Z tego artykułu dowiesz się:

 1. Kim jest agent nieruchomości i jakie obowiązki wiążą się z tym zawodem?
 2. Jakie cechy decydują o skuteczności pośrednika w rynkowym obrocie nieruchomościami?
 3. W jaki sposób zweryfikować kompetencje agenta nieruchomości?
 4. Jak wybrać odpowiednią osobę, aby skutecznie sprzedać bądź korzystnie kupić nieruchomość?

Artykuł jest częścią naszego poradnika "Sprzedaż mieszkania krok po kroku".

Jak wybrać dobrego agenta nieruchomości?

Agenci nieruchomości to specjaliści, których działalność polega w szczególności na ułatwieniu wynajmu, jak i sprawnego przeprowadzenia transakcji kupna i sprzedaży nieruchomości. Badania wskazują jednak, że pośredniczą oni w zaledwie 25% wszystkich zawieranych na rynku umów. Z czego wynika ta prawidłowość? W pierwszej kolejności z nieufności klientów wobec agentów nieruchomości. Drugi powód natomiast to problemy ze zweryfikowaniem osoby, która uczciwie i rzetelnie zajmie się zleconym zadaniem. Trzecim jest oczywiście prowizja.

Kim jest agent nieruchomości?

Dobry agent nieruchomości powinien posiadać wykształcenie kierunkowe w dziedzinie związanej z tą branżą, jak budownictwo, ekonomia, prawo, marketing, socjologia lub też komunikacja wizerunkowa. O merytorycznym przygotowaniu do zawodu świadczą również studia podyplomowe z obszaru zarządzania nieruchomościami czy kursy szkolące pośredników. Zakres tych ostatnich skupia się najczęściej na praktycznej stronie zawodu agenta nieruchomości, dlatego kompetencje zdobyte w ten sposób pozytywnie świadczą o danej osobie, zwłaszcza że konkurencja w pośrednictwie jest znaczna.Warto wiedzieć ponadto, że ograniczenie uprzednich restrykcyjnych warunków, które każdy pośrednik musiał spełnić, by móc pracować w zawodzie, spowodowało nasycenie rynku również nieprofesjonalnymi agentami. Brak wiedzy i doświadczenia branżowego powoduje, że wybór takiej osoby nie jest dobrym pomysłem. Rozpoczęcie poszukiwań dobrego agenta nieruchomości powinno zatem poprzedzić dokładne zapoznanie się z jego kompetencjami. Warto wiedzieć, że nie jest to jedynie umiejętność zamieszczania ogłoszeń na portalach nieruchomości i prezentacja mieszkań klientom. Dobry agent nieruchomości ma wiedzę o rynku, która procentuje zadowoleniem kontrahentów po sprawnym przeprowadzeniu transakcji kupna bądź sprzedaży nieruchomości.Czym wobec tego zajmują się agenci nieruchomości? Najprościej mówiąc:

 • pośredniczą w obrocie nieruchomościami na rynku, w tym wyszukują dopasowane do oczekiwań klientów oferty, a także poszukują nabywców czy też najemców lokali obsługiwanych klientów,
 • pośredniczą w ewentualnych negocjacjach cenowych,
 • przygotowują indywidualne oferty klientów,
 • zamieszczają dobrej jakości zdjęcia,
 • przygotowują nieruchomości na sprzedaż, także poprzez usługi home stagingu,
 • czuwają nad merytoryczną stroną transakcji w zakresie weryfikacji poprawności i kompletności dokumentacji oraz stanu prawnego nieruchomości,
 • świadczą usługi doradcze w obszarze wszelkich formalności dotyczących transakcji i sposobów ich załatwienia, stanu technicznego nieruchomości i kosztów jego utrzymania oraz dostępnych finansowych i kredytowych rozwiązań,
 • aranżują wizyty pokazowe, spotkania z potencjalnie zainteresowanymi nieruchomością klientami, a także wizyty u notariusza.

Skuteczne sprawowanie tych wszystkich obowiązków, z nadzorem nad całym przebiegiem transakcji włącznie, nie byłoby jednak możliwe, gdyby nie ciągłe śledzenie aktualnych trendów na rynku nieruchomości i nieustanne poszerzanie ofertowej bazy obsługiwanych klientów.

Skuteczny agent nieruchomości – cechy konieczne!

Lista umiejętności i kompetencji dobrego agenta nieruchomości, choć dość długa i wymagająca, to jednak nie wszystko, czym powinien wyróżniać się odpowiedni człowiek. Z pewnością jest to praca wyłącznie dla osób, które łączą w sobie bezpośrednie umiejętności zawodowe, jak i potrzebną wiedzę z innych dziedzin: prawa, ekonomii czy marketingu. Dodatkowo często muszą się one dostosować do klienta poprzez elastyczny wymiar godzin pracy, również wieczorami i w weekendy. Zwykle w takim wymiarze pracują freelancerzy, jednak zdarza się, że pracownicy agencji także angażują się w pracę w niestandardowych godzinach.

Cechy charakteru agenta nieruchomości to kolejna, oprócz doświadczenia zawodowego, sfera, na jaką warto zwrócić uwagę. Pierwsze wrażenie jest decydujące również w kwestii wyboru pośrednika, dlatego też komunikatywność, otwartość na problemy klienta, umiejętność słuchania i pozytywne nastawienie do pracy stanowią podstawowy wyznacznik. Już podczas pierwszej rozmowy łatwo zweryfikować poziom profesjonalizmu rozmówcy. Jak to zrobić? Wystarczy przeanalizować przebieg konwersacji i wyciągnąć stosowne wnioski. Zaangażowanie, umiejętność dokładnego słuchania, jak i zdolność zaproponowania kształtu współpracy, jej zakresu i charakteru, świadczą najczęściej o dobrym wyborze agenta nieruchomości.

Szczerość i w razie potrzeby krytyczna postawa wobec klienta także mogą świadczyć o profesjonalizmie. Zwłaszcza, gdy konieczne okazuje się przekazanie klientowi przykrej prawdy o niskiej atrakcyjności nieruchomości, przekonanie sprzedawcy do obniżenia ceny czy też zmiany aranżacji mieszkania. Umiejętność przekonującej konwersacji skutecznie zwiększa szanse szybkiej transakcji, która przecież jest podstawowym celem korzystania z usług agenta nieruchomości.

Jak znaleźć dobrego agenta nieruchomości?

Poszukując odpowiedniego agenta nieruchomości, lepiej nie podejmować decyzji pochopnie. Skuteczna obsługa transakcji rynku nieruchomości wcale nie jest domeną wszystkich pośredników, dlatego przemyślana decyzja jest jak najbardziej wskazana. Jakie kwestie są wyznacznikiem profesjonalizmu w branży? Po pierwsze opinie w Internecie, a właściwie stosunek opinii negatywnych do pozytywnych - powtarzalność argumentów często świadczy o trudnościach, które najczęściej pojawiają się podczas współpracy. Nie jest to bez znaczenia z uwagi na fakt, że prawdopodobieństwo zmiany w tym zakresie jest znikome.

Silna pozycja rynkowa całej agencji także jest istotna. Marka godna zaufania wbrew pozorom nie musi dotyczyć tylko dużych podmiotów, zwłaszcza że na lokalnych rynkach także funkcjonują godni zaufania agenci nieruchomości, którym warto dać szansę.Najwyższa jakość usług powinna stanowić priorytet każdego ceniącego się agenta nieruchomości. Co zatem według dzisiejszych standardów o niej świadczy? Z formalnego punktu widzenia licencja Polskiej Federacji Rynku Nieruchomości i choć od 2014 roku nie jest wymogiem tego zawodu, to spora część pośredników stara się o jej uzyskanie. Posiadanie wspomnianego dokumentu stanowi niejako potwierdzenie kwalifikacji, wykształcenia kierunkowego z zakresu obrotu nieruchomościami oraz wiedzy branżowej.

Myślisz o sprzedaży mieszkania?

Skorzystaj z naszej darmowej wyceniarki i dowiedz się, ile może być warte.

Wyceń nieruchomość

Średnia ocena: 5.0. Głosy: 1