Z tego artykułu dowiesz się:

  1. W której dzielnicy w Warszawie warto kupić mieszkanie?
  2. Co przyciąga ludzi do danej dzielnicy?
  3. Jakie aspekty miały wpływ na ocenę użytkowników?

Artykuł jest częścią naszego poradnika "Sprzedaż mieszkania krok po kroku".

W Warszawie warto zamieszkać. Jednak nie zawsze wiadomo, którą dzielnicę wybrać. Gdzie żyje się najlepiej i najwygodniej? Wedle ostatnich rankingów króluje Wilanów, który zdetronizował z tej pozycji Mokotów. Po przeciwnej stronie, jako jedne z najgorszych dzielnic, znalazły się Wola i Praga-Północ.

Najlepsza dzielnica w Warszawie, czyli Wilanów na podium

Przez kilka lat warszawiacy wymieniali Mokotów jako najciekawszą i najprzyjaźniejszą dzielnicę. Teraz czują się najbezpieczniej na Wilanowie. Po części jest to zasługa deweloperów, którzy budują coraz więcej nowoczesnych, strzeżonych osiedli w okolicy, takich jak Miasteczko Wilanów czy Brzozowy Zakątek. Zamknięty i monitorowany teren łagodzi strach przed pozwoleniem dzieciom na zabawy na dworze czy przed powrotem nocą. Wilanów ceniony jest też za dobre sąsiedztwo, czystość, bliskość zieleni - Las Kabacki - oraz porządek architektoniczny. Nowe budynki i harmonijna zabudowa cieszą oko, a prawdziwą perełką dzielnicy nadal jest Pałac w Wilanowie. Przybywa nowych ludzi, którzy wprowadzają się mniej więcej w tym samym czasie. Dlatego łatwiej im nawiązywać pozytywne relacje sąsiedzkie. Wilanów jest też dobrze skomunikowany i coraz prężniej rozwija się w nim oferta kulturalna oraz gastronomiczna. Mimo tylu zalet i miejsca na podium, dzielnica nie jest najdroższa. Średnia cena za m2 wynosi 9 203 zł (stan na czerwiec 2018). Jest to o ponad 3 000 zł za m2 mniej niż w Śródmieściu.

Śródmieście najdroższe, ale idealne do rozrywki

Mieszkanie w Śródmieściu nadal jest prestiżowe. Coraz mniej tam nowych mieszkań, bo większość gruntów jest już zagospodarowana. Za to nieruchomości na rynku wtórnym osiągają zawrotne ceny. Średnio za m2 trzeba zapłacić 12 526 zł (stan na lipiec 2018). Śródmieście to najdroższa dzielnica w Warszawie, która już od dawna nie jest postrzegana jako najlepsze miejsce do życia. Na jej korzyść przemawia bliskość licznych restauracji, instytucji kultury, sklepów, galerii handlowych - Arkadia, Złote Tarasy czy Pasaż Muranów - urzędów, a także bardzo dobrze rozbudowana sieć komunikacyjna. Centrum miasta pulsuje całą dobę, więc do Śródmieścia można dojechać dwiema liniami metra, tramwajami, autobusami, Szybką Koleją Miejską, Kolejami Mazowieckimi czy Warszawską Koleją Dojazdową.

Równie dobrą siatką komunikacji miejskiej mogą poszczycić się Ursynów i Żoliborz. Najgorzej pod tym kątem wypada Białołęka. Jest to dzielnica, która osiągnęła niską pozycję w rankingu portalu OtoDom. Mieszkańcy narzekają na brak ciekawych propozycji spędzania wolnego czasu, trudności z dojazdem i niewystarczającą liczbę sklepów. Białołęka broni się głównie terenami zielonymi i ceną. Za nieruchomość w dzielnicy średnio zapłacimy 6 510 zł za m2 (stan na lipiec 2018).

Zielone płuca miasta

Pod kątem zieleni, Warszawa zajmuje 2 miejsce wśród 10 największych polskich miast. Aż 23% powierzchni stolicy to tereny zielone - kompleksy leśne oraz parki. W ankietach mieszkańcy uznali, że to Wesołej przysługuje miano płuc miasta. Zaraz za nią znajdują się pobliski Wawer, a także Żoliborz, Wilanów i Rembertów. Najgorzej w zestawieniu wypada Praga-Północ.

Wysoka pozycja Wesołej to zasługa licznych ścieżek rowerowych, lasów, torfowisk, a nawet bagien przy Starej Miłosnej. To dzielnica, w której osoby lubiące aktywny wypoczynek na pewno nie będą się nudzić. Jeszcze do 2002 roku była oddzielnym miastem, dopiero potem została włączona do Warszawy. Jest to jednocześnie najtańsze i bardzo przyjazne miejsce do życia w stolicy - m2 mieszkania to 5 445 zł (stan na czerwiec 2018). Wedle rankingu, Wesoła uważana jest za bezpieczną okolicę z dobrym sąsiedztwem.

Odwrotnie niż Praga-Północ, którą dalej postrzega się jako najbardziej niebezpieczną dzielnicę w Warszawie. W dużej mierze jest to wina stereotypów, które nadal mają się dobrze, a także dużej liczby zaniedbanych budynków. Praga-Północ zmienia się bardzo dynamicznie. Powstają ciekawe lokale gastronomiczne oraz nowoczesne kawiarnie w restaurowanych budynkach. Zwiększający się potencjał dzielnicy odzwierciedlają też średnie ceny nieruchomości. Obecnie mkw. wart jest ok. 8 365 zł (stan na czerwiec 2018).

Z miłości do Ursynowa

Ursynów zajął bardzo dobrą, drugą pozycję w rankingu OtoDom. Jest najlepszą dzielnicą na zakupy, bo handel kwitnie na ulicznych stoiskach z warzywami, w sklepach osiedlowych oraz ogromnych galeriach handlowych. Wygrywa też jako miejsce przyjazne dzieciom. Zarówno pod kątem czasu wolnego, jak i edukacji. Najlepsze podstawówki znajdują się właśnie tam, a liczne place zabaw, miejsca dla dzieci niepełnosprawnych oraz program aktywności dla najmłodszych przyciągają młode rodziny. W tej kategorii wysokie pozycje zajmują też Praga-Południe oraz Mokotów. Ursynów ceniony jest za bardzo dobrą komunikację miejską - na jego terenie znajduje się aż 5 stacji metra. Kolejne plusy to czystość, tereny zielone i przyjaźni sąsiedzi. Cenowo dzielnica znajduje się wśród tych droższych - średnia cena za mkw. to 8 445 zł (stan na lipiec 2018).

Najlepsze i najgorsze dzielnice Warszawy

Każda dzielnica ma swoje plusy i minusy. Jedni pokochają Pragę-Północ za jej charakter, inni nie będą wyobrażali sobie wyprowadzki poza Ochotę. Jednak w ocenie ogółu mieszkańców najgorzej mieszka się na Pradze-Północ, Woli, Targówku, Białołęce i w Śódmieściu. Najlepiej na Wilanowie, Ursynowie, Żoliborzu, Wesołej i Bielanach

Przy zakupie mieszkania trzeba rozważyć wszystkie te czynniki. Wyceniarka SonarHome pomoże z określeniem średnich cen nieruchomości w konkretnych dzielnicach oraz budynkach.

Źródła:

Katalog cen Sonarhome.pl

Raport OtoDom

Myślisz o sprzedaży mieszkania?

Skorzystaj z naszej darmowej wyceniarki i dowiedz się, ile może być warte.

Wyceń nieruchomość

Średnia ocena: 3.0. Głosy: 2