Powrót do bloga

Raport: ceny mieszkań w Warszawie - luty 2019 (+infografika)

Kategoria:Trendy rynkoweAutor: Ostatnia aktualizacja:

Publikujemy kolejny raport cenowy z Warszawy. Zwyczajowo do raportu dołączamy infografikę. Wszystkich zainteresowanych rynkiem mieszkaniowym w Warszawie zapraszamy do miłej lektury!

Chcesz poznać cenę swojego mieszkania?

Zobacz podobne artykuły

Raport ceny mieszkań w Warszawie 02 2019

W lutym 2019 roku ceny mieszkań w Warszawie po raz kolejny wzrosły. Taki trend utrzymywał się przez cały rok 2018 i póki co pierwsze dwa miesiące roku 2019 nie przyniosły w tej kwestii zmiany. Warto jednak zauważyć, że z miesiąca na miesiąc średni wzrost cen w Warszawie jest coraz niższy. Jak wygląda to w poszczególnych dzielnicach miasta? Czy mniej dynamiczny wzrost cen zwiastuje spowolnienie na rynku mieszkaniowym w Polsce? Zapoznaj się z raportem cen mieszkań w Warszawie w lutym 2019 przygotowanym przez Sonar!

Ceny mieszkań w Warszawie - luty - infografika

Zobacz również: mieszkania na sprzedaż Warszawa

Ile kosztuje 1 m² mieszkania w Warszawie w lutym 2019?

Cena 1 m² mieszkania w Warszawie po raz kolejny wzrosła. Różnica pomiędzy styczniem a lutym wyniosła jednak tylko 13 zł. Dla przypomnienia, w styczniu średnia cena wzrosła o 49 zł, w grudniu o 62 zł, a w listopadzie o 88 zł. Widać gołym okiem, że skoki są coraz niższe. Eksperci zapowiadali, że rok 2019 będzie rokiem spowolnienia na rynku mieszkaniowym w Polsce. Ich zdaniem powinniśmy spodziewać się jego stabilizacji. Coraz mniejsze wzrosty cen w Warszawie są tego potwierdzeniem.

Warto jednak zwrócić uwagę na fakt, że zmiany cen są dużo bardziej zróżnicowane, jeśli chodzi o poszczególne dzielnice Warszawy – niektóre z nich zanotowały znaczące skoki.

Ceny w poszczególnych dzielnicach Warszawy

W lutym uwagę przykuwa fakt, iż koszt 1 m² w Śródmieściu osiągnął 13 000 zł. Nie wiąże się to jednak z dużą różnicą w porównaniu z ubiegłym miesiącem. Śródmieście jest najdroższą dzielnicą Warszawy, a największe skoki notowało w pierwszych dwóch kwartałach 2018 roku. Po krótkiej stabilizacji, od października ceny w tej dzielnicy miasta zaczęły znowu wzrastać. W związku z tym, że w lutym ten trend się nie zmienił, ceny w Śródmieściu osiągnęły obecnie średnio 13 000 zł za 1 m².

Jak wygląda sytuacja w pozostałych dzielnicach? Kolejny spadek zanotowała Ochota – cena w tej dzielnicy spada już od listopada. W tym miesiącu zmniejszyła się z 9 795 zł za 1 m² do 9 761 zł. Spadek zanotowała również Praga-Południe – obecnie koszt 1 m² w tej dzielnicy to 8 561 zł – o 19 zł mniej niż w styczniu.

Kilka dzielnic miasta zanotowało jednak znaczące skoki w cenie mieszkań. Najbardziej, bo aż o 352 zł, podrożały mieszkania w Wesołej. Obecnie koszt 1 m² przekroczył tu 6 000 zł i wynosi dokładnie 6 012 zł. Podrożało również w dzielnicy Włochy, o 295 zł (obecnie koszt 1 m² to 10 467 zł), w Pradze-Północ o 210 zł (koszt 1 m² to teraz 9 251 zł), na Żoliborzu o 175 zł (koszt 1 m² to 11 041 zł) i w dzielnicy Wawer o 174 zł (obecny koszt 1 m² to 6 057 zł).

Gdzie jest najtaniej, a gdzie najdrożej?

Najdroższą dzielnicą, jak już wspomnieliśmy, jest oczywiście Śródmieście. Ponad 10 000 zł za 1 m² zapłacimy również na Żoliborzu (11 041 zł), Woli (10 467 zł) oraz na Mokotowie (10 500 zł). Kolejny na liście jest Wilanów (9 777 zł), za nim Ochota (9 761 zł) i Praga-Północ (9 251 zł).

Najtańszą dzielnicą w lutym pozostaje Wesoła, która zanotowała jednak znaczący skok ceny, przekraczając 6 000 zł za 1 m². Za Wesołą plasuje się Wawer (6 057 zł), Rembertów (6 299 zł) i Białołęka (6 862 zł). Nieco drożej jest w Targówku (7 500 zł) i w Ursusie (7 802 zł).

Coraz więcej ofert na rynku

Znacząco wzrasta liczba ogłoszeń mieszkaniowych w Warszawie. W porównaniu ze styczniem 2019 przybyło aż 4 573 ofert. Obecnie ich liczba to 30 308, a gwałtownie wzrasta już od listopada, kiedy to wynosiła 17 135. Od listopada liczba ogłoszeń wzrosła niemal dwukrotnie.

Najwięcej nowych ofert przybyło w Pradze-Południe, a liczba ta wywołuje niemałe wrażenie. W porównaniu ze styczniem na rynku pojawiło się 886 nowych ofert. Obecnie w Pradze-Południe mamy 3 558 aktywnych ofert mieszkaniowych. Spore skoki zaliczył również Mokotów – w lutym zanotowano 4 493 ofert, a więc w porównaniu ze styczniem pojawiło się 501 nowych ogłoszeń. Spory skok również na Ochocie, gdzie obecnie notujemy 2 203 ofert, o 470 więcej niż w styczniu.

Oferty aktywne nieco krócej niż w styczniu

W aktywności ofert na rynku nie zanotowaliśmy większych zmian w porównaniu ze styczniem – średnio oferty są aktywne o 2 dni krócej, czyli 143 dni. Oznacza to, że na sprzedanie mieszkania w Warszawie poczekamy, podobnie jak miesiąc temu, niemal 5 miesięcy.

Najszybciej mieszkania sprzedają się w Pradze-Północ (82 dni aktywności oferty na rynku), w Targówku (98 dni aktywności), w Pradze-Południe (100 dni aktywności) oraz w dzielnicy Włochy (102 dni aktywności). Najdłużej na sprzedaż lokalu poczekamy w Wesołej (średnio 194 dni), na Wawrze (191 dni), w Wilanowie (185 dni) i w Śródmieściu (również 185 dni).

Największy spadek w tej kwestii zanotował Targówek – w styczniu na sprzedaż mieszkania czekaliśmy tu 107 dni, obecnie poczekamy o ponad tydzień krócej.

Najbardziej konkurencyjne dzielnice Warszawy

Do najbardziej konkurencyjnych dzielnic Warszawy należy Śródmieście, gdzie liczba aktywnych ofert sięga niemal 3000, a na sprzedaż mieszkania poczekamy ponad 6 miesięcy. Jest to spowodowane również tym, iż Śródmieście jest zdecydowanie najdroższą dzielnicą miasta. 13 000 zł za 1 m² to zaporowa cena.

Nieco trudniej sprzedać mieszkanie również na Woli. Aktywnych ofert jest sporo (obecnie 2 517), a na sprzedaż mieszkania czekamy niemal 5 miesięcy. Mieszkania na Woli są drogie, a ich ceny nie spadają. Trudno może być również na Żoliborzu, w obliczu dużej liczby konkurencyjnych ofert (1326) i wysokiej ceny za 1 m² (11 041 zł), co w efekcie sprawia, że na sprzedaż czekamy średnio 4 miesiące.

Warto zwrócić również uwagę na Pragę-Południe, gdzie w tym miesiącu pojawiło się wiele nowych ofert. Obecnie Praga-Południe zajmuje drugie po Mokotowie miejsce, jeśli chodzi o ilość aktywnych ogłoszeń. Mimo to w Pradze-Południe mieszkania sprzedają się stosunkowo szybko – na sprzedaż poczekamy niewiele ponad 3 miesiące.

Niezbyt dobrze sprzedają się mieszkania w Wesołej i w dzielnicy Wawer – mimo niskich cen i niewielkiej konkurencji nie ma wielu chętnych i na sprzedaż czeka się średnio około 6,5 miesiąca.

Gdzie warto szukać mieszkania w Warszawie?

Warto zainteresować się Pragą-Południe, gdzie w ostatnim czasie pojawiło się wiele nowych ogłoszeń, a średnia cena za 1 m² wciąż jest stosunkowo przyzwoita. W najtańszych dzielnicach Warszawy (Wesoła, Wawer) ofert jest niewiele, jeśli jednak rozważamy kupno mieszkania dalej od centrum, warto się tam rozejrzeć. Na Wawrze powstaje coraz więcej nowych mieszkań, obecnie dzielnica ta przoduje, jeśli chodzi o liczbę sprzedawanych projektów mieszkaniowych w Warszawie. Najwięcej nowych projektów sprzedaje się właśnie tutaj.

Jedną z najbardziej atrakcyjnych dzielnic Warszawy jest obecnie Białołęka. Ceny są tutaj bardzo atrakcyjne – średnio 6 862 zł za 1 m², a powstaje coraz więcej mieszkań. Inwestorzy wkładają mnóstwo pieniędzy w rozwój dzielnicy. Jest ona jednak położona daleko od centrum. Mimo to w dzielnicy powstaje mnóstwo mieszkań o wysokim standardzie i ładnym wykończeniu. Na popularnych serwisach ogłoszeniowych znajdziemy zarówno zadbane mieszkania od prywatnych właścicieli, jak i nowe lokale od dewelopera. Za trzy- lub cztero-pokojowe mieszkanie zapłacimy od 350 do 460 000 zł.

Jeśli szukamy lokalu bliżej centrum, oprócz Pragi-Południe warto zwrócić uwagę na Ochotę, gdzie z każdym miesiącem spadają ceny. Koszt 1 m² jest obecnie podobny, jak w Warszawie ogółem, i wynosi około 9 761 zł. Ofert jest obecnie ponad 2000 i ich liczba z każdym miesiącem znacząco wzrasta. Na oku warto mieć również Pragę-Północ, gdzie koszt 1 m² jest obecnie średnio o około 500 zł niższy niż na Ochocie, jednak w lutym wzrósł o ponad 200 zł. Ofert jest ponad 1000 i ich liczba mocno wzrasta, warto więc obserwować ceny w tym rejonie, być może niedługo wzrost z lutego nieco się cofnie. Praga-Północ jest również obecnie jedną z najmodniejszych dzielnic miasta, gdzie mieszkania znajdują nabywców najszybciej – w niecałe 3 miesiące.

Czego się spodziewać? Czy ceny w najbliższych miesiącach spadną?

Eksperci przewidują, iż w tym roku liczba zaciąganych przez Polaków kredytów hipotecznych będzie dużo mniejsza, niż w ubiegłym. Przypomnijmy, że rok 2018 był pod tym względem rekordowy – udzielono około 211 tysięcy kredytów. Analitycy szacują, że w roku 2019 będzie ich około 190 tysięcy. Sądzą również, że ceny mieszkań będą się stabilizować. Niektórzy twierdzą nawet, że w drugiej połowie roku możemy spodziewać się niewielkich spadków. Początek roku wciąż jednak ma odbywać się pod znakiem niewielkich wzrostów. Według ekspertów ceny mają zacząć się stabilizować w trzecim i czwartym kwartale 2019 roku, pod koniec roku być może notując nawet spadki.

Czy w takim razie jest to dobry moment na zakup mieszkania? Skoro ceny mają zacząć spadać, być może lepiej poczekać. Warto jednak jednocześnie zauważyć, że obecnie ceny wciąż wzrastają, jeśli więc prognozy ekspertów nie do końca się sprawdzą i zamiast spadków zanotujemy po prostu stabilizację, teraz ceny będą niższe niż pod koniec roku. Warto też pamiętać, że nawet, jeśli nastąpią spadki, istnieją niewielkie szanse, że ceny spadną poniżej poziomu z początku tego roku. Na bardziej dokładne prognozy odnośnie zmian w cenach mieszkań w Warszawie i w Polsce musimy jeszcze trochę poczekać.

Polecamy również: wycena nieruchomości Warszawa

Head of Real Estate Market Analysis
O mnie

Ukończyłam gospodarkę nieruchomościami w Wyższej Szkole Bankowej i studia podyplomowe na kierunku wycena nieruchomości. Już od 11 lat jestem branżowym analitykiem – zanim trafiłam do SonarHome, gdzie objęłam posadę Head of Real Estate Market Analysis, zdobywałam doświadczenie w Centrum AMRON i Cenatorium. Specjalizuję się w wielowymiarowych analizach, pracy z danymi transakcyjnymi i ofertowymi, analizie konkurencji dla spółek deweloperskich oraz tworzeniu raportów dla sektora publicznego i prywatnego. Za swoje mocne strony uważam cierpliwość i dokładność.

Czytaj również

 • NOWOŚĆ

  Rynek wymusza obniżki

  Inflacja wciąż galopuje, a dotychczasowe działania RPP nie były w stanie jej zdusić. Kryzys na rynku kredytowym ciągnie za sobą załamanie na rynku sprzedaży mieszkań. W cenach mieszkań zauważamy najmniejsze zmiany, ale to nie znaczy, że ich nie widać. Statystyki to jeden sposób na ocenę trendów, drugi to obserwacja behawioralna rynku. Sprzedających czekają w najbliższym czasie największe zmiany, co więcej, zmiana ich zachowania podczas ekspozycji mieszkania w ofercie jest już zauważalna.

  Trendy rynkowe22.09.2022
 • 25 milionów złotych – to cena luksusu

  W trudnych czasach jedyny segment nieruchomości, który ma się dobrze, to rynek luksusowy. Piętna nie odznaczyła na nim ani pandemia, ani bieżące zawirowania gospodarcze, które tak bardzo dotknęły nieruchomości z tzw. segmentu popularnego. W momentach kryzysowych rynek luksusowy zyskuje ponieważ, zamożni nabywcy szukają nieprzeciętnych aktywów, które dają perspektywę na wzrost wartości w czasie.

 • To koniec wzrostów cen mieszkań?

  Pierwsze półrocze tego roku zakończyło etap niedawnego boomu na rynku nieruchomości. Teraz widzimy, że napędzała go nie tylko moda na nieruchomości, ale w dużej mierze tani kredyt i niskie stopy procentowe. Zgodnie z danymi SonarHome od stycznia do czerwca ceny mieszkań wciąż rosły w tempie od 1% do 6% w zależności od miasta. Jednak drugi kwartał 2022 był unikatowy, maj i czerwiec był czasem stabilizacji cen. Jeśli ta tendencja się utrzyma trzeci kwartał bieżącego roku będzie pierwszym od lat, w którym ceny nie wzrosną. Nadziei na lepsze jutro nie dają nastroje konsumenckie Polaków, które są najsłabsze w historii.

  Trendy rynkowe14.07.2022