Krótki przewodnik o tym jakie są strategie zarabiania na nieruchomościach, czym jest flip i w jaki sposób może w tym wszystkim pomóc Sonarhome.pl. Przeczytaj.

Nieruchomości to świetna inwestycja. Ile razy w życiu słyszałeś ten tekst? Sama świadomość z pewnością nie przybliży Cię do tego, aby znaleźć się na liście najbogatszych ludzi świata według magazynu Forbes. Potrzebne jest działanie. Konkretna wiedza i wprowadzanie jej w życie. Jakie korzyści daje posiadanie własnej nieruchomości i jak na tym zarabiać?

Zalety inwestowania w nieruchomości

Zakup nieruchomości to przede wszystkim zabezpieczenie kapitału. Co prawda tylko grunt jest wieczny, ale jeżeli kupisz mieszkanie w bardzo dobrym stanie, to z powodzeniem przetrwa ono dziesiątki lat. A może nawet dłużej. Nieruchomość to rzeczywisty przedmiot fizyczny, którego można dotknąć. Nie tak jak w przypadku obracania pieniędzmi na giełdzie albo inwestowania w usługi bankowe. Dzięki temu nieruchomości są uznawane za bezpieczniejsze.

Mieszkanie jest dla Ciebie również źródłem pasywnego przychodu. Gdy decydujesz się na zakup nieruchomości na wynajem lub dzierżawę, to możesz dzięki temu mieć stały zastrzyk gotówki w postaci czynszu. Własna nieruchomość zwiększa również zdolność kredytową właściciela. Przy prawie każdej zaciąganej pożyczce możesz liczyć na bardziej korzystne warunki, bo Twoim zabezpieczeniem jest mieszkanie. Za otrzymane pieniądze możesz dokonywać kolejnych inwestycji.

Kolejna zaleta inwestowania w nieruchomości to fakt, że istnieje bardzo niewielkie prawdopodobieństwo, że stracisz cały kapitał. Mieszkanie zawsze będzie miało jakąś wartość. Nigdy nie spadnie ona do zera, nawet, gdy jest już bardzo zniszczona. Plusem jest również to, że mieszkanie można ubezpieczyć od różnych zdarzeń losowych, na przykład zalania lub pożaru, co daje dodatkowe zabezpieczenie przed jej uszkodzeniami. Jeżeli zależy Ci na zarabianiu na nieruchomościach, to najpierw powinieneś dobrze zorientować się, jakie budynki są dostępne na rynku. Dla początkujących inwestorów bardzo korzystne jest szukanie mieszkań na licytacjach albo przetargach. Można wtedy nabyć nieruchomość dużo poniżej jej wartości.

Możesz liczyć również na ulgi podatkowe oraz odliczenia. Jeżeli inwestujesz w nieruchomości pod wynajem, to możesz skorzystać z różnych odliczeń od przechodu, gdy rozliczasz się na zasadach ogólnych. Możesz sobie odliczyć następujące wydatki: koszt remontu, odsetki od kredytu, oraz amortyzację. To tylko przykłady. Najbardziej oczywistą sprawę zostawiliśmy na koniec. Posiadanie nieruchomości, daje również możliwość mieszkania w niej. Nawet jedno mieszkanie może stanowić zabezpieczenie finansowe dla całej rodziny.

Strategie zarabiania na nieruchomościach

W tym artykule chcielibyśmy skupić się na dwóch najbardziej popularnych strategiach zarabiania na nieruchomościach. Po pierwsze, możesz zarabiać na wynajmie, a po drugie na flipach, czyli kupowaniu nieruchomości, aby je szybko sprzedać. Inwestorzy najczęściej stosują jedną z wymienionych poniżej strategii.

Kup i czekaj na wzrost ceny Ta strategia polega na tym, że kupiona pod wynajem nieruchomość mu Ci dawać zyski. To znaczy, że gdy już uiścisz wszystkie co miesięczne opłaty, to nadal masz jeszcze trochę gotówki. Musisz wziąć tutaj pod uwagę nie tylko ratę kredytu, ale również opłaty za media, wpłaty na fundusz remontowy, koszty zarządcy, remonty, ubezpieczenia, podatek od nieruchomości i wynajmu oraz rezerwy na nieprzewidziane naprawy. Nie ma sensu kupować nieruchomości, jeżeli wychodzisz przy tym na zero lub na minus. To żadna inwestycja. Jeżeli chcesz kupić mieszkanie, tylko i wyłącznie po to, aby pokrywało raty kredytu wziętego na inną nieruchomość, to szybko zacznie ono tracić na wartości. Bezpieczna stopa zwrotu to minimum 5%, a dobrze jeżeli będzie to więcej. Inwestycje z niższą stopą zwrotu są po prostu ryzykowne.

Kup i sprzedaj, czyli flip W tej strategii chodzi o to, żeby kupować mieszkania i szybko je sprzedawać. Tylko błyskawiczna sprzedaż jest gwarancją sukcesu. Nieruchomości są kupowane poniżej ich wartości rynkowej, a sprzedawane już po wyższej cenie. Najczęściej ponosi się wartość mieszkania przez zrobienie remontu albo wprowadzenie w nim różnych udogodnień. Jeżeli chcesz osiągnąć zyski z tej inwestycji, to cena sprzedaży musi być wyższa niż cena zakupu, utrzymania i remontu nieruchomości. Występują dwie strategie kupowania nieruchomości dla zysku kapitałowego:

Kup za niską cenę, sprzedaj za wysoką Jeżeli kupujesz mieszkanie albo inną nieruchomość, aby ją wyremontować, to najlepiej za cenę niższą niż rynkowa. Następnym krokiem jest wykonanie remontu, a tym samym podniesienie jej wartości rynkowej. Wtedy już możesz szybko sprzedać nieruchomość z dużym zyskiem. Jest to strategia często stosowana przez agentów nieruchomości. Niestety ma ona jedną wadę. Nie zawsze uda się od razu sprzedać nieruchomość. Czasami będziesz musiał poczekać na potencjalnego kupca. Zysk z zakupu mieszkania będzie wtedy mniejszy, bo będziesz narażony na pokrywanie przez ten czas kosztów utrzymania nieruchomości, takich, jak na przykład zaliczki eksploatacyjne, czy raty kredytu.

Kup i sprzedaj za niską cenę Ta strategia polega na kupowaniu nieruchomości poniżej jej wartości rynkowej. Dalszym krokiem jest przeprowadzenie małego remontu i sprzedanie jej za niską cenę. Co prawda, ta strategia wiąże się z mniejszymi zyskami kapitałowymi, niż w pierwszym przypadku, ale możesz w krótkim czasie przeprowadzić więcej takich transakcji. Najważniejszą zaletą tej strategii jest bardzo szybka sprzedaż. Dzięki temu przez cały czas obracasz kapitałem i możesz liczyć na większe zyski w krótszym czasie. Musisz cały czas śledzić rynek i szukać okazji, ale mimo wszystko warto.

Inwestowanie w nieruchomości pod wynajem

Taka inwestycja będzie wymagała od Ciebie o wiele mniej zaangażowania, a jednocześnie będzie się wiązała z dostarczaniem comiesięcznych przychodów. Bardzo ważną jej zaletą jest to, że dopóki masz lokatora, to nie musisz się martwić wahaniami cen na rynku nieruchomości. Poza tym, nieruchomość zawsze wcześniej, czy później zyskuje na wartości. Przy wyborze nieruchomości zarówno pod wynajem, jak i na sprzedaż, warto jest śledzić plany przestrzenne danego miasta, bo na przykład nieruchomości położone w dzielnicach, w których w ciągu najbliższych lat jest planowana budowa metra, będą miały w perspektywie czasu wyższe ceny, niż obecnie.

Jak znaleźć mieszkania pod inwestycję?

Po pierwsze zapoznaj się z barometrem cen per okolica i zastanów się jaką inwestycję chcesz ponieść. Skorzystaj np. z https://sonarhome.pl/ceny-mieszkan/warszawa, by zobaczyć jak prezentują się ceny za m2 i wybierz obszar, w których kupno mieszkania będzie inwestycją na miarę Twojego portfela. Zapoznaj się z trendem i prognozą cenową i wybierz ten obszar, który spełnia Twoje oczekiwania. Zrobione? Teraz pora poszukać ofert.

Skorzystaj z naszej bazy ogłoszeń. Brzmi jak dziwna autoreklama? Nic bardziej mylnego. Jako jedyny portal każde publikowane ogłoszenie wyceniamy, za darmo. Oznacza to, że w naszej bazie znajdziesz ogłoszenia wraz z informacją ile konkretne mieszkanie jest warte vs cena z ogłoszenia. Ale to nie wszystko. Od lipca rozpoczęliśmy pracę związane z rozbudową naszej analityki i już teraz rozpoczęliśmy publikowanie porównań różnych parametrów mieszkania. Na każdym ogłoszeniu już teraz znajdziesz opis: Cena za m2 tego mieszkania jest o [x%] niższa/wyższa od wyceny sonarhome.pl. Do obliczenia wyceny sonarhome.pl zostało użyte [y] mieszkań o podobnych parametrach w promieniu [z] metrów. To mieszkanie jest droższe/tańsze o[w]% od średniej ceny mieszkań w bezpośredniej okolicy.

Dodatkowo w kolejnych tygodniach rozbudujemy tą część o informację jak prezentuje się cena ogłoszenia vs cena mieszkań o podobnym rozkładzie pokoi, metrażu, roku budowy budynku i piętrze. Wszystko w kontekście bezpośredniej okolicy.

Jesteśmy stale rozwijającym się startupem; jeśli uważasz, że są funkcjonalności, który dodatkowo pomagałyby w decyzjach inwestycyjnych, będziemy wdzięczni za feedback.

Myślisz o sprzedaży mieszkania?

Skorzystaj z naszej darmowej wyceniarki i dowiedz się, ile może być warte.

Wyceń nieruchomość

Średnia ocena: 5.0. Głosy: 1

Zobacz też