• SonarHome
  • Baza wiedzy
  • Najczęstsze błędy popełniane przez właściciela w procesie sprzedaży

Najczęstsze błędy popełniane przez właściciela w procesie sprzedaży

Jakie błędy najczęściej popełniają właściciele chcący sprzedać mieszkanie? Czy jakość zdjęć może zniechęcić kupca? Czy ukrywanie wad nieruchomości się opłaca?

Z tego artykułu dowiesz się:

  1. Jakie błędy najczęściej popełniają właściciele, wystawiając mieszkanie na sprzedaż?
  2. W jaki sposób skutecznie wypromować ofertę sprzedaży mieszkania na rynku, aby wzbudziła ona zainteresowanie wśród potencjalnych kupców?
  3. Czym grozi ukrywanie wad mieszkania?

Artykuł jest częścią naszego poradnika "Sprzedaż mieszkania krok po kroku".

Najczęstsze błędy popełniane przez właściciela w procesie sprzedaży

Przeprowadzenie transakcji sprzedaży mieszkania to spore wyzwanie, zwłaszcza że na rynku nie brakuje ciekawych propozycji. Cały proces przygotowania oferty wymaga od właściciela sporo czasu i zaangażowania, aby potencjalny nabywca nie zniechęcił się już na etapie przeglądania oferty. Jako że ostateczna decyzja klienta o zakupie zapada na podstawie wielu czynników, warto już w momencie prezentacji przygotować się jak najlepiej. Na jakie błędy uważać, żeby nie paść ofiarą własnych mylnych przekonań? Jak sprzedać mieszkanie bez zbędnych kłopotów ze znalezieniem kupca?

Cena nieruchomości – jak strzelić sobie w kolano?

Oszacowanie wartości wystawionego na sprzedaż mieszkania to jedna z najistotniejszych kwestii, która ma wpływ na podpisanie aktu notarialnego. Właściwa cena stanowi podstawę, o którą opierają się decyzje potencjalnych kupców, dlatego zawyżona skutecznie może odstraszyć chętnych. Właściciel, zamiast zyskać więcej na sprzedaży mieszkania, jak początkowo zakładał, całkowicie straci szansę jego zbycia. Osoby poszukujące własnego M nie chcą przepłacać, ale starają się zoptymalizować koszt zakupu, ewentualnego remontu i wyposażenia do własnych możliwości finansowych, zwłaszcza gdy transakcję finansują kredytem hipotecznym. 

Sprzedaj mieszkanie bezpośrednio do SonarHome.

Oferta gotówkowa w 48h.

Uzyskaj ofertę

Nawet pomimo znacznych nakładów, które w wystawioną nieruchomość włożył sprzedający, nie warto wliczać ich w cenę sprzedaży, zwłaszcza jeśli remont został przeprowadzony więcej niż 5 lat wcześniej. Natomiast jeżeli nakłady poniesiono tuż przed sprzedażą, prawie pewne jest, że w wyniku transakcji nie zwrócą się one w pełnej wartości. Jak wskazują badania, tylko 80% kosztów inwestycji w remont można przy odrobinie szczęścia odzyskać. Rynek weryfikuje adekwatność ceny ofertowej mieszkania na sprzedaż do faktycznej jego wartości.

Promocja oferty – czyli jak zaprezentować ogłoszenie o sprzedaży mieszkania?

Co najczęściej decyduje o tym, czy potencjalny klient odpowie na zamieszczone ogłoszenie? Na pewno jest to pierwsze wrażenie, czyli w tym przypadku zdjęcia mieszkania na sprzedaż opublikowane w Internecie. Pośpiech w przygotowaniu tej kwestii nie jest dobrym doradcą. Klientowi wystarczy zaledwie kilka sekund, aby odrzucić ofertę. Od jakości zdjęć zależy więc to, czy opis oferty zostanie przeczytany, dlatego nie warto lekceważyć ich potencjału. Profesjonalnie wykonane zdjęcia mieszkania na sprzedaż są w stanie przykuć uwagę klienta na tyle, że zadzwoni on do właściciela w celu obejrzenia nieruchomości. 

Podobnie jest w przypadku opisu, który pełni rolę informacyjną. Ważne, aby był on przygotowany w sposób najbardziej rzeczowy, zrozumiały i przyjazny. Oba wyżej wymienione elementy stanowią zasadniczy punkt, którego trzymają się przeglądający portale z ogłoszeniami. Dlatego już na tym etapie skutecznie można te osoby zniechęcić i tym samym utrudnić sobie sprzedaż mieszkania.

Niewystarczająca promocja ogranicza możliwość dotarcia do szerszej grupy zainteresowanych odbiorców. Umieszczenie zdjęć mieszkania na sprzedaż wraz z ofertą na jakimkolwiek portalu z darmowymi ogłoszeniami nie wykorzystuje w pełni szansy znalezienia nabywcy. Jak temu zaradzić? Najlepiej skorzystać z dobrze wypozycjonowanych płatnych stron, jeżeli sprzedaż ma zostać od początku do końca przeprowadzona przez samego właściciela. Natomiast w sytuacji, gdy sprzedający woli zdać się na specjalistę, warto osobiście wybrać się do biura nieruchomości i pozwolić zadbać o promocję sprzedaży mieszkania w sposób profesjonalny.

Podobnie jak niedostateczna promocja, korzystanie ze zbyt wielu form przekazu również może odstraszyć kupujących. Z uwagi na duży szum informacyjny komunikat niekoniecznie trafi do  odbiorcy. Efektywniejsze będzie więc nawiązanie współpracy z jednym biurem nieruchomości w zakresie sprzedaży mieszkania niżeli tylko cząstkowe przekazanie informacji wielu pośrednikom. Taka sytuacja skutkuje bowiem nie do końca rzetelną obsługą potencjalnych klientów.

Wady mieszkania na sprzedaż – czy warto o nich nie mówić?

Wiadomo, że na rynku wtórnym przewijają się oferty sprzedaży nieruchomości, które w większości charakteryzują się różnymi wadami. Osoby poszukujące własnego mieszkania z pewnością się z tym liczą i oczekują szczerości w kwestiach dotyczących interesującego je mieszkania. Jakie wady są najczęściej ukrywane? Można tu wymienić zarówno kwestie stanu technicznego, związane z przestarzałą albo wadliwą instalacją elektryczną, wodną, czy też gazową, jak i wszelkie informacje dotyczące stanu prawnego mieszkania na sprzedaż. 

Warto jednak liczyć się z faktem, że ukrywanie wad nieruchomości to nielegalna procedura, która może skutkować sprawą sądową i zadośćuczynieniem wobec nabywcy. Sprzedawca ma obowiązek rękojmi, czyli jest odpowiedzialny za wydanie w wyniku sprzedaży nieruchomości w stanie takim, jaki przedstawił w trakcie negocjacji. Niezgodność występuje więc, gdy sprzedane mieszkanie pozbawione jest właściwości ze względu na oznaczony w akcie notarialnym cel, np. jeśli nieruchomość nie nadaje się do celów mieszkalnych pod względem prawnym, a taki cel deklarowany był przez sprzedającego. Najprościej mówiąc, w mieszkaniu nie da się zamieszkać z uwagi na wadę, którą zataił sprzedający. Warto pamiętać, że przed odpowiedzialnością za wadę z tytułu rękojmi chroni tylko i wyłącznie informacja przekazana nabywcy jeszcze przed przeprowadzeniem transakcji. 

Jak mówić o wadach mieszkania, żeby nie wystraszyć potencjalnego kupca? Z pewnością przydatne będzie posiadanie pełnej dokumentacji do wglądu klienta już na początkowym etapie rozmów. Dzięki temu, nawet w obliczu istotnych wad, nabywca będzie świadom, że ma do czynienia z rzetelnym sprzedawcą. Większość wad da się zaakceptować pod warunkiem, że ich obecność nie zostanie ujawniona przypadkiem. Wówczas kupujący z pewnością się wycofa.

Myślisz o sprzedaży mieszkania?

Skorzystaj z naszej darmowej wyceniarki i dowiedz się, ile może być warte.

Wyceń nieruchomość

Średnia ocena: 5. Głosy: 2

Zobacz też

Wczytywanie....