Darmowa wycena nieruchomości online

Rzetelna wycena nieruchomości to kluczowy krok przed podjęciem decyzji o kupnie czy sprzedaży mieszkania. Publikujemy kluczowe informacje, które z pewnością przydadzą się podczas tego procesu.

Z tego artykułu dowiesz się:

 1. Jak za pomocą ogłoszeń w Internecie wycenić mieszkanie?
 2. Gdzie sprawdzisz cenę rynkową mieszkania?
 3. Jak możesz samodzielnie wycenić mieszkanie?
 4. Dlaczego warto skorzystać z bezpłatnej wyceniarki SonarHome?

Artykuł jest częścią naszego poradnika: "Jak wycenić mieszkanie?".

Wycena nieruchomości powinna zostać przeprowadzona starannie i w oparciu o dobrze dobrane kryteria. Najczęściej porównuje się wybrany lokal do innych mieszkań o podobnym standardzie, lokalizacji oraz rozkładzie pomieszczeń i metrażu. Inaczej łatwo stracić tysiące złotych oraz dać się zwieść oszustom z rynku nieruchomości, którzy zawyżają lub zaniżają ceny.

Kupno lub sprzedaż nieruchomości to poważna decyzja, która wymaga rozważenia wielu za i przeciw. Jeszcze więcej problemów sprawia jej wycena. Powinna uwzględniać wiele czynników, wpływających na wartość nieruchomości, takich jak lokalizacja, stan mieszkania, układ pomieszczeń czy odległość od centrum. Łatwo dać się zwieść internetowym ogłoszeniom i źle określić cenę ofertową.

Zbyt tani lokal, którego cena znacznie odbiega od stawek rynkowych, jest podejrzany. Prawdopodobnie właściciel ukrywa pewne informacje, takie jak wadliwe instalacje, zbliżająca się budowa drogi szybkiego ruchu tuż przy bloku czy użytkowanie wieczyste. Dlatego zawsze trzeba porównać cenę nieruchomości z innymi podobnymi mieszkaniami. Minimum dziesięcioma. Nie zawsze musi zajmować się tym rzeczoznawca. Na własny użytek wystarczą darmowe sposoby wyceniania nieruchomości online.

Analiza ogłoszeń, czyli darmowa wycena nieruchomości online

To etap, przez który przechodzą niemal wszyscy kupujący lub sprzedający nieruchomość. Mniej lub bardziej pobieżnie. Przeglądając dostępne online oferty, trzeba mieć na uwadze, że zawierają ceny ofertowe, czyli wyjściowe, przed negocjacjami. Zwykle zaleca się od nich odejmować 20-30% i odrzucać najbardziej skrajne oferty (najtańszą i najdroższą), by poznać stawki bardziej adekwatne do tych transakcyjnych.

Do bezpłatnej wyceny nieruchomości trzeba zebrać minimum 10 ogłoszeń. Przy czym wybrane mieszkania muszą być do siebie bardzo zbliżone. Bierze się pod uwagę lokalizację, wielkość lokalu, rok budowy, układ pomieszczeń, piętro, stan mieszkania i ewentualną konieczność wykonania remontu. Nawet w tym samym bloku ceny znacznie się różnią. Pokutuje opinia, że na parterze jest taniej, bo mniej bezpiecznie, mniej komfortowo i chłodniej. Jednak nie można generalizować - wszystko zależy od tego, czy osiedle jest nowe, zamknięte, strzeżone oraz z jakich materiałów wybudowano nieruchomość. Będzie to prawda w starszych budynkach, w nowszych różnice między I a V piętrem stają się mniej odczuwalne. Dlatego warto skorzystać z takich portali, jak SonarHome - można szybko sprawdzić, jak w danym momencie kształtują się ceny nieruchomości.

Największą bazę ogłoszeń nieruchomości online mają:

 • https://www.otodom.pl/
 • http://www.domiporta.pl/
 • https://homebroker.pl/
 • https://mieszkania.trovit.pl/
 • https://gratka.pl/nieruchomosci

Cena rynkowa mieszkań? Do sprawdzenia w wyceniarkach online

Przeglądanie ogłoszeń online w celu analizy cen ofertowych to żmudna, nie zawsze miarodajna i niezbyt ciekawa zabawa. Dlatego alternatywnym sposobem jest szybka wycena online. Na takiej zasadzie działa SonarHome, udostępniając bezpłatną wyceniarkę nieruchomości. Specjalnie zaprojektowany algorytm w ciągu kilku sekund analizuje setki tysięcy ofert wraz z cenami ofertowymi i łączy je na zasadzie podobieństwa. Żeby uzyskać dane, trzeba odpowiedzieć na kilka prostych pytań w ankiecie - dotyczą m.in. roku budowy, lokalizacji, liczby pokojów oraz piętra, na którym znajduje się mieszkanie.

SonarHome pokazuje wyniki bazujące na podobnych ofertach. Czasami porównuje 10 ogłoszeń, 20 lub 30. Wszystko zależy od tego, czy w wybranej okolicy znajdują się podobne mieszkania, które można ze sobą zestawić. Choć uproszczona wycena nieruchomości online znacznie skraca czas i chroni nerwy, to wciąż jest orientacyjna. Bardziej rzetelne dane daje wycena na podstawie cen transakcyjnych. Aby ją uzyskać, wystarczy skontaktować się z SonarHome.

Jak samemu wycenić mieszkanie za darmo?

Istnieją też opcje bezpłatnej wyceny nieruchomości dla wytrwałych, podejrzliwych i dociekliwych. Mowa o rejestrach cen, raportach, bazach komorniczych oraz informacjach udostępnianych przez spółdzielnie mieszkaniowe.

Rynek nieruchomości zmienia się bardzo dynamicznie, dlatego w każdym kwartale, a nawet miesiącu, powstają raporty cenowe. Część danych udostępniana jest bezpłatnie. Przykładem jest raport AMRON - SARFiN, czyli ogólnopolski raport o kredytach mieszkaniowych i cenach transakcyjnych nieruchomości, tworzony przez Związek Banków Polskich. Każdy bank, udzielający kredytów hipotecznych, zatrudnia własnych rzeczoznawców. Wykonują operatory szacunkowe, które potem są kategoryzowane oraz udostępniane w bazach międzybankowych. ZBP publikuje raporty w oparciu o te dane, a także o dane Banku Gospodarstwa Krajowego, Głównego Urzędu Statystycznego oraz Narodowego Banku Polskiego.

Jak to jednak bywa ze zbiorczymi raportami, pokazują uśrednione ceny, które pozwalają jedynie zorientować się w zmianach na rynku. Brakuje w nich wskazania wartości nieruchomości na konkretnych ulicach.

Samodzielna wycena nieruchomości online

Uproszczone wyceny i darmowe wyceniarki online dają całkiem konkretny obraz cenowy mieszkań. Tym bardziej, że nieraz przedstawiają analizę cen ofertowych, jak i transakcyjnych. Na własną rękę można potwierdzić dane udostępniane przez SonarHome czy konkurencyjne firmy. Jednak dostęp do rejestrów jest płatny. Najbardziej rzetelnym źródłem w tym zakresie jest RCiWN, czyli Rejestr Cen i Wartości Nieruchomości, z którego korzystają między innymi rzeczoznawcy. Dane udostępniane są na podstawie wniosku, który trzeba dobrze umotywować.

Jak zatem samemu wycenić nieruchomość za darmo? Szukając informacji w różnych źródłach. Warto sprawdzić Bazę Krajowej Rady Komorników pod kątem nieruchomości wystawionych na licytację. W przypadku mieszkań spółdzielczych, część spółdzielni umożliwia wgląd w informacje na temat nieruchomości spółdzielczych własnościowych. Są to lokale bez pełnych praw własności. Dane, które można otrzymać, to: cena transakcyjna, powierzchnia mieszkania, piętro i numer budynku. 

Sposobów na wycenę mieszkania jest co najmniej kilka. Na własny użytek w zupełności wystarczą analizy wyceniarek online, takich jak SonarHome. W przypadku ubiegania się o kredyt hipoteczny, zadatek czy przy zniesieniu współwłasności, nie obejdzie się bez oficjalnego operatu szacunkowego, stworzonego przez rzeczoznawcę.

Informacje o mieszkaniu
Jaki jest powód wyceny?

Wycena zostanie przygotowana na zasadach określonych w regulaminie Serwisu

Administratorem Twoich danych osobowych jest SonarHome S.A., ul. Prosta 20, 00-850 Warszawa.

Podane przez Ciebie dane osobowe będą przetwarzane w szczególności w celu sporządzenia i wyświetlenia wyceny nieruchomości. Więcej informacji na temat przetwarzania Twoich danych osobowych, w tym o innych celach przetwarzania, podstawach prawnych, okresie retencji danych i o przysługujących Ci uprawnieniach, znajdziesz w naszych Zasadach ochrony danych.

Ile kosztuje wycena nieruchomości online na sonarhome.pl ?

Nasza wycena nieruchomości jest darmowa; skorzystać z niej może każdy; nie stosujemy żadnego cennika. SonarHome powstał przede wszystkim, by usprawnić proces kupna lub sprzedaży nieruchomości. Wyręczamy właścicieli w męczącej i żmudnej pracy, porównując lokale o podobnych parametrach oraz określając średnie ceny za m2. W kilka chwil właściciele mogą dowiedzieć się, czy wytypowana przez nich cena zbliżona jest do innych cen ofertowych i jak prezentuje się na tle stawek za lokale w tej samej dzielnicy oraz na terenie całego miasta. 

Jak wygląda darmowa wycena online?

Wystarczy, że osoba zainteresowana wypełni krótki formularz dostępny na stronie SonarHome. Trzeba podać m.in. takie informacje, jak: 

 • lokalizacja (ulica i numer budynku), 
 • metraż lokalu, 
 • piętro, 
 • liczba pokoi, 
 • rok budowy.

System w kilka chwil odnajdzie oferty nieruchomości o podobnych parametrach i poda średnie ceny, które mogą znacznie ułatwić finalną wycenę. A stąd już właściciela dzieli tylko krok od zakończonej sukcesem sprzedaży czy bezpiecznego zakupu lokalu.

Myślisz o sprzedaży mieszkania?

Skorzystaj z naszej darmowej wyceniarki i dowiedz się, ile może być warte.

Wyceń nieruchomość

Średnia ocena: 2.89. Głosy: 36

Zobacz też