Sonarhome.pl to darmowa wyceniarka online, analizująca tysiące ogłoszeń nieruchomości i na ich podstawie dostarcza kluczowych informacji dla Twojego lokalu. Obecnie umożliwiamy wycenę lokali mieszkalnych, jednak w najbliższym czasie udostępnimy również narzędzie do wyceny domów i innych nieruchomości.

Temat wyceny lokalu może przyprawić o zawrót głowy. Trudno odnaleźć się w gąszczu ofert, sposobów określenia wartości nieruchomości oraz czynników wpływających na zwiększenie oraz obniżenie ceny. Dobór odpowiedniej metody wyceny uzależniony jest od jej celu. Inaczej podchodzi się do szacowania wartości lokalu na sprzedaż, mieszkania pod kredyt hipoteczny, a inaczej do mieszkania komunalnego.

Po co wyceniamy lokale?

Bo możemy zaoszczędzić pieniądze lub tego wymaga prawo. Na wartość mieszkania wpływa wiele czynników, takich jak m.in: lokalizacja, miejskie plany zagospodarowania przestrzennego, stan lokalu, jego układ oraz metraż. Przy wycenach brany jest też pod uwagę prestiż okolicy, stan prawny, rok budowy nieruchomości czy przeszłość konkretnego mieszkania. Przykładowo, tańsze będą lokale, w których ktoś popełnił samobójstwo, został zamordowany lub prowadził nielegalną hodowlę roślin. Często mniej zapłacimy też za mieszkania na pierwszym piętrze, jednak dotyczy to głównie starszych budynków. W nowszych ceny kształtują się inaczej, bo lokale na parterze nie odbiegają standardem od tych na wyższych piętrach.

Samodzielna wycena lokalu

Te wszystkie elementy sprawiają, że samemu trudno dobrze wycenić nieruchomość. Mimo to warto to zrobić przy wystawieniu lokalu na sprzedaż lub przy zakupie mieszkania. Rozeznanie się w cenach rynkowych pozwala zidentyfikować ewentualne oszustwa oraz uniknąć przepłacania. Wiele osób drożej wycenia mieszkania z powodów sentymentalnych, które nie mają większego znaczenia dla nabywcy. Inni podają wyższe ceny, bo uważają, że taki zabieg zachęci kupców do negocjacji. Stawki są zawyżone nawet ponad 30%.

Dlatego w wypadku kupna/sprzedaży często wystarczy skorzystać z wyceniarek online, takich jak Sonar. Specjalnie zaprojektowany program w kilka chwil porówna ze sobą dziesiątki tysięcy internetowych ofert i poda informacje na temat średnich cen ofertowych mieszkań, spełniających podobne do siebie warunki. Pozwoli to odsiać podejrzane oferty i ustalić, które oferty są zdecydowanie za drogie, a które są podejrzanie tanie.

Dodatkowe informacje
Jaki jest powód wyceny?*

Wycena zostanie przygotowana na zasadach określonych w regulaminie Serwisu.

Taka samodzielna wycena możliwa jest zawsze i nawet jest wskazana. Jednak często jest dopiero pierwszym krokiem, który wpływa na podjęcie decyzji o sprzedaży czy o wykupie nieruchomości. W wielu wypadkach wymagany jest operat szacunkowy, m.in: przy kredycie hipotecznym, amortyzacji, ustaleniu stawek za użytkowanie wieczyste, przy spadku czy ustalaniu odszkodowania za wywłaszczenie. Dlatego, gdy na przykład zastanawiamy się nad wykupem mieszkania komunalnego i chcemy poznać stawki rynkowe, warto skorzystać z darmowych wycen online, by dowiedzieć się jak kształtują się ceny. Dopiero potem należy złożyć wniosek do gminy i zlecić wycenę rzeczoznawcy majątkowemu. Unikniemy w ten sposób nieprzyjemnych niespodzianek i zaskakujących cen w operacie szacunkowym.

Myślisz o sprzedaży mieszkania?

Skorzystaj z naszej darmowej wyceniarki i dowiedz się, ile może być warte.

Wyceń nieruchomość

Średnia ocena: 2.33. Głosy: 3

Zobacz też