Z tego artykułu dowiesz się:

  1. Po co wycenia się mieszkania na sprzedaż?
  2. Komu najlepiej zlecić oszacowanie wartości mieszkania na sprzedaż?
  3. W jaki sposób dokonywana jest wycena mieszkania przez agencję nieruchomości?

Artykuł jest częścią naszego poradnika: "Jak wycenić mieszkanie?".

Wycena mieszkania przez agencję nieruchomości – czy warto?

Chcąc pozyskać wiarygodną wiedzę na temat wartości wystawianego na sprzedaż mieszkania, można zwrócić się do agencji nieruchomości. Dobra orientacja w aktualnych trendach na rynku mieszkaniowym w danej lokalizacji pozwala właściwie określić wartość lokalu. Szczególnie, że agencja nieruchomości ma dostęp do danych zawartych w systemach transakcyjnych. Wiedza na temat ostatecznych cen sprzedaży M i kwot ofertowych pozwala uzyskać informację o tym, jak dużą obniżkę są w stanie wynegocjować nabywcy i co jest najczęstszym powodem negocjacji.

Niestety specyfika wolnego zawodu, jakim stał się agent nieruchomości, nie jest wolna od ryzyka. Nie każdy agent został wyszkolony na tyle dobrze, aby trafnie dokonać wyceny mieszkania. Warto więc zwrócić uwagę na dokonania wybranego biura w sferze skuteczności i wiarygodności. Jest to niezwykle istotne, gdyż dobrze przygotowany pracownik agencji potrafi bezbłędnie wycenić także nieruchomości o specyficznym charakterze. Ponadto dobrze zdawać sobie sprawę z pobudek, jakimi podczas wyceny kierują się agenci nieruchomości. Zdarza się bowiem, że polityka biura zakłada celowe zaniżanie wartości mieszkania tylko po to, by szybko je sprzedać i w efekcie uzyskać atrakcyjną prowizję. Dodatkowo duża część agencji nieruchomości wlicza koszt wyceny w prowizję od sprzedaży nieruchomości. Oznacza to, że konieczne jest podpisanie umowy pod pozorem darmowego dokonania szacunków. Jak zazwyczaj przebiega wycena mieszkania przez agencję nieruchomości?

Metody stosowane w procesie wyceny mieszkania przez agencję nieruchomości

Jedną z najczęściej realizowanych, a zarazem najprostszych w praktyce metod wyceny nieruchomości, jest metoda porównawcza. Polega ona na porównaniu cen transakcyjnych sprzedanych mieszkań charakteryzujących się podobną lokalizacją, stanem technicznym i standardem. Oprócz tej możliwości, agenci korzystają także ze sposobów nieco bardziej skomplikowanych, jak metoda odtwórcza i dochodowa. W przypadku pierwszej z nich określa się wartości kolejnych elementów składowych nieruchomości, pomniejszając szacowany koszt ich odtworzenia o aktualne zużycie. Metoda dochodowa natomiast jest odzwierciedleniem potencjalnie możliwego do uzyskania dochodu w wyniku wynajmu danego mieszkania.

Bez względu na wybraną metodę wyceny mieszkania przez agencję nieruchomości brane są pod uwagę także inne aspekty aktualnie panującej na rynku sytuacji. W szczególności należą do nich indywidualne zapytania klientów, którzy poszukują nieruchomości o konkretnych cechach czy też własne doświadczenie branżowe zgromadzone w roli pośrednika handlu mieszkaniami.

Co więcej, agenci nieruchomości często wyceniają mieszkania podczas wizyty albo na podstawie przesłanych przez właściciela zdjęć i opisu. Szacunki oparte są o obiektywny pogląd, bez sentymentów, co może powodować rozczarowanie sprzedającego. Sporządzenie kompletnej wyceny mieszkania przez agencję nieruchomości trwa zwykle kilka dni. Jeśli właścicielowi zależy na szybszym określeniu wartości nieruchomości, istnieje możliwość skorzystania z darmowej wyceny online na stronie SonarHome.

Podsumowując…

Wycena mieszkania przez agencję nieruchomości jest usługą, z której warto skorzystać w celu określenia jego właściwej ceny. Szacunek sporządzony przez profesjonalistę z branży zapewnia uzyskanie rzetelnej informacji, a sprzedaż mieszkania dzięki temu może przebiec bez większych komplikacji. Chociaż dobór metody należy do indywidualnej decyzji konkretnego pośrednika, uwzględnienie bieżących trendów rynkowych, precyzyjne i rzeczywiste dane oraz faktyczne potrzeby zgłaszane przez klientów wskazują na wysoką wartość merytoryczną sporządzonej wyceny.

Myślisz o sprzedaży mieszkania?

Skorzystaj z naszej darmowej wyceniarki i dowiedz się, ile może być warte.

Wyceń nieruchomość

Średnia ocena: 5.0. Głosy: 1