Przekształcenie prawa użytkowania wieczystego w prawo własności

Jak przekształcić prawo użytkowania wieczystego w prawo własności? W jaki sposób otrzymać pełną bonifikatę? Jakie zaświadczenia są do tego potrzebne?

Z tego artykułu dowiesz się:

  1. Czym jest przekształcenie prawa użytkowania wieczystego w prawo własności?
  2. Dlaczego korzystniej uiścić opłatę przekształceniową w całości?
  3. Jaką wartość bonifikaty reguluje ustawa i jakie grunty podlegają regulacjom na mocy uchwał samorządów terytorialnych?
  4. Jak wykorzystać prawo do bonifikaty?
  5. Do czego potrzebne jest zaświadczenie o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego w prawo własności?

Artykuł jest częścią naszego poradnika "Sprzedaż mieszkania krok po kroku".

Przekształcenie prawa użytkowania wieczystego w prawo własności

Ustawa z dnia 20.07.2018 r. o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo własności tych gruntów, która weszła w życie  z dniem 1 stycznia 2019 r. definitywnie zlikwidowała użytkowanie wieczyste, zastępując je własnością.

Nowe regulacje dotyczą aż 2,5 miliona mieszkań i domów w całej Polsce. Co więc oznacza to dla właścicieli tych nieruchomości? To, że wszystkie lokale wybudowane dla celów mieszkaniowych na gruntach podlegających prawu użytkowania wieczystego również stały się własnością ich posiadaczy w celu umożliwienia racjonalnego korzystania ze wspomnianych budynków mieszkalnych. Zatem najprościej mówiąc, ustawa wprowadziła przekształcenie prawa użytkowania wieczystego w prawo własności.

Sprawa jest o tyle istotna, że uregulowanie opisywanych tu kwestii prawnych pozwala na bezproblemowe założenie księgi wieczystej, jak również może przyczynić się do podniesienia wartości sprzedawanego mieszkania i znacząco ułatwić oraz przyspieszyć sam proces sprzedaży.

Sprzedaj mieszkanie bezpośrednio do SonarHome.

Oferta gotówkowa w 48h.

Uzyskaj ofertę

Opłata przekształceniowa – jak korzystnie dokonać przekształcenia prawa użytkowania wieczystego w prawo własności w praktyce?

W myśl ustawy nastąpił zupełny koniec użytkowania wieczystego, jednak jak to się ma do opłat dotychczas ponoszonych przez właścicieli nieruchomości? W pierwszej kolejności należy zauważyć, że w miejsce zobowiązania z tytułu użytkowania wieczystego pojawiła się konieczność uiszczenia tak zwanej opłaty przekształceniowej. Jej wysokość uzależniona jest od indywidualnych ustaleń konkretnej gminy, dlatego właściciele mieszkań w ramach przekształcenia prawa użytkowania wieczystego w prawo własności otrzymali dwie możliwości uregulowania powstałego zobowiązania. Mogą je spłacić w 20 rocznych ratach, albo opłacić całość jednorazowo.Choć płatność z góry brzmi nieco przerażająco, wbrew pozorom jest to o wiele korzystniejsza opcja. Dlaczego? Z uwagi na fakt istnienia atrakcyjnej bonifikaty, która ma zachęcić zainteresowanych do jednorazowego opłacenia całej kwoty opłaty przekształceniowej.

Bonifikata za przekształcenie – ile zyska właściciel nieruchomości?

Kwota bonifikaty w procedurze przekształcenia prawa użytkowania wieczystego w prawo własności jest zależna od tego, na czyim gruncie leży nieruchomość. Grunty Skarbu Państwa obejmują bonifikatę w wysokości 60% w pierwszym roku, natomiast w każdym kolejnym o 10 punktów procentowych mniej. Co do gruntów należących do samorządów terytorialnych, uwzględniono uchwały władz gminnych, które ustaliły bonifikatę na poziomie zawartym w przedziale od 60 do 98%.

Warto podkreślić, że jeżeli na danym obszarze samorząd zdecydował o bonifikacie z tytułu przekształcenia prawa użytkowania wieczystego w prawo własności na poziomie wyższym niżeli ustawowe 60%, zmianie ulegnie także bonifikata gruntów Skarbu Państwa. Wówczas wojewoda na mocy uprawnień podniesie jej wartość do tej, która dotyczy gruntów samorządowych. Co to znaczy dla właścicieli? Dokładnie to, że w przypadku 98% bonifikaty, posiadacze nieruchomości położonych na obu typach gruntów mogą skorzystać z takiego samego udogodnienia.

Jeśli więc właściciel dotychczas ponosił koszt użytkowania wieczystego na poziomie 1000 zł w skali roku, jednorazowe uiszczenie opłaty przekształceniowej w wysokości 400 zł z uwzględnieniem bonifikaty pozwoli na zawsze zamknąć temat tego rodzaju opłat. Należy jednak pamiętać, że z uwagi na przesunięcie opłat przekształceniowych na 2020 rok, konieczne jest rozliczenie jej najpóźniej do końca lutego.

Jak skorzystać z prawa do bonifikaty? Przydatne informacje

Przekształcenie prawa użytkowania wieczystego w prawo własności z pozoru nie jest trudnym przedsięwzięciem, jednak uregulowanie całej opłaty przekształceniowej i skorzystanie z bonifikaty wymaga posiadania pewnego dokumentu. Ustawa reguluje, że tak zwane zaświadczenie o przekształceniu użytkowania wieczystego we własność  zostanie rozesłane do wszystkich uprawnionych w okresie do 12 miesięcy od chwili wejścia jej w życie.W teorii właścicielom pozostaje więc cierpliwie oczekiwać na wspomniane zaświadczenie, jednak warto pamiętać, że bonifikata z tytułu gruntów Skarbu Państwa z roku na rok maleje. Nie jest to zatem dobra wiadomość dla potencjalnie zainteresowanych, dlatego dobrze jest skorzystać z przysługującego prawa do wcześniejszego otrzymania potrzebnego zaświadczenia. Jak tego dokonać?

Zaświadczenie o przekształceniu użytkowania wieczystego we własność – co zrobić, aby otrzymać je wcześniej?

Każdy właściciel nieruchomości, który chce wykorzystać prawo do pełnej bonifikaty, powinien złożyć w urzędzie gminy bądź miasta stosowny wniosek o przekształcenie prawa użytkowania wieczystego w prawo własności. Konieczne jest wówczas wniesienie opłaty w wymiarze 50 zł a dokument zostaje wydany w ciągu 4 miesięcy od daty złożenia wniosku.


Co dalej? Kolejne kroki w drodze do prawa własności

Po otrzymaniu zaświadczenia na wniosek o przekształcenie prawa użytkowania wieczystego w prawo własności, właściciel nieruchomości powinien zadeklarować chęć skorzystania z instytucji bonifikaty. Rozpatrzenie takiego zgłoszenia trwa do 14 dni roboczych, po tym czasie urząd wydaje dyspozycje dotyczące uiszczenia opłaty przekształceniowej w całości. Po uregulowaniu należności w ciągu 30 dni wydawane jest zaświadczenie potwierdzające wniesienie opłaty.

Kolejna niezbędna czynność to złożenie wniosku o wykreślenie z księgi wieczystej konieczności wnoszenia opłaty przekształceniowej. Tę sprawę należy załatwić w sądzie wieczystoksięgowym z okazaniem otrzymanego wcześniej zaświadczenia o wniesieniu opłaty przekształceniowej w całości. Koszt, jaki należy ponieść, to 250 zł, jednak dobrą wiadomość stanowi fakt, że formalności w zakresie przekształcenia prawa użytkowania wieczystego w prawo własności w tym momencie dobiegają końca.

Myślisz o sprzedaży mieszkania?

Skorzystaj z naszej darmowej wyceniarki i dowiedz się, ile może być warte.

Wyceń nieruchomość

Średnia ocena: 5. Głosy: 1

Zobacz też

Wczytywanie....