Z tego artykułu dowiesz się:

 1. Kiedy potrzebna nam będzie wycena wartości mieszkania lub domu?
 2. Jak wygląda samodzielna wycena nieruchomości?
 3. Czym charakteryzuje się wycena nieruchomości online?
 4. Jak wygląda wycena wartości nieruchomości u rzeczoznawcy?
 5. Co warto wiedzieć o operacie szacunkowym nieruchomości?

Artykuł jest częścią naszego poradnika: "Jak wycenić mieszkanie?".

Kiedy potrzebna nam będzie wycena wartości mieszkania lub domu?

Wycena wartości mieszkania lub domu jest nam najczęściej potrzebna wtedy, gdy w planach będziemy mieć sprzedaż lokalu. W takim przypadku, podobnie jak w razie kupna czy zamiany nieruchomości, wystarczy nam wycena nieoficjalna – możemy więc wykonać ją samodzielnie, z pomocą darmowych narzędzi, takich jak wyceniarka mieszkań online. Istnieje jednak kilka sytuacji, w których niezbędne jest posiadanie wyceny w formie dokumentu urzędowego. Będzie tak między innymi w przypadku:

 • prowadzenia egzekucji komorniczej,
 • ustalania masy spadkowej lub darowizny,
 • zabezpieczenia kredytu hipotecznego,
 • aktualizacji opłat za użytkowanie wieczyste,
 • podziału majątku,
 • wniesienia nieruchomości do spółki.

Myślisz o sprzedaży mieszkania?

Skorzystaj z naszej darmowej wyceniarki i dowiedz się, ile może być warte.

Wyceń mieszkanie

Samodzielna wycena nieruchomości

Samodzielnej wyceny mieszkania lub domu możemy dokonać, jeśli nie będzie nam potrzebny oficjalny dokument urzędowy. W sytuacji, gdy wycenę będziemy musieli przedstawić w banku czy sądzie, należy w tym celu udać się do rzeczoznawcy. Koszt takiego dokumentu wynosi od 350 do nawet 1200 zł, w zależności od wielkości i typu nieruchomości. Jednak wycena potrzebna tylko na cele sprzedaży, kupna czy zamiany mieszkania nie musi mieć formy dokumentu urzędowego. Samodzielnie możemy wycenić mieszkanie zupełnie za darmo – nawet, jeśli skorzystamy z narzędzi online. Warto jednak pamiętać o kilku istotnych szczegółach, aby wycenę wykonać poprawnie. Jak w takim razie przeprowadzić ją samodzielnie?

Przede wszystkim zwróćmy uwagę na czynniki, które wpływają na wartość lokalu. Są to:

 • lokalizacja,
 • rok budowy budynku,
 • stan techniczny mieszkania i/lub budynku,
 • metraż i liczba pokoi,
 • rozkład pomieszczeń,
 • standard wykończenia,
 • piętro i położenie w budynku.

Na podstawie tych czynników możemy dokonać wyceny swojego mieszkania. Najlepiej w tym celu przeprowadzić analizę rynku mieszkaniowego w naszej okolicy. Przeanalizujmy okoliczne oferty na popularnych portalach ogłoszeniowych. Poszukujmy lokali w podobnej lokalizacji, o podobnym metrażu i standardzie wykończenia. Im bardziej analizowane mieszkanie lub domy będą przypominać nasz lokal, tym dokładniejszą wycenę uda nam się zdobyć.

Podczas takiego szacowania pamiętajmy o tym, że ceny podane w ogłoszeniach to tzw. ceny ofertowe. Mieszkanie warte jest około 10% mniej, jednak cena ofertowa to kwota dostosowana do późniejszych negocjacji z kupującymi.Na podstawie rzetelnej analizy lokalnego rynku mieszkaniowego możemy dokonać szacunkowej wyceny naszego lokalu. Co jednak robić w przypadku, gdy mamy trudności ze znalezieniem wielu ofert podobnych do naszej? Warto skorzystać z darmowej wyceniarki mieszkań online.

Wycena nieruchomości online

Wyceniarki mieszkań online pomagają bardzo dokładnie oszacować wartość naszego lokalu. W związku z tym, że narzędzie jest darmowe, nic nie stoi na przeszkodzie, by wspomóc się nim, wyceniając samodzielnie mieszkanie. Profesjonalne narzędzia, takie jak SonarHome, dokonują analizy, zbierając dane nie tylko z serwisów ogłoszeniowych, ale również z systemów transakcyjnych. To właśnie dzięki temu wyceny są tak dokładne, a w ramach wyników otrzymujemy dodatkowo dostęp do ofert podobnych do naszej, co zaoszczędza czas poświęcony na wyszukiwanie ofert w internecie i ich analizę. Aby skorzystać z wyceniarki online, należy podać podstawowe dane na temat mieszkania lub domu: miasto, nazwę ulicy i numer budynku, rozmiar, piętro, liczbę pięter w budynku, rok budowy, liczbę pokoi. Na podstawie tych danych otrzymamy wyniki: najbardziej prawdopodobną wycenę naszego lokalu oraz linki do podobnych ofert. Na potrzeby sprzedaży, kupna lub zamiany mieszkania wycena lokalu za pomocą tego typu narzędzia będzie wystarczająca. Co jednak w przypadku, gdy niezbędny nam będzie oficjalny dokument?

Wycena wartości nieruchomości u rzeczoznawcy

Jeśli potrzebny nam jest oficjalny dokumenty urzędowy, po wycenę nieruchomości należy udać się do rzeczoznawcy majątkowego. Sporządzi on dla nas tzw. operat szacunkowy nieruchomości. Koszt takiego dokumentu to 350-1200 zł, a będzie on niezbędny, jeśli wycenę musimy przedstawić w banku, sądzie lub innej instytucji. Rzeczoznawca majątkowy jest osobą, która zawodowo zajmuje się oceną wartości nieruchomości. Autorski dokument sporządzony w ten sposób jest wiarogodny w oczach sądu czy banku, może również przydać się w przypadku sprzedaży mieszkania.

Operat szacunkowy nieruchomości – co warto wiedzieć?

Operat szacunkowy to jednolity dokument, który sporządzany jest na takich samych zasadach niezależnie od regionu czy konkretnego rzeczoznawcy. To, co powinno się w nim znaleźć, jak również i sposoby dokonywania wyceny, zostało opisane w Rozporządzeniu Rady Ministrów w sprawie wyceny nieruchomości i sporządzenia operatu z dnia 21 września 2004 r. Każdy operat musi być przygotowany i opisany w taki sposób, aby mogła go zrozumieć osoba, która nie zajmuje się wyceną nieruchomości zawodowo. Po zleceniu wyceny rzeczoznawcy możemy więc zapoznać się z dokumentem, zanim przekażemy go odpowiedniej instytucji.

Operat sporządzany jest w konkretnym celu i tylko w takim celu może zostać wykorzystany. Dokument traci ważność po 12 miesiącach, chyba że nastąpią istotne zmiany czynników wpływających na wartość lokalu (zmieni się stan techniczny nieruchomości czy jej przeznaczenie). Po tym okresie ważność dokumentu może zostać po prostu zaktualizowana, aktualizacji może jednak dokonać tylko ten sam rzeczoznawca, który wykonał pierwotny operat. Aktualność dokumentu nie zostanie potwierdzona, jeśli zmieni się cel sporządzenia operatu, stan nieruchomości czy ceny na lokalnym rynku. Ważność operatu potwierdzana jest za pomocą zamieszczenia odpowiedniej klauzuli w jego treści.

W operacie szacunkowym nieruchomości powinny znaleźć się takie informacje, jak określenie celu wyceny, dane istotne dla określenia wartości nieruchomości, opis stanu lokalu, wskazanie metod i technik zastosowanych do wykonania obliczeń, wraz ze szczegółowymi obliczeniami, wynikiem wyceny nieruchomości oraz uzasadnieniem. Wszystko, co wpłynęło na wartość wyceny, musi zostać wymienione i szczegółowo omówione w dokumencie. Jeśli sąd stwierdzi, że operat nie spełnia tych warunków, może zarządzić sporządzenie nowego dokumentu.

Myślisz o sprzedaży mieszkania?

Skorzystaj z naszej darmowej wyceniarki i dowiedz się, ile może być warte.

Wyceń nieruchomość

Średnia ocena: 5.0. Głosy: 1