Z tego artykułu dowiesz się:

  1. Po co wycenia się lokale?
  2. Gdzie samodzielnie i za darmo wycenić lokal?

Artykuł jest częścią naszego poradnika: "Jak wycenić mieszkanie?".

Temat wyceny lokalu może przyprawić o zawrót głowy. Trudno odnaleźć się w gąszczu ofert, sposobów określenia wartości nieruchomości oraz czynników wpływających na zwiększenie i obniżenie ceny. Dobór odpowiedniej metody wyceny uzależniony jest od jej celu. Inaczej podchodzi się do szacowania wartości lokalu na sprzedaż, mieszkania pod kredyt hipoteczny czy do mieszkania komunalnego.

Po co wyceniamy lokale?

Bo możemy zaoszczędzić pieniądze lub tego wymaga prawo. Na wartość mieszkania wpływa wiele czynników, takich jak m.in: lokalizacja, miejskie plany zagospodarowania przestrzennego, stan lokalu, jego układ oraz metraż. Przy wycenach brany jest też pod uwagę prestiż okolicy, stan prawny, rok budowy nieruchomości czy przeszłość konkretnego mieszkania. Przykładowo, tańsze będą lokale, w których dokonano przestępstwa. Często mniej zapłacimy też za mieszkania na pierwszym piętrze, jednak dotyczy to głównie starszych budynków. W nowszych ceny kształtują się inaczej, bo lokale na parterze nie odbiegają standardem od tych na wyższych piętrach.

Samodzielna wycena lokalu

Te wszystkie elementy sprawiają, że samemu trudno dobrze wycenić nieruchomość. Mimo to, warto to zrobić przy wystawieniu lokalu na sprzedaż lub przy zakupie mieszkania. Rozeznanie się w cenach rynkowych pozwala zidentyfikować ewentualne oszustwa oraz uniknąć przepłacania. Wiele osób drożej wycenia mieszkania z powodów sentymentalnych, które nie mają większego znaczenia dla nabywcy. Inni podają wyższe ceny, bo uważają, że taki zabieg zachęci kupców do negocjacji. Stawki są zawyżone nawet ponad 30%.

Dlatego w wypadku kupna/sprzedaży często wystarczy skorzystać z wyceniarek online, takich jak SonarHome. Specjalnie zaprojektowany program w kilka chwil porówna ze sobą dziesiątki tysięcy internetowych ofert i poda informacje na temat średnich cen ofertowych mieszkań, spełniających podobne do siebie warunki. Pozwoli to odsiać podejrzane oferty i ustalić, które ogłoszenia są zdecydowanie za drogie, a które są podejrzanie tanie.

Udogodnienia
Jaki jest powód wyceny?*

Wycena zostanie przygotowana na zasadach określonych w regulaminie Serwisu.

Myślisz o sprzedaży mieszkania?

Skorzystaj z naszej darmowej wyceniarki i dowiedz się, ile może być warte.

Wyceń nieruchomość

Średnia ocena: 2.33. Głosy: 3