Poniżej przedstawiamy kluczowe informacje dotyczące wyceny mieszkania komunalnego. Dodatkowo w szybki i łatwy sposób będziecie Państwo mogli darmowo samodzielnie uzyskać taką wycenę.

Mieszkania komunalne przyznawane są na podstawie kryterium dochodowego lub metrażowego. Na listę oczekujących na przydział mogą zapisać się osoby, których dochody na jednego członka rodziny nie przekraczają 160% najniższej emerytury. W przypadku gospodarstw jednoosobowych jest to 220%. Uprawnieni do otrzymania mieszkania są także bezdomni oraz wszyscy, których warunki życiowe są złe, a przestrzeń mieszkalna wynosi 6m2 lub mniej. Na przyznanie mieszkania komunalnego czeka się długo, jednak przydzielane jest ono na całe życie.

Nawet, gdy dochody wzrosną, przy regularnym płaceniu czynszu, miasto lub gmina nie odbierze nieruchomości. Co więcej, w zależności od miejsca zamieszkania i decyzji samorządów, średnio po 5 latach można starać się o wykup mieszkania. I na tym etapie przyda się wycena online, na przykład w wyceniarce Sonar.

Każdy samorząd ustala inne warunki wykupu mieszkania. Generalnie, gmina może sprzedać lokal tylko wtedy, gdy stoi na należącym do niej gruncie. Łatwiej też otrzymać zgodę na wykup, gdy wcześniej w danym budynku zrealizowano podobną sprzedaż.

Jak starać się o wykup mieszkania komunalnego?

Trzeba spełniać kilka warunków. Nie można zalegać z czynszem, należy mieć umowę najmu na czas nieokreślony i trzeba wykazać długi czas zamieszkiwania w lokalu. Zwykle jest to min. 5-10 lat. Mieszkanie musi być w dobrym stanie i powinno mieć uregulowany stan prawny. Gdy wszystko się zgadza, a lokal nie mieści się w wyłączeniach gminy, można złożyć wniosek do odpowiedniego referatu urzędu. Zwykle jest to dział gospodarki mieszkaniowej.

Jednak, gdy wniosek zostanie pozytywnie przyjęty, nie będzie odwrotu. Urząd wyśle rzeczoznawcę majątkowego w celu sporządzenia operatu szacunkowego, poinformuje najemców o kwocie wykupu i przez 21 dni będzie publikować informację o zbycie lokalu. Pierwszeństwo wykupu mają najemcy, ale inni także mogą zdecydować się na kupno nieruchomości.

Wyceny rzeczoznawcy bywają zaskakujące i niekiedy wyższe, niż przewidzieliśmy. Dlatego przed wysłaniem wniosku, warto samemu rozeznać się w cenach. Pomocne będą wyceniarki online, które przeszukują dziesiątki tysięcy ogłoszeń i porównują ze sobą mieszkania komunalne o podobnych kryteriach. Tak działa Sonar. Po wypełnieniu krótkiej ankiety, oblicza średnią stawkę za m2 i pokazuje ogłoszenia na podstawie, której algorytm dokonał wyceny.

W ten sposób można lepiej przygotować się do wyceny rzeczoznawcy i świadomie podjąć decyzję o chęci wykupu w ramach założonego sobie budżetu.

Więcej informacji o sprzedaży lokali komunalnych w Warszawie: Warszawa 19115 Miejskie Centrum Kontaktu oraz Infor.

Darmowa wycena nieruchomości online

Przygotowanie darmowej wyceny online może oszczędzić wiele nerwów, nieprzyjemnych niespodzianek oraz bezsensownej straty czasu. Wyceniarka online nie zastąpi operatu szacunkowego, gdy takiego dokumentu wymaga bank, sąd czy urząd. Jednak poznanie średnich stawek mieszkań na wolnym rynku czy lokali komunalnych pozwoli lepiej przygotować się do kupna/sprzedaży oraz świadomie podejmować decyzje.

Dodatkowe informacje
Jaki jest powód wyceny?*

Wycena zostanie przygotowana na zasadach określonych w regulaminie Serwisu.

Wyceny mieszkania komunalnego dokonujemy porównując ogłoszenia mieszkań komunalnych w serwisach ogłoszeniowych. Zestawiamy ogłoszenia o podobnych parametrach i lokalizacji. Następnie nasz wewnętrzny algorytm w oparciu o obecne ceny mieszkań komunalnych, wagę odpowiednich parametrów przy wycenie i historyczne transakcje mieszkań zaprezentuje Ci szacunkową wartość ofertową Twojego mieszkania komunalnego.

Myślisz o sprzedaży mieszkania?

Skorzystaj z naszej darmowej wyceniarki i dowiedz się, ile może być warte.

Wyceń nieruchomość

Średnia ocena: 5.0. Głosy: 1

Zobacz też