Powrót do bloga

Raport: ceny mieszkań w Warszawie - kwiecień 2019 (+infografika)

Kategoria:Trendy rynkoweAutor: Ostatnia aktualizacja:

Publikujemy kolejny raport cenowy z Warszawy. Zwyczajowo do raportu dołączamy infografikę. Wszystkich zainteresowanych rynkiem mieszkaniowym w Warszawie zapraszamy do miłej lektury!

Chcesz poznać cenę swojego mieszkania?

Zobacz podobne artykuły

Raport ceny mieszkań w Warszawie 04 2019

W marcu ceny mieszkań w Warszawie po raz kolejny wzrosły. Co więcej, tym razem wzrost był znaczący. Jak na razie prognozy ekspertów dotyczące stabilizacji i spowolnienia rynku mieszkaniowego w Polsce nie sprawdzają się. Czego w takim razie się spodziewać? Jak kształtuje się sytuacja na rynku mieszkaniowym w Warszawie na początku kwietnia 2019 r.? Zapraszamy do zapoznania się z raportem oraz infografiką przygotowanymi przez Sonar!

Ceny mieszkań w Warszawie - kwiecień - infografika

Koszt 1 m² w Warszawie w kwietniu 2019

Na początku kwietnia średni koszt 1 m² mieszkania w Warszawie to 9691 zł. Cena znacząco wzrosła w porównaniu z poprzednim miesiącem, kiedy wynosiła średnio 9316 zł. Oznacza to wzrost aż o 375 zł. Tak wysokiego skoku ceny w Warszawie nie zanotowały w żadnym miesiącu ubiegłego ani bieżącego roku. Czy to oznacza, że prognozy ekspertów dotyczące stabilizacji na rynku mieszkaniowym się nie sprawdzą? Wyceniarka mieszkań SonarHome poddała analizie obecną sytuację. Prognozowana cena za 1 m² w Warszawie na koniec roku to, przy utrzymaniu się podobnych trendów, średnio 10 489 zł. Ceny w takich dzielnicach jak Śródmieście czy Żoliborz będą więc zdecydowanie wyższe.

Zobacz również: mieszkania na sprzedaż Warszawa

Ceny mieszkań w poszczególnych dzielnicach Warszawy

W marcu ceny poszły w górę niemal we wszystkich dzielnicach Warszawy. Największy wzrost zanotowała dzielnica Włochy, gdzie średnia cena za 1 m² wzrosła aż o 518 zł (z 8240 zł w ubiegłym miesiącu do 8758 zł obecnie). Na drugim miejscu uplasowała się Wesoła – cena 1 m² wzrosła tu średnio o 361 zł (w ubiegłym miesiącu wynosiła 6 197 zł za 1 m², obecnie jest to 6 558 zł za 1 m²). Na trzecim miejscu znalazł się Żoliborz, gdzie ceny wzrosły o 348 zł (z 11 166 zł do 11 514 zł obecnie). Znaczące wzrosty zanotowały również: Śródmieście (o 267 zł, obecnie koszt 1 m² w tej dzielnicy to aż 13 492 zł), Mokotów (o 253 zł, koszt 1 m² to 10 812 zł), Bemowo (o 204 zł, cena 1 m² wynosi tu 8 669 zł) oraz Wilanów (o 203 zł, koszt 1 m² to 10 000 zł).

W kilku dzielnicach miasta ceny podskoczyły nieco mniej dynamicznie: w Rembertowie o 199 zł, w Pradze-Południe o 195 zł, na Woli o 152 zł, na Ursynowie o 167 zł, w Targówku o 163 zł, a na Bielanach o 120 zł. Ceny spadły z kolei zaledwie w dwóch dzielnicach Warszawy: w Pradze-Północ znacząco, bo aż o 258 zł (cena 1 m² wynosi tu obecnie 9 027 zł) oraz w Rembertowie o 199 zł (obecnie koszt 1 m² to 6000 zł). W pozostałych dzielnicach miasta ceny wzrosły, jednak wzrosty te nie były większe niż o 100 zł.

Najdroższą dzielnicą Warszawy jest Śródmieście: koszt 1 m² to 13 492 zł, a cena w porównaniu z ubiegłym miesiącem podskoczyła o 267 zł. Na drugim miejscu znajduje się Żoliborz, gdzie średni koszt 1 m² to 11 514 zł. Pozostałe dzielnice, w których średni koszt 1 m² sięga lub przekracza 10 000 zł to: Mokotów (10 812 zł), Wola (10 758 zł), Wilanów (10 000 zł), Ochota (10 000 zł).

Najtańsza dzielnica Warszawy to obecnie Rembertów (średnio 6 000 zł za 1 m²). Na drugim miejscu znajduje się Wawer (6 220 zł za 1 m²), a na trzecim Wesoła (6 558 zł za 1 m²). Dotychczas najtańszą dzielnicą była właśnie Wesoła, jednak w marcu średnia cena 1 m² w tej dzielnicy podskoczyła o 361 zł.

Oferty mieszkań w Warszawie – jak sytuacja wygląda na początku kwietnia?

Obecnie w Warszawie w sprzedaży jest 14 281 mieszkań i domów. Najtańsze dostępne mieszkanie kosztuje 101 000 zł, natomiast najtańszy dom kupimy za 499 000 zł. Najwięcej jest ofert mieszkań 3-pokojowych (4663 mieszkań) i 2-pokojowych (4296 mieszkań). W sprzedaży znajduje się sporo kawalerek (962 oferty) oraz mieszkań większych (2203 mieszkania 4-pokojowe, 974 mieszkania 5-pokojowe). Jeśli chodzi o jeszcze większe lokale, ofert jest już nieco mniej. W ostatnich dniach nowe oferty mieszkań pojawiły się w takich dzielnicach jak Wawer, Praga-Południe czy Bielany.

Mniejsza liczba ofert

Najwięcej ofert sprzedaży mieszkań znajduje się na Mokotowie. W tym miesiącu jednak liczba aktywnych ofert w Warszawie ogółem spadła. Największe spadki zanotowały takie dzielnice jak Ochota, Praga-Południe, Włochy czy Żoliborz. Kupujący wciąż jednak mają w czym wybierać.

Mieszkania sprzedają się nieco dłużej

Z kolei czas aktywności oferty na rynku nieco się wydłużył. W poprzednim miesiącu wynosił średnio 140 dni, a na początku kwietnia liczba ta wzrosła do 156. Oznacza to, że w Warszawie na sprzedaż mieszkania poczekamy średnio 5 miesięcy. Najbardziej czas aktywności oferty na rynku wydłużył się w Pradze-Północ (o 54 dni), w dzielnicy Włochy (o 44 dni), na Ochocie (o 41 dni), na Żoliborzu (o 32 dni) oraz w Targówku (o 25 dni). Skrócił się z kolei w dzielnicy Wawer (o 18 dni), w Bemowie (o 12 dni), w Ursusie (o 10 dni). W pozostałych dzielnicach nie zaszły pod tym względem znaczące zmiany.

Najtańsze mieszkania w Warszawie

Najtańsze ulice Warszawy to obecnie: ulica Nizinna (5 023 zł za 1 m², 0 23% taniej od średniej ceny w dzielnicy Wesoła, o 48% taniej od średniej ceny 1 m² w Warszawie), ulica Sadowa (5112 zł za 1 m², o 22% taniej od średniej ceny w dzielnicy Wesoła, o 47% taniej od średniej ceny za 1 m² w Warszawie), ulica Szklarniowa (5169 zł za 1 m², o 21% taniej od średniej ceny w dzielnicy Wesoła, o 47% taniej od średniej ceny w Warszawie ogółem), ulica Topolowa (5194 zł za 1 m², o 21% taniej od średniej ceny w dzielnicy Wesoła, o 46% taniej od średniej ceny w Warszawie ogółem), ulica ks. Józefa Iwaniuka (5198 zł za 1 m², o 21% taniej od średniej ceny w dzielnicy Wesoła, o 46% taniej od średniej ceny w Warszawie ogółem). Warto zauważyć, iż wszystkie najtańsze ulice znajdują się w dzielnicy Wesoła, która do niedawna była jeszcze najtańszą dzielnicą Warszawy – obecnie jednak znajduje się pod tym względem na trzecim miejscu.

Gdzie jest najdrożej?

Do najdroższych ulic Warszawy należą: ulica Krzysztofa Kamila Baczyńskiego (21 417 zł za 1 m², o 59% więcej od średniej ceny w Śródmieściu, o 121% od średniej ceny w Warszawie), ulica Bohaterów Getta (21 336 zł za 1 m², o 58% więcej od średniej ceny w Śródmieściu, o 120% więcej od średniej ceny w Warszawie), Rondo Organizacji Narodów Zjednoczonych (19 240 zł za 1 m², o 43% więcej od średniej ceny w Śródmieściu, o 99% więcej niż w Warszawie ogółem), ulica Aleksandra Krywulta (18 221 zł za 1 m², o 35% więcej od średniej ceny w Śródmieściu, o 88% więcej od średniej ceny w Warszawie ogółem), ulica Boleść (17 792 zł za 1 m², o 32% więcej od średniej ceny w Śródmieściu, o 84% drożej niż w Warszawie ogółem). Wszystkie wymienione wyżej najdroższe ulice Warszawy znajdują się w Śródmieściu, które jest jednocześnie zdecydowanie najdroższą dzielnicą miasta.

Gdzie warto rozejrzeć się za mieszkaniem?

Mokotów to niekwestionowany lider, jeśli chodzi o liczbę ofert mieszkaniowych. Jest w czym wybierać, a na dodatek dzielnica uznawana jest za bardzo atrakcyjną. Znajdziemy tu nowoczesne apartamenty, ale również odnowione mieszkania w historycznych budynkach, a także wille. Mokotów znajduje się niedaleko centrum, a infrastruktura jest tu dobrze rozbudowana. Dodatkowo dzielnica cieszy się dużą ilością terenów zielonych oraz dobrą ofertą edukacyjną dla dzieci i młodzieży. Na Mokotowie znajduje się wiele kawiarni i restauracji, a infrastruktura rekreacyjna jest rozbudowana. Ceny mieszkań są tu jednak dość wysokie – za 1 m² zapłacimy średnio niecałe 11 000 zł, wszystko jednak zależy od lokalizacji, ponieważ są ulice, na których mieszkania są znacznie tańsze.

Na drugim miejscu, jeśli chodzi o liczbę ofert, plasuje się Śródmieście. Czy jednak warto kupować tu mieszkanie? Plusem dzielnicy niewątpliwie jest wygoda związana z jej położeniem. Ze Śródmieścia wygodnie dojedziemy niemal w każdy zakamarek miasta. Mieszkańcom z pewnością nie brakuje rozrywek – mnóstwo restauracji, kawiarni, bogata oferta rozrywkowo-kulturalna to charakterystyczne cechy tej dzielnicy. Lokali mieszkalnych możemy tu szukać w atrakcyjnych, nowoczesnych wieżowcach, ale również stylowych kamienicach i blokach. Wadą tej lokalizacji jest z pewnością cena, ponieważ koszt 1 m² mieszkania w Śródmieściu to średnio niemal 13 500 zł. Jest w czym wybierać, jednak Śródmieście to opcja dla osób, które są gotowe wydać na mieszkanie nieco więcej. Minusem mieszkania w tej części miasta z pewnością jest wysokie stężenie smogu oraz hałas, warto więc wziąć to pod uwagę podczas podejmowania decyzji.

Dobrą opcją, jeśli chodzi o stosunek ceny do ilości ofert, wydaje się Ursynów. Jest w czym wybierać, a koszt 1 m² to tutaj niewiele ponad 9 000 zł. Ursynów to dzielnica bardzo lubiana przez jej mieszkańców i jedna z najpopularniejszych w Warszawie. O Ursynowie mówi się w kontekście dużej ilości terenów zielonych oraz przestrzeni. Dzielnica jest doskonale skomunikowana z centrum miasta, zapewnia również bogatą ofertę edukacyjną dla dzieci i młodzieży. Jest mnóstwo miejsc, w których można zrobić zakupy, począwszy od dużych centrów handlowych, po osiedlowe sklepiki ekologiczne. Dodatkowo dzielnica uważana jest za bardzo bezpieczną. W Ursynowie dominują bloki, ale osiedla są zadbane i estetyczne, nie brakuje tu również sklepów i kawiarni.

Czy w tym momencie warto kupić mieszkanie w Warszawie?

Zgodnie z prognozami wyceniarki mieszkań Sonar, ceny mieszkań w Warszawie będą na razie rosły. Jeśli obecny trend przynajmniej częściowo się utrzyma, prognozowana cena 1 m² w czerwcu powinna wynieść około 9 950 zł. W drugiej połowie roku średnia cena 1 m² mieszkania w Warszawie powinna przekroczyć 10 000 zł. Na razie nie zapowiada się, aby sytuacja miała się zmienić, jeśli więc zależy nam na kupnie mieszkania jeszcze w tym roku, warto zrobić to jak najszybciej. Póki co wygląda na to, że ceny będą wzrastać. Decyzja podjęta teraz może pozwolić nam zaoszczędzić nieco pieniędzy. Warto rozejrzeć się po popularnych dzielnicach miasta, a także przejrzeć oferty w miejscach, gdzie z końcem kwietnia ceny znacząco spadły, np. w Pradze-Północ czy w Rembertowie. Na ten moment nie opłaca się czekać z kupnem na kolejne miesiące. Warto jednocześnie zauważyć, że ceny w poszczególnych dzielnicach się wahają i niektóre z nich notują znaczące spadki – dobrym rozwiązaniem może okazać się obserwacja trendów w wybranej dzielnicy miasta i podjęcie decyzji na tej podstawie.

Sprzedaż mieszkania w Warszawie

Ceny mieszkań w Warszawie się zmieniają, a jeśli chodzi o poszczególne dzielnice, notują znaczące wahania. Zanim więc dodamy ogłoszenie o sprzedaży mieszkania, skorzystajmy z wyceniarki mieszkań, ponieważ wtedy mamy gwarancję, że mieszkanie zostanie wycenione w zgodzie z panującymi trendami. Jeśli nam się nie spieszy, być może warto zaczekać chwilę z wystawianiem mieszkania na sprzedaż, ponieważ ceny w Warszawie w najbliższych miesiącach najprawdopodobniej będą rosnąć.

Czego spodziewać się po kolejnych miesiącach 2019 roku?

Pod koniec 2018 roku eksperci zapowiadali, iż rok 2019 będzie rokiem stabilizacji na rynku mieszkaniowym w Polsce. Na razie jednak ceny wciąż idą w górę. Jest to spowodowane drożejącymi materiałami budowlanymi, wzrostem wartości działek pod zabudowę, a także rosnącymi kosztami robocizny i brakiem wystarczającej ilości wykwalifikowanych pracowników. Niestety te czynniki wpływają na stały wzrost cen nieruchomości w Polsce. Według opinii ekspertów z końca pierwszego kwartału 2019 roku, ceny będą delikatnie wzrastać – wzrosty powinny utrzymać się na poziomie kilku procent miesięcznie. Wydaje się, że na razie nie może być mowy o spadku cen, który był zapowiadany na początku roku. Na szczęście jednak wzrosty nie mają być już gwałtowne, w związku z czym analitycy odeszli od przekonania, iż grozi nam kolejny kryzys finansowy. Osoby, które planują w najbliższym czasie kupno mieszkania, powinny jednak podjąć decyzję jak najszybciej, ponieważ pod koniec roku na pewno nie będzie taniej, niż obecnie. Warto więc rozejrzeć się po portalach ogłoszeniowych lub skontaktować się z SonarHome, aby jak najszybciej znaleźć dla siebie dogodny lokal w opłacalnej cenie.

Polecamy również: wycena nieruchomości Warszawa

Head of Real Estate Market Analysis
O mnie

Ukończyłam gospodarkę nieruchomościami w Wyższej Szkole Bankowej i studia podyplomowe na kierunku wycena nieruchomości. Już od 11 lat jestem branżowym analitykiem – zanim trafiłam do SonarHome, gdzie objęłam posadę Head of Real Estate Market Analysis, zdobywałam doświadczenie w Centrum AMRON i Cenatorium. Specjalizuję się w wielowymiarowych analizach, pracy z danymi transakcyjnymi i ofertowymi, analizie konkurencji dla spółek deweloperskich oraz tworzeniu raportów dla sektora publicznego i prywatnego. Za swoje mocne strony uważam cierpliwość i dokładność.

Czytaj również

 • NOWOŚĆ

  Rynek wymusza obniżki

  Inflacja wciąż galopuje, a dotychczasowe działania RPP nie były w stanie jej zdusić. Kryzys na rynku kredytowym ciągnie za sobą załamanie na rynku sprzedaży mieszkań. W cenach mieszkań zauważamy najmniejsze zmiany, ale to nie znaczy, że ich nie widać. Statystyki to jeden sposób na ocenę trendów, drugi to obserwacja behawioralna rynku. Sprzedających czekają w najbliższym czasie największe zmiany, co więcej, zmiana ich zachowania podczas ekspozycji mieszkania w ofercie jest już zauważalna.

  Trendy rynkowe22.09.2022
 • 25 milionów złotych – to cena luksusu

  W trudnych czasach jedyny segment nieruchomości, który ma się dobrze, to rynek luksusowy. Piętna nie odznaczyła na nim ani pandemia, ani bieżące zawirowania gospodarcze, które tak bardzo dotknęły nieruchomości z tzw. segmentu popularnego. W momentach kryzysowych rynek luksusowy zyskuje ponieważ, zamożni nabywcy szukają nieprzeciętnych aktywów, które dają perspektywę na wzrost wartości w czasie.

 • To koniec wzrostów cen mieszkań?

  Pierwsze półrocze tego roku zakończyło etap niedawnego boomu na rynku nieruchomości. Teraz widzimy, że napędzała go nie tylko moda na nieruchomości, ale w dużej mierze tani kredyt i niskie stopy procentowe. Zgodnie z danymi SonarHome od stycznia do czerwca ceny mieszkań wciąż rosły w tempie od 1% do 6% w zależności od miasta. Jednak drugi kwartał 2022 był unikatowy, maj i czerwiec był czasem stabilizacji cen. Jeśli ta tendencja się utrzyma trzeci kwartał bieżącego roku będzie pierwszym od lat, w którym ceny nie wzrosną. Nadziei na lepsze jutro nie dają nastroje konsumenckie Polaków, które są najsłabsze w historii.

  Trendy rynkowe14.07.2022