Powrót do bloga

Raport: ceny mieszkań w Warszawie - marzec 2019 (+infografika)

Kategoria:Trendy rynkoweAutor: Ostatnia aktualizacja:

Publikujemy kolejny raport cenowy z Warszawy. Zwyczajowo do raportu dołączamy infografikę. Wszystkich zainteresowanych rynkiem mieszkaniowym w Warszawie zapraszamy do miłej lektury!

Chcesz poznać cenę swojego mieszkania?

Zobacz podobne artykuły

Raport ceny mieszkań w Warszawie marzec 2019

Ceny mieszkań w Warszawie – marzec 2019

W marcu ceny mieszkań w Warszawie, podobnie jak w poprzednich miesiącach i w ciągu całego roku 2018, ponownie wzrosły. Jak koszt 1 m² wygląda w poszczególnych dzielnicach miasta? Czy to dobry moment, aby kupić mieszkanie w Warszawie? Zapraszamy do zapoznania się z raportem przygotowanym przez Sonar!

Ceny mieszkań w Warszawie - marzec - infografika

Zobacz również: mieszkania na sprzedaż Warszawa

Koszt 1 m² mieszkania w Warszawie w marcu 2019

W marcu cena za 1 m² mieszkania w Warszawie po raz kolejny wzrosła. Obecnie średni koszt 1 m² wynosi 9 316 zł, podczas gdy w lutym było to 9 272 zł. Od początku roku wartość 1 m² wzrosła o 0,47%. Wygląda na to, że jak na razie nie mamy co liczyć na spadek, czy nawet zatrzymanie wzrostu cen. Również w dzielnicach Warszawy zanotowano bowiem przede wszystkim wzrosty.

Ceny mieszkań w poszczególnych dzielnicach Warszawy

Najdroższe mieszkania znajdują się w Śródmieściu. W ubiegłym miesiącu dzielnica osiągnęła 13 000 zł za 1 m², by w tym miesiącu zanotować kolejną znaczącą podwyżkę. Obecnie cena za 1 m² mieszkania w Śródmieściu wynosi 13 225 zł. Na drugim miejscu pod względem wysokości cen znajduje się Żoliborz (11 166 zł za 1 m²), na trzecim Wola (10 606 zł za 1 m²), a na czwartym – Mokotów (10 593 zł za 1 m²).

Najtańszą dzielnicą miasta w marcu jest Wawer, gdzie koszt 1 m² co prawda delikatnie wzrósł (z 6057 zł do 6130 zł), jednak jest najniższy w porównaniu z pozostałymi dzielnicami miasta. Tanio jest również w Wesołej (6 197 zł), w Rembertowie (6 199 zł) oraz w Białołęce (6 951 zł).

Jak jednak zmieniały się ceny w poszczególnych dzielnicach w porównaniu z ubiegłym miesiącem? Największy skok zanotowało Śródmieście, o 225 zł. Ceny znacząco wzrosły również w Bielanach (o 214 zł), na Bemowie (o 189 zł), na Wesołej (o 185 zł), w Ursusie (o 140 zł), na Woli (o 139 zł) oraz na Żoliborzu (o 125 zł).

Ceny spadły w trzech dzielnicach miasta. Największy spadek zanotował Rembertów (o 100 zł), a niewielki Włochy (o 10 zł) oraz Praga-Południe (o 6 zł). W pozostałych dzielnicach miasta ceny wzrosły, jednak nie tak znacząco – wzrosty nie przekroczyły 100 zł za 1 m².

Liczba ofert maleje po raz pierwszy od kilku miesięcy

Po znaczących skokach w grudniu, styczniu i lutym, w marcu liczba aktywnych ofert nieznacznie spadła. W porównaniu z listopadem i tak wciąż imponująca.

Jeśli chodzi o poszczególne dzielnice Warszawy, liczba ofert znacząco wzrosła w Pradze-Południe – przybyło 269 nowych ofert. Dużo ofert przybyło również na Ochocie – 104. Znaczący spadek jeśli chodzi o ilość aktywnych ogłoszeń zanotowało Śródmieście (244 oferty mniej), na Mokotowie (190 ofert mniej) i na Bielanach (115 ofert mniej).

Najwięcej ofert znajdziemy na Mokotowie (4303), we wspomnianej już Pradze-Południe (3827), w Śródmieściu (2730), na Woli (2482) i na Ochocie (2307). Najmniej aktywnych ofert znajdziemy z kolei w Wesołej (311), w Rembertowie (466), na Ursusie (547) i w dzielnicy Wawer (871).

Czas aktywności oferty na rynku nieco krótszy

W porównaniu z lutym czas aktywności oferty na rynku minimalnie się skrócił. Obecnie w Warszawie wynosi średnio 140 dni, podczas gdy w lutym wynosił 143 dni. Po skoku w styczniu (o 10 dni) z każdym miesiącem delikatnie spada. Na sprzedaż mieszkania w Warszawie poczekamy średnio około 4,5 miesiąca.

Jak sytuacja wygląda w poszczególnych dzielnicach miasta? Najszybciej mieszkania sprzedają się w Pradze-Północ (średnio 79 dni aktywności oferty), Pradze-Południe (średnio 94 dni aktywności) oraz w Targówku (średnio 98 dni aktywności). Najdłużej lokale czekają na nabywców w dzielnicy Wawer (197 dni), w Wesołej (195 dni), Śródmieściu (188 dni), Wilanowie (183 dni), na Ursynowie (170 dni) i na Mokotowie (169 dni).

W poszczególnych dzielnicach Warszawy wahania w porównaniu z ubiegłym miesiącem są nieznaczne, w większości dzielnic niewiele się zmieniło. Szybciej o 9 dni sprzedają się obecnie mieszkania w Ursusie i na Bemowie, natomiast o 6 dni dłużej poczekamy na sprzedaż mieszkania w dzielnicy Wawer.

Najtańsze i najdroższe ulice Warszawy

Do najdroższych ulic Warszawy należą: ulica Krzysztofa Kamila Baczyńskiego (19 649 zł za 1 m², o 49% więcej od średniej ceny Śródmieściu, o 111% więcej od średniej ceny w Warszawie), ulica Piotra Maszyńskiego (18 373 zł za 1 m², o 39% więcej od średniej ceny Śródmieściu, o 98% więcej od średniej ceny w Warszawie ), ulica Kanonia (18 293 zł za 1 m², o 38% więcej od średniej ceny Śródmieściu, o 96% więcej od średniej ceny w Warszawie), Aleja Tomasza Hopfera (17 662 zł za 1 m², o 34% więcej od średniej ceny Śródmieściu, o 90% więcej od średniej ceny w Warszawie) i ulica Mostowa (17 537 zł za 1 m², o 33% więcej od średniej ceny Śródmieściu, o 88% więcej od średniej ceny w Warszawie). Warto zauważyć, że wszystkie powyżej wymienione najdroższe ulice Warszawy znajdują się w dzielnicy Śródmieście.

Najtańsze ulice miasta to z kolei: ulica Aleksandry Śląskiej (4 528 zł za 1 m², o 26% mniej od średniej ceny w dzielnicy Wawer, o 51% mniej od średniej ceny w Warszawie ogółem), ulica Leśnych Ziół (4 578 zł za 1 m², o 26% mniej od średniej ceny w dzielnicy Wesoła, o 51% mniej od średniej ceny w Warszawie ogółem), ulica Zakrętowa (4 611 zł za 1 m², o 26% mniej od średniej ceny w dzielnicy Wesoła, o 51% mniej od średniej ceny w Warszawie ogółem), ulica Brzozowy Lasek (4612 zł za 1 m², o 26% mniej od średniej ceny w dzielnicy Wesoła, o 50% mniej od średniej ceny w Warszawie ogółem) i ulica ks. Sylwestra Szulczyka (4 621 zł za 1 m², o 25% mniej od średniej ceny w dzielnicy Wawer, o 50% mniej od średniej ceny w Warszawie ogółem). Wszystkie najtańsze ulice Warszawy znajdują się w dzielnicach Wesoła i Wawer.

Oferty mieszkań w Warszawie

Najtańsze mieszkanie dostępne obecnie w sprzedaży w Warszawie kosztuje 120 000 zł, a najtańszy dom kupimy za 155 000 zł. Zdecydowanie najwięcej jest ofert mieszkań 3-pokojowych (6618), możemy jednak wybierać również w mieszkaniach dwupokojowych (5951 ofert). Dużo jest również mieszkań 4-pokojowych (2977 ofert). Osoby poszukujące 1-pokojowych kawalerek również znajdą coś dla siebie (1063 ofert). Zdecydowanie mniej jest z kolei ofert mieszkań z więcej niż pięcioma pokojami. W ostatnim czasie nowe oferty pojawiły się w Pradze-Północ, Pradze-Południe, na Bemowie, w Targówku i na Bielanach.

Gdzie warto rozejrzeć się za mieszkaniem?

Mieszkańcy Warszawy za najatrakcyjniejszą dzielnicę uważają Wilanów, który oferuje dużo możliwości spędzania wolnego czasu i jest uznawany za dzielnicę najbezpieczniejszą, najczystszą i najbardziej zadbaną. W tej dzielnicy ofert mieszkaniowych jest całkiem sporo, jednak mieszkania czekają na nabywców średnio około 6 miesięcy, najpewniej z powodu stosunkowo wysokich cen (średnio 9797 zł za 1 m²).

Warszawiacy cenią sobie również Ursynów, jako bardzo rozwiniętą i rozbudowaną dzielnicę. Jest to jedno z lepszych miejsc w Warszawie pod względem infrastruktury, udogodnień komunikacyjnych oraz możliwości edukacyjnych dla dzieci. Mieszkańcy Ursynowa wysoko oceniają również bezpieczeństwo. Ursynów oferuje rozbudowaną ofertę zakupową – od małych sklepików ze zdrową żywnością po duże galerie handlowe. W tej dzielnicy znajdziemy dużo ciekawych, aktywnych ofert. Jak jednak wyglądają ceny? Średni koszt 1 m² to 9024 zł.

Mieszkańcy Warszawy doceniają również Wesołą – zadbaną i zieloną dzielnicę miasta. Jej minusem jest konieczność długich dojazdów do centrum. Jeśli jednak poszukujemy mieszkania poza centrum, Wesoła wydaje się być dobrym wyborem ze względu na niską cenę – plasuje się na drugim miejscu pod tym względem, zaraz za dzielnicą Wawer. Średnia cena za 1 m² mieszkania w Wesołej to 6197 zł. Ofert jest niewiele, a mieszkania czekają tu na nabywców stosunkowo długo – około 6,5 miesiąca. Jest to jednak dobra opcja dla osób szukających ciszy i spokoju oraz mieszkania w oddaleniu od centrum Warszawy.

Czy to dobry moment na kupno mieszkania w Warszawie?

W zeszłorocznych prognozach dotyczących sytuacji na rynku mieszkaniowych w 2019 roku eksperci twierdzili, iż w tym roku rynek się ustabilizuje, jednak podkreślali, iż w pierwszych kwartałach 2019 roku ceny mieszkań wciąż będą rosnąć. Jak na razie właśnie tak się dzieje. W niektórych dzielnicach Warszawy, takich jak Śródmieście czy Bielany, wzrosty cen były znaczące. Na razie trudno więc wyrokować, czy w drugiej połowie roku się zatrzymają. Warto zauważyć, iż jeśli obecny trend się utrzyma, średnia cena za 1 m² będzie pod koniec roku wyższa o około 700 zł, niż na początku roku. W związku z tym, jeśli zależy nam na kupnie mieszkania właśnie w tym roku, wstrzymywanie się z decyzją może okazać się nieopłacalne. Może się bowiem okazać, iż nawet, jeśli pod koniec roku ceny mieszkań zaczną spadać, nie spadną poniżej wartości, jakie reprezentują obecnie. Warto więc rozejrzeć się po korzystnych cenowo dzielnicach Warszawy, takich jak Wesoła czy Wawer, gdzie powstaje dużo mieszkań, a ceny są obecnie bardzo korzystne. Dużo nowych ofert znajdziemy również w Pradze-Południe i Pradze-Północ, gdzie lokale sprzedają się najszybciej.

Jakie są obecnie prognozy odnośnie rynku mieszkaniowego w Warszawie?

Mimo, że część ekspertów uważa, że rok 2019 to rok, kiedy rynek nieruchomości wyhamuje i będziemy mogli spodziewać się stabilizacji, a być może nawet spadków cen, jak na razie rynek rządzi się swoimi prawami. Co prawda ceny nie rosną już tak gwałtownie, jak w niektórych momentach w roku 2018, jednak faktem jest, iż ciągle rosną. Porównywarka mieszkań Sonar na ten moment prognozuje, że jeśli wzrost cen utrzyma się w ciągu roku na podobnym poziomie, co teraz, koszt 1 m² na koniec roku 2019 będzie wynosił 9948 zł.

Polecamy również: wycena nieruchomości Warszawa

Head of Real Estate Market Analysis
O mnie

Ukończyłam gospodarkę nieruchomościami w Wyższej Szkole Bankowej i studia podyplomowe na kierunku wycena nieruchomości. Już od 11 lat jestem branżowym analitykiem – zanim trafiłam do SonarHome, gdzie objęłam posadę Head of Real Estate Market Analysis, zdobywałam doświadczenie w Centrum AMRON i Cenatorium. Specjalizuję się w wielowymiarowych analizach, pracy z danymi transakcyjnymi i ofertowymi, analizie konkurencji dla spółek deweloperskich oraz tworzeniu raportów dla sektora publicznego i prywatnego. Za swoje mocne strony uważam cierpliwość i dokładność.

Czytaj również

 • NOWOŚĆ

  Rynek wymusza obniżki

  Inflacja wciąż galopuje, a dotychczasowe działania RPP nie były w stanie jej zdusić. Kryzys na rynku kredytowym ciągnie za sobą załamanie na rynku sprzedaży mieszkań. W cenach mieszkań zauważamy najmniejsze zmiany, ale to nie znaczy, że ich nie widać. Statystyki to jeden sposób na ocenę trendów, drugi to obserwacja behawioralna rynku. Sprzedających czekają w najbliższym czasie największe zmiany, co więcej, zmiana ich zachowania podczas ekspozycji mieszkania w ofercie jest już zauważalna.

  Trendy rynkowe22.09.2022
 • 25 milionów złotych – to cena luksusu

  W trudnych czasach jedyny segment nieruchomości, który ma się dobrze, to rynek luksusowy. Piętna nie odznaczyła na nim ani pandemia, ani bieżące zawirowania gospodarcze, które tak bardzo dotknęły nieruchomości z tzw. segmentu popularnego. W momentach kryzysowych rynek luksusowy zyskuje ponieważ, zamożni nabywcy szukają nieprzeciętnych aktywów, które dają perspektywę na wzrost wartości w czasie.

 • To koniec wzrostów cen mieszkań?

  Pierwsze półrocze tego roku zakończyło etap niedawnego boomu na rynku nieruchomości. Teraz widzimy, że napędzała go nie tylko moda na nieruchomości, ale w dużej mierze tani kredyt i niskie stopy procentowe. Zgodnie z danymi SonarHome od stycznia do czerwca ceny mieszkań wciąż rosły w tempie od 1% do 6% w zależności od miasta. Jednak drugi kwartał 2022 był unikatowy, maj i czerwiec był czasem stabilizacji cen. Jeśli ta tendencja się utrzyma trzeci kwartał bieżącego roku będzie pierwszym od lat, w którym ceny nie wzrosną. Nadziei na lepsze jutro nie dają nastroje konsumenckie Polaków, które są najsłabsze w historii.

  Trendy rynkowe14.07.2022