Kupno mieszkania jest jedną z najważniejszych inwestycji w życiu. Z tego względu dobrze jest bardzo dokładnie przygotować się do jej podjęcia, aby wynegocjować dla siebie, jak najlepsze warunki. Z tego artykułu dowiesz się, w jaki sposób negocjować cenę mieszkania. Znajdziesz tutaj porady dotyczące zarówno rynku pierwotnego, jak w wtórnego.

Możesz negocjować cenę mieszkania na własną rękę

Z uwagi na to, że są to bardzo duże kwoty, kupujący coraz częściej zastanawiają się nad tym, w jaki sposób samodzielnie negocjować cenę mieszkania. Nie ma znaczenia, czy zdecydowałeś się na zakup nowego mieszkania od dewelopera, czy chcesz kupić nieruchomość na rynku wtórnym, jeżeli nie trafisz na kogoś, kto z dzikim uporem trwa przy zaproponowanej przez siebie kwocie, to nie powinieneś mieć problemu z uzyskaniem dla siebie bardziej atrakcyjnych warunków.Z naszego poradnika dowiesz się, w jaki sposób negocjować cenę mieszkania, jak przygotować się do takiej rozmowy i o czym pamiętać, w czasie jej trwania. Dzięki temu obie strony będą mogły łatwo dojść do porozumienia i będą zadowolone z negocjacji.

Negocjacje ceny mieszkania na rynku pierwotnym

Musisz pamiętać o tym, że negocjacje z deweloperem nie mogą się opierać tylko i wyłącznie na tak zwanych suchych liczbach. Chociaż statystyki dotyczące skutecznych negocjacji cenowych mówią o obniżeniu ceny nawet o kilkanaście procent, to dążenie tylko i wyłącznie do obniżenia ceny jest błędem.

Musisz wiedzieć o tym, że celem dewelopera zawsze jest sprzedaż mieszkania po jak najwyższej cenie. Nie oznacza to jednak, że nie możesz jej negocjować. Wręcz przeciwnie. Gdy deweloperzy sprzedają mieszkania, to bardzo często zawyżają cenę, aby było pole do negocjacji. Dobrze jednak jest podejść do rozmowy z deweloperem w trochę inny sposób. Chodzi o to, aby otrzymać jak najwięcej, za już występującą cenę.

Zacznij od określenia celu negocjacji cenowych

Zanim rozpoczniesz przygotowania do negocjacji, musisz odpowiedzieć sobie na pytanie- jaką cenę możesz zapłacić oraz co jest Ci potrzebne?

Określ kwotę, którą możesz wydać na kupno mieszkania. Przydatne będzie również zbadanie Twojej zdolności kredytowe, wyznaczenie wysokości raty kredytu w odniesieniu do zmiany ceny oraz stwierdzenie, jaką część ceny można wpłacić już na początku i w jakiej postaci. Dzięki temu stworzysz sobie bardzo dobry punkt wyjścia do późniejszych negocjacji cenowych. Deweloperzy często proponują rabaty, tym osobom, które są elastyczne przy wpłatach następnych rat oraz zdecydowane na kupno mieszkania.

Być może proponowana cena jest dla Ciebie akceptowalna, ale problemem jest brak miejsca garażowego, które deweloper ma w ofercie, jednak są ono dodatkowo płatne. Zastanów się czy nie lepiej zamiast ceny mieszkania, negocjować dodatkowe benefity. Może się okazać, że deweloper nie przystanie na miejsce garażowe, ale wartość (kwota) którą negocjowałeś będzie dobrym punktem zaczepnym do powrotu do negocjacji ceny mieszkania.

Dodatkowe wydatki

Musisz pamiętać o tym, że sam zakup mieszkania to jeszcze nie wszystko. Musisz je jeszcze wykończyć, zadbać o aranżację wnętrz oraz zakup wszystkich niezbędnych sprzętów. Z tego względu musisz bardzo dokładnie przeczytać ofertę dewelopera oraz zobaczyć, z jakich elementów możesz zrezygnować, a bez których nie wyobrażasz sobie życia. Czy będzie to wykończenie mieszkania ,,pod klucz”, miejsce postojowe lub przechowalnia?

Najważniejszy jest research

Przygotowanie do negocjacji cenowych należy zacząć od uzupełnienia potrzebnych informacji niezbędnych do zakupu mieszkania. Musisz przeprowadzić bardzo dogłębną analizę rynku nieruchomości. Przede wszystkim, zbadać ceny mieszkań, stan rynku i sytuację większych i mniejszych podmiotów. Przydatne będą zarówno informacje odnoszące się do całego kraju, jak i do nieruchomości w Twoim mieście lub regionie. Dobrze jest znaleźć odpowiedzi na wszystkie poniższe pytania:

  • Kiedy rozpoczęto sprzedaż mieszkań?
  • Jaka jest średnia cena za metr kwadratowy w inwestycji, którą jesteś zainteresowany?
  • Czy można dodatkowo wykupić miejsca parkingowe, komórki lokatorskie albo piwnice?
  • Jaka jest cena mieszkań o podobnych parametrach w okolicy?

Zbierz informacje o deweloperze

Dobrze jest dowiedzieć się, jak przebiega sprzedaż mieszkań opierając się o jego inne inwestycje. Jeśli nie brakuje mu klientów, to może być trudno negocjować cenę. Natomiast jeżeli sprzedaż mieszkań nie idzie inwestorowi dobrze albo zaczyna mieć długi, to z pewnością będzie bardziej skłonny pójść Ci na rękę, bo będzie mu bardzo zależało na szybkim znalezieniu nabywcy na mieszkanie.

Zgromadź jak największą ilość informacji o mieszkaniach dewelopera. Najlepiej jest odwiedzić strony i fora, na których można znaleźć opinie klientów. Może być tak, że stwierdzisz, że ten inwestor w ogóle nie jest godny zaufania i nie ma sensu negocjować ceny. Lepiej poszukać innego mieszkania.

Znajdź sobie alternatywę

Podczas zbierania informacji o rynku nieruchomości, spróbuj wyszukać inną ofertę, która będzie odpowiadała Twoim potrzebom oraz mieściła się w ustalonym przez Ciebie budżecie. Dzięki temu będziesz miał bardzo mocny argument w czasie negocjacji z deweloperem i bezpieczny plan B. W ten sposób łatwiej będzie trzymać emocje na wodzy. Po obu stronach.Gdy masz czas oraz możliwości, to spróbuj zacząć wstępne rozmowy z innymi deweloperami. To bardzo dobry sposób, aby uzyskać wiedzę o kondycji lokalnego rynku nieruchomości oraz na własnej skórze poczuć, jak to jest negocjować cenę mieszkania. Dzięki temu zdobędziesz trochę praktyki i będziesz mógł przeanalizować, czy deweloperzy chętnie idą na ustępstwa. Jeżeli tak, to być może negocjacje cenowe Twojego mieszkania również pójdą sprawnie i szybko.

Zrób dobre wrażenie

Warto jest zrobić na deweloperze pozytywne wrażenie. Najlepiej rozmawiać o obniżeniu ceny mieszkania twarzą w twarz. Telefony oraz wiadomości e-mail powinny stanowić tylko i wyłącznie element uzupełniający tych spotkań. Nie traktuj dewelopera wrogo. Nie chodzi o to, żeby wygrać z nim bitwę, tylko dojść z nim do porozumienia. Będzie to o wiele łatwiejsze w przyjaznej atmosferze. Zadbaj o nią.

Zachowaj spokój

Nie denerwuj się. Negocjacje cenowe powinny przebiegać przede wszystkim spokojnie. Negocjacje przy tak dużych transakcjach są zupełnie naturalne. Nie podejmuj działań w nerwach i nie upieraj się wszystkimi siłami przy swojej propozycji. Jeżeli nie będziesz przestrzegał tych zasad, to jedyne, co osiągniesz, to zniechęcenie dewelopera do dalszych negocjacji.

Skoncentruj się na celu

Skup się na tym, co chcesz osiągnąć. Przez cały czas pamiętaj o swojej sytuacji finansowej oraz obranej strategii. Proponuj rezygnację z tego, czego tak naprawdę nie potrzebujesz i wyciągaj informacje, które zebrałeś. Wspomnij na przykład o elastycznym wyznaczaniu terminów spłat, możliwość wpłacenia dużej kwoty już na początku itd.

Wykorzystaj siłę argumentów

Argumenty są najważniejsze. W końcu negocjacje polegają na ustępstwach. Bez dobrych argumentów nie uda Ci się do niczego dojść. Możesz przywołać na przykład niedociągnięcia dewelopera, o których dowiedziałeś się z for i stron internetowych albo wspomnieć o alternatywnej ofercie, którą znalazłeś. Nie bój się stosować tych argumentów. Opinie, wady albo porównanie do innych ofert, może skłonić dewelopera do znacznych ustępstw. Wiedza jest potęgą.

Nie myśl tylko o pieniądzach

Sukcesem może być nie tylko uzyskanie niższej ceny. Nie koncentruj się tylko i wyłącznie na liczbach. Gdy deweloper nie będzie skłonny do ustępstw, to spróbuj wynegocjować jak najwięcej za tę samą cenę. Pamiętaj jednak o tym, aby skoncentrować się wyłącznie na tym, co jest Ci naprawdę potrzebne.

Daj sobie czas

Nie wszystko za jednym razem. Negocjacje wcale nie muszą się kończyć na jednym spotkaniu. Możesz robić na bieżąco notatki. Nie spiesz się. Poszczególne kwestie możesz omówić w czasie kilku spotkań. Dzięki temu nie tylko lepiej poznasz podejście dewelopera, ale również zyskasz w jego oczach szacunek.

Negocjacje cen mieszkań na rynku wtórnym

Bardzo podobnie powinieneś przygotować się do negocjacji cen mieszkania na rynku wtórnym. Musisz mieć jednak świadomość, że będziesz rozmawiał z osobą, która chce szybko i w korzystnej cenie sprzedać stare mieszkanie, a nie deweloperem, który jest przedstawicielem podmiotu o bardzo dużym budżecie. Oczywiście mamy tutaj na myśli sytuację, gdy kupujesz nieruchomość przez agencję albo pośrednika nieruchomości.

Tutaj biznesowe mechanizmy nie zdadzą egzaminu. Przyda się za to bardziej ludzkie podejście. Szybciej uzyskasz cenę, na której Ci zależy, jeżeli zrobisz dobre wrażenie na sprzedającym i będziesz miał do niego przyjazne nastawienie. On również będzie dzięki temu wiedział, że jego mieszkanie trafi w dobre ręce.

Nie poddawaj się!

Bądź uparty. Wiemy doskonale, że odradzaliśmy Ci to, w czasie negocjacji z deweloperem, ale tutaj jest zupełnie inna sytuacja. Trochę marudne podejście w przypadku właściciela mieszkania, może skończyć się opuszczeniem przez niego ceny. Być może pomyśli on sobie, że może niepotrzebnie zawyżył cenę albo po prostu wyrazi zgodę na zaproponowane przez Ciebie warunki, ponieważ dzięki temu będzie mógł szybko zakończyć negocjacje i sprzedać mieszkanie. Przy oglądaniu mieszkania bądź bardzo dokładny, dzięki temu będziesz miał argumenty, dlaczego warto obniżyć jego cenę. Dobrym pomysłem jest przejrzenie naszego barometru cen mieszkań - https://sonarhome.pl/ceny-mieszkan - dowiesz się jak wybrane przez Ciebie mieszkanie prezentuje się na tle cen rynkowych w Twoim mieście i okolicy.

Mamy nadzieję, że dzięki naszym wskazówkom każde negocjacje zakończą się dla Ciebie bardzo pomyślnie.

Myślisz o sprzedaży mieszkania?

Skorzystaj z naszej darmowej wyceniarki i dowiedz się, ile może być warte.

Wyceń nieruchomość

Średnia ocena: 5.0. Głosy: 1