Z tego artykułu dowiesz się:

 1. Czy można samemu wycenić nieruchomość?
 2. Co wpływa na wartość lokalu mieszkalnego?
 3. Jak wycenić lokal za pomocą wyceniarki online?

Artykuł jest częścią naszego poradnika: "Jak wycenić mieszkanie?".

Jeśli chodzi nam po głowie sprzedaż mieszkania, z pewnością zastanawiamy się, jak sprawdzić, ile jest ono warte. Wycena nieruchomości to ważne zadanie, które przekłada się bezpośrednio na zyski lub straty, które poniesiemy w związku z transakcją. Co wziąć pod uwagę, samodzielnie oceniając wartość mieszkania? Jak wycenić nieruchomość, by sprzedać ją z zyskiem?

Czy można samemu wycenić nieruchomość?

Wycena nieruchomości jest nam najczęściej potrzebna w przypadku chęci sprzedaży lokalu po to, by określić odpowiednią cenę ofertową, za jaką wystawimy lokal na sprzedaż.

Jeśli wyceny mieszkania dokonujemy w celu oszacowania kwoty, za jaką je sprzedamy bądź kupimy, możemy wykonać ją samodzielnie. Jeśli jest nam ona niezbędna na potrzeby prawne, powinniśmy zwrócić się do rzeczoznawcy majątkowego. Rzeczoznawca dokonuje tzw. operatu szacunkowego, którego koszt w przypadku mieszkań to 600-900 zł. Samodzielnie taką wycenę jesteśmy w stanie wykonać za darmo, jeśli zdecydujemy się na skorzystanie z profesjonalnych narzędzi online.

Co wpływa na wartość lokalu mieszkalnego?

Na wartość mieszkania wpływa szereg czynników. Oto najważniejsze z nich, które warto wziąć pod uwagę podczas dokonywania wyceny:

 • metraż i liczba pokoi,
 • rok budowy,
 • lokalizacja (odległość od centrum, komunikacja, bezpieczeństwo),
 • piętro,
 • rozkład pomieszczeń,
 • standard wykończenia,
 • stan techniczny mieszkania i budynku,
 • stan prawny budynku.

Wycena na podstawie analizy rynku

Aby oszacować wartość mieszkania, możemy poddać analizie oferty dostępne na popularnych serwisach ogłoszeniowych, takich jak otodom.pl lub domiporta.pl. Warto przeanalizować oferty znajdujące się w podobnym położeniu do mieszkania, które chcemy sprzedać. Poszukajmy lokali podobnych pod względem metrażu, położenia, także o podobnym standardzie.

Wycena mieszkania na podstawie takiej analizy może jednak nie być dokładna. Dlaczego? Często trudno nam będzie znaleźć oferty na tyle podobne do naszej, aby trafnie określić cenę. Pamiętajmy też o tym, że sprzedawcy w ogłoszeniach podają ceny ofertowe. Ostatecznie są one o około 10% wyższe niż cena transakcyjna, czyli ta, jaką finalnie uzyskamy podczas sprzedaży. Podnosząc cenę, sprzedawcy zabezpieczają się na poczet przyszłych negocjacji z klientem.

Analiza cen rynkowych pozwala nam zorientować się w sytuacji na rynku. Aby jednak dokładnie oszacować wartość danego lokalu, warto skorzystać z profesjonalnych narzędzi dostępnych online.

Wyceniarka mieszkań online

Aby wykonana samodzielnie wycena mieszkania była prawidłowa, warto skorzystać z przydatnych narzędzi dostępnych w internecie. Z pomocą przychodzą nam tzw. wyceniarki, czyli kalkulatory wyceny online, przygotowane przez profesjonalistów. Są dostępne w internecie, a korzystanie z nich jest darmowe.

Profesjonalne wyceniarki, takie jak SonarHome, dokonują wyceny oferty na podstawie analizy porównawczej. Inteligentny kalkulator przyrównuje nowy lokal do innych o podobnych parametrach, zbierając dane nie tylko z serwisów ogłoszeniowych, ale również z systemów transakcyjnych. Dzięki temu jest w stanie bardzo dokładnie oszacować wartość danego mieszkania na lokalnym rynku.

Jak wycenić lokal za pomocą wyceniarki?

Aby wyceniarka oszacowała dla nas koszt danego mieszkania, wystarczy uzupełnić podstawowe informacje o lokalu:

 • miasto,
 • nazwę ulicy i numer budynku,
 • rozmiar,
 • piętro,
 • liczbę pięter w budynku,
 • rok budowy,
 • liczbę pokoi.

Warto zaznaczyć również dodatkowe udogodnienia, takie jak miejsce postojowe, winda, balkon czy piwnica. To wszystko! Po podaniu tych informacji inteligentny kalkulator przeanalizuje naszą ofertę, porówna ją z innymi, podobnymi z tej lokalizacji i przedstawi najbardziej prawdopodobną wycenę danego mieszkania. Wraz z wynikiem otrzymamy również informacje o przykładowych ofertach w podanej przez nas lokalizacji, pochodzących ze zróżnicowanych serwisów ogłoszeniowych.

Za wycenę mieszkania przez rzeczoznawcę zapłacimy kilkaset złotych. Jeśli nie jest nam potrzebny oficjalny dokument urzędowy, lecz chcemy jedynie oszacować wartość mieszkania w celu jego sprzedaży czy też sprawdzić wartość rynkową mieszkania, które chcemy kupić, warto zdecydować się na samodzielną wycenę nieruchomości. W tym celu opłaca się skorzystać z wyceniarki mieszkań online, ponieważ w prosty i wygodny sposób przedstawi nam najbardziej wiarygodne informacje na temat wartości rynkowej sprawdzanego lokalu.

Myślisz o sprzedaży mieszkania?

Skorzystaj z naszej darmowej wyceniarki i dowiedz się, ile może być warte.

Wyceń nieruchomość

Średnia ocena: 3.29. Głosy: 7