Z tego artykułu dowiesz się:

  1. Ile kosztuje ogłoszenie o sprzedaży mieszkania?
  2. Kiedy zapłacić podatek od sprzedaży mieszkania?
  3. Jak nie płacić podatku od sprzedaży mieszkania?
  4. Jak wypowiedzieć umowę o media?
  5. Kto ponosi koszty notarialne przy sprzedaży mieszkania?

Artykuł jest częścią naszego poradnika "Sprzedaż mieszkania krok po kroku".

Decydując się na sprzedaż mieszkania, często zapominamy, że dodatkowe koszty z nią związane ponosimy nie tylko, zanim dojdzie do transakcji. Wymogi formalne zobowiązują nas do uiszczenia podatku dochodowego, a czyhają na nas też pomniejsze wydatki, związane na przykład z rezygnacją z mediów. O czym trzeba pamiętać przy sprzedaży mieszkania?

Ile kosztuje ogłoszenie o sprzedaży mieszkania?

Wymieniając opłaty występujące po sprzedaży mieszkania, nie możemy zapomnieć o tym, od czego wszystko się zaczyna – o samym wystawieniu ogłoszenia. Najbardziej popularną obecnie metodą jest umieszczenie oferty w internecie. Serwisy ogłoszeniowe zazwyczaj pobierają opłaty od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych. Raz, że samo wystawienie kosztuje, a dwa - aby wyróżnić się w tłumie innych ofert, strony oferują różnego rodzaju płatne pakiety promocyjne.

W przypadku, gdy nie chcemy sami zajmować się sprzedażą mieszkania, możemy zgłosić się do pośrednika. Agent za pomoc przy sprzedaży pobiera zazwyczaj prowizję w wysokości 2-5% od wartości ceny transakcyjnej osiągniętej przy sprzedaży. Jeżeli potrzebujemy profesjonalnej porady, również możemy się zgłosić do pośrednika. W przypadku serwisu SonarHome taka konsultacja jest bezpłatna.

Sprzedaj mieszkanie bezpośrednio do SonarHome.

Oferta gotówkowa w 48h.

Uzyskaj ofertę

Podatek od sprzedaży mieszkania

Największym obciążeniem związanym ze sprzedażą nieruchomości jest oczywiście kwota, którą musimy oddać urzędowi skarbowemu. Podatek dochodowy od osób fizycznych z racji sprzedaży nieruchomości odprowadzamy, jeżeli transakcja nastąpiła w okresie 5 lat od nabycia mieszkania. Co ważne, okres ten liczy się od roku następującego po nabyciu nieruchomości, czyli mieszkanie uzyskane w roku 2012 bez rozliczania się z fiskusem można sprzedać dopiero w 2018 roku.

Podatek dochodowy rozlicza się za pomocą formularza PIT-39, a nieruchomość jest opodatkowana w wysokości 19% od dochodu ze sprzedaży. W praktyce oznacza to, że przychód, czyli kwotę uzyskaną od nabywcy mieszkania możemy pomniejszyć o niektóre koszty.

Jak nie płacić podatku od sprzedaży mieszkania?

Najważniejszym kosztem, o który możemy pomniejszyć wykazywany przychód, jest zakup mieszkania. Jeżeli lokum kupiliśmy taniej, a sprzedajemy drożej, to podatek płacimy tylko od różnicy tych kwot. W przypadku przeprowadzenia remontu nieruchomości wyłącznie na potrzeby jej sprzedaży, od przychodu możemy odjąć koszty związane z renowacją.

Podatek za zbycie lokalu możemy też obniżyć, deklarując przeznaczenie przychodu na własne cele mieszkaniowe. Kupując następne mieszkanie za pieniądze uzyskane ze sprzedaży poprzedniej nieruchomości, musimy pamiętać, że żeby skorzystać z ulgi podatkowej, nowe mieszkanie musimy nabyć nie później niż przez 2 lata od końca roku podatkowego, w którym sprzedaliśmy poprzednie lokum. Przykładowo, jeżeli sprzedajemy mieszkanie w 2018 roku, to PIT-39 składamy do maja roku 2019, a wydatki na nowe mieszkanie musimy zrealizować do końca 2020 roku.

Wypowiedzenie umowy o media

Po sprzedaży mieszkania musimy rozwiązać wszystkie umowy na ogrzewanie, gaz, prąd, wodę, telefon, telewizję, internet i tym podobne. Przy przekazywaniu lokalu powinniśmy spisać protokół zdawczo-odbiorczy, w którym wyszczególnione będą wskazania wszystkich liczników. Dzięki temu unikniemy ponoszenia opłat za następnych lokatorów mieszkania. Usługi związane z telekomunikacją najlepiej przenieść pod nowy adres, co najczęściej wiąże się z opłatą montażową – przeważnie do 150 zł. Usługi telekomunikacyjne można też przepisać na nabywcę, co wymaga cesji umowy – również łączy się to z pewnymi kosztami, zazwyczaj nie większymi niż 50 zł.

Kto ponosi koszty notarialne przy sprzedaży mieszkania?

Chociaż ustawa Prawo o notariacie nie reguluje dokładnie, która ze stron uiszcza opłaty notarialne, w zależności od umowy między stronami może to być sprzedający lub kupujący mieszkanie. Koszty zależą od wartości nieruchomości i wynoszą:

  • powyżej 60 tys. zł do 1 mln zł – 1010 zł + 0,4 proc. od nadwyżki powyżej 60 tys. zł;
  • powyżej 1 mln zł do 2 mln zł – 4770 zł + 0,2 proc. od nadwyżki powyżej 1 mln zł;
  • powyżej 2 mln zł – 6770 zł + 0,25 proc. od nadwyżki powyżej 2 mln zł, nie więcej niż 10 tys. zł

Zazwyczaj przyjmuje się, że koszty notarialne ponosi nabywca nieruchomości.

Myślisz o sprzedaży mieszkania?

Skorzystaj z naszej darmowej wyceniarki i dowiedz się, ile może być warte.

Wyceń nieruchomość

Średnia ocena: 3.29. Głosy: 17