Z tego artykułu dowiesz się:

  1. Jakie są zasadnicze różnice między sprzedażą M z rynku wtórnego a pierwotnego?
  2. Jak sprzedać mieszkanie z rynku wtórnego?
  3. Jak sprzedać mieszkanie z rynku pierwotnego?
  4. Jaki jest problem z określeniem “stan deweloperski”?

Artykuł jest częścią naszego poradnika "Sprzedaż mieszkania krok po kroku".

Sprzedaż mieszkania wiąże się nie tylko z koniecznością znalezienia nabywcy, ale także dopełnieniem licznych formalności. Jeżeli zależy nam na szybkim zbyciu nieruchomości, warto przygotować rzetelne ogłoszenie, które przede wszystkim będzie informowało potencjalnego nabywcę o stanie prawnym lokalu. Jakie błędy popełniane są najczęściej? Okazuje się, że określenie rodzaju rynku. Mieszkanie z rynku pierwotnego czy wtórnego?

Mieszkanie: rynek pierwotny a wtórny

Przede wszystkim odpowiemy na pytanie, co odróżnia mieszkanie z rynku wtórnego od pierwotnego. W pierwszym wypadku mamy do czynienia ze sprzedażą nieruchomości od osoby będącej właścicielem lub posiadającej uprawnienia do występowania w jej imieniu. Mieszkanie z rynku pierwotnego natomiast zawsze dotyczy sytuacji, w której lokal nabywany jest bezpośrednio od dewelopera lub biura sprzedaży reprezentującego go. W przypadku zdecydowanej większości mieszkań nie ma problemu z określeniem, czy dana inwestycja jest z rynku wtórnego, czy pierwotnego.

Wątpliwości mogą nasuwać się jednak wtedy, gdy mieszkanie jest w stanie deweloperskim, choć kupowane już od właściciela. W takim wypadku stwierdzenie, że sprzedajemy nieruchomość z rynku pierwotnego, mija się z prawdą. Dana nieruchomość nie jest bowiem nabywana bezpośrednio od inwestora, a od właściciela, w związku z czym zakup dokonywany jest wtórnie. Jakie konsekwencja ma wprowadzenie kupującego w błąd odnośnie tych kwestii? Różnice dotyczą nie tylko ilości dokumentów potrzebnych do sfinalizowania transakcji, ale także wysokości ponoszonych opłat. Właśnie z tego powodu tak ważne jest, aby precyzyjnie określić, czy mieszkanie jest z rynku pierwotnego, czy wtórnego.

Sprzedaj mieszkanie bezpośrednio do SonarHome.

Oferta gotówkowa w 48h.

Uzyskaj ofertę

Jak sprzedać mieszkanie z rynku wtórnego?

Duża ilość powstałych w ostatnim czasie inwestycji sprawia, że wśród właścicieli mieszkań panuje przekonanie, że zdecydowanie trudniej jest sprzedać nieruchomość z rynku wtórnego. Wszystko zależy jednak od tego, jakiego rodzaju jest to lokal, jakiej kwoty oczekuje za niego sprzedawca oraz czy lokalizacja budynku jest atrakcyjna dla potencjalnego nabywcy. Czynniki te w sposób bezpośredni wpływają na czas znalezienia nabywcy.

Jak więc skutecznie i z zyskiem sprzedać mieszkanie z rynku wtórnego? Przede wszystkim należy zadbać o rzetelną wycenę, która wskaże nam, jaka cena jest adekwatna do sytuacji rynkowej. Kolejnym istotnym elementem jest zaprezentowanie wszystkich zalet mieszkania. W tym miejscu zwracamy uwagę nie tylko na jego rozkład, ale również na wyposażenie. Lokale nabywane z rynku wtórnego, które mają około 5 lat cieszą się dość dużą popularnością. Wykończone zazwyczaj w nowoczesnym stylu są znacznie atrakcyjniejsze niż mieszkania deweloperskie. W takim wypadku nabywca zazwyczaj jedynie odmalowuje ściany i wstawia własne meble ruchome, a cała zabudowa pozostaje nieruszona. Dzięki temu znacznie zmniejsza dodatkowe koszty związane z zakupem oraz zdecydowanie skraca czas przeprowadzki. Dodatkowo na rynku wtórnym nabywca jedynie przepisuje umowy z dostawcami prądu czy gazu na siebie. Nie musi więc dopełniać dodatkowych formalności związanych z założeniem liczników. Należy jednak pamiętać, że w przypadku sprzedaży mieszkań z rynku wtórnego konieczny do uregulowania jest podatek od czynności cywilnoprawnych, który wynosi 2% od ceny transakcyjnej. Co do zasady opłata ta regulowana jest przez nabywcę.

Sprzedaż mieszkania z rynku pierwotnego

Sprzedażą mieszkań z rynku pierwotnego zajmują się deweloperzy lub prywatni inwestorzy. To w zakresie ich obowiązków leży dostarczenie pełnej dokumentacji potwierdzającej nie tylko oddanie lokalu do użytku. W tym wypadku istotny jest również wypis i wyrys z rejestru gruntów oraz pozwolenia na budowę. W przypadku zakupu nieruchomości od inwestora możemy otrzymać także plan zagospodarowania przestrzennego. W procesie sprzedaży istotne jest nie tylko podpisanie umowy deweloperskiej, ale także otrzymanie wszystkich wymienionych załączników. Tylko w takim wypadku mamy możliwość dokładnego zapoznania się z tym, co dokładnie zawarte jest w cenie, oraz jakie dodatkowe usługi oferuje deweloper. W przypadku nowych inwestycji istotne jest bowiem, czy inwestor planuje ogrodzenie terenu, wyznaczenie miejsc parkingowych dla gości oraz w jaki sposób zostanie rozwiązany problem zarządzania nieruchomością w pierwszych latach po zakupie inwestycji. Może się bowiem okazać, że proste kwestie związane z odśnieżaniem czy wywozem śmieci staną się problemem dla mieszkańców już w pierwszych miesiącach użytkowania.

Mieszkanie w stanie deweloperskim nie zawsze z rynku pierwotnego

Mieszkanie w stanie deweloperskim jest jednym z najbardziej kontrowersyjnych pojęć w odniesieniu do sprzedaży nieruchomości. Wynika to głównie z faktu, że termin ten stosowany jest nie tylko przez deweloperów, ale także właścicieli lokali z rynku wtórnego. Dlaczego pojawiają się tego rodzaju błędy w nazewnictwie? W tym wypadku mamy zazwyczaj do czynienia z dwiema sytuacjami.

  1. Mieszkanie w stanie deweloperskim można kupić z rynku wtórnego, kiedy właściciel nabył nieruchomość od inwestora i od razu chce ją sprzedać. W takim wypadku rzeczywiście kupujemy nowy lokal zgodnie z nazewnictwem.
  2. Znacznie bardziej skomplikowana jest sytuacja w przypadku kilkuletnich lokali, które w wyniku remontu doprowadzone zostały do stanu deweloperskiego. W takim wypadku potencjalny nabywca może poczuć się oszukany, co zdecydowanie wydłuża proces sprzedaży.

Formalności obowiązujące przy każdej sprzedaży

Bez względu na to, czy sprzedajemy mieszkanie z rynku pierwotnego, czy wtórnego, warto zadbać o dopełnienie wszystkich formalności. W tym miejscu nie chodzi wyłącznie o zgromadzenie dokumentacji. Jeżeli kupujący zdecyduje się na zakup, dobrym rozwiązaniem jest podpisanie umowy przedwstępnej, która określi wszystkie warunki związane z transakcją. W dokumencie tym określamy bowiem nie tylko cenę, ale również datę przeniesienia własności, wydania nieruchomości, czy rozliczenia rachunków. Dodatkowo warto pamiętać, że w przypadku zakupu mieszkania z rynku pierwotnego kupujący nie płaci podatku od czynności cywilnoprawnych, którego uregulowanie jest obowiązkowe przy transakcjach z rynku wtórnego.

Myślisz o sprzedaży mieszkania?

Skorzystaj z naszej darmowej wyceniarki i dowiedz się, ile może być warte.

Wyceń nieruchomość

Średnia ocena: 5.0. Głosy: 1