Wycena nieruchomości – cennik

Wycena nieruchomości jest nam potrzebna podczas sprzedaży mieszkania, starań o kredyt hipoteczny czy ustalania masy spadkowej. Możemy ją wykonać samodzielnie, z pomocą narzędzi internetowych, a nic za nią nie zapłacimy. W przypadku jednak, gdy potrzebujemy oficjalnego dokumentu urzędowego, po wycenę – operat szacunkowy nieruchomości – musimy udać się do rzeczoznawcy majątkowego. Taki dokument sporo jednak kosztuje. Dowiedz się, czym jest operat szacunkowy nieruchomości, ile kosztuje, a także kiedy możesz z niego zrezygnować i wykonać wycenę za darmo.

Kiedy potrzebna jest wycena nieruchomości?

Wycena nieruchomości będzie nam potrzebna w razie sprzedaży mieszkania, starań o kredyt hipoteczny, postępowania spadkowe, podziału majątku, czy prowadzenia egzekucji komorniczej.

W zależności od tego, w jakim celu musimy wycenić mieszkanie, wystarczająca może okazać się zwykła wycena, nawet ta przeprowadzona samodzielnie. Jeśli wycena jest nam potrzebna w celu sprzedaży, kupna lub zamiany lokalu, wystarczy dokument nieoficjalny. W niektórych sytuacjach będzie nam jednak potrzebny oficjalny dokument, czyli tzw. operat szacunkowy nieruchomości – wycena sporządzana przez biegłego, czyli rzeczoznawcę majątkowego. Taki dokument będzie nam niezbędny podczas starań o kredyt hipoteczny – jest to jeden w dokumentów wymaganych przez każdy bank udzielający kredytów, zabezpieczenie których stanowi mieszkanie czy dom. Podobnie w przypadku konieczności przedstawienia wyceny sądowi czy innemu organowi administracyjnemu.

Operat szacunkowy nieruchomości – czym jest?

Operat szacunkowy nieruchomości to wycena lokalu w formie dokumentu urzędowego, przygotowanego przez wykwalifikowanego rzeczoznawcę majątkowego. Rzeczoznawca jest osobą fizyczną, która zawodowo zajmuje się wyceną nieruchomości.

Operat szacunkowy to dokument, który cieszy się wiarygodnością i jest obiektywny. Wszystko dlatego, że sporządzany jest według konkretnych zasad i jest ujednolicony – na jego treść nie wpływa ani to, kto go przygotowuje, ani region, w jakim powstaje. Dokument może zostać sporządzony tylko w formie pisemnej, a jego treść reguluje Rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie wyceny nieruchomości i sporządzenia operatu z dnia 21 września 2004 r.

Dokument może zostać przygotowany przez jednego lub wielu rzeczoznawców i pozostaje ważny przez 12 miesięcy, pod warunkiem, że nie zajdą istotne zmiany w czynnikach wpływających na wynik wyceny. Po 12 miesiącach ten sam rzeczoznawca może po prostu potwierdzić aktualność dokumentu – nie ma konieczności sporządzania nowego operatu, jeśli wartość nieruchomości nie uległa zmianie.

Co znajduje się w takim dokumencie?

Operat szacunkowy mieszkania czy domu powinien zawierać wszelkie informacje, które były niezbędne do tego, by oszacować wartość lokalu. Musi się w nim znaleźć także wynik obliczeń wraz ze szczegółowym uzasadnieniem oraz omówieniem metod, które zostały wykorzystane. Dokument powinien być sformułowany w taki sposób, by osoby, które nie zajmują się zawodowo wyceną nieruchomości, były w stanie go zrozumieć. Forma dokumentu oraz informacje, które muszą się w nim znaleźć, są jednolite, niezależnie od tego, kto dokonuje wyceny. Co wpływa na cenę operatu szacunkowego nieruchomości? Koszt sporządzenia operatu szacunkowego zależy od rzeczoznawcy oraz kilku istotnych czynników. W sprawie określenia kosztu opracowania takiego dokumentu nie istnieją żadne wytyczne, nie ma też oficjalnego, ogólnego cennika.

Najistotniejsze czynniki, które mają wpływ na cenę sporządzenia operatu szacunkowego nieruchomości, to:

 • rodzaj nieruchomości,
 • powierzchnia nieruchomości,
 • oczekiwany przez zamawiającego termin dostarczenia wyceny nieruchomości,
 • koszt uzyskania danych na temat cen transakcyjnych nieruchomości w danej lokalizacji,
 • koszt uzyskania dokumentów dotyczących prawa własności nieruchomości oraz jej przeznaczenia w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego (w przypadku, gdy nieruchomość nie jest własnością osoby fizycznej).

Koszt operatu negocjujemy z rzeczoznawcą na podstawie powyższych czynników jeszcze przed rozpoczęciem przez niego procedury wyceny.

W przypadku wyceny nieruchomości do kredytu hipotecznego możemy nieco zaoszczędzić, decydując się na współpracę z rzeczoznawcą polecanym przez bank, w którym chcemy się zadłużyć. Warto jednak wziąć po uwagę fakt, iż taki dokument nie będzie później naszą własnością i nie będziemy mogli np. przedstawić go w innej instytucji. Lepszym rozwiązaniem wydaje się być samodzielne zlecenie wyceny rzeczoznawcy. Wtedy dokument będzie stanowił naszą własność. W wyborze odpowiedniego rzeczoznawcy pomoże nam doradca, możemy również poszukać rzetelnej osoby w internecie.

Cennik operatu szacunkowego nieruchomości

Koszt sporządzenia operatu szacunkowego nieruchomości nie jest regulowany ustawowo, jednak ceny proponowane przez rzeczoznawców często są zbliżone. Zapraszamy do zapoznania się z szacunkowym cennikiem operatów szacunkowych dla podanych rodzajów nieruchomości.

Działki niezabudowane: Działka pod budownictwo jednorodzinne: 500-800 zł Działka inwestycyjna lub kompleks takich działek: 800-3000 zł Nieruchomości rolne: Grunty rolne: 300-300 zł Gospodarstwo rolne – grunty i zabudowania gospodarcze: 500-4000 zł Budynki: Dom jednorodzinny: 500-1200 zł Kamienica: 1500-5000 zł Budynek wielorodzinny: 1500-5000 zł Dom w budowie: 700-1500 zł Willa/rezydencja: 1200-5000 zł Mieszkania: Lokal mieszkalny: 350-900 zł

Samodzielna wycena nieruchomości online bez opłat

Jeśli wycena mieszkania lub domu jest nam niezbędna na potrzeby sprzedaży lub kupna lokalu, nie musimy dysponować dokumentem urzędowym. Taką wycenę możemy przeprowadzić samodzielnie. Najlepiej skorzystać w tym celu z wygodnych narzędzi, które są dostępne w internecie zupełnie za darmo – np. z wyceniarki mieszkań online. Wycena przeprowadzona z pomocą odpowiedniego narzędzia jest bardzo dokładna, a przy tym zupełnie bezpłatna – w przeciwieństwie do drogiego operatu szacunkowego. Jeśli więc dokument nie jest nam niezbędny, warto przeprowadzić wycenę samodzielnie. Również w przypadku, gdy potrzebny nam jest dokument urzędowy, nic nie stoi na przeszkodzie, aby samemu sprawdzić, ile wart jest nasz lokal. Dzięki temu będziemy w stanie wstępnie ocenić rzetelność dokumentu przygotowanego przez rzeczoznawcę.

Jak przeprowadzić taką wycenę samodzielnie? Wystarczy wybrać odpowiednie narzędzie, np. wyceniarkę mieszkań SonarHome, a następnie wprowadzić do niej wymagane informacje:

 • miasto,
 • nazwę ulicy i numer budynku,
 • rozmiar,
 • piętro,
 • liczbę pięter w budynku,
 • rok budowy,
 • liczbę pokoi.

Warto zaznaczyć, czy do mieszkania przynależy: balkon, miejsce parkingowe, piwnica. Na podstawie tych informacji wyceniarka przeprowadzi analizę porównawczą i przedstawi nam wynik: wycenę i szczegóły na jej temat, a także wyświetli linki do podobnych ofert na stronach ogłoszeniowych. Dzięki temu zaoszczędzi nasz czas, który poświęcilibyśmy na poszukiwanie podobnych ofert i zapoznawanie się z lokalnym rynkiem mieszkaniowym.

Warto wiedzieć, iż wyceniarka Sonar dokonuje obliczeń nie tylko na podstawie wyników w serwisach ogłoszeniowych, ale również informacji z systemów transakcyjnych, przyrównując nasz lokal do podobnych mieszkań lub domów. Wycena dokonana w taki sposób jest bardzo dokładna i wiarygodna.

Samodzielna wycena nieruchomości jest zupełnie darmowa, a przeprowadzona przy użyciu nowoczesnych narzędzi – bardzo dokładna. Jeśli jednak potrzebujemy dokumentu urzędowego, po wycenę musimy zgłosić się do rzeczoznawcy majątkowego, który sporządzi dla nas operat szacunkowy nieruchomości – dokument, który będziemy mogli przedstawić w sądzie czy w banku. Jego koszt w przypadku mieszkań waha się od 350 do 900 zł, a w przypadku domów jednorodzinnych – od 500 do 1200 zł. Ostateczny koszt dokumentu nie jest regulowany ustawowo, lecz zależy od rodzaju i wielkości nieruchomości, a także kosztu pozyskania niezbędnych do jego sporządzenia dokumentów.

Myślisz o sprzedaży mieszkania?

Skorzystaj z naszej darmowej wyceniarki i dowiedz się, ile może być warte.

Wyceń nieruchomość

Średnia ocena: 3.1. Głosy: 21