Z tego artykułu dowiesz się:

  1. Jakie są zalety inwestowania w nieruchomości?
  2. Jakie wyróżniamy strategie zarabiania na nieruchomościach?
  3. Czy opłaca się inwestowanie w nieruchomości pod wynajem?
  4. Jak znaleźć mieszkania pod inwestycję?

Artykuł jest częścią naszego poradnika "Sprzedaż mieszkania krok po kroku".

Nieruchomości to świetna inwestycja - taki tekst można wielokrotnie usłyszeć. Jednak sama świadomość tego faktu z pewnością nie przybliży nikogo do tego, aby znaleźć się na liście najbogatszych ludzi świata według magazynu Forbes. Potrzebne jest działanie. Konkretna wiedza i wprowadzanie jej w życie. Jakie korzyści daje posiadanie własnej nieruchomości i jak na tym zarabiać?

Zalety inwestowania w nieruchomości

Zakup nieruchomości to przede wszystkim zabezpieczenie kapitału. Co prawda, tylko grunt jest wieczny, ale jeżeli zakupi się mieszkanie w bardzo dobrym stanie, to z powodzeniem przetrwa ono dziesiątki lat. A może nawet dłużej. Nieruchomość to rzeczywisty przedmiot fizyczny, którego można dotknąć. Dzięki temu są one uznawane za bezpieczniejsze. W przypadku obracania pieniędzmi na giełdzie albo inwestowania w usługi bankowe mamy do czynienia z przedmiotem wirtualnym, co budzi wiele obaw.

Mieszkanie często jest źródłem pasywnego przychodu. Gdy decydujemy się na zakup nieruchomości na wynajem lub dzierżawę, możemy dzięki temu uzyskać stały zastrzyk gotówki z najmu. Własny lokal zwiększa również zdolność kredytową właściciela. Przy prawie każdej zaciąganej pożyczce można liczyć na bardziej korzystne warunki, bo zabezpieczeniem jest mieszkanie. Otrzymane pieniądze warto lokować w kolejne inwestycje.

Następna zaleta inwestowania w nieruchomości to fakt, że istnieje bardzo niewielkie prawdopodobieństwo, iż straci się cały kapitał. Mieszkanie zawsze będzie miało jakąś wartość. Nigdy nie spadnie ona do zera, nawet gdy jest już bardzo zniszczona. Ponadto mieszkanie można ubezpieczyć od różnych zdarzeń losowych, na przykład zalania lub pożaru, co daje dodatkowe zabezpieczenie przed jej uszkodzeniami.

Jeżeli zależy nam na zarabianiu na nieruchomościach, najpierw powininniśmy dobrze zorientować się, jakie budynki są dostępne na rynku. Dla początkujących inwestorów bardzo korzystne wydaje się szukanie mieszkań na licytacjach albo przetargach. Można wtedy nabyć nieruchomość dużo poniżej jej wartości.

Sprzedaj mieszkanie bezpośrednio do SonarHome.

Oferta gotówkowa w 48h.

Uzyskaj ofertę

Możemy liczyć również na ulgi podatkowe oraz odliczenia. Jeżeli inwestujemy w nieruchomości pod wynajem, to warto skorzystać z różnych odliczeń od przychodu, gdy rozliczamy się na zasadach ogólnych. Możemy sobie odliczyć następujące wydatki: koszt remontu, odsetki od kredytu oraz amortyzację. To tylko przykłady. Najbardziej oczywistą sprawę zostawiliśmy na koniec. Posiadanie nieruchomości daje również możliwość mieszkania w niej. Nawet jedno mieszkanie może stanowić zabezpieczenie finansowe dla całej rodziny.

Strategie zarabiania na nieruchomościach

W tym artykule chcielibyśmy skupić się na dwóch najbardziej popularnych strategiach zarabiania na nieruchomościach. Po pierwsze, możemy zarabiać na wynajmie, a po drugie na flipach, czyli kupowaniu nieruchomości w celu ich szybkiej sprzedaży. Inwestorzy najczęściej stosują jedną z wymienionych poniżej strategii.

Kup i czekaj na wzrost ceny. Ta strategia polega na tym, że kupiona pod wynajem nieruchomość musi dawać zyski. To znaczy, że gdy już uiścimy wszystkie comiesięczne opłaty, to nadal zostanie nam w kieszeni jeszcze trochę gotówki. Musimy wziąć tutaj pod uwagę nie tylko ratę kredytu, ale również opłaty za media, wpłaty na fundusz remontowy, koszty zarządcy, remonty, ubezpieczenia, podatek od nieruchomości i wynajmu oraz rezerwy na nieprzewidziane naprawy. Nie ma sensu kupować nieruchomości, jeżeli wychodzimy przy tym na zero lub na minus. To żadna inwestycja. Jeżeli chcemy kupić mieszkanie tylko i wyłącznie po to, aby pokrywało raty kredytu wziętego na inną nieruchomość, to szybko zacznie ono tracić na wartości. Bezpieczna stopa zwrotu to minimum 5%, a dobrze jeżeli będzie to więcej. Inwestycje z niższą stopą zwrotu są po prostu ryzykowne.

Kup i sprzedaj, czyli flip. W tej strategii chodzi o to, żeby kupować mieszkania i szybko je sprzedawać. Tylko błyskawiczna sprzedaż jest gwarancją sukcesu. Nieruchomości są kupowane poniżej ich wartości rynkowej, a sprzedawane już po wyższej cenie. Najczęściej podnosi się wartość mieszkania poprzez zrobienie remontu albo wprowadzenie w nim różnych udogodnień. Jeżeli chcemy osiągnąć zyski z tej inwestycji, to cena sprzedaży musi być wyższa niż cena zakupu, utrzymania i remontu nieruchomości. Występują dwie strategie kupowania nieruchomości dla zysku kapitałowego:

1. Kup za niską cenę, sprzedaj za wysoką. Jeżeli kupujemy mieszkanie albo inną nieruchomość, aby ją wyremontować, to najlepiej za cenę niższą niż rynkowa. Następnym krokiem jest wykonanie remontu, a tym samym podniesienie jej wartości rynkowej. Wtedy już możemy szybko sprzedać nieruchomość z dużym zyskiem. Jest to strategia często stosowana przez agentów nieruchomości. Niestety ma ona jedną wadę. Nie zawsze uda się od razu sprzedać nieruchomość. Czasami trzeba poczekać na potencjalnego kupca. Zysk z zakupu mieszkania może okazać się wtedy mniejszy ze względu na przymus pokrywania przez ten czas kosztów utrzymania nieruchomości, takich jak na przykład zaliczki eksploatacyjne czy raty kredytu.

2. Kup i sprzedaj za niską cenę. Ta strategia polega na kupowaniu nieruchomości poniżej jej wartości rynkowej. Dalszym krokiem jest przeprowadzenie małego remontu i sprzedanie za niską cenę. Co prawda, ta strategia wiąże się z mniejszymi zyskami kapitałowymi niż w pierwszym przypadku, ale możemy w krótkim czasie przeprowadzić więcej takich transakcji. Najważniejszą zaletą tej strategii jest bardzo szybka sprzedaż. Dzięki temu przez cały czas obracamy kapitałem i możemy liczyć na większe zyski w krótszym czasie. Musimy cały czas śledzić rynek i szukać okazji, ale mimo wszystko warto.

Inwestowanie w nieruchomości pod wynajem

Taka inwestycja będzie wymagała o wiele mniej zaangażowania, a jednocześnie wiąże się z dostarczaniem comiesięcznych przychodów. Bardzo ważną jej zaletą jest to, że dopóki mamy lokatora, to nie musimy się martwić wahaniami cen na rynku nieruchomości. Poza tym, nieruchomość zawsze prędzej czy później zyskuje na wartości. Przy wyborze lokalu zarówno pod wynajem, jak i na sprzedaż, warto śledzić plany przestrzenne danego miasta. Dzięki nim szybko dowiemy się o tym, gdzie mogą się pojawić świetne okazje inwestycyjne, np. nieruchomości położone w dzielnicach, w których w ciągu najbliższych lat jest planowana budowa metra, będą miały w perspektywie czasu wyższe ceny niż obecnie.

Jak znaleźć mieszkania pod inwestycję?

Po pierwsze, warto zapoznać się z barometrem cen per okolica i zastanowić się, jaką kwotę chcemy zainwestować. Przydatne okaże się odwiedzenie katalogu cen, by zobaczyć, jak prezentują się ceny za mkw. i wybrać obszary, w których kupno mieszkania będzie inwestycją na miarę naszego portfela. Prezentowane trendy i prognozy cenowe pomogą wytypować teren, który spełnia nasze oczekiwania. Zrobione? Teraz pora poszukać ofert.

Warto skorzystać z naszej bazy cen. Brzmi jak dziwna autoreklama? Nic bardziej mylnego. Jako jedyny portal każde publikowane ogłoszenie wyceniamy za darmo. Oznacza to, że w naszej bazie znajdują się ogłoszenia wraz z informacją, ile konkretne mieszkanie jest warte vs cena z ogłoszenia. Ale to nie wszystko. Od lipca rozpoczęliśmy pracę związane z rozbudową naszej analityki i już teraz publikujemy porównania różnych parametrów mieszkania. Na każdym ogłoszeniu znajduje się opis:

Cena za m2 tego mieszkania jest o [x%] niższa/wyższa od wyceny sonarhome.pl. Do obliczenia wyceny sonarhome.pl zostało użyte [y] mieszkań o podobnych parametrach w promieniu [z] metrów. To mieszkanie jest droższe/tańsze o[w]% od średniej ceny mieszkań w bezpośredniej okolicy.

Dodatkowo w kolejnych tygodniach rozbudujemy tą część o informację, jak prezentuje się cena ogłoszenia vs cena mieszkań o podobnym rozkładzie pokoi, metrażu, roku budowy budynku i piętrze. Wszystko w kontekście bezpośredniej okolicy.

Myślisz o sprzedaży mieszkania?

Skorzystaj z naszej darmowej wyceniarki i dowiedz się, ile może być warte.

Wyceń nieruchomość

Średnia ocena: 5.0. Głosy: 1