Sprzedaż nieruchomości jest przeważnie jedną z największych transakcji w naszym życiu. Pierwszymi krokami powinno być ustalenie wyceny ofertowej i oszacowanie prawdziwej wartości nieruchomości. Jak wycenić nieruchomość?

Sprzedaż nieruchomości jest przeważnie jedną z największych transakcji w naszym życiu. Pierwszymi krokami powinno być ustalenie wyceny ofertowej i oszacowanie prawdziwej wartości nieruchomości. Jak zatem wycenić nieruchomość?

Sektor nieruchomości podlega pewnym modom i trendom. Cena mieszkania kształtuje się w zależności od popytu i podaży panujących na rynku. Jeżeli na sprzedaż wystawionych jest dużo podobnych nieruchomości, ich wartość będzie niższa niż w sytuacji, gdy trudno jest znaleźć wolne lokum. Rynek zmienia się bardzo dynamicznie, więc przy sprzedaży mieszkania liczy się czas – oferta musi być dostosowana do aktualnych warunków. Warto na bieżąco orientować się w panujących trendach – zarówno przy estymacji ceny ofertowej jak i przy ustalaniu ceny ww trakcie negocjacji z potencjalnym nabywcą.

Zbyt wysokie oszacowanie wartości nieruchomości

Do sprzedaży swojego mieszkania często podchodzimy emocjonalnie. Jesteśmy przywiązani do swoich czterech kątów i dlatego przeszacowujemy ich wartość. Nie powinniśmy się sugerować opiniami ludzi, którzy również mieszkają w okolicy, lecz z wyceną nieruchomości nie mają nic wspólnego – doświadczenia osób trzecich są przeważnie nieaktualne lub nie aplikują się do naszej sytuacji. Dołóżmy starań, by przeprowadzić jak najdokładniejsze oszacowanie wartości mieszkania - zachowajmy chłodny obiektywizm i zastosujmy sprawdzone rozwiązania.

Myślisz o sprzedaży mieszkania?

Skorzystaj z naszej darmowej wyceniarki i dowiedz się, ile może być warte.

Wyceń mieszkanie

Jak samemu wycenić nieruchomość?

Pierwszym krokiem do oceny wartości sprzedawanej nieruchomości jest porównanie jej z innymi o podobnych parametrach. Informacje o cenach ofertowych mieszkań możemy łatwo znaleźć w Internecie, na portalach ogłoszeniowych. Jednak jeżeli chcemy w ten sposób dokonać oszacowania, czeka nas mnóstwo żmudnej pracy – trudno samemu określać, kiedy oferowane lokale są podobne do naszej nieruchomości. Bez odpowiedniej wiedzy nie jesteśmy też w stanie ocenić, czy oglądana oferta jest standardową ceną panującą na rynku, czy może wartość mieszkania jest zawyżona bądź zaniżona. Jak zatem zaoszczędzić czas i uzyskać wiarygodną wycenę?

Szybka wycena online

Na szczęście szybką wycenę ofertową mieszkania również możemy uzyskać przez Internet. Portale, na których możemy dokonać wyceny, automatycznie porównują szereg podobnych ofert dostępnych online i posługując się skomplikowanymi algorytmami ustalają sugerowaną cenę ofertową dla naszej nieruchomości. W celu przeprowadzenia analizy musimy podać parametry naszej nieruchomości: adres, wielkość metrażu, rok budowy czy liczbę pokoi. Serwis sonarhome.pl przeprowadza taką wycenę bezpłatnie, dodatkowo udostępniając zestawienia i porównania cen ofertowych w poszczególnych dzielnicach.

Wycena przez pośrednika

Co zrobić, jeżeli spodziewamy się, że nasza nieruchomość odbiega od standardów i ciężko będzie dokonać wyceny automatycznej? Możemy skontaktować się z profesjonalną agencją nieruchomości. Jej pracownicy mają szerokie doświadczenie i orientują się w bieżących trendach. Dodatkowo, dzięki dostępowi do systemów transakcyjnych, agenci mogą odwołać się do realnych cen osiągniętych przez sprzedaży mieszkań. Agencje za swoje usługi zazwyczaj pobierają 2-5% od osiągniętej przy sprzedaży ceny transakcyjnej. Cenę transakcyjną i darmową konsultację pośrednika rynku nieruchomości na sonarhome.pl uzyskasz za darmo. Analiza przeprowadzana jest na podstawie cen pozyskiwanych z systemów transakcyjnych, Rejestru Cen i Wartości Nieruchomości oraz operatów szacunkowych. Pamiętajmy, że oszacowanie wykonane przez pośrednika nie jest operatem szacunkowym – a zatem nie jest dokumentem urzędowym.

Płatne metody wyceny

Poza wspomnianymi już analizami wykonywanymi przez pośredników nieruchomości, możemy zwrócić się do rzeczoznawcy majątkowego. Urzędnik wykona operat szacunkowy, który jest oficjalnym dokumentem, który możemy przełożyć na przykład w sądzie. Rzeczoznawca w swoich wyliczeniach będzie korzystał z bazy aktów notarialnych, rejestrów cen, ksiąg wieczystych, planów zagospodarowania przestrzennego i innych dostępnych dokumentów. Rzeczoznawca nie musi jednak uwzględniać aktualnych tendencji panujących na rynku. Koszt uzyskania operatu szacunkowego to od kilkuset do nawet 2,5 tys złotych, w zależności od wartości mieszkania. Pamiętajmy, że dokument jest ważny rok i wydawany jest na konkretne potrzeby. Dostęp do wszystkich źródeł, z których korzystają rzeczoznawcy również jest płatny, więc próba samodzielnego przeprowadzenia wyceny na ich podstawie będzie nie tylko czasochłonna, ale również kosztowna.

Czego unikać przy ustalaniu ceny ofertowej?

Kiedy już oszacujemy wartość naszej nieruchomości i ostatecznie zamierzamy ustalić jej cenę ofertową, pilnujmy, by sugerować się rzetelnymi źródłami informacji, opisanymi powyżej. Nie pozwólmy, by naszą ocenę zaćmiły bieżące potrzeby, opinie znajomych czy cena, za którą sami nabyliśmy nieruchomość. Wystawienie nieruchomości po cenie rynkowej gwarantuje większą liczbę potencjalnych kupujących i ostatecznie szybszą sprzedaż mieszkania.

Myślisz o sprzedaży mieszkania?

Skorzystaj z naszej darmowej wyceniarki i dowiedz się, ile może być warte.

Wyceń nieruchomość

Średnia ocena: 5.0. Głosy: 2

Zobacz też