Powrót do bloga

Trendy cenowe mieszkań na warszawskim rynku w 2021 roku

Kategoria:Trendy rynkoweAutor: Ostatnia aktualizacja:

Ostatnie dwa lata na rynku nieruchomości były czasem wielu perturbacji. W naszym opracowaniu pokazujemy, jak minął ubiegły rok na wtórnym rynku mieszkaniowym, czy nastąpił spadek cen i jak sytuacja na rynku nieruchomości wygląda teraz. Zestawiamy ze sobą popyt i podaż, ceny ofertowe i transakcyjne mieszkań w Warszawie i nie zapominamy o danych makroekonomicznych, które są przyczyną wszystkich zmian rynkowych.

Chcesz poznać cenę swojego mieszkania?

Co znajdziesz w artykule?

 1. Jakie były trendy cenowe 2021 na warszawskim rynku mieszkaniowym?
 2. Jakie są ceny całkowite w poszczególnych dzielnicach Warszawy?
 3. Jakie są prognozy dla rynku mieszkaniowego na 2022 rok i co wpływa na popyt? Tego dowiesz się pobierając RAPORT

Zobacz podobne artykuły

raport trendy cenowe mieszkan w Warszawie 2021

Zobacz również: mieszkania na sprzedaż Warszawa

Średnie ceny mieszkań w Warszawie

Przygotowaliśmy raport "Trendy cenowe 2021 na warszawskim rynku mieszkaniowym". Wynika z niego, że jeśli chodzi o średnie ceny mieszkań - Warszawa przekroczyła  poziom 12,5 tys. zł/m2. Średnie tempo wzrostu ofertowych cen mieszkań na rynku wtórnym wynosiło 11% w skali roku. Pokazaliśmy również ceny sprzedaży mieszkań w dzielnicach Warszawy. 

Warszawski rynek nieruchomości - oferta mieszkaniowa w poszczególnych dzielnicach 

W 2021 roku podaż nowych ofert w podziale na dzielnice przypominała tę z 2020 roku. Na rynku mieszkaniowym zauważyliśmy jedynie kosmetyczne zmiany. Największy wybór ofert, jeśli chodzi o warszawski rynek nieruchomości, mają kupujący na Mokotowie. Liczba oferowanych tam mieszkań stanowi 16% wszystkich ofert w Warszawie. Kolejne miejsca wśród liderów podaży warszawskiego rynku zajmują dzielnice: Wola i Praga Południe.

Cena mieszkania Warszawa - ceny całkowite w dzielnicach stolicy

Różnice pomiędzy średnimi cenami ofertowymi a transakcyjnymi mieszkań z rynku wtórnego  w stolicy były dość niskie (w 2021 roku wynosiły zaledwie kilka procent), jednak biorąc pod uwagę całkowite ceny sprzedaży mieszkań, nawet te kilka procent może złożyć się na znaczącą sumę. Najwyższą różnicę pomiędzy ceną ofertową a transakcyjną w 2021 odnotowaliśmy na Ochocie. Przeciętna cena w ogłoszeniach była wyższa o 7% od średniej ceny transakcyjnej. Realnie oznacza to, że w drodze negocjacji można było przeciętnie obniżyć kwotę zakupu mieszkania o ponad 44 tys.zł. Kompleksową informację na temat cen mieszkań w pozostałych dzielnicach Warszawy można znaleźć w naszym raporcie. 

Czego dowiesz się z raportu? 

  Ile wynosi średnia cena mieszkania na warszawskim rynku nieruchomości? Zestawiamy ze sobą zarówno ceny ofertowe, jak i transakcyjne. Jakie były przeciętne ceny mieszkań w dzielnicach Warszawy? Jaka jest różnica pomiędzy ceną ofertową a transakcyjną w dzielnicach Warszawy? Co ze wzrostem popytu w stolicy - czy lepiej sprzedają się mniejsze, czy większe mieszkania?Jak czynniki makroekonomiczne wpływają na rynek nieruchomości? Jakie są prognozy dla rynku mieszkań w 2022 roku? Czy w 2022 czeka nas spadek cen mieszkań ze względu na rosnące stopy procentowe i wzrost rat kredytów hipotecznych, czy może ceny nadal będą rosły? 

Polecamy również: wycena nieruchomości Warszawa

Pobierz raport
Head of Real Estate Market Analysis
O mnie

Ukończyłam gospodarkę nieruchomościami w Wyższej Szkole Bankowej i studia podyplomowe na kierunku wycena nieruchomości. Już od 11 lat jestem branżowym analitykiem – zanim trafiłam do SonarHome, gdzie objęłam posadę Head of Real Estate Market Analysis, zdobywałam doświadczenie w Centrum AMRON i Cenatorium. Specjalizuję się w wielowymiarowych analizach, pracy z danymi transakcyjnymi i ofertowymi, analizie konkurencji dla spółek deweloperskich oraz tworzeniu raportów dla sektora publicznego i prywatnego. Za swoje mocne strony uważam cierpliwość i dokładność.

Czytaj również

 • NOWOŚĆ

  Rynek wymusza obniżki

  Inflacja wciąż galopuje, a dotychczasowe działania RPP nie były w stanie jej zdusić. Kryzys na rynku kredytowym ciągnie za sobą załamanie na rynku sprzedaży mieszkań. W cenach mieszkań zauważamy najmniejsze zmiany, ale to nie znaczy, że ich nie widać. Statystyki to jeden sposób na ocenę trendów, drugi to obserwacja behawioralna rynku. Sprzedających czekają w najbliższym czasie największe zmiany, co więcej, zmiana ich zachowania podczas ekspozycji mieszkania w ofercie jest już zauważalna.

  Trendy rynkowe22.09.2022
 • 25 milionów złotych – to cena luksusu

  W trudnych czasach jedyny segment nieruchomości, który ma się dobrze, to rynek luksusowy. Piętna nie odznaczyła na nim ani pandemia, ani bieżące zawirowania gospodarcze, które tak bardzo dotknęły nieruchomości z tzw. segmentu popularnego. W momentach kryzysowych rynek luksusowy zyskuje ponieważ, zamożni nabywcy szukają nieprzeciętnych aktywów, które dają perspektywę na wzrost wartości w czasie.

 • To koniec wzrostów cen mieszkań?

  Pierwsze półrocze tego roku zakończyło etap niedawnego boomu na rynku nieruchomości. Teraz widzimy, że napędzała go nie tylko moda na nieruchomości, ale w dużej mierze tani kredyt i niskie stopy procentowe. Zgodnie z danymi SonarHome od stycznia do czerwca ceny mieszkań wciąż rosły w tempie od 1% do 6% w zależności od miasta. Jednak drugi kwartał 2022 był unikatowy, maj i czerwiec był czasem stabilizacji cen. Jeśli ta tendencja się utrzyma trzeci kwartał bieżącego roku będzie pierwszym od lat, w którym ceny nie wzrosną. Nadziei na lepsze jutro nie dają nastroje konsumenckie Polaków, które są najsłabsze w historii.

  Trendy rynkowe14.07.2022