Wynajem mieszkania - porady dla najemcy

Obecnie w Polsce wynajem mieszkań jest niezwykle popularny. Według statystyk szacuje się, że na ten krok decyduje się około 17% z nas. Bardzo duża grupa tych osób, bo aż 25% to osoby fizyczne, głównie osoby młode do 35 roku życia. Wyniki te pokazują, że to właśnie wiele młodych osób decyduje się na usamodzielnienie. Wynajem mieszkania zapewnia im tę możliwość dużo niższym kosztem niż zakup, nadal niezwykle drogiego, mieszkania. Więcej na ten temat można znaleźć na stronie: http://mieszkanicznik.org.pl/media/2016/06/MieszkanicznikZarzadzanie.pdf. Przed podjęciem decyzji, warto pamiętać jednak, aby dokładnie przejrzeć umowę oraz omówić wszelkie nieścisłości z właścicielem mieszkania. Na co musimy zwrócić uwagę?

Weryfikacja ogłoszenia

Jak wiadomo, ogłoszenia, dotyczące wynajmu mieszkania, zamieszczane w internecie, bywają różnorodne. Czasami możemy liczyć na obszerny opis, niekiedy dosyć skąpy, w którym dodatkowo zazwyczaj brak fotografii pomieszczeń. Dobrze jest pamiętać, aby zwracać uwagę na szczegóły. Jeśli ktoś nie podaje wyczerpujących informacji lub nie pokazuje zdjęć, być może nie chce informować o jakichś usterkach w mieszkaniu lub mniej atrakcyjnym wyglądzie wnętrz. Na początku, powinniśmy odpowiadać przede wszystkim na ogłoszenia, które mają wyczerpujący opis oraz są ubogacone fotografiami. Wtedy od razu będziemy wiedzieć, czy dane mieszkanie przypadnie nam do gustu. Kolejnym krokiem jest weryfikacja stanu faktycznego ze zdjęciami i opisem. Dokładnie zapytajmy o wszystkie szczegóły, zawarte w ogłoszeniu i potwierdźmy je. Jeśli właściciel nie chce odpowiadać lub udziela innych odpowiedzi niż w ogłoszeniu, lepiej poszukajmy innego lokum, oznacza to, że być może ma coś do ukrycia i mieszkanie posiada więcej usterek.

Niewygodne pytania

Wynajmujący nam mieszkanie ma prawo zapytać o niektóre kwestie, np. związane z chęcią posiadania zwierząt lub dzieci. Choć to drugie pytanie może wydawać się zbyt osobiste, niekiedy jest kluczowe. Wynajmujący ma prawo do znalezienia takiej osoby do swojego lokum, jaka mu najbardziej odpowiada. Niektórzy zaznaczają od razu w ogłoszeniu, że preferują ludzi bez nałogów, zwierząt, czy dzieci. Oczywiście, nie muszą nam te pytania odpowiadać i nie musimy udzielać na nie odpowiedzi. Warto jednak dobrze dogadać się z właścicielami, aby nie było w przyszłości nieprzyjemności. Ponadto, „jasna” sytuacja, pozwala obu stronom na lepsze i trafniejsze dokonanie wyboru. Wiadomo jednak, że jest pewna „pula” pytań uchodząca za niezwykle intymne lub zahaczająca o wścibstwo. Nie musimy odpowiadać na pytania, dotyczące godziny chodzenia spać, powrotów do domu, czy kwestii uczęszczania do kościoła. Jeśli zauważymy, że właściciel jest nazbyt dociekliwy, być może to znak, by poszukać innego mieszkania!

Kto jest właścicielem?

Kolejny krok, który powinniśmy zrobić, gdy chcemy wynająć mieszkanie, jest związany z weryfikacją właściciela. Choć może wydawać nam się to niegrzeczne, to jednak zawsze powinniśmy zweryfikować, czy osoba podająca się za posiadacza danego mieszkania, jest właścicielem nieruchomości, by w przyszłości nie wynikły z tego kłopoty. Jak wiadomo, są to jednostkowe przypadki, jednak warto „dmuchać na zimne”. Właściciel powinien pokazać nam akt własności i odpis z księgi wieczystej. Nie są to dokumenty tajne, dlatego bez problemu można się nimi podzielić. Właściciel może także podać numer do księgi wieczystej, dzięki temu będziemy mogli dokonać weryfikacji bezpośrednio w internecie. Na stronie https://ksiegiwieczyste.pl możemy bez problemu odszukać daną księgę wieczystą, wpisując jej numer, jeśli nie dysponujemy nim, możemy wpisać opcjonalnie adres lub numer działki. Każda odmowa lub tłumaczenia braku posiadania tych dokumentów, powinny stanowić dla nas ostrzeżenie. Jeśli osoba wynajmująca stwierdzi, iż mieszkanie należy do innego członka rodziny, musi posiadać pełnomocnictwo lub stawić się na miejscu z prawowitym właścicielem. Weryfikacja właściciela jest jedną z kluczowych kwestii prawnego najmu, ponieważ zawsze musimy wiedzieć, z kim podpisujemy daną umowę.

Opłaty i podwyżki

O ile cena wynajmu mieszkania powinna być zawsze podana w ogłoszeniu, o tyle warunki płatności i ostateczne finanse zawsze powinniśmy zweryfikować z właścicielem. Ustalmy dogodny termin zapłaty, jeśli wiemy, np., że comiesięczne wynagrodzenie otrzymujemy tuż po terminie płatności za mieszkanie, poprośmy o płacenie każdego miesiąca z góry i o ewentualne dopłaty w późniejszym terminie. Umowa najmu powinna także zawierać podwyżki czynszu. Jest to zabieg konieczny, zwłaszcza gdy podpisujemy umowę dłużej niż na rok. Różnorodne czynniki mogą doprowadzić do wzrostu płatności, dlatego dokładnie zapytajmy o ten punkt w umowie. Jeśli takowego zapisu nie ma w umowie, właściciel nie może podwyższać nam czynszu.

Co z naprawami?

Bardzo istotną kwestią jest także ustalenie szczegółów napraw. Jeśli nie reguluje tego umowa, obowiązują przepisy o ustawie praw lokatorów. Właściciel jednak może zawrzeć odpowiednie punkty w umowie najmu i jednoznacznie wskazać osobę, która będzie odpowiedzialna za reperowanie uszkodzonych rzeczy lub wymianę poszczególnych elementów. Dzieje się tak zwykle, gdy osoba, która jest właścicielem, nie mieszka w danym mieście. Niekiedy odległość jest czynnikiem utrudniającym codzienną, swobodną komunikację i możliwość pojawienia się na miejscu. Trudno się zatem dziwić, że właściciel zdaje się w tym przypadku na najemcę i to jemu powierza wszelkie prace naprawcze, czy konserwacyjne. Najemca oczywiście również musi się zgodzić na taki układ, jednak zostaje on o tym wcześniej poinformowany poprzez odpowiednie zapisy w umowie. Gdy jednak nie ma takiego punktu w umowie najmu, do obowiązków najemcy należy m.in.: dbanie o czystość i higienę, naprawa szkód wyrządzonych przez siebie oraz naprawy i konserwacje podstawowych usterek. Do obowiązków wynajmującego zaś należy, m.in.: wymiana instalacji, np. wodociągowych, gazowych oraz wymiana różnorodnych elementów, np. posadzek, tynków, czy grzejników. Całą ustawę znajdziemy na stronie: http://prawo.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20180001234/T/D20181234L.pdf

O czym jeszcze warto pamiętać?

Wynajmując od kogoś mieszkanie, należy pamiętać jeszcze o kilku istotnych kwestiach:

•Podpisanie umowy - przede wszystkim nigdy nie mieszkajmy w lokum, na które nie podpisaliśmy umowy z właścicielem! Umowy niespisane nie mają mocy prawnej, dlatego, gdyby cokolwiek się stało, nie wyegzekwujemy żadnego zadośćuczynienia, a jedynie stracimy. Nawet jeśli wynajmujemy mieszkanie od krewnych, czy przyjaciół, zadbajmy o ten szczegół.

•Ustalenie okresu wypowiedzenia –dzięki temu nie stracimy z dnia na dzień „dachu nad głową”. Zazwyczaj okres wypowiedzenia wynosi miesiąc lub dwa, jeśli natomiast zależy nam na szybszym opuszczeniu mieszkania, zawsze możemy się dogadać.

•Protokół zdawczo – odbiorczy -warto spisać stan liczników przed zamieszkaniem i umieścić te wartości w umowie oraz zaznaczyć ważniejsze usterki, np. nie działającą lampę lub sprzęt. Pamiętajmy także o wykonaniu fotografii tuż przed zamieszkaniem, by móc wspomóc się nimi w razie problemów. Dzięki temu w łatwiejszy sposób otrzymamy z powrotem kaucję, ponieważ wszystkie straty lub ich brak będą udokumentowane.

Dokładne obejrzenie mieszkania – dobrze jest sprawdzić stan m.in. ścian, wszelkich instalacji oraz ewentualnych sprzętów i mebli które będziemy użytkować.Wielu z nas staje przed wyborem wynajęcia odpowiedniego mieszkania. Warto dobrze się do tego przygotować, by nie zostać oszukanym lub związanym nieatrakcyjną umową najmu!

Myślisz o sprzedaży mieszkania?

Skorzystaj z naszej darmowej wyceniarki i dowiedz się, ile może być warte.

Wyceń nieruchomość

Średnia ocena: 5.0. Głosy: 1