Powrót do bloga

Sprzedaż mieszkania na poddaszu

Kategoria:Sprzedaż mieszkaniaAutor: Ostatnia aktualizacja:

Jak skutecznie wykorzystać wady i zalety mieszkania na poddaszu w procesie sprzedaży? Jak dobrze wycenić nieruchomość, aby szybko doszło do transakcji?

Chcesz poznać cenę swojego mieszkania?

Zobacz podobne artykuły

Sprzedaż mieszkania na poddaszu poradnik

Z tego artykułu dowiesz się:

    Jakie wady mieszkania na poddaszu wpływają na brak zainteresowania ze strony potencjalnych nabywców?Jak wyeksponować zalety mieszkania na strychu, aby skutecznie zachęcić klienta do zakupu?W jaki sposób dokonać wyceny nieruchomości, aby nie wystraszyć kupca i jednocześnie nie stracić na całej transakcji?Jakie kwestie dodatkowo obniżają wartość takiego mieszkania na rynku nieruchomości?

Sprzedaż mieszkania na poddaszu

Mieszkania na poddaszu to dość specyficzny rodzaj nieruchomości, który z pewnością wielu osobom nie będzie odpowiadać. Decydując się na sprzedaż takiej nieruchomości, warto zdawać sobie sprawę ze wszelkich konsekwencji z tym związanych. Jako że zwykle mieszkania na strychu zwyczajnie gospodarują przestrzeń, która pozostałaby niewykorzystana, nie są one pełnowartościowe powierzchniowo. Skosy zabierają sporą część nieruchomości, którą nie zawsze da się wykorzystać. W związku z tym takie oferty są przeznaczone dla tych, którzy szukają czegoś niepowtarzalnego i dającego możliwość wykazania się kreatywnością podczas urządzania. Dlatego warto najpierw zastanowić się, jak sprzedać mieszkanie na poddaszu. Wady i zalety to z pewnością informacje, których wykorzystanie pozwoli właściwie wycenić nieruchomość i wyeksponować w najlepszy możliwy sposób wszystkie mocne strony oferty.

Wady mieszkania na strychu – co zniechęca potencjalnych nabywców?

Na tle różnorodnych ogłoszeń o sprzedaży nieruchomości na rynku, mieszkania na poddaszu należą do tej grupy, która jest dość trudna w przeprowadzeniu transakcji. Dlaczego? Otóż charakteryzują się one wieloma wadami. Zasadniczą z nich jest fakt, że mieszkania na strychu usytuowane są bezpośrednio pod dachem budynku. Często okazuje się to równoznaczne z trudnością utrzymania optymalnej temperatury podczas różnych pór roku. Zimą może być chłodno, za to latem upalnie. Co więcej, istnieje niebezpieczeństwo wystąpienia wilgoci, zwłaszcza gdy dach jest nieszczelny. Te wszystkie kwestie zależą oczywiście od jakości wykończenia całego budynku, a więc i izolacji, która właściwie wykonana zapewni optymalny komfort przez cały rok. Jeśli natomiast jest ona wadliwa, potrzebna okaże się klimatyzacja, która z kolei wiąże się ze sporym wydatkiem na instalację, jak i eksploatację. Często zainteresowani z tych powodów rezygnują z zakupu, obawiając się konsekwencji nietrafionej decyzji.
Mieszkanie na poddaszu to najczęściej także konieczność korzystania ze schodów, co bywa kłopotliwe. Jeśli jednak w budynku funkcjonuje winda, sprawa jest ułatwiona - klatka schodowa prowadząca na strych może pełnić funkcję dodatkowego miejsca do przechowywania, jeśli optymalnie się ją zaaranżuje. 

Co więcej mieszkanie na poddaszu nie zawsze stanowi lokal mieszkalny z punktu widzenia prawa. Przekształcenie tego rodzaju nieruchomości w taką, która spełniałaby wymogi prawne stawiane lokalom mieszkalnym wiąże się z dopełnieniem formalności, które zniechęcają potencjalnych kupców.

Co jeszcze rodzi trudności w sprzedaży mieszkania na strychu? Z pewnością błędne określenie metrażu w ogłoszeniu. Sprzedawcy dość często podają wymiary po podłodze jako właściwe. Jest to jednak niewłaściwe podejście z uwagi na fakt, że metraż pomieszczeń ze skosami oblicza się, uwzględniając ich wysokość. Według przepisów, jeżeli wysokość jest nie mniejsza niż 2,2 m, wymiary odpowiadające faktycznym będą prawidłowe, jednak kiedy wysokość zawiera się w przedziale między 1,4 a 2,2 m, powierzchnię liczy się już jako 50% pola.

Zalety mieszkania na poddaszu – co warto podkreślić w ogłoszeniu?

Niewątpliwą zaletą przestrzeni ze skosami jest możliwość stworzenia klimatycznego i unikalnie zaaranżowanego wnętrza. Jako że każdy budynek jest inny, potencjalnych rozwiązań znajdzie się mnóstwo, a indywidualna pomysłowość gwarantuje, że mieszkanie na strychu nabierze niekonwencjonalnego charakteru.

Skosy, teoretycznie zabierające powierzchnię, wcale nie muszą być uznane przez kupujących za wady. Jest to doskonałe miejsce na zabudowy złożone z szafek, półek i różnych schowków, które z uwagi na wymiary będą unikalne i dobrane w sposób indywidualny do danego wnętrza. Dzięki takim elementom mieszkanie na poddaszu wcale nie musi wiązać się z ograniczoną funkcjonalnością, zwłaszcza gdy dach na nieruchomości jest dwuspadowy. Połączenie wysokiego sufitu z unikalnym klimatem, jaki zwykle panuje w kamienicy, to świetna sposobność do zbudowania antresoli, która dodatkowo uatrakcyjni wnętrze.

Mieszkania na strychu są często spotykane zarówno w kamienicach, jak i blokach. W tych drugich zdecydowanie częściej poddasze stanowi część dwupoziomowych apartamentów. Dzięki temu nieruchomość zyskuje na prestiżu w oczach klientów.
Możliwości aranżacyjne oświetlenia to kolejna mocna strona, która dobrze przekazana zachęci potencjalnych nabywców do zakupu. Korzystny rozkład okien i możliwość wykorzystania nowatorskiej techniki stworzenia własnego balkonu jest podstawą uzyskania wspaniałego efektu w postaci nasłonecznionego mieszkania na poddaszu. Wady i zalety, jak widać w tym przypadku, nie są jednoznaczne. To, co dla jednego klienta stanowi mocną stronę, dla innego jest czymś nie do przyjęcia. Dlatego też poszukując poważnie zainteresowanego kupca, warto zwracać jego uwagę na wszystkie istotne kwestie.

Wycena mieszkania na poddaszu – wady i zalety właściwie ujęte w cyfrach!

Każdy właściciel tak specyficznej nieruchomości, jaką jest mieszkanie na strychu, przed wystawieniem go na sprzedaż powinien dokładnie zbadać możliwości finansowe, z jakimi wiąże się jej zbycie. W tym celu dobrze jest dokonać dogłębnej analizy cen transakcyjnych podobnych nieruchomości na rynku albo skorzystać z darmowego kalkulatora online na stronie SonarHome.

Warto liczyć się z faktem, że mieszkania na poddaszu są zdecydowanie tańsze od tych znajdujących się na niższych kondygnacjach. Jako że to specyficzna forma wykorzystania przestrzeni budynku, strych nie jest wymarzoną opcją każdego klienta poszukującego mieszkania. Znalezienie zbywcy może być więc znacznie prostsze, jeśli zaproponowana cena uwzględni tę okoliczność.

Co dodatkowo obniża wartość mieszkania na poddaszu? Z pewnością niski stopień nasłonecznienia powierzchni mieszkalnej. Jeśli okien jest niewiele albo znajdują się one tylko po jednej stronie dachu, trudniej jest klienta przekonać do zakupu. Podobnie w przypadku, gdy poddasze należy raczej do tych niskich albo jego stan kwalifikuje się do remontu. Zdecydowanie łatwiej sprzedać mieszkanie na poddaszu już zaaranżowane, a jeszcze prościej, gdy cechuje je podwyższony standard. Wszystkie te informacje wywierają znaczący wpływ na cenę transakcyjną nieruchomości oraz skłonność potencjalnego nabywcy do zakupu.

Zobacz również: Mieszkania na sprzedaż Warszawa

Social Media Manager
O mnie

Ukończyłam dziennikarstwo i medioznawstwo na Uniwersytecie Warszawskim (specjalizacja: analityka mediów). Przez ostatnie pięć lat zdobywałam doświadczenie w redakcjach oraz agencjach marketingowych i PR-owych (obsługując głównie firmy z branży nieruchomości). W SonarHome odpowiadam za media społecznościowe, copywriting i tworzenie materiałów wideo. Moimi atutami są kreatywność i ambicja.

Czytaj również