z naszej darmowej wyceniarki i dowiedz się, ile może być warte.

Wyceń nieruchomość

Średnia ocena: 5.0. Głosy: 3

Zobacz też