Czym jest iBuying i na czym polega?

Obecnie zbycie nieruchomości trwa bardzo długo - w Warszawie to średnio 7 miesięcy. W tym czasie odbywają się m.in. takie czynności, jak:

 • prawidłowa wycena mieszkania (za opłatą lub z wykorzystaniem narzędzi online)
 • szukanie dobrej agencji nieruchomości lub samodzielne wystawienie M na sprzedaż (konieczność wykonania dobrych zdjęć, opisów itd.)
 • kontakt z nabywcami - pokazywanie mieszkania, odbieranie telefonów i odpowiadanie na maile
 • zebranie wszystkich dokumentów koniecznych do sprzedaży, czyli wizyty w sądach, spółdzielniach i wspólnotach, składanie wniosków i uiszczenie opłat

Powyższe działania wiążą się często ze sporym ryzykiem:

 • czy nieruchomość została dobrze wyceniona?
 • o ile obniżyć cenę mieszkania ze względu na nieuregulowane grunty czy brak remontu od kilku lat?
 • dlaczego nie ma chętnych na dane mieszkanie?
 • czy nabywca mieszkania na pewno otrzyma kredyt?
 • dlaczego wiele osób rozmyśla się i rezygnuje z zakupu danej nieruchomości?

Największymi problemami są te związane ze znalezieniem kupca na mieszkanie oraz z nie przyznaniem nabywcy kredytu, co skutkuje nie zawarciem aktu notarialnego umowy przyrzeczonej. A przypomnijmy, że proces kredytowy trwa często ok. 2 miesięcy. I dopiero po tym czasie sprzedawca otrzymuje informację, że był to czas stracony - na darmo liczył, że sprzeda mieszkanie. Dlatego właśnie pojawił się iBuying, mający rozwiązać większość powyższych problemów.

Na czym polega iBuying? Dokładny opis procesu

Proces iBuyingu oparty jest przede wszystkim na nowoczesnej technologii. Dzięki wykorzystaniu algorytmów oraz machine learningu jesteśmy w stanie szybko wycenić daną nieruchomość po otrzymaniu podstawowych informacji na jej temat. Nasza technologia bierze pod uwagę nie tylko takie dane, jak metraż czy lokalizacja, ale również dane transakcyjne i zmienne rynkowe: aktualną sytuację oraz tendencje na rynku nieruchomości w odniesieniu do danego typu nieruchomości.

I tu pojawia się szybkie rozwiązanie pierwszego problemu - jak dobrze wycenić mieszkanie? Trudno bowiem znaleźć wśród ogłoszeń na portalach dwie identyczne nieruchomości. Nowoczesna technologia skraca ten proces czasowo, jak również zmniejsza jego koszty. Wycenę można otrzymać w ciągu kilku minut.

Oszacowanie wartości nieruchomości to często pierwszy krok do jej sprzedaży i już on może zadecydować o sukcesie lub porażce. Przeszacowanie i niedoszacowanie to strata dla właściciela. Algorytmy proponują zaś uczciwą cenę, wskazując aktualną wartość rynkową mieszkania.

Opisywany tu proces na tym się nie kończy. Po wycenie następuje zastosowanie metody selektywnej, ponieważ nie każde mieszkanie nadaje się do iBuyingu.

W następnym kroku, po metodzie selektywnej, firma przeprowadza wizytację w mieszkaniu - weryfikuje stan techniczny i prawny, a uzyskane w ten sposób informacje trafiają do algorytmów. Na ich podstawie nowoczesna technologia dokonuje ostatecznej wyceny, czyli proponujemy cenę finalną - nawet kilka minut po wizytacji!

Jeśli ta zostanie przyjęta, możemy pomóc w zebraniu dokumentów potrzebnych do zawarcia umowy kupna-sprzedaży. Po podpisaniu aktu notarialnego, od razu (do maksymalnie 3 dni roboczych) przelewamy gotówkę na konto klienta. Następnie odbywa się odbiór mieszkania i przepisanie umów z dostawcami prądu, gazu itd., jak również zmiana właściciela w spółdzielni czy wspólnocie.

Cały proces sprzedaży mieszkania do SonarHome może trwać zaledwie 7 dni!

W jaki sposób iBuying zmienia rynek nieruchomości?

Przede wszystkim skracając czas trwania procesu. iBuying oferuje wygodne i szybkie pozbycie się mieszkania za uczciwą cenę. Jest rewolucją na rynku, na którym sprzedaż nieruchomości to zawsze był długotrwały, stresujący i kosztowny proces. Jeśli właściciel nie zamierza zakładać kont na portalach ogłoszeniowych, płacić za ogłoszenia, odbierać wiele telefonów, pokazywać mieszkanie osobom, które koniec końców nie są zainteresowane zakupem, to powinien skorzystać właśnie z iBuyingu.

Jakie są korzyści dla sprzedających metodą iBuyingu?

Zalet zastosowania tej metody jest wiele, a wśród nich największymi są:

 1. Szybkie otrzymanie gotówki - brak czekania na decyzję kredytową (a w tym czasie utrzymywania mieszkania), brak kosztów dodatkowych związanych z umieszczaniem ogłoszeń na portalach itd. Właściciel w szybki sposób może polepszyć swoją sytuację finansową.
 2. Uczciwa cena - nie mamy wpływu na wycenę oszacowaną przez algorytmy. To one, na podstawie wielu zmiennych, decydują, jaka jest wartość rynkowa danego mieszkania. Czasem może okazać się, że będzie ona niższa od zakładanej przez właściciela - niestety często wynika to z sentymentalnego podejścia do własnej nieruchomości oraz nieznajomości rynku.
 3. Szybki proces sprzedaży - właściciel sprzedaje mieszkanie profesjonalistom, którzy wiedzą co, gdzie i jak załatwić. Szybko podejmujemy decyzję o zakupie mieszkania i szybko chcemy doprowadzić do podpisania aktu notarialnego. Właściciel nie musi czekać na wybrańca, który zechce kupić jego mieszkanie. Nie traci czasu na odbieranie wielu telefonów i pokazywanie mieszkania w niedzielę o 22.00.
 4. Zero stresu - profesjonalna obsługa klienta to nasz priorytet. Udzielimy wszelkich informacji, pomożemy zebrać dokumenty, dostosujemy się do czasu i potrzeb właściciela - krótko mówiąc - sprawimy, że proces sprzedaży mieszkania będzie bardzo przyjemny.

Na czym bazuje iBuying, czyli czy można nam zaufać?

Zawsze warto sprawdzić firmę w Internecie - dzięki temu właściciel uzyska pełne informacje, w tym również adres fizycznej siedziby firmy i opinie na jej temat. SonarHome poszedł o krok dalej i przygotował krótkie wywiady z osobami, które sprzedały nam swoje mieszkania. Tak - to nie aktorzy! Staramy się rozwiać wszelkie wątpliwości osób, które nas nie znają.

Często również oferowana przez nas cena sprzedaży mieszkania budzi wiele wątpliwości. Skąd ją wzięliśmy? Czy nie jest zaniżona lub zawyżona? Czy właśnie tyle pieniędzy otrzyma właściciel? Jak wspomnieliśmy wyżej, cenę mieszkania oblicza algorytm i nie mamy możliwości wpływania na nią. Jedynymi kosztami, które odliczamy od tej kwoty, są:

 • koszty zakupu przez SonarHome
 • koszty napraw, jeśli są potrzebne
 • koszty związane z transakcją

Nie są to jednak duże kwoty, a właściciel mieszkania nadal zyskuje więcej niż w przypadku tradycyjnej sprzedaży: https://sonarhome.pl/ile-to-kosztuje

Krótko o historii iBuyingu

iBuying pojawił się po raz pierwszy w Stanach Zjednoczonych, w 2014 roku, czyli stosunkowo niedawno. Obecnie to aż 6% rynku nieruchomości w Stanach Zjednoczonych! Firmami, które oferują ten proces na tamtejszym rynku są m.in. Zillow czy OpenDoor.

W Polsce natomiast pierwszą firmą, która zastosowała iBuying jest SonarHome. O naszej historii można przeczytać w zakładce “O firmie”.

Myślisz o sprzedaży mieszkania?

Skorzystaj z naszej darmowej wyceniarki i dowiedz się, ile może być warte.

Wyceń nieruchomość

Średnia ocena: 5.0. Głosy: 3