Decydując się na sprzedaż mieszkania, często zapominamy, że dodatkowe koszty z nią związane ponosimy nie tylko, zanim dojdzie do transakcji. Wymogi formalne zobowiązują nas do uiszczenia podatku dochodowego, a czyhają na nas też pomniejsze wydatki, związane na przykład z rezygnacją z mediów. O czym trzeba pamiętać przy sprzedaży mieszkania?

Ile kosztuje ogłoszenie o sprzedaży mieszkania?

Wymieniając opłaty występujące po sprzedaży mieszkania, nie możemy zapomnieć o tym, od czego wszystko się zaczyna – o samym wystawieniu ogłoszenia. Najbardziej popularną obecnie metodą jest umieszczenie oferty w internecie. Serwisy ogłoszeniowe zazwyczaj pobierają opłaty od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych. Raz, że samo wystawienie kosztuje, a dwa - aby wyróżnić się w tłumie innych ofert, strony oferują różnego rodzaju płatne pakiety promocyjne.

W przypadku, gdy nie chcemy sami zajmować się sprzedażą mieszkania, możemy zgłosić się do pośrednika. Agent za pomoc przy sprzedaży pobiera zazwyczaj prowizję w wysokości 2-5% od wartości ceny transakcyjnej osiągniętej przy sprzedaży. Jeżeli potrzebujemy profesjonalnej porady, również możemy się zgłosić do pośrednika. W przypadku serwisu SonarHome taka konsultacja jest bezpłatna.

Myślisz o sprzedaży mieszkania?

Skorzystaj z naszej darmowej wyceniarki i dowiedz się, ile może być warte.

Wyceń mieszkanie

Podatek od sprzedaży mieszkania

Największym obciążeniem związanym ze sprzedażą nieruchomości jest oczywiście kwota, którą musimy oddać urzędowi skarbowemu. Podatek dochodowy od osób fizycznych z racji sprzedaży nieruchomości odprowadzamy, jeżeli transakcja nastąpiła w okresie 5 lat od nabycia mieszkania. Co ważne, okres ten liczy się od roku następującego po nabyciu nieruchomości, czyli mieszkanie uzyskane w roku 2012 bez rozliczania się z fiskusem można sprzedać dopiero w 2018 roku.

Podatek dochodowy rozlicza się za pomocą formularza PIT-39, a nieruchomość jest opodatkowana w wysokości 19% od dochodu ze sprzedaży. W praktyce oznacza to, że przychód, czyli kwotę uzyskaną od nabywcy mieszkania możemy pomniejszyć o niektóre koszty.

Jak nie płacić podatku od sprzedaży mieszkania?

Najważniejszym kosztem, o który możemy pomniejszyć wykazywany przychód, jest zakup mieszkania. Jeżeli lokum kupiliśmy taniej, a sprzedajemy drożej, to podatek płacimy tylko od różnicy tych kwot. W przypadku przeprowadzenia remontu nieruchomości wyłącznie na potrzeby jej sprzedaży, od przychodu możemy odjąć koszty związane z renowacją.

Podatek za zbycie lokalu możemy też obniżyć, deklarując przeznaczenie przychodu na własne cele mieszkaniowe. Kupując następne mieszkanie za pieniądze uzyskane ze sprzedaży poprzedniej nieruchomości, musimy pamiętać, że żeby skorzystać z ulgi podatkowej, nowe mieszkanie musimy nabyć nie później niż przez 2 lata od końca roku podatkowego, w którym sprzedaliśmy poprzednie lokum. Przykładowo, jeżeli sprzedajemy mieszkanie w 2018 roku, to PIT-39 składamy do maja roku 2019, a wydatki na nowe mieszkanie musimy zrealizować do końca 2020 roku.

Wypowiedzenie umowy na media.

Po sprzedaży mieszkania musimy rozwiązać wszystkie umowy na ogrzewanie, gaz, prąd, wodę, telefon, telewizję, internet i tym podobne. Przy przekazywaniu lokalu powinniśmy spisać protokół zdawczo-odbiorczy, w którym wyszczególnione będą wskazania wszystkich liczników. Dzięki temu unikniemy ponoszenia opłat za następnych lokatorów mieszkania. Usługi związane z telekomunikacją najlepiej przenieść pod nowy adres, co najczęściej wiąże się z opłatą montażową – przeważnie do 150 zł. Usługi telekomunikacyjne można też przepisać na nabywcę, co wymaga cesji umowy – również łączy się to z pewnymi kosztami, zazwyczaj nie większymi niż 50 zł.

Kto ponosi koszty notarialne przy sprzedaży mieszkania?

Chociaż ustawa Prawo o notariacie nie reguluje dokładnie, która ze stron uiszcza opłaty notarialne, w zależności od umowy między stronami może to być sprzedający lub kupujący mieszkanie. Koszty zależą od wartości nieruchomości i wynoszą:

  • powyżej 60 tys. zł do 1 mln zł – 1010 zł + 0,4 proc. od nadwyżki powyżej 60 tys. zł;
  • powyżej 1 mln zł do 2 mln zł – 4770 zł + 0,2 proc. od nadwyżki powyżej 1 mln zł;
  • powyżej 2 mln zł – 6770 zł + 0,25 proc. od nadwyżki powyżej 2 mln zł, nie więcej niż 10 tys. zł

Zazwyczaj przyjmuje się, że koszty notarialne ponosi nabywca nieruchomości.

Myślisz o sprzedaży mieszkania?

Skorzystaj z naszej darmowej wyceniarki i dowiedz się, ile może być warte.

Wyceń nieruchomość

Średnia ocena: 3.4. Głosy: 15